صفر تا صد الگوریتم BERT و تاثیر آن در سئو

الگوریتم BERT چیست و چه تاثیری در سئو دارد

عناوین محتوا

الگوریتم bert در اکتبر سال 2019 رونمایی شد. این الگوریتم یک تغییر بسیار بزرگ و جالب در روند نتایج جستجو ایجاد کرد. به طور کلی هدف الگوریتم bert ایجاد امکان بهتر درک شدن کلمات در سرچ کوئری برای گوگل می باشد. مثلا شما شماره ی یک بلیط پرواز را سرچ می کنید و گوگل وضعیت دقیق پرواز رو به شما میگه یا ممکن هنگام سرج کردن یه معادله ریاضی، یک ماشین حساب براتون ظاهر بشه! اگر می خواهید در مورد الگوریتم بدانید با ما همراه باشید.

الگوریتم BERT چیست؟

الگوریتم bert مخفف Bidirectional Encoder Representations from Transformations می باشد. مفهوم آن بر خلاف ظاهر پیچیده اش خیلی ساده است. این الگوریتم به جستجوی معنایی کلمات در کنار هم می پردازد. این الگوریتم با الگو برداری از نحوه ی ارتباط برقرار کردن انسان ها، باعث می شود تا نتایج بهتر و دقیق تری برای کاربر هنگام سرچ نمایش داده بشود.

قبل و بعد الگوریتم bert

تا قبل از الگوریتم برت گوگل به معنای تک تک کلمات توجه زیادی داشت. وقتی چندین کلمه در یک عبارت باهم می آمدند ممکن بود گوگل نتیجه درست را نشان ندهد. مثلا اگر عبارت “کله اش بوی قرمه سبزی میده” را جستجو می کردید احتمالا به شما، نتیجه قرمه سبزی را نشان می داد در صورتی که هیچ ربطی به معنای این عبارت نداشت. با آپدیت این الگوریتم، هوش مصنوعی گوگل قادر به درک افکار و حتی طرز صحبت کردن افراد شد.

الگوریتم BERT چیست

منظورمان از این حرف این است که هوش مصنوعی گوگل با زبان عامیانه مردم آشناست و راه خود را به سمت هوش انسانی پیش می برد تا هوش مصنوعی. اگر دقت کرده باشید تمام الگوریتم ها و اصول سئو فقط برای نزدیک تر شدن گوگل به رفتار انسان است. تمام روش هایی که برای فریب دادن موتور جستجو به قصد کسب رتبه بالا (سئو کلاه سیاه) انجام می شود توسط گوگل نهی شده اند و در عوض به طور مکرر به تولید محتوای یونیک و با کیفیت اصرار کرده است.

اما نزدیک شدن به زبان عامیانه تنها مزیت این الگوریتم نیست. حتما برای شما هم پیش آمده که سوالی را جستجو کرده باشید و در صفحه نتایج، سوال خودتان و حتی سوالات مشابه را با جواب های کوتاه و مختصر ببینید. این از نتایج الگوریتم برت می باشد.

آینده تولید محتوا در الگوریتم bert

تا قبل از این الگوریتم، متخصصان سئو و تولید محتوا فکر می کردند هر چه محتوای طولانی تری بنویسند که پر از کلمات کلیدی باشد برای کسب رتبه بالا در موتورهای جستجو بهتر است ولی غافل از اینکه گوگل بعد از الگوریتم برت دیگر توجه زیادی به محتوای طولانی نمی کند، البته منظور ما این نیست که گوگل از محتوای کم خوشش می آید بلکه ما معتقدیم بهترین محتوا از نظر گوگل محتوای با کیفیت و در عین حال کم است، به طوری که نیاز و سوال کاربر بر طرف شود.

تاثیر الگوریتم bert در سئواکثر جستجو های کاربران، سوالات یا درخواست دستورالعمل است. مثلا سوال می کنند ” بهترین کتاب برای کنکور” یا ” چگونه لاغر بشویم” . وقتی گوگل با چنین جستجوهایی رو به رو می شود در دیتا بیس خود می گردد و بهترین و کوتاه ترین محتواهایی که مرتبط با نیاز کاربر هستند را به او نشان می دهد. اگر شما از کد های اسکیما استفاده کرده باشید حتما در نتیجه جستجوی کاربر آن کدها را می توانید ببینید.

مثلا شما درمورد یک فیلم محتوا نوشته اید. کدهای اسکیما شامل نام فیلم، نام بازیگران، سال انتشار، جایزه هایی که برده وغیره، همه ی این ها برای کاربری که اسم فیلم را جستجو کرده باشد می آید.

الگوریتم bert جستجوی شما را پیش بینی می کند!

حتما برایتان پیش آمده که یک عبارتی مانند ” چگونه در سئو سایت موفق شویم” را جستجو کرده باشید. چیزی که جالب است اینه که قبل از اینکه شما عبارتتان را تمام کنید گوگل عبارت کامل را به شما نشان خواهد داد. حتی اگر شما غلط املایی یا نگارشی داشته باشید گوگل باز هم منظور شما را متوجه می شود و آنچه که در ذهن شماست را به شما نشان می دهد.

این اتفاق نشان دهنده پیشرفت فوق العاده الگوریتم های گوگل است که سعی در نزدیک شدن به هوش انسان را دارند.

الگوریتم bertالگوریتم Bert روی چه کوئری هایی تاثیر می گذارد؟

تاثیری که الگوریتم Bert در کوئری های سوالی و محاوره ای داشت غیر قابل انکار است. توجه خاصی که این الگوریتم به long tail ها داشته در هیچ الگوریتم دیگری نبوده. همان طور که می دانید long tail، کلمات اضافی قبل و بعد از کلمه کلیدی هستند که میان جستجوی آنها نسبت به خود کلمه کلیدی کمتر است اما هدفمند تر هستند. در مقاله انتخاب کلمه کلیدی مناسب مفصل در این باره توضیح دادیم.

الگوریتم Bert چه تاثیری در سئو دارد؟

بارها گفته ایم تمام الگوریتم های گوگل برای راحت تر بودن کاربران است. الگوریتم برت هم برای صرفه جویی کردن در وقت کاربر ساخته شده در کمترین زمان بهترین جواب را بگیرد. اگر می خواهید در آپدیت الگوریتم bert از سئو سایت خود عقب نمانید باید ببینید این الگوریتم به چه چیزهایی حساس است. بهتر است زبان محتوا و عبارات کلیدی خود را به زبان محاوره نزدیک کنید چون افرادی که با این ادبیات خواسته هایشان را جستجو می کنند خیلی زیادند. نکته دیگر اینکه سعی کنید محتوایتان سوال محور باشد و جواب های کوتاه و جامع برایشان پیدا کنید.

برای پیدا کردن عبارات کلیدی و سوالاتی که اغلب توسط کاربران پرسیده می شود می توانید از پیشنهادات گوگل استفاده کنید.

NLP چیست و چگونه کار می کند؟

NLP چیستاول از همه، NLP فریم ورکی می باشد که به الگوریتم bert گوگل قدرت می بخشد و مخفف Natural Language Processing می باشد که زیرمجموعه ای از هوش مصنوعی است و متشکل از زبان شناسی (مطالعه زبان) و ML (machine learning) است. این همان چیزی است که امکان برقراری ارتباط بین رایانه و انسان با زبانی طبیعی را فراهم می کند.

 تکنولوژی هایی که از NLP استفاده می کنند عبارتند از:

  • Google Translate
  • Microsoft Word
  • Grammarly
  • Siri, Cortana, Alexa

سوالات متداول از الگوریتم bert

سوالات متداول از الگوریتم bert

آیا الگوریتم bert کلمات stop words را بررسی می کند؟

قطعا! قبل از این، گوگل قبل از پردازش کلمه، همه کلمات stop words را از یک پرسش حذف می کرد، اما اکنون تمام این کلمات را برای درک متن پرسش با دقت بررسی می کند.

چجوری سایت را برای الگوریتم bert بهینه کنیم؟

تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که مطمئن شوید محتوای صفحات شما با هدف کاربران مطابقت ذاشته باشد. برای بهینه سازی الگوریتم bert نمی توانید کار خاصی انجام دهید.

بهینه سازی برای الگوریتم bertآیا الگوریتم برت صد درصد دقیق است؟

خیر، برت 100 درصد دقیق نیست. به عنوان مثال، اگر “کدام ایالت در جنوب نبراسکا است” را جستجو کنید، BERT حدس می زند که “نبراسکا جنوبی” باشد که دقیق نمی باشد.

گوگل هنوز در حال یادگیری است و Rankbrain و BERT نمونه هایی از الگوریتم هایی هستند که Google را قادر می سازند مانند یک انسان فکر کنند. به زودی می توان انتظار نسخه های جدیدتر و پیشرفته تری از این الگوریتم را داشت.

نتیجه گیری

الگوریتم برت مانند تمام الگوریتم های دیگر گوگل در جهت رضایت کاربران ساخته شده است. اگر شما مسیر تولید محتوا و سئو سایت خود را به صورت درست و اصولی پیش ببرید هیچ جای نگرانی نیست چون طبق گفته های اعضای ارشد گوگل شما اگرمحتوای با کیفیت تولید کنید هیچ کاهشی در رتبه سایت شما ایجاد نمی شود. از راهکارهایی که در مقاله گفتیم استفاده کنید تا همراه با این الگوریتم بهترین نتیجه را بگیرید.

سمیرا حسن آبادیمشاهده نوشته ها

وقتی دست های یک پیانیست روی پیانو قرار میگیرد یک قطعه موسیقی دل نشین می سازد. مدیر محتوا هم کافی است دست به صفحه کلید شود. متن شاهکاری خلق می کند تا بر دل همگان نشیند.

2 دیدگاه

    • با سلام
      خیلی خوشحالیم که توانسته ایم مقاله ای کامل برای رفع نیاز های شما فراهم کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت سئوسفارش سئوتماس با سئواینجا