صفر تا صد الگوریتم پنگوئن و تاثیر آن در سئو

الگوریتم پنگوئن

عناوین محتوا

الگوریتم پنگوئن چیست و تاثیر آن در سئو

گوگل الگوریتم‌های متفاوتی دارد که اگوریتم پنگوئن یکی از معروف ترین الگوریتم‌های آن است که تقریبا هرکس که سر سوزنی با سئو آشنایی داشته باشد. حتما نام این الگوریتم را شنیده اید. در ادامه این مقاله به وظیفه این الگوریتم و اینکه چه تاثیری در بهینه سازی وب سایت‌ها دارد می‌پردازیم.

هدف الگوریتم پنگوئن چیست؟

هر کدام از الگوریتم های گوگل برای هدف خاصی ساخته شدند و وظیفه ی خاصی دارند. مثلا الگوریتم پاندا که قبل از الگوریتم پنگوئن آمد که به کیفیت محتوا توجه زیادی داشت.

الگوریتم پنگوئن در سال ۲۰۱۲ توسط گوگل ساخته شد و هدف اصلی آن مبارزه با لینک‌های اسپم و بی کیفیت بود. همان طور که می‌دانید لینک سازی خارجی که یکی از تکنیک‌های آن بک لینک است یکی از مهم ترین تکنیک‌های سئو و کسب رتبه بالا بوده و هنوز هم هست. تا قبل از الگوریتم پنگوئن هر سایتی که تعداد زیادی بک لینک از سایت‌های دیگر داشت بدون توجه به کیفیت لینک‌ها یا محتوای سایت رتبه ی خوبی در صفحه نتایج گوگل داشت. اما بعد از این الگوریتم تحولی بزرگ در روش‌های سئو کلاه سیاه ایجاد شد.

اما این تنها وظیفه ی این الگوریتم نبود. یکی از روش‌هایی که متخصصان سئو برای افزایش بازدید و رتبه انجام می‌دادند این بود که کلمه کلیدی را در همه جای محتوا قرار میدادند. موتور جستجوی گوگل هم که بر اساس کلمه کلیدی برنامه ریزی شده بود به این صفحات رتبه‌های بالا می‌داد. الگوریتم پنگوئن با این تکنیک که به keyword stuffing معروف است مبارزه کرد.

الگوریتم پنگوئن چه سایت‌هایی را جریمه می‌کند؟

۱.بک لینک‌های متعدد از اسپمرها

ربات‌های گوگل از طریق لینک‌ها سایت‌ها را می‌خزند و وقتی ببینند سایت شما هیچ فعالیتی در صفحات مجازی ندارد ولی تعداد بک لینک‌هایش خیلی زیاد است به سایت شما مشکوک می‌شوند و در نهایت جریمه می‌کنند.

۲.exact anchor text (انکرتکست معادل فراوان)

این که url صفحاتتان از کلمه کلیدی باشد خوب است و باعث بهینه سازی سایتتان نیز می‌شود اما استفاده بیش از حد از خود کلمه کلیدی به عنوان انکر تکست باعث جریمه شدن توسط الگوریتم پنگوئن میشود چون باعث اخلال در رنکینگ نتایج می‌شود.

۳.استفاده بیش از حد از کلمه کلیدی (keyword stuffing)

استفاده ی بیش از حد از کلمه کلیدی در محتوا نه تنها رتبه شما را بهتر نمی‌کند بلکه ممکن است توسط الگوریتم‌های گوگل جریمه هم بشوید. به خاطر همین چگالی کلمات کلیدی را مطرح کردند. چگالی کلمات کلیدی باید بین ۱ تا ۲ درصد باشد وگرنه احتمال زیاد شما جریمه می‌شوید. شما می‌توانید خیلی راحت تعداد کلمات کلیدی را حساب کنید.

فرمول محاسبه کلمه کلیدی =تعداد کلمات کلیدی * ۱۰۰/ تعداد کل کلمات محتوا

در سایت‌هایی که سیستم مدیریت محتوا وردپرس است شما از افزونه ی Yoast هم می‌توانید استفاده کنید. اگر شما از تعداد کلمات کلیدی در محتوا تخطی کنید این افزونه به شما اخطار می‌دهد.

الگوریتم پنگوئن چیست؟

جریمه الگوریتم پنگوئن چیست؟

جریمه ی این الگوریتم مبتنی بر صفحه است; یعنی هر بلایی بیاید سر یک صفحه می‌آید. مثلا ممکن است یک صفحه که به خاطر کلمه کلیدی رتبه ی خوبی دارد گوگل آن صفحه را از صفحه نتایج حذف کند یا گوگل به جای صفحه اصلی که اعتبار زیادی دارد صفحات کم ارزش را نشان بدهد.

مطلب مرتبط: الگوریتم فرد

چگونه از جریمه ی الگوریتم پنگوئن راحت شویم؟

برای این کار شما باید بک لینک‌های اسپم و مضر را از سایت خود کاملا حذف کنید. حالا از کجا بفهمیم کدام بک لینک از سایت اسپم است؟ در جواب باید به ابزار گوگل سرچ کنسول مراجعه کنید.

ابزار گوگل سرچ کنسول لیست بک لینک‌های سایت را به وب مستران می‌دهد که در بین این لینک‌ها، لینک‌های nofollow هم وجود دارد ولی این لینک‌های nofollow تاثیری در جریمه یا اسپم شدن سایت ندارند.

برای اینکار وارد گوگل سرچ کنسول می‌شوید و در قسمت dashboard روی قسمت who links the most کلیک کنید و روی گزینه more کلیک کنید.

شناخت بک لینک های اسپم با گوگل سرچ کنسول

در صفحه ای که باز می‌شود روی گزینه download more sample links کلیک کنید.

و بعد لیستی از تمام وب سایت‌هایی که بک لینک آن‌ها را دریافت کردید به شما نشان داده می‌شود شما باید تک تک این سایت‌ها را چک کنید تا سایت‌های اسپم را شناسایی کنید و در آخر همه ی لینک‌های اسپم را وارد یک فایل کنید و با ابزار Disavow link معرفی کنید. شناسایی این لینک‌ها توسط ربات‌های گوگل متغیر است و ممکن است مدت زمان کم یا زیادی طول بکشد و در آخر شما یک درخواست تجدید نظر می‌دهید.

نتیجه گیری

الگوریتم‌های گوگل همه با هدف کسب رضایت کاربران ساخته و آپدیت می‌شوند تا سایت‌هایی که واقعا محتوایشان عالی و با کیفیت هست در صفحه اول باشند. الگوریتم پنگوئن هم به خاطر حذف بک لینک‌های بی کیفیت و اسپم ساخته شده.برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد الگوریتم‌ها و جرایم گوگل بدانید به سایت سئو اینجا مراجعه کنید.

سمیرا حسن آبادیمشاهده نوشته ها

وقتی دست های یک پیانیست روی پیانو قرار میگیرد یک قطعه موسیقی دل نشین می سازد. مدیر محتوا هم کافی است دست به صفحه کلید شود. متن شاهکاری خلق می کند تا بر دل همگان نشیند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت سئوسفارش سئوتماس با سئواینجا