بازاریابی سنتی بهتر است یا بازاریابی چریکی؟

بازاریابی سنتی بهتر است یا بازازیابی چریکی؟

عناوین محتوا

اگر شما صاحب یک کسب و کار باشید، فرقی نمیکند یک مغازه داشته باشید یا یک وب سایت، به هرحال برای فروش و سود کارتان باید بازاریابی انجام بدهید. بازاریابی دو نوع است. سنتی و چریکی. در این مقاله میخواهیم به تعریف و تفاوت های این دو نوع بپردازیم و در آخر یک نتیجه گیری کنیم.

بازاریابی سنتی چیست؟

در بازاریابی سنتی حرف اول را سرمایه ی کلان میزند. به عبارت بهتر اگر سرمایه نداشته باشی نمیتوانی در این بازاریابی شرکت کنی. فضای این بازاریابی میتواند یک مکان فیزیکی مانند شرکت و مغازه باشد یا اینکه در صفحات مجازی فعالیت کنند; مثلا یک وب سایت باشد.

بازاریابی چریکی چیست؟

بازاریابی چریکی چیست؟

بازاریابی چریکی یا Guerrilla میگوید لازم نیست سرمایه داشته باشی، چیزی که لازم داری انرژی، خلاقیت و زمان درست است. این بازاریابی هم میتواند به صورت مجازی و سایت باشد و هم کسب وکارهای دیگر.

تفاوت بازاریابی چریکی و سنتی

خب میرویم سراغ هدف اصلی این مقاله.

  • اولین تفاوت درمورد نوع کسب و کارهاست. در بازاریابی سنتی، معمولا کسب و کارهای بزرگ و پر از سرمایه فعالیت میکنند; در صورتی که کسب و کارهای کوچک که سرمایه ندارند سراغ بازاریابی چریکی میروند.
  • هدف اصلی بازاریابی سنتی افزایش فروش است. یعنی فقط می بینند که در پایان ماه چقدر محصول فروخته اند در حالی که در بازاریابی چریکی هدف اصلی افزایش سود است. بازاریابان چریکی به دنبال این هستند که ببینند در ازای هر فروش چقدر سود نصیبشان شده است.
  • در بازاریابی سنتی ما دنبال مشتری جدید هستیم. در حقیقت اینکه مشتری بعد از خرید، باز هم از ما خرید میکنه یا نه خیلی مهم نیست اما در بازاریابی چریکی ما میخواهیم مشتری را به خودمان وفادار کنیم. نگه داشتن مشتری فعلی در بازاریابی چریکی خیلی اهمیت دارد چون هزینه ای که برای جذب مشتری جدید باید پرداخت کنیم خیلی بیشتر از هزینه حفظ مشتری است. طبق قیف بازاریابی، حفظ مشتری مهم تر از خود فرآیند فروش مهم تر و سخت تر است.
  • تفاوت دیگر این است که در بازاریابی سنتی، از انواع تبلیغات قدیمی مانند ایمیل، تلویزیون، روزنامه، مجله و… استفاده میشود ولی در بازاریابی چریکی ما سرمایه برای این جور کارها را نداریم! پس در نتیجه از خود مشتری استفاده میکنیم تا مشتری جذب کنه حالا این یعنی چه؟ در مورد قبلی گفتیم که جذب مشتری جدید خیلی هزینه بر هست چون باید کلی تبلیغ کنیم اما اگر مشتری فعلی را راضی نگه دارید و او را به برند خود وفادار کنید، خود مشتری از مزایای برند شما به بقیه میگوید و به طور خودکار مشتری های شما بدون هینه زیادی افزایش پیدا میکنند.
  • در بازاریابی سنتی تجربه و قضاوت جزء اولویت ها هستند یعنی هرکس که تجربه بیشتری داشته باشد لزوما موفق تر است. اما در بازاریابی چریکی شما ویژگی های روان شناختی افراد را در نظر میگیرید و با توجه به آنها پیشنهادات متفاوت به کاربر میدهید.
  • در بازاریابی سنتی یاد گرفتن دانش جدید و به روزکردن امکانات و دانش افراد خیلی اهمیت ندارد. بازاریابی چریکی معتقد است باید از آخرین تکنولوژی ها اطلاع داشته باشید و خودتان را آپدیت کنید تا بهترین راهکارها را ارائه دهید.
  • در بازاریابی سنتی، مقصود، افراد زیادی هستند. در بازاریابی مدرن مقصود، فرد است. ما در پی راضی کردن یک شخص یا اشخاص محدودی هستیم.
  • در بازاریابی سنتی افراد از برند و کسب و کارشان تعریف میکنند و سعی میکنند تا کاربر خدمات و محصولاتشان را باور کند; اما در بازاریابی چریکی ما از کاربر حرف میزنیم. فقط و فقط کاربر.
تفاوت بازاریابی سنتی و چریکی؟

کدام یک از بازاریابی سنتی یا چریکی بهتر است؟

هرکدام از این بازاریابی ها طرفداران و حامیان خاص خودشان را دارند. بازاریابی سنتی سال هاست که توجه سرمایه گذاران و شرکت های بزرگی را به خودش جلب کرده اما بازاریابی چریکی برای کسب و کارهای کوچک و استارت آپ ها بسیار مناسب هستند. حتما خودتان دقت کرده اید که هر سال چندین برند کوچک، بسیار در فضای مجازی مشهور و موفق میشوند، برندهایی که تا پارسال هیچ نام و نشانی نداشتند. فکر میکنید علت چیست؟ بازاریابی چریکی

نتیجه گیری

شما در ابتدا باید ببینید هدف شما از کسب و کارتان چیست؟ اگر به دنبال فروش زیاد هستید و سرمایه دارید پس بازاریابی سنتی منتظر شماست. اگر به دنبال سود زیاد و رضایت مشتری هستید و ایده های خوب و خلاق دارید بی شک به سراغ بازاریابی چریکی بروید.

با استفاده از بازاریابی میتوانید سئو سایت خود را بهبود بدهید و باعث شهرت برند خود شوید. شهرت برند تاثیر فوق العاده ای در سئو دارد.

سمیرا حسن آبادیمشاهده نوشته ها

وقتی دست های یک پیانیست روی پیانو قرار میگیرد یک قطعه موسیقی دل نشین می سازد. مدیر محتوا هم کافی است دست به صفحه کلید شود. متن شاهکاری خلق می کند تا بر دل همگان نشیند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت سئوسفارش سئوتماس با سئواینجا