بازاریابی موتور جستجو (SEM)، کلید کسب رتبه بالا

بازاریابی جستجو SEM چیست؟

عناوین محتوا

بازاریابی SEM مخفف search engine marketing (بازاریابی موتورهای جستجو) است. با گسترش اینترنت بدون شک بهترین و مهم ترین نوع بازاریابی، بازاریابی موتور جستجو است. اگر میخواهید درباره ی بازاریابی SEM بدانید در این مقاله با ما همراه باشید.

بازاریابی SEM چیست؟

طبق آمار و ارقام بیش از ۳ میلیارد نفر در جهان از اینترنت استفاده میکنند. روزانه میلیون ها سرچ در گوگل انجام میشود. همان طور که میدانید افراد برای برطرف کردن یکی از نیازهایشان به موتورهای جستجو پناه میبرند. به همین دلیل بازاریابی در اینترنت بهترین نوع بازاریابی است.

وقتی یک سایت جزء ده رتبه اول، در صفحه اول نتایج هست یعنی دو حالت بیشتر ندارد. ۱. سئو سایت خیلی خوبی دارد ۲. از تبلیغات کلیکی و به طور کلی از SEM استفاده کرده است.

در حالت اول سایت با استفاده از تکنیک های سئو به صورت رایگان به رتبه خوبی رسیده اما در حالت دوم، وب سایت با پرداخت پول به ازای هر کلیک (pay per click) توانسته این جایگاه کسب کند. معمولا سایت هایی که رتبه ۱ هستند هم سئو تقریبا بی نقصی دارند و هم از تبلیغات گوگل استفاده میکنند.

روند SEM چگونه است؟

در روش SEM شما به ازای هر کلیکی که روی سایتتان بشود به گوگل پول پرداخت میکنید. ما یک CPC هم داریم که مخفف بالاترین نرخ قیمت به ازای هر کلیک است. روند SEM شبیه مزایده است. فرض کنید سایت شما و سایت رقبایتان برای کسب رتبه اول باهم مزایده میکنید. هرکس بالاترین قیمت به ازای هر کلیک بدهد و مرتبط ترین عنوان با کوئری کاربر را داشته باشد مزایده را برده است.

منظورمان  از مرتبط ترین یعنی نزدیک ترین کلمات با کلمات کلیدی که کاربر جستجو میکند. بازاریابی موتور جستجو به صورت موقتی است یعنی تا وقتی که پول میدهید گوگل شما را تبلیغ میکند ولی تاثیر آنی و خیلی سریع دارد. حتی اگر یک روز از راه اندازی کارتان می گذرد با SEM میتوانید مشتری های زیادی را جمع کنید.

بازاریابی جستجو (SEM) یست؟

مزایای SEM (بازاریابی موتور جستجو)

صرفه جویی در بودجه

یکی از بهترین مزایای بازاریابی موتور جستجو این است که شما به اندازه بودجه و سرمایه تان تبلیغ میکنید. این فرصت بسیار خوبی برای کسب و کارهای کوچک است که با هزینه کم بتوانند برندشان را سر زبان بیندازند. در صورتی که در بازاریابی سنتی مثل تبلیغات تلویزیونی، بیلبوردها و … معمولا هزینه زیادی میگیرند.

هدفمند بودن بازاریابی

در این نوع بازاریابی، افرادی که دنبال محصولات یا خدمات شما هستند با جستجو کردن کلمات کلیدی مربوط به حوضه ی کسب و کار شما به راحتی میتوانند سایت شما را پیدا کنند; یعنی نرخ تبدیل مشتری افزایش پیدا میکند. در بازاریابی سنتی، تبلیغات برای قشر عظیمی از مردم نشان داده میشود اما ممکن است ۱۰ یا ۲۰ درصد از افراد متمایل به خرید شوند.

کسب نتیجه سریع

بازاریابی موتور جستجو این امکان را به شما میدهد تا خیلی زود برندتان سر زبان بیوفتد و در همان چند ساعت اول مشتری کسب کنید. چون بابت تبلیغات پول میدهید سایت شما در جایگاه خوبی قرار میگیرد و کاربران خیلی سریع میتوانند شما را پیدا کنند.

بازدهی بیشتر

در بازاریابی جستجو و به خصوص PPC شما به ازای هر کلیکی که به سایت شما میشود پول پرداخت میکنید. ممکن است هزاران نفر سایت شما را در صفحه نتایج ببینند ولی روی آن کلیک نکنند; شما دیگر بابت آنها پول نمیدهید. درست است که هرکس کلیک کند لزوما مشتری نمیشود اما همین که وارد سایت شما شده اند یعنی مشتری بالقوه هستند و با ایجاد محتوای خوب و محصولات با کیفیت میتوانید آنها را به خرید متقاعد کنید.

تکنیک های بازاریابی جستجو SEM

میتوانید همیشه جلوی چشم کاربر باشید.

اگر مشتری یکبار برند شما را ببیند و از شما خرید کند ممکن است برود و دیگر پشت سرش را هم نگاه نکند. البته این در صورتی است که شما دیگر بازاریابی موتوهای جستجو را انجام ندهید. بگذارید از الآن بگوییم که با یک بار تبلیغ چیز زیادی نصیبتان نمیشود. ممکن است چندین مشتری جذب کنید، اما برای اینکه مشتریان، شما را به خاطر بسپارند باید همیشه جلوی چشمشان باشید. تبلیغات به ازای هر کلیک، این امکان را میدهد تا هر وقت خواستید تبلیغ کنید.

چگونه یک کمپین بازاریابی موتور جستجو داشته باشیم؟

اگر میخواهید در موتورهای جستجو برای سایتتان تبلیغ کنید باید به نکات زیر عمل کنید:

هدف خود را مشخص کنید.

شما باید از همان ابتدا مشخص کنید هدفتان از تبلیغ چیست؟ افزایش ترافیک سایت، افزایش فروش، افزایش سود و….با توجه به هدفتان میتوانید برای مدت زمان و چگونگی تبلیغ در گوگل برنامه ریزی کنید.

شناخت پرسونای مخاطب هدف

بعد از تعیین هدف، باید به سراغ کاربران بروید. شما باید با ویژگی های رفتاری، شخصیتی، عقیده ای، علایق، دغدغه ها و خیلی چیزاهای دیگر درباره ی مخاطبانتان آشنا شوید تا بفهمید چه محصولی تولید کنید و چگونه تبلیغ کنید تا آنها خوششان بیاید و وارد سایت شما بشوند. اگر میخواهید راجب پرسونای مخاطب هدف، بیشتر بدانید، پیشنهاد میکنم  مقاله چگونه از پرسونای مخاطب هدف برای بازاریابی استفاده کنیم را مطالعه کنید.

جمع آوری کلمات کلیدی پر جستجو

مهم ترین قسمت یک تبلیغ اینترنتی استفاده از کلمات کلیدی است. کاربران با جستجوی کلمات کلیدی سایت شما را پیدا میکنند; پس باید پر جستجوترین کلمات را در حوضه کسب و کارتان پیدا کنید و در گوگل ادوردز وارد کنید. برای پیدا کردن کلمات کلیدی میتوانید از ابزارهای مختلف نظیر Keyword planner یا نتایج گوگل استفاده کنید. البته میتوانید از کلمات طولانی هم استفاده کنید. در مقاله انواع کلمات کلیدی در گوگل ادز مفصل در این باره صحبت کرده ایم.

چگونه با بازاریابی SEM رتبه بالا کسب کنیم؟

ایجاد محتوای جذاب و کوتاه

برای تبلیغ در موتورهای جستجو باید عنوان، جذاب و کوتاه باشد و درعین حال باید اطلاعات کافی راجب برند شما به مخاطب منتقل کند. شما فرصت خیلی کمی دارید تا توجه کاربر را به برندتان جلب کنید. بازاریابی جستجو یک نوع بازاریابی لحظه است; مخاطب اگر از متن شما خوشش نیاید به سراغ سایت دیگر میرود. میتوانید از عناوین جذاب مثل تخفیف های مدت دار استفاده کنید; مثلا” تخفیف ۳۰ درصدی تا آخر اسفند”

Call to action های جذاب

حالا کاربر وارد سایت شده. شما باید او را راضی کنید تا کاری که شما میخواهید را انجام دهد. Call to action ها با رنگ و متنی که داخلش نوشته شده به کاربر انگیزه بیشتری برای ثبت نام، خرید و کارهای دیگر میدهد; مثلا ” همین الآن شروع کنید”

گوگل ادوردز

یکی از بهترین ابزار تبلیغاتی گوگل است. در این ابزار، وب مستران زیادی با انتخاب کلمات کلیدی دلخواه برای افزایش بازدید و فروش سایت خود تبلیغ میکنند.

نتیجه گیری

بسته به هدف شما سئو و بازاریابی، موتور جستجو به کارتان می آید. البته باید بدانید داشتن رتبه ۱ فقط کار سئو نیست. شما متناسب با بودجه و هدفتان میتوانید در گوگل تبلیغ کنید و مطمئن باشید اگر به تکنیک هایی که در این مقاله ذکر کردیم و همین طور رعایت کامل اصول سئو به رتبه خیلی خوبی خواهید رسید.

سمیرا حسن آبادیمشاهده نوشته ها

وقتی دست های یک پیانیست روی پیانو قرار میگیرد یک قطعه موسیقی دل نشین می سازد. مدیر محتوا هم کافی است دست به صفحه کلید شود. متن شاهکاری خلق می کند تا بر دل همگان نشیند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعرفه سئونمونه کارتماس با ما