دیجیتال مارکتینگ

در چند دهه قبل دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی معنای خاصی نداشت و عملا از آن استفاده نمی شد. زمانی که، در جامعه ای میزان تقاضا بیشتر از عرضه باشد، تقریبا بازاریابی کارایی آن چنانی ندارد. اما با گذشن زمان و رونق گرفتن چرخه تولید کارخانه ها، میزان عرضه از تقاضا بیشتر شد. حالا بین برندها رقابت به وجود آمد. سعی بر این بود که در میزان فروش و جلب توجه مشتری از رقیب پیشی بگیرند.

امروزه با توجه به تنوع کالاهای تولید شده، خدمات ارائه شده توسط شرکت های متفاوت، دیجیتال مارکتینگ شکل بسیار پیچیده به خود گرفته و دارای علم و تخصص شده است. از آن سو با پیشرفت دنیای اینترنت در بین افراد جامعه و گرایش مردم به دنیای دیجیتال، شرکت ها و برندهای مختلف سعی می کنند در فضای دیجیتال هم حرفی برای گفتن داشته باشند و اقراد را به محصول یا خدمات خود جذب کنند.

دیجیتال مارکتینگ دارای دو مسیر کلی آفلاین و بازاریابی آنلاین است. منظور از بازاریابی آفلاین استفاده از تبلیغات روی بروشور و بیلبورد است. اما در مورد بازاریابی آنلاین بیشتر توضیح می دهیم.

دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی آنلاین چیست؟

شما با کمک اینترنت و دستگاه های الکترونیکی اقدام به تبلیغات برای مشتریان بالقوه و بالفعل خود می کنید. تفاوت بسیار مهم بین بازاریابی آفلاین و آنلاین این است که، شما در بازاریابی آفلاین نمی توانید میزان اثر بخشی تبلیغات خود را محاسبه نمایید و البته هزینه های بسیار بالایی را نیز در پی دارد. مثلا تصور کنید هزینه اجاره یک بیلبورد در جای خوبی از اتوبان و بزرگراه داخل شهری چقدر است؟

در مورد دیجیتال مارکتینگ، شما می توانید یک برنامه بازاریابی برای مشتریان بنویسید که به اصلاح کمپین تبلیغاتی گفته می شود. بر اساس آن می توانید نرخ تعامل، نرخ فروش و حتی نرخ ریزش مشتریان را در موارد خاصی که مدنظرتان است بسنجید.

بدین ترتیب اگر میزان اثر بخشی کمپین شما پایین بود می توانید آن را برای بار دوم تکرار نکنید و این می تواند جلوی خیلی از هزینه هایی که باید انجام دهید را بگیرد. حتی می توانید در صورت مثبت بود کمپینی که راه اندازی کردید آن را برای دیگر مشتریان تان اجرا کنید و سود بیشتری را برای مجموعه خود رقم بزنید.

حالا به نظر شما کدام نوع بازاریابی می تواند برای مجموعه شما تاثیرگذارتر باشد؟ انتخاب شما دیجیتال مارکتینگ است؟ یا بازاریابی آفلاین؟ برای اینکه بتوانید از دیجیتال مارکتینگ پاسخ مناسب تری را به دست آورید نیاز است که از ابزارهای مربوط به بازاریابی آنلاین به نحو احسن استفاده نمایید.

ابزارهای لازم در دیجیتال مارکتینگ

ابزارهای لازم در دیجیتال مارکتینگ

این ابزارها به شما کمک می کنند که شما درک بهتری از کمپین و نتیجه بازاریابی داشته باشید. اگر بتوانید از ابزارهای زیر به صورت درست و مناسبی استفاده کنید مطمئنا می توانید به نتایج خیلی دقیق و عالی دست پیدا کنید. اما این ابزارها کدامند؟

  • ابزارهای آنالیز و تحلیل داده

زمانی که شما کمپین تبلیغاتی خود را راه اندازی کردید، باید بتوانید داده های ورودی و خروجی خود را تحلیل کنید. اگر بتوانید این تحلیل را درست و دقیق انجام دهید میتوانید به نتیجه درست کمپین دست پیدا کنید. این داده ها به شما کمک می کنند در راه اندازی کمپین تبلیغاتی بعدی بسیار موفق تر عمل کنید. برای تحلیل داده های به دست آماده از کمپین باید از ابزارهایی مانند: google analytics و metrix استفاده نمایید.

محبوب ترین ابزار تحلیل داده، گوگل آنالیتیکس است و متریکس نوع ایرانی آن می باشد که می توانند به شما اطلاعاتی از قبیل اینکه کاربران از چه طریقی وارد سایت شما شده اند، رفتار مخاطب چگونه بوده است و چگونه مسیر فروش را طی کرده است در اختیار شما قرار دهد. این دو ابزار به شما اطلاعات جامع و رایگانی ارائه می دهد فقط کافی است شما داده های آن ها را درست تفسیر نمایید.

  • بهینه سازی و سئو سایت

یکی از زیرمجموعه های دیجیتال مارکتینگ، سئو سایت است. اما سئو چیست؟ اینکه شما سایت زده اید و محصول و خدمات خود را در آن معرفی کرده اید، اما سایت شما کجای این رتبه بندی گوگل قرار دارد؟ گوگل چقدر برای سایت شما ارزش قائل است و آن را در کدام صفحه نتایج جستجو کاربر نشان میدهد؟ آیا می دانید که تعداد بسیار کمی از کاربران به صفحه دو گوگل مراجعه میکنند، چه برسد به صفحات بعدی؟

اما در صفحه اول نتایج جستجو شرایط چگونه است؟ بیشترین میزان کلیک و بازدید مربوط به لینک های اول تا سوم است. پس یکی از اهدافی که در مورد سئو سایت وجود دارد قرار گرفتن در صفحه اول جستجو کاربر و در وهله دوم رفتن به لینک های اول تا سوم است. اگر برای فروش کالا و خدمات خود نیاز به دیده شدن دارید، بهترین راه پیشرفت کسب و کارتان، قرار گیری در لینک ها 1 الی 3 می باشد.

بهینه سازی و سئو سایت

البته کسب این رتبه ها هم کار آسانی نیست. چرا که رقابت بر سر این لینک ها زیاد است و شما باید روی سایت تان به خوبی کار کنید. برای کارایی بیشتر در سئو سایت، از سه روش سئو داخلی، سئو خارجی و سئو تکنیکال همزمان با هم استفاده می کنند. برای اینکه بتوانید در بهینه سازی سایتتان موفق عمل کنید، باید بتواند رقبایتان را تحلیل کنید. برای موفقیت در این زمینه پیشنهاد ما مراجعه به یک مشاوره سئو باتجربه و متخصص است.

برای تحلیل رقبا می توانید از ابزارهای متفاوتی استفاده کنید. این ابزارها می توانند اطلاعات کاملی در مورد رتبه سایت، سرعت لود سایت، افت و خیز رتبه بندی آن ها را مشاهده کنید. اینکه با چه درصدی از چه کلماتی ورودی می گیرند می تواند به شما کمک کند. ابزارهای مورد استفاده در این قسمت semrush، alexa، moz و غیره می باشد.

  • دیجیتال مارکتینگ از طریق ایمیل

یکی از روش های مهم و پرکاربرد در دیجیتال مارکتینگ، ایمیل مارکتینگ است. این روش در بازاریابی آنلاین بسیار مورد توجه قرار می گیرد و آن هم به دلیل این است که می توانید از ابزارهای رایگان استفاده کنید و برای مجموعه خود برگشت سرمایه بسیار عالی را رقم بزنید. این روش در دیجیتال مارکتینگ هر سال روند رو به رشدی داشته است. در نتیجه برای گرفتن جواب بهتری از دیجیتال مارکیتنیگ حتما آن را در اولویت قرار دهید و بودجه مناسبی را برای این قسمت در نظر بگیرید.

در دیجیتال مارکتینگ، برای بازاریابی ایمیلی می توانید از ابزارهای مفیدی مانند Mailchip که جزء قدرتمندترین ابزار ایمیل مارکتینگ است، استفاده نمایید. این ابزار به شما این امکان را می دهد که ماهانه 12000 ایمل را به 20000 نفر ارسال کنید. علاوه بر این سرویس رایگان به شما اطلاعات بسیار جامع و کامل و البته دقیقی ارائه می دهند که می تواند برگشت سرمایه خود را محاسبه نمایید. از دیگر ابزارهای مفید در این زمینه می توان به Marketo، Emma، میل تاز، نامه رسان چابک اشاره کرد.

دیجیتال مارکتینگ از طریق ایمیل
  • تبلیغات کلیکی (PPC)

این روش دیجیتال مارکتینگ امروزه بسیار مورد توجه مجموعه ها قرار گرفته است و البته هزینه بالایی را نیز شامل می شود. این روش به این معنا است که شما باید بر اساس هر کلیکی که کاربر می کند و وارد سایت شما می شود، هزینه ای را پرداخت کنید. به این روش cost per click گفته می شود.

در واقع هزینه ای که برای تبلیغات در این زمینه می پردازید با تعداد کلیکی که کاربر می کند متناسب است. هرچه تعداد کلیک بالاتر رود، هزینه تبلیغات شما نیز بیشتر می شود. یکی از مزیت های این روش این است که خیلی سریع برای یک بازه زمانی در لینک اول گوگل قرار می گیرید و کاربران به راحتی شما را پیدا خواهند کرد.

  • سوشیال مدیا مارکتینگ

در دیجیتال مارکتینگ، امروزه شبکه های اجتماعی بسیار بین مردم باب شده و رواج یافته است. شما می توانید به کمک تبلیغات در این شبکه ها، برای سایت خود ورودی عالی بسازید. سوشیال مدیا مارکتینگ می تواند در روند رشد کسب و کار شما نقش به سزایی را اشته باشد.

در هر جامعه ای، شبکه اجتماعی تاثیرگذار متفاوتی وجود دارد. در ایران به دلیل فیلتر بودن بسیاری از شبکه های اجتماعی همه مردم به سمت اینستاگرام گرایش دارند. در نتیجه شما با تبلیغ در این فضا می توانید کسب و کار خود را رشد دهید. ابزارهای موجود در پلتفرم تبلیغ در فضای مجازی تگرو، ادونچر، ادسنسور و غیره می باشد که به شما در این زمینه کمک می کنند.

تاثیر شبکه های اجتماعی در دیجیتال مارکتینگ

  • مدیریت شبکه های اجتماعی

دیگر موارد در دیجیتال مارکتینگ، مدیریت سوشیال ها می باشد. اما برای اینکه بتوانید تاثیر خود را در فضای مجازی بالا ببرید، نباید خود را محدود به یک شبکه اجتماعی کنید. تعداد متعددی شبکه اجتماعی وجود دارد که می بایست در همه آن ها شما یک اکانت فعال داشته باشید. در واقع فعالیت در سوشیال مدیا یکی از راه های سئو خارجی است که می تواند در رشد رتبه سایتتان هم موثر باشد. اما مدیریت تمام شبکه های اجتماعی و فعال بودن در آن ها می تواند کمی سخت و زمان گیر باشد.

اما برای این کار هم ابزارهای مختلفی به وجود آمده اند که شما می توانید برای تسهیل کارتان از آن ها استفاده نمایید. از ابزارهای معروف و کارآمد در این زمینه می توانید به نوین هاب، کاوان، سوشیالو و از ابزارهای خارجی مشابه نیز استفاده نمایید. این ابزارهای این امکان رابه وجود می آورند که تمام شبکه های اجتماعی تان را در یک پنل داشته باشید، برای ارسال پست زمان بندی کنید و همزمان یک پست را در چند شبکه اجتماعی که خودتان انتخاب می کنید انتشار دهید.

  • انتشار رپرتاژ آگهی

این روش یکی از موثرترین روشهای دیجیتال مارکتینگ است. رپورتاژ آگهی در واقع یک مقاله خبری است که در آن نیاز کاربر شناسایی شده، به آن توجه می شود و راه حل مناسب با آن نیز ارائه می شود.

امروزه خیلی از افراد در برابر تبلیغات گارد می گیرند و نسبت به آن ذهنیت منفی دارند. در نتیجه در رپورتاژ آگهی شما تبلیغات نمی کنید. بلکه با حل کردن نیاز کاربر خود را در ذهن او جا می دهید. رپورتاژ آگهی نیاز به عنوان جذاب دارد که بتواند کاربر را جذب نوشته شما کند. برای نوشتن رپورتاژ آگهی نیاز به تجربه و تخصص است و می تواند برای ان از افراد و تیم های خبره در این زمینه مشاوره و راهنمایی بخواهید.

 

رپرتاژ آگهیاین مقاله ها در سایت هایی که بازکننده بسیاری دارند و از نظر گوگل دارای اعتبار بالایی هستند منتشر می شوند و می توانند در افزایش رتبه سایت شما بسیار کمک کننده باشند. در واقع رپورتاژ آگهی یکی از روش های سئو خارجی است و می تواند در رشد کسب و کارتان بسیار کمک کننده باشد.

جمع بندی

اگر بخواهیم در مورد روش های دیجیتال مارکتینگ صحبت کنیم ابزارهای زیادی وجود د ارد که به شما در این مسیر کمک می کند. دیجیتال مارکتینگ به رشد کسب و کارتان، افزایش فروش محصولات و خدمات شما، برند سازی و افزایش تعامل برند شما با مشتری نقش به سزایی دارد. در این دنیای دیجیتال که به سرعت در حال رشد است پیشنهاد می کنیم حتما برنامه بازاریابی انلاین را برای مجموعه خود در نظر بگیرید.

اما برای قدم برداشتن در این مسیر نگران نباشید. تیم سئو اینجا از قدم های اولیه این مسیر می تواند کنار شما باشد و به عنوان یک راهنمای مسیر به شما کمک کند تا به نتیجه دلخواه خود یعنی دیده شدن در این فضا و افزایش فروش برسید. اولین قدم این است که با تیم متخصص سئو اینجا در ارتباط باشید و از مشاوره و آموزش سئو تخصصی آن استفاده کنید.

سوالات متداول دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ شامل چند دسته بندی می شود؟

به طور کلی بازاریابی دیجیتال، به دو دسته inbound و outbound تقسیم بندی می شود. در نوع اول، گفت و گو همیشه از طرف مخاطب آغاز می شود. اما در نوع دوم، گفت و گو همیشه از صاحب کسب و کار شروع می شود

آیا برای موفقیت در دیجیتال مارکتینگ نیاز به وب سایت است؟

دوران تبلیغات کاغذی دیگر به پایان رسیده است و اکثر تبلیغات در حال حاضر اینترنتی شده اند. با داشتن یک سایت حرفه ای، شانس برند شدن شما کماکان بیشتر می شود و می تواندی در این زمینه پیشرفت کنید.

قیمت سئوسفارش سئوتماس با سئواینجا