قیف بازاریابی چیست؟

قیف بازاریابی چیست ؟

عناوین محتوا

آیا تا به حال اسم قیف بازاریابی به گوشتان خورده است؟ قیف بازاریابی مجموعه ای از اقداماتی است که شما برای تبدیل کردن کاربر به مشتری باید انجام دهید. برای توضیح بیشتر درباره قیف بازاریابی با تیم سئو اینجا در این مقاله همراه باشید.

 

قیف بازاریابی چیست؟

منظور از قیف بازاریابی ، مراحلی است که شما به عنوان یک بازاریاب یا مدیر یک کسب و کار باید طی کنید تا یک بازدید کننده ی غریبه تبدیل به مشتری پرو پا قرص شما شود. این فرآیند بر خلاف تصور بسیاری از افراد، کار خیلی سختی است.

در واقع قیف بازاریابی نشان میدهد کاربر از زمان آشنایی با یک سایت و سرویس هایش تا زمانی که محصولات سایت را بخرد یا ثبت نام کند چه کارهایی باید انجام بگیرد.

دهانه ی دایره ای قیف همان مرحله ای است که کاربر تازه با برند شما میخواهد آشنا شود. اواسط قیف که تنگ تر میشود مرحله ای است که افرادی که خدمات سایت ما برای آنها جالب بوده و آنها علاقمند شده اند را نشان میدهد و نسبت به مرحله قبل خیلی کمتر شده اند.

در انتهای قیف که بسیار تنگ است کسانی هستند که واقعا قصد خرید از محصولات ما را دارند فقط به کمی انگیزه و ترغیب احتیاج دارند. در ادامه مقاله در مورد هر مرحله و روش های آن مفصل توضیح میدهیم.

قیف بازاریابی چیست؟

مرحله اول: دهانه ی قیف بازاریابی

گفتیم که این مرحله آشنایی کاربر با برند ماست. فرض کنید کاربری در گوگل عبارت ” آموزش سئو سایت”  را جستجو کرده است. صدها سایت آموزش سئو به زبان فارسی موجود است. کاربر به چند تا از این سایت ها سر میزند در حالی که اصلا با آن سایت ها آشنایی ندارد. در این مرحله کسب و کارها برای علاقمند و کنجکاو کردن کاربر مقاله های آموزشی یا محتوایی می نویسند که سطح علمی و دانش خود را به کاربر نشان دهند.

در مثالی که زدم کاربر میتواند به طور رندوم چندتا از مقالات و محتواهای سایت های مختلف را بخواند و هر کدام که به نظر خودش نیازش را برطرف کرد را انتخاب کند و شاید در آن سایت عضو شود.

پس در دهانه قیف بازاریابی نباید از خودتان و برندتان تعریف کنید، با کارها و محتوایتان ارزش سایتتان را به کاربر نشان دهید و او را کنجکاو کنید تا بیشتر درمورد شما تحقیق کند. به این مرحله، مرحله جاذبه هم میگویند.

مرحله دوم: اواسط قیف بازاریابی

طبیعی است که خیلی از کسانی که برای آشنایی با سایت شما وارد وب سایت شده بودند ممکن است سطح خدمات رسانی شما نظرشان را جلب نکرده باشد اما تعداد کمی هستند که درمورد شما کنجکاو شده اند. وظیفه شما در این مرحله این است که توجه این افراد را به برند خود بیشتر جلب کنید.

شاید در مرحله دهانه قیف نیازی نداشت که انقدر به جلب توجه کاربران بپردازید ولی در میانه قیف میدانید که سرویس های سایت شما به درد این افراد میخورد و میتواند به آنها کمک کند. پس با ایجاد محتواهایی  که مشکلات کاربران را حل کند، دستورالعمل کار با محصولات خود یا خدماتتان کاربران را بیشتر ترغیب کنید تا سایت شما را انتخاب کنند.

مثلا میتوانید دستور دانلود، نصب و کار کردن با نرم افزارهای مختلف را بگذارید. افراد، اکثرا در این موارد احتیاج به راهنمایی دارند و اگر شما مشکلشان را حل کنید، اعتماد آنها به برند شما بیشتر خواهد شد.

مرحله سوم: انتهای قیف بازاریابی

حالا کاربران از صافی های مختلف رد شده اند و فقط افرادی مانده اند که شدیدا به برند شما و محصولاتش علاقمند شده اند. به عبارت دیگر این افراد مشتریان بالقوه شما هستند و با کمی تلاش و بازاریابی درست میتوانید آنها را به خرید محصولاتتان  تشویق کنید.

چگونه از قیف بازاریابی برای کسب و کارها استفاده کنیم؟

تکنیک های تبدیل کاربر به مشتری

۱.درباره ی محصولاتتان توضیح کافی و تخصصی بدهید. کاربر از روی توضیحات شما به ارزش و کیفیت محصول پی ببرد.

۲. از عکس یا ویدئوهای مرتبط و با کیفیت استفاده کنید.

۳. میتوانید نظرات کاربران را درمورد محصولات نشان دهید.

۴.این محصول را با بقیه محصولاتتان مقایسه کنید و در صورت امکان محصول را نقد و بررسی کنید.

مراحل قیف بازاریابی به پایان رسید اما اینکه مشتری را نگه دارید و او را نسبت به برند خود وفادار کنید جزء بخش های خیلی مهم بازاریابی است. طبق آمار ۸۳٪ فروش محصولات کسب و کارهای B2C، مشتری های قبلی هستند  یعنی فقط ۱۷٪ از مشتریان این کسب و کارها مشتری جدید است. برای تمام کسب و کارها جذب مشتری جدید بسیار سخت تر و زمان برتر از نگه داری مشتری فعلی است. پس سعی کنید مشتری های فعلی تان را با چنگ و دندان حفظ کنید.

با اقداماتی نظیر: تخفیفات مخصوص مشتریان مثلا روز تولد، ولنتاین یا …، پشتیبانی از محصول، ضمانت پس از فروش ،امکان پس دادن یا تعویض، اطلاع دادن محصولات جدید از طریق پیامک یا ایمیل به مشتری میتوانید مشتری بالفعل خود را نگه دارید.

نتیجه گیری

بازاریابی،سئو ، تولید محتوا همه از اعضای علم دیجیتال مارکتینگ هستند. قیف بازاریابی در هر کسب و کاری که به فکر توسعه خود باشد میتواند راه را نشان دهد. این قیف مراحلی که باید طی شود تا یک جستجو کننده ی غریبه به مشتری وفادار شما تبدیل شود را نشان میدهد. از این قیف برای ارتباط با کاربر استفاده کنید.

سمیرا حسن آبادیمشاهده نوشته ها

وقتی دست های یک پیانیست روی پیانو قرار میگیرد یک قطعه موسیقی دل نشین می سازد. مدیر محتوا هم کافی است دست به صفحه کلید شود. متن شاهکاری خلق می کند تا بر دل همگان نشیند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت سئوسفارش سئوتماس با سئواینجا