لندینگ پیج (Landing Page) چیست؟ ۱۰ قطعه‌ی پازل مؤثر در ساخت بهترین صفحه‌ فرود

Landing Page

عناوین محتوا

لندینگ پیج (یا Landing Page) یکی از مهم‌ترین اجزای یک سایت و کسب و کار اینترنتی است. هر هدفی که برای راه اندازی و طراحی سایت داشته‌اید، نهایتا از دریچه‌ی لندینگ پیج به وقوع می‌پیوندد. لندینگ پیج می‌تواند صفحه‌ای برای خرید یک کالا، خرید اشتراک سایت، ثبت نام در یک رویداد یا حتی پر کردن یک پرسشنامه باشد. تمام تلاش شما باید این باشد که مخاطب خود را به لندینگ پیج هدایت کنید.

البته این کار نه با فریب دادن کاربر برای کلیک کردن و کشاندن او به لندینگ پیج (Click-Bating for Landing Page) بلکه باید با طی کردن روندی طبیعی و به میل کاربر صورت بگیرد.

لندینگ پیج Landing Page

لندینگ پیج چیست؟

تعریف لندینگ پیج یا صفحه‌ی فرود (معادلی از Landing Page) از نظر گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) صفحه‌ای از سایت است که کاربر از طریق آن وارد سایت می‌شود و نشست (Session) خود را از آن صفحه آغاز می‌کند. اما از نظر دیجیتال مارکتینگ لندینگ پیج صفحه‌ای است که به طور خاص برای استقبال از کاربر بعد از کلیک کردن و ارائه‌ی پیشنهاد ثبت نام، اشتراک یا خرید طراحی می‌شود.

کاربران از کانال‌های متعددی مانند بنرهای تبلیغاتی شما در دیگر سایت ها، شبکه‌های اجتماعی یا نتایج طبیعی گوگل به سایت شما هدایت می‌شوند. اولین صفحه‌ای که کاربر بعد از کلیک در این کانال‌ها با آن مواجه می‌شود، لندینگ پیج است. هر قدر این صفحه برای کاربر جذاب باشد، او را به ادامه‌ی بازدید از سایت و پذیرفتن پیشنهاد شما ترغیب می‌کند. 

چرا طراحی لندینگ پیج (صفحه‌ فرود Landing Page) اهمیت دارد؟

شما برای طراحی یک سایت و تولید محتوای آن زحمت بسیاری می‌کشید تا نیازی را از کاربر رفع کنید یا او را متقاعد کنید که پاسخ نیاز او نزد شماست، سپس با جلب رضایت او محصول یا خدمات خود را به فروش برسانید. صفحه لندینگ همان جایی است که باید ارزش پیشنهادی خود را معرفی کنید و توجه کاربر را به آن جلب کنید. این کار باید خیلی سریع و در فرصتی کوتاه انجام شود. پس باید صفحه‌ای خاص طراحی شود که بدون هیچ حاشیه‌ای مستقیما کاربر را به هدفی که دارید ترغیب کند.

ضمنا از آن جایی که لندینگ پیج اولین جایی از سایت شماست که کاربر می‌بیند، باید تصور خوبی از خودتان در ذهن او بسازید. بنابراین طراحی صفحه لندینگ باید زیبا و جذاب باشد.

صفحات فرود سایت، ویترین های سایت شما هستند. این صفحات کلیدی ترین نقش را در نرخ تبدیل مشتری بازی می‌کنند.

هدف از طراحی لندینگ پیج Landing Page چیست؟

بسته به هدفی که سایت شما دنبال می‌کند، لندینگ پیج به مقاصد مختلفی می‌تواند طراحی شود.

بیشتر بخوانید: چه تکنیک هایی را برای ساخت بهترین صفحه فرود باید رعایت کنیم؟

فروش محصول یا خدمات

این صفحات برای فروشگاه های اینترنتی دروازه‌ی ورود مشتری هستند. در این لندینگ پیج می‌توان خرید محصول، خرید خدمات، خرید اشتراک عضویت ویژه یا رزرو وقت را پیشنهاد کرد.

معمولا برای ترغیب مشتری باید از پیشنهاد های قانع کننده‌ای مانند تخفیف قابل توجه یا هدیه‌ی ویژه استفاده کرد. مشتری باید احساس کند برای راه‌یابی به این صفحه از میان افراد دیگر انتخاب شده و فرصت خوبی پیش رویش قرار گرفته است.

لندینگ پیج Landing Page چیست

جمع آوری اطلاعات

این صفحات فرود برای کسب اطلاعات از مشتریان بالقوه است به طوری که در آینده بتوان برای بازاریابی و فروش محصول از آن‌ها استفاده کرد. این اطلاعات از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا سرنخ فروش محسوب می‌شود. برای اینکه کاربر را به دادن این اطلاعات و پر کردن فرم قانع کنید باید ارزش متقابلی را ارائه کنید.

ایجاد ارتباط

به جای اینکه مستقیما محصول را معرفی و دعوت به خرید کرد، می‌توان به تدریج و با ترسیم یک مسیر برای حرکت کاربر در سایت نهایتا محصول را به او عرضه کرد. این روش جزو روش های پیشرفته بازاریابی محسوب می‌شود. در چند صفحه و با کلیک کردن روی چند لینک می‌توان نهایتا کاربر را به صفحه فروش کالا رساند.

آیا برای لندینگ پیج Landing Pge مزایای دیگری هم می‌توان متصور بود؟

از مهم‌ترین نکات جامانده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • لندینگ پیج‌ها می تواندد در پروموشن محصولات ما نقش عمده‌ای ایفا کنند.
  • می‌توانند برای برند ما اعتبار بیافرینند
  • آن‌ها می‌توانند به طور مستقیم به اصل مطلب پرداخته و از اهداف تجاری شما حمایت کنند.
  • می‌توانیم با آزمون و خطا آن‌ها -و در نتیجه وب سایتمان- را بهبود ببخشیم.
  • صفحات فرود می‌توانند باعث بهبود ترافیک سایت و افزایش بازخود و تعامل از سوی مخاطبان شوند.

مشخصات لندینگ پیج Landing Page

 

در طراحی لندینگ پیج Landing Page چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

از مهم‌ترین نکاتی که باید در باره‌ی طراح یک صفحه‌ی فرود یا Landing Page به آن توجه کرد باید به این نکات اشاره نمود. البته این سیاهه می‌تواند به موارد دیگری نیز تسری یابد.

عنوان جذاب

آن چیزی که در ابتدا کاربر را در صفحه لندینگ نگه می‌دارد، عنوان جذاب و گیرای صفحه است. عنوان باید توجه و کنجکاوی کاربر را برانگیزد و او را به خواندن ادامه‌ی صفحه وادار کند.
علاوه بر آن عنوان Landing Page خیلی سریع و در جمله‌ای کوتاه باید ماهیت محصول را توضیح دهد. کاربر باید با خواندن عنوان متوجه شود با چه چیزی رو به رو است و قرار است چه اتفاقی بیافتد.

عنوان جذاب برای لندینگ پیج Landing Page


زیر عنوان متقاعد کننده

اگر ایجاد ضربه‌ی اول و جذابیت اولیه وظیفه‌ی عنوان باشد، حالا زیر عنوان باید کاربر را نگه دارد و عنوان را اندکی توضیح دهد. زیر عنوان جزییاتی را به عنوان اضافه می‌کند.

استفاده از تصویرهای مطلوب و مناسب

تصاویر بسیار سریع‌تر از متن مشاهده و پردازش می‌شوند. تصویر باید به اندازه‌ی کافی بزرگ، باکیفیت و مرتبط با فعالیت شما باشد. تمام Landing Pag‌های خوب دارای تصاویر با کیفیت هستند.

توضیحات

حال که عنوان و زیرعنوان توانستند کاربر را در صفحه نگه دارند، باید در توضیحاتی کامل به کاربر بگویید در این Landing Page چه خبر است. توضیحات باید در نهایت سادگی نوشته شود، قابل فهم بوده و نباید از عنوان و زیرعنوان فاصله داشته باشد. همچنین بایستی بلافاصله بعد از خواندن زیرعنوان، قابل مشاهده باشد.

ارزش پیشنهادی

در Landing Page باید صراحتا بگویید چه ارزش و منفعتی را به کاربر ارائه می‌کنید و کاربر چرا باید پیشنهاد شما را قبول کند. به یاد داشته باشید ارزش پیشنهادی یک از ارکان اساسی در مارکتینگ است.

Call to Action

بعد از اینکه ارزش پیشنهادی خود را معرفی کردید، یک گزینه برای فراخوانی کاربر به اقدام باید مقابل او قرار دهید.

فراخوانی به اقدام می‌تواند یک دکمه با عنوان «همین الان شروع کنید» یا «این کالا را با 20 درصد تخفیف دریافت کنید» باشد. Call to Action باید به صورت یک دکمه که با پس زمینه تضاد رنگی دارد در Landing Page نمایش داده شود تا جلب توجه کند.

یک لندینگ پیج خوب می‌تواند تا چند دکمه‌ی اقدام به عمل را در خود داشته باشد؟

یک دکمه

Call to Action در لندینگ پیج Landing Page


نمایان کردن یک درد یا رنج کاربر

استفاده از المان های تصویری و برانگیختن احساسات کاربر درون Landing Page، نقش کلیدی در متقاعد کردن او دارد. نیاز کاربر بعضی اوقات مایه‌ی رنج یا دردی است که کیفیت زندگی او را تحت تاثیر قرار داده است. این رنج را به چشم کاربر بیاورید و با این کار ارزش خدمت یا محصول خود را بیان کنید.

به تصویر کشیدن یک لذت

علاوه بر رنج، لذت عامل دیگری است که می‌تواند کاربر را برای استفاده از محصول شما برانگیزد. ارزشی که پیشنهاد می‌کنید چه لذتی را برای کاربر فراهم می‌کند؟ همان را مقابل کاربر نمایش دهید.

نقل قول از مشتریانی که از خدمات شما رضایت داشته اند.

کاربران برای اعتماد کردن به شما به سند احتیاج دارند. از مشتریان پیشین خود یک پروفایل به همراه نظر آن‌ها در مورد محصولتان تهیه کنید و آن را در صفحه لندینگ به نمایش بگذارید.

روش‌های ارتباط

بخشی از مسئولیت پذیری شما، در دسترس بودن و قابلیت ارتباط داشتن است. در لندینگ پیج Landing Page اطلاعاتی از خود برای برقراری تماس با مشتری قرار دهید.

ضمانت محصول

کاربران باید اطمینان داشته باشند در صورتی که کالا یا خدمات شما از کیفیت کافی برخوردار نبود یا بعد از خرید به هر دلیلی رضایت نداشتند، بتوانند پول خود را پس بگیرند یا مجددا خدمات را به وجهی بهتر دریافت کنند. این تضمین باعث می‌شود کاربران راحت تر به شما اعتماد کنند.

برای ساختن یک لندینگ پیج خوب چه نکات دیگری را باید رعایت نمود؟

  • ارزش پشنهادی شما به کاربران باد واضح باشد.
  • متن‌های تبلیغاتی (کپی) شما باید با عنوانتان هماهنگ باشد.
  • گفته بودیم که باید با احساسات مخاطب ارتباط برقرار کنید؟
  • روی طراحی زیبا و مینیمال رابط کاربری کار کنید.

جمع بندی

لندینگ پیج از مهم ترین عناصر کسب و کار شماست. این صفحه اولین برخورد کاربران با سایت شماست که در چند ثانیه تصمیم می‌گیرند که در سایت بمانند یا آن را ترک کنند. اگر برای طراحی آن وقت کافی بگذارید، کاربران بیشتری به مشتری تبدیل خواهند شد و کسب و کارتان رشد ویژه‌ای را تجربه خواهد کرد.

سمیرا حسن آبادیمشاهده نوشته ها

وقتی دست های یک پیانیست روی پیانو قرار میگیرد یک قطعه موسیقی دل نشین می سازد. مدیر محتوا هم کافی است دست به صفحه کلید شود. متن شاهکاری خلق می کند تا بر دل همگان نشیند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت سئوسفارش سئوتماس با سئواینجا