انکر تکست چیست؟ | تاثیر انکر تکست در سئو


عناوین محتوا

یکی از اصطلاحاتی که در سئو و بهینه سازی سایت بسیار اهمیت دارد و به شدت پرکاربرد است، انکر تکست (Anchor Text) می‌باشد. انکر تکست از فاکتورهای بسیار مهم در سئو سایت می‌باشد که کم تر در مقاله‌های فارسی به آن پرداخته شده است. در این مقاله، ما ابتدا با Anchor text چیست و چه کاربردی دارد آشنا می‌شویم، سپس به انواع آن و موارد دیگر می‌پردازیم. لطفا با ما همراه باشید تا اطلاعات کافی را در این مورد کسب کنید.

انکر تکست و کاربردهای آن

انکر تکست چیست؟

اگر ما با استفاده از کلمات و کاراکترهایی که در یک متن موجود است به صفحه‌ای از سایت خودمان یا سایت دیگر لینک بدهیم، از Anchor text استفاده کرده‌ایم که در مورد اول، ما با استفاده از Anchor text لینک سازی داخلی و در مورد دوم لینک سازی خارجی انجام داده‌ایم. ( ما در مورد لینک سازی داخلی و خارجی و اهمیت آن در سئو، یک مقاله نیز منتشر کرده‌ایم که مطالعه آن خالی از لطف نیست.)

Anchor text کلمه یا جمله ای در محتوا است که، کاربر علاوه بر مشاهده آن می‌تواند روی آن کلیک کند. مثلا، در عبارت بالا لینک سازی داخلی و خارجی و اهمیت آن در سئو، یک Anchor text است. در مورد اهمیت آن می‌شود گفت که موتورهای جست و جو از جمله گوگل، بینگ و مواردی از این قبیل از طریق همین انکرتکست‌ها است که تصمیم خود مبنی بر قراردادن یک صفحه از سایت را در نتایج جست و جو (SERP) انجام می‌دهند.

حتی خیلی این موضوع دیده شده است که با اینکه در محتوای یک صفحه بدون آنکه از کلمات کلیدی در متن استفاده گردد، فقط صرفا به این دلیل که انکر تکست‌هایی با آن کلمه کلیدی به آن صفحه ارجاع گردیده است، آن صفحه در آن کلمه کلیدی در صدر نتایج جست و جو قرار دارد.

اجازه دهید برایتان مثال بزنیم:

فرض کنید همین صفحه که در مورد اهمیت انکر تکست است را خیلی از افراد با کلمه کلیدی متن لینک شده، به این صفحه ارجاع دهند (بک لینک بدهند). با این وجود که حتی جزو کلمات کلیدی این مقاله نیست، ممکن است اگر شخصی در گوگل کلمه متن لینک شده را سرچ کند، این صفحه را به عنوان نتایج جست و جو نشان دهد.

انکر تکست

انواع انکر تکست

انکر تکست‌های مختلفی وجود دارند که هر کدام کاربرد متفاوتی دارد و حتی می‌شود گفت که ارزش یکسانی را دارا نیست. این انکرتکست‌ها عبارتند از:

1.انکر تکست عمومی:

تا به حال، زمانی که در حال وب گردی بوده،اید مطمئنا با عبارت‌هایی چون اینجا کلیک کنید، اطلاعات بیشتر و غیره مواجه شده‌اید. به این عبارات انکرتکست عمومی گفته می‌شود.

امروزه به دلیل تغییر قوانین سئو، استفاده از این Anchor text ممکن است به سئو سایت شما آسیب وارد کند و پیشنهاد می‌شود تا حد امکان از استفاده از این Anchor text خودداری کنید.

2.انکر تکست عریان:

این نوع Anchor text زمانی کاربرد دارد که شما نمی‌خواهید که از کلمه کلیدی استفاده کنید و تنها URL سایت را به عنوان متن لینک در محتوای خود وارد می‌کنید.

برای مثال seoinja.com یک انکر تکست عریان (Naked Anchor Text) است.

3.انکرتکست برند:

در این نوع، ما با استفاده از نام تجاری لینک می‌دهیم.

4.انکر تکست کلمه کلیدی+نام برند:

اگر ما در Anchor text یا متن لینک شده‌مان، از کلمه کلیدی به همراه نام برندمان استفاده کنیم، از این نوع انکر تکست استفاده کرده‌ایم.

برای مثال، فرض کنید که شخصی محصولات بهداشتی می‌فروشد و نام برند آن ژاله است. اگر ما از فروش محصولات بهداشتی ژاله برای لینک دهی استفاده کنیم، Anchor text ما از این نوع است.

5.انکر تکست عکس:

اگر ما در تصاویر یک صفحه از سایتمان لینک قرار دهیم، Alt Tag به عنوان Anchor text شناخته می‌شود.

6.انکر تکست هم معنی:

انکر تکست هم معنی یا LSI Anchors، زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که ما به جای استفاده از کلمات کلیدی در متن لینک شده، از کلمات هم معنی یا مشتقات آن استفاده کنیم. این نوع Anchor text، مفید است؛ زیرا باعث می‌شود اگر شخصی در گوگل کلمات هم معنی با کلمه کلیدی شما را سرچ کند، شما هم می‌توانید در آن نتایج جست و جو نقشی داشته باشید.

7.انکر تکست Paterial Match :

استفاده جزئی و کم از کلمه کلیدی در انکر تکست، مربوط به این نوع Anchor text است. یک لینک با جزئیات بیشتر ایجاد کرده و به واسطه آن، کاربران را تشویق به خواندن مقاله اصلی می‌کنید.

8.انکر تکست Exact Match:

هنگامی که ما فقط از کلمه کلیدی‌مان در Anchor text استفاده کنیم، در حال استفاده از این متن لینک هستیم. می‌توان گفت که مهم ترین Anchor text موجود است، ولی نباید بیش از حد از آن استفاده کرد که تاثیر منفی بر سئو سایت خواهد گذاشت.

انکر تکست عمومی

نتیجه گیری

در دنیایی که همه چیز رو به اینترنتی و آنلاین شدن است و رقابت در هر کلمه کلیدی روز به روز افزایش می‌یاید، شما برای آنکه بتوانید سئو کار بهتری شوید باید بر تمام مفاهیم سئو آشنایی داشته باشید و بتوانید خود را به روز نگه دارید.

امیدوارم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و همچنین پیشنهاد می‌کنیم مقالات سایت که در مورد آموزش سئو هست را مطالعه کنید.

♣سوالات متداول♣

به کدام یک از انکر تکست‌ها انکر تست غنی می‌گویند؟

به انکر تکستی که حاوی کلمه کلیدی باشد انکر تکست غنی می‌گویند.

انکر تکست خالی کدام است؟

انکر تکست خالی وقتی ایجاد می‌شود که به یک تصویری که متن جایگزین ندارد پیوند اضافه کنیم.

چه زمانی انکر تکست خود را nofollow کنیم؟

زمانی که نمیخواهید به لینک مقصد اعتبار دهید. مثلا در زمان تبلیغات می‌توانید از انکر نوفالو استفاده کنید.

آیا انکرتکست در سئو تاثیر دارد؟

قطعا بله، هنوز یکی از اصلی ترین عوامل اصلی برای رتبه بندی گوگل لینک‌های خارجی و انکرتکست‌ها هستند.

سوالات خود را در قالب کامنت از تیم سئو اینجا بپرسید و هم چنین می‌توانید جهت مشاوره سئو جهت انجام خدمات سئو سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت سئوسفارش سئوتماس با سئواینجا