چگونه با Featured Snippet به رتبه صفر گوگل برسیم؟

چگونه با featured snippets رتبه صفر گوگل شویم؟

عناوین محتوا

همه ی کاربران برای برطرف کردن سوال یا نیازشان از گوگل و سایر موتورهای جستجو استفاده میکنند. حتما برای شما هم پیش آمده که سوالی را در گوگل بپرسید و قبل از اولین لینک، یک بلوک که شامل یک پاراگراف با یک لینک به سایت و شاید یک تصویر مشاهده کنید. به این بلوک اطلاعاتی featured snippet میگویند. در این مقاله با این ویژگی گوگل آشنا خواهیم شد پس با تیم سئو اینجا همراه باشید.

Featured Snippet چیست؟

همان طور که در چند خط بالا اشاره کردم featurd snippet یک بلوک اطلاعاتی است که دقیقا پاسخ به سوال کاربر است; مثلا تصویر زیر یک featured snippet در پاسخ به سوال ” آیا میشود به انتهای رنگین کمان رسید” است.

featured snippet چیست؟

همان طور که گفتیم این بلوک شامل یک پاراگراف است که اطلاعات کامل و دقیقی درباره ی عبارت جستجو شده دارد، یک لینک به سایتی که این مطلب را گذاشته و همچنین یک تصویر مرتبط با کوئری کاربر.

البته تصویر ممکن است از همان سایتی که محتوا را منتشر کرده نباشد.

انواع Featured Snippet

Featured snippet از نظر ظاهری و قاب انواع مختلفی دارد;

  • پاراگرافی: مثال و تصویری که پیش تر آوردیم نمونه ای از featured snippet پاراگرافی است.
  • فهرست (لیست): این نوع از featured snippet وقتی نشان داده میشود که کاربر دستورالعمل کاری را جستجو کرده باشد یا مراحل انجام کاری را بخواهد. تصویر زیر یک featured snippet در پاسخ به کوئری ” چگونه یک وبلاگ بسازیم” است. برای ساخت این فهرست باید در کدهای html تگ های جدیدی اضافه کنید. اگر لیست شما به صورت اعداد مرتب است از تگ <ol> و اگر به صورت بولت است از تگ <ul> استفاده کنید.
انواع featured snippets
  • جدولی: برای نشان دادن آمار از featured snippet جدولی استفاده میکنیم. برای استفاده از این جدول، باید تگ <table>  را به کدتان اضافه کنید. تصویر زیر یک داده جدولی در پاسخ به کوئری “بهترین شهر ها برای خوابیدن” داده شده است.
تاثیر featured snippets در سئو

چرا featured snippet مهم است؟

شما چیزی درباره ی لینک صفر شنیده اید؟ همان طور که از اسمش مشخص است لینک صفر قبل از لینک اول می آید. تمام وب سایت ها تلاش میکنند تا به رتبه یک صفحه نتایج گوگل برسند اما محتوایی که در featured snippet قرار میگیرد ارزشش بیشتر است چون بالاتر از لینک سایت اول می آید و در نتیجه نرخ کلیک و ترافیک خیلی بالا میرود.

آیا برای اینکه محتوایمان در featured snippet قرار بگیرد باید رتبه خوبی در SERPS داشته باشیم؟

خبر خوب این است که برای بودن در FEATURED SNIPPET لازم نیست حتما رتبه یک یا دو یا حتی جزء ۱۰ رتبه صفحه اول باشید. رتبه یا تعداد بک لینک در این مورد تاثیری ندارد و تنها چیزی که مهم است محتوای خوب و جامع است. اگر شما بتوانید به کوئری کاربر جواب جامع و کوتاهی بدهید حتی ممکن است از سایت رتبه یک هم جلو بزنید.

این یک فرصت طلایی برای برند شماست. از این فرصت استفاده کنید تا ترافیک سایت خود را افزایش دهید; اما چگونه یک محتوای خوب برای Featured Snippet  بنویسیم؟

چگونه یک featured snippet خوب بسازیم؟

  • حتما از تگ های هدر H1,H2,H3 استفاده کنید تا ربات های خزنده گوگل محتوای شما را دسته بندی شده ببینند.
  •  سوال یا عبارت جستجوی کاربر را به طور دقیق در عنوان بنویسید.
  • از کلمات کلیدی طولانی (longtail) استفاده کنید. قبلا گفته ام که عبارات کلیدی longtail با اینکه طولانی  هستند و افراد کمی آنها را جستجو میکنند اما رقابت بین سایت ها برای این عبارات خیلی کم است و شما با نوشتن یک محتوای مختصر و یونیک میتوانید برای آن عبارت در featured snippet قرار بگیرید.
  • از تگ های html  که برای نوع فهرستی و جدولی ذکر کردم استفاده کنید.
  • سایت باید ریسپانسیو باشد. طبق گفته اعضای گوگل سایت هایی که ریسپانسیو نباشند به سختی میتوانند در featured snippet قرار بگیرند.
  • از کلمات کلیدی در عنوان و محتوا استفاده کنید. اگر نتوانستید رتبه خوبی بگیرید با استفاده از ابزارهای آنالیز رقبا ببینید که با چه کلمات کلیدی توانسته اند رتبه یک یا صفر شوند. ابزارهایی نظیر ابزار moz یا SEMRUSH در این زمینه به شما کمک زیادی میکنند.
  • در زمینه ای که تخصص دارید سوالات رایج مردم را جمع آوری کنید. برای هر سوال یک محتوای چندخطی یا فهرستی بنویسید.توضیحات بین ۴۰ تا ۶۰ کلمه ای باشند بهتر است.
featured snippet چه تاثیری در سئو سایت دارد؟

Feature Snippet Expandable

آپدیت جدید گوگل از snippetهاست که باعث میشود نتایج متنوع تر و کامل تری را برای عبارات جستجو شده توسط کاربر نشان بدهد.

بعضی اوقات گوگل فقط یک snippet را در نتیجه یک کوئری نشان نمیدهد، بلکه چندین اسنیپت را نشان میدهد. به این اسنیپت ها multi snippet میگویند.

نتیجه گیری

ایجاد محتوای خوب و با کیفیت هم از نظر کاربر و هم از نظر موتور جستجو اولین اولویت است. با شناخت سوالات و نیازهای کاربران، درست بیان کردن آنها و ساخت محتوایی کوتاه و در عین حال جامع میتوانید در featured snippet قرار بگیرید و به رتبه صفر برسید.

سمیرا حسن آبادیمشاهده نوشته ها

وقتی دست های یک پیانیست روی پیانو قرار میگیرد یک قطعه موسیقی دل نشین می سازد. مدیر محتوا هم کافی است دست به صفحه کلید شود. متن شاهکاری خلق می کند تا بر دل همگان نشیند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعرفه سئونمونه کارتماس با ما