لینک نوفالو چیست؟ تاثیر لینک فالو و نوفالو در سئو

لینک های فالو و نوفالو

عناوین محتوا

لینک نوفالو (NoFollow)، همان طور که می‌دانید لینک سازی داخلی و خارجی یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین شیوه‌ها در سئو سایت و افزایش رتبه سایت است. بک لینک‌ها از سال ۲۰۰۰ بسیار مورد توجه متخصصان سئو بودند. اما با ورود الگوریتم پنگوئن به غیر از کمیت بک لینک‌ها کیفیت آنها هم اهمیت بیشتری یافت. اگر می‌خواهید درباره ی لینک‌های نوفالو بدانید، در این مقاله با ما همراه باشید.

می‌دانیم که فاکتورها و الگوریتم‌های گوگل برای بهبود جایگاه سایت‌ها مدام در حال تغییر است و تاثیر مهمترین فاکتور سئو (Off Page SEO) که لینک بیلدینگ نام دارد، در رتبه بندی سایت‌ها نقشی اساسی ایفا می کند. پس سوال مهم این است که، در لینک سازی خارجی باید به چه نکاتی توجه داشته باشیم؟ بهتر است لینک نوفالو استفاده کنیم یا فالو؟ آیا لینک نوفالو تاثیری در پیج رنک سایت دارند؟

در ادامه به بررسی لینک نوفالو و فالو ، زمان استفاده از آنها، نحوه تشخیص کد فالو از کد نوفالو و همچنین تاثیرگذاری لینک نو فالو در سئو سایت و افزایش سایت ترافیک خواهیم پرداخت.

تفاوت لینک نوفالو و فالو در چیست؟

لینک نوفالو ارزش و اعتبار را منتقل نمی‌کنند. درواقع نوفالو بودن لینک به موتورهای جستجو می‌فهماند که پیوند (لینک) را دنبال نکنند. استفاده از این نوع لیک، تاثیری بر پیج رنک گوگل و سئو ندارد. البته به طور غیرمستقیم تاثیر گذار هستند.

هدف گوگل از ارائه لینک نوفالو (nofollow) ، جلوگیری از سئو کلاه سیاه توسط وبمستران برای افزایش page rank و Domain authority به کمک لینک سازی‌های اسپم و مخرب بود.

مثال: فرض کنید شما از تعدادی از اشخاص با اعتبار و شناخته شده که قابل اعتماد و اطمینان هستند نظرشان را درمورد یک فرد که شناختی درمورد آن ندارید می‌پرسید. اما این اشخاص می‌گویند که نظری در این مورد ندارند. پس به این ترتیب نه رد صلاحیت می‌شود و نه تایید. به این ترتیب تصمیم‌گیری به عهده خودتان خواهد بود.

تفاوت لینک نوفالو با فالو

لینک های فالو ارزش و اعتبار را منتقل می‌کنند.

مثال: فرض کنید شما از تعدادی از اشخاص با اعتبار و شناخته شده که قابل اعتماد و اطمینان هستند نظرشان را درمورد یک فرد که شناختی درمورد آن ندارید می پرسید. این اشخاص درمورد آن فرد کلی تعریف کرده و کاملا او را تایید می کنند. در این صورت ناخودآگاه شما نیز نظرتان درمورد آن فرد مثبت می شود و به آن اعتبار می دهید.

چه زمانی باید لینک های خروجی سایتمان را نوفالو و چه زمانی فالو کنیم؟

تصمیم با شماست که کدام لینک ها فالو باشند و کدام یک از لینک نوفالو. توصیه می‌شود در موارد زیر لینک خروجی را نوفالو قرار دهید:

 • زمانی که می‌خواهید از سایت خودتان به سایتی با اعتبار پایین تر لینک بدهید.
 • زمانی که می‌خواهید به سایتی که هیچ رتبه در نتایج گوگل ندارد لینک بدهید.
 • زمانی که می‌خواهید به سایتی با حوزه فعالیت کاملا متفاوت لینک بدهید.
 • زمانی که می‌خواهید به سایتی با اسپم بالا یا بی کیفیت لینک بدهید.
 • لینک رپورتاژ: با این که رپورتاژ یک روش بسیار خوب برای بک لینک دهی و تبلیغات است، اما گوگل توصیه کرده بک لینک‌ها از جنس نوفالو باشند تا تغییری در رنکینگ گوگل ایجاد نکند.

نحوه استفاده از لینک نوفالو و لینک فالو

 • بک لینک هایی که به نظر شما فعالیتشان مشکوک است. مثلا یک سایت کلاهبرداری است اما شما بک لینک را قرار می‌دهید. اما اگر آن را نوفالو کنید دیگر اعتبار آن را منتقل نمی‌کنید و کاربران هم می‌توانند وارد آن وب سایت بشوند.
 • بک لینک های پولی: این مورد نیز خیلی شبیه مورد اول است. گوگل شدیدا با بک لینک های پولی مخالف است؛ بنابراین اگر با گرفتن پول، بک لینک‌های سایت‌های دیگر را قرار می‌دهید، بهتر است آنها را نوفالو کنید تا توسط گوگل جریمه نشوید.

نقش لینک نوفالو و فالو در لینک سازی خارجی

برخی از سایت‌ها (به خصوص سایت‌هایی که از اعتبار بالایی برخوردار هستند) تمامی لینک‌های خروجی خود را نوفالو کرده‌اند تا به هیچ عنوان اعتبار از سایت خارج نشود و برخی بالعکس. اما آیا گرفتن بک لینک از سایت‌هایی که نوفالو هستند تاثیری در سئو دارد یا وقت تلف کردن است؟

جایگاه‌های برتر نتایج گوگل برای سایت‌هایی است که دارای لینک سازی طبیعی هستند. حال اگر شما فقط از سایت‌هایی که لینک فالو می‌دهند یه سایت‌هایی که فقط لینک نوفالو می‌دهند، لینک سازی سایت خود را انجام دهید، گوگل خواهد فهمید که این لینک‌ها توسط خودتان بوده و به دلیل غیر طبیعی بودن احتمال جریمه شدنتان بالا خواهد بود.

پنالتی گوگل

مواظب پنالتی گوگل باشید!

وبمستران گاهی اقدام به خرید بک لینک از نوع فالو از سایت‌های مرتبط می کنند. خرید بک لینک خلاف قوانین گوگل است و باعث می‌شود سایت دچار پنالتی گوگل شود. حتی اگر بتوانند ربات‌های گوگل را فریب بدهند، این مسئله از چشم سایت‌های رقیب پنهان نمی‌ماند و ممکن است که از طریق ابزار https://www.google.com/webmasters/tools/paidlinks ، به گوگل اطلاع دهند! ما باید برای طبیعی سازی لینک سازی خارجی خود، هم از لینک‌های فالو و هم از لینک های نوفالو استفاده کنیم تا به این ترتیب از نظر گوگل طبیعی به نظر برسیم.

آیا لینک نوفالو به تنهایی هیچ تاثیری در رتبه دهی ندارد؟

این سوال که آیا لینک نوفالو تاثیری بر پیج رنک و سئوی سایت ندارند، سوالی است که اکثر افراد پاسخ می‌دهند، خیر. اما اینگونه نیست. لینک‌های نوفالو علاوه بر طبیعی سازی، تاثیرگذاری نیز دارند. برای مثال اگر شما موفق به دریافت بک لینک از سایت ویکی پدیا شوید، خواهید دید که لینک آن نوفالو است، اما تاثیر بسیار زیادی در افزایش رتبه سایت دارد. پس این مثال نقضی برای این تصور که همه لینک‌های نوفالو بی اثرند، می‌باشد. به طور خلاصه، اگر بک لینک‌های یک وب سایت فقط از نوع فالو با انکر تکست حاوی کلمه کلیدی و از سایت‌های قوی باشد، احتمال این که توسط گوگل جریمه شود، بسیار بالا است.

تاثیر لینک نوفالو بر ترافیک سایت

لینک نوفالو نه رد می‌شوند و نه تایید. تصمیم گیری به خود گوگل سپرده می‌شود که پس از بررسی می‌تواند اعتبار بدهد یا خیر.

تاثیر لینک نوفالو بر ترافیک سایت

ابتدا بایستی اشاره کنیم که در چه مکان‌هایی، بک لینک نوفالو برای سایت می‌توانید دریافت کنید.

 • شبکه‌های اجتماعی.
 • انجمن‌ها.
 • سایت‌های پرسش و پاسخ.
 • دایرکتوری‌ها.
 • پست‌های مهمان.
 • ویکی پدیا.
 • و غیره.

تصور کنید که کاربران این بخش‌های بالا، به دنبال راه حلی برای مشکل خود هستند. اتفاقی که می افتد این است که شما با ایجاد محتوای ارزشمند و مطالب کاربردی برای این افراد که مرتبط با موضوع سایت شما است، آنها را ترغیب به کلیک بر روی لینک سایت خود می کنید. این کار باعث افزایش سایت ترافیک می‌شود و نرخ تبدیل (conversion) را بالا می‌برد.

چگونه فالو یا نوفالو بودن لینک ها را در صفحه تشخیص دهیم؟

تشخیص لینک های نوفالو و فالو

ابتدا لازم است که کد فالو و نوفالو در HTML را بدانید. لینک‌های فالو در کدنویسی به این صورت نوشته می‌شوند: (نمونه کد فالو)

<a href=”http://www.example.com”>Example</a>

و برای نوفالو شدن لینک، یک attribute rel به تگ <a> اضافه می‌شود: (نمونه کد نوفالو)

<a href=”http://www.example.com” rel=”nofollow”>Example</a>

بنابراین ، فرق بین لینک‌های فالو و نوفالو در کدنویسی آن ها تنها “rel=”nofollow است. در صورتی که این rel نباشد، لینک خود به خود فالو خواهد بود.

برای تشخیص لینک نوفالو و یا فالو بودن لینک‌ها، دو راه حل وجود دارد:

 • مراجعه به view page source
 • استفاده از افزونه (extension)

وقتی که از مرورگر کروم استفاده می‌کنید، کافی است درون صفحه راست کلیک کنید و گزینه view page source را مشاهده کنید. راه ساده تر برای دیدن این صفحه ، استفاده از کلید ترکیبی Ctrl+u است.

راه ساده تر، مراجعه به قسمت inspect است. به سادگی کلید ترکیبی Ctrl+Shift+I را بزنید و وارد تب Elements شوید. وبمستران حرفه‌ای برای تشخیص ساده تر و سریع تر فالو و نوفالو بودن لینک‌ها، از افزونه NoFollow Simple در کروم استفاده می‌کنند.

دقت کنید که راه دیگر برای نوفالو کردن صفحه، قرار دادن تگ روبات روی مقدار “nofollow” در قسمت تگ <head> است که با این کار، تمامی لینک‌های خروجی سایت، نوفالو می‌شوند.

nofollow لینک

نتیجه گیری

هدف ما در عملیات بهینه سازی و سئو سایت، طبیعی رفتار کردن است. پس جدا از اینکه لینک نوفالو چقدر تاثیر دارد باید در لینک سازی خارجی سایت حتما استفاده شود. بهترین راه استفاده از ترکیب لینک‌های نوفالو و فالو است، اما این نکته را فراموش نکنید که درصد بیشتر این لینک سازی را باید لینک‌های فالو تشکیل بدهند.

نکته ای که توسط شرکت Ahref طبق آمار و مستندات ارائه شده، حاکی از آن است که بک لینک نوفالو از صفحات قوی (یعنی با اعتبار دامنه بالا) تاثیر بیشتری بر سئو سایت شما دارند نسبت به بک لینک نوفالو از سایت‌های ضعیف!

چنانچه قصد یادگیری و مطالعه آخرین آپدیت‌های گوگل در سال 2020 درمورد اصول لینک سازی خارجی و مواردی که به جریمه گوگل ختم می شود را دارید، می‌توانید به بخش وبلاگ سئو اینجا مراجعه کرده و از آرشیو مطالب آموزش سئو این سایت به صورت کاملا رایگان استفاده نمایید.

2 دیدگاه

  • با سلام دوست عزیز
   علاوه بر موارد ذکر شده شما می توانید از ابزار MOZ نیز استفاده کنید. کافیست در کروم Mozbar را نصب کنید و یک اکانت بسازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت سئوسفارش سئوتماس با سئواینجا