10 تکنیک تبدیل کاربر به مشتری

تکنیک های افزایش نرخ تبدیل مشتری

چگونه می تواند فرایند جذب و تبدیل کاربر به مشتری را انجام دهیم؟ هدف شما از تولید محتوا و انتشار آن در وبسایت چیست؟ صرفا افزایش بازدید یا اینکه محصولی برای فروش نیز دارید؟ فضای وب دریایی پهناور است که هر وب سایت و تولید کننده‌ی محتوایی سعی دارد ماهی های بیشتری از آن بگیرد. اگر به تولید محتوا مشغول هستید، باید بگوییم این کار تنها جذب کردن ماهی ها به بخش ساحلیِ متعلق به شماست. برای گرفتن این ماهی ها باید تلاش مضاعفی انجام دهید.

اگر به دنبال راه هایی برای افزایش بازدید و تبدیل درصد بیشتری از کاربران به مشتری هستید، در این مقاله با ما همراه باشید.

برای جذب کاربر و تبدیل کاربر به مشتری سایت خودتان، ابتدا قدم به قدم مسیر کاربر را تا رسیدن به یک وب سایت بررسی می‌کنیم. ابتدا کاربران یک عبارت کلیدی یا یک سوال را در باکس جستجو وارد می‌کند. بسته به این که استراتژی کلمه کلیدی شما چه بوده و تحقیق کلمه کلیدی را چگونه انجام داده اید، فرض می‌کنیم که موفق شدید در صفحه‌ی اول نتایج گوگل ظاهر شوید.

سپس با تعدادی نتیجه عادی و احتمالا یک یا چند Featured Snippet رو به رو می‌شود. به نظر شما آنها چگونه تصمیم می‌گیرند که بر روی چه لینکی کلیک کنند؟ تحقیقات نشان داده که لینک اول نتایج گوگل بیش از 19 درصد کلیک‌ها را از آن خود می‌کند. اما با این حال افراد هر چند در زمانی کوتاه، عنوان‌ها و توضیحات لینک‌ها را مطالعه می‌کنند. اینجا دقیقا آن جایی است که می‌توانید به جای لینک اول گوگل، شما بخش خوبی از کلیک‌ها را به چنگ آورید.

تکنیک های جذب و تبدیل کاربر به مشتری

بعد از اینکه آن ها وارد سایت شما شدند، شروع به خواندن مقاله‌ ای می‌کنند. در صورتی که از ابتدا با متنی جذاب مواجه شوند، در صفحه می‌مانند، مقاله را کامل می‌خوانند و احتمالا چند لینک داخلی درون مقاله را باز می‌کنند. اما اگر مقاله با لحنی خسته کننده شروع شود، یا غلط های نگارشی زیادی داشته باشد یا اصلا موضوع مقاله با عنوان آن تطابق نداشته باشد، به سرعت سایت شما را ترک می‌کنند.

شخصی که جذب سایت شما شده اکنون فرصتی برای فروش محصولتان به شمار می‌رود. حال که این قدم‌ها را به صورت خلاصه مرور کردیم، تک به تک هر کدام را بررسی می‌کنیم.

تبدیل کاربر به مشتری با افزایش نرخ کلیک

برای تبدیل کاربر به مشتری، فرض کنید می‌خواهید محصولتان را داخل یک جعبه به افراد ارائه کنید و برای تبلیغ آن، تنها حق دارید روی جعبه یک عنوان با طول حداکثر 72 کاراکتر و توضیحات حداکثر 172 کاراکتری درج کنید. چگونه از این فرصت استفاده می‌کنید؟ اشخاص از بین این جعبه‌ها، آن هایی را بر می‌دارند که عنوان و توضیحات آن برایش جذاب باشند. بعد از اینکه جعبه را باز کردند، می‌توانند تصمیم بگیرند که محصول شما را بخرند یا نه.

تبدیل کاربر به مشتری با افزایش نرخ کلیک

برای اینکه عنوان شما بیشترین جذابیت را داشته باشد، ترفندهایی وجود دارد که با هم آن‌ها را برمی‌شمریم.

 • اصل مطلب را بگویید

در تبدیل کاربر به مشتری، عنوان شما باید خیلی سریع موضوع مطلب را به ایشان منتقل کند و به او بفهماند که دقیقا در این مقاله چه چیزی دستگیرش می‌شود. مستقیما آنها را هدف قرار دهید و با جملات سوالی حس کنجکاوی کاربر را برانگیخته کنید.

 • با افعال مثبت با خواننده صحبت کنید

مثلا انتخاب عنوانی مانند «چگونه در خیابان مورد تمسخر دیگر راننده‌ها قرار نگیرید؟» اصلا ایده‌ی خوبی نیست. باید افراد را با حس مثبت و انگیزه‌ پیشرفت به سایت خود هدایت کنید. تبدیل کاربر به مشتری، نکته و تجربه‌ای منفی را به او یادآوری کنید و بگویید که می‌توانید این تجربه را از او دور کنید چندان نتیجه نمی دهد. پیشنهادی که بتواند یک پیشرفت و بهبود در زندگی یا نوعی توسعه‌ فردی و کاری را برای کاربر ترسیم کند، انگیزه‌ای خوب برای باز کردن سایت شما خواهد بود.

 • از افعال متنوع بهره ببرید

به جای اینکه عناوین خود را با افعال بودن، شدن، انجام دادن و غیره، کلیشه بزنید، از افعالی استفاده کنید که مسیر و دنیایی جدید را به روی کاربران ترسیم کنند. فعل هایی مانند پیشرفت کنید، رشد دهید، کشف کنید بهترین باشید و امثال آن می‌تواند انتخاب کلیک کاربران را به سمت شما تغییر دهد.

 • خواننده را مستقیما خطاب قرار دهید

 تبدیل کاربر به مشتری، از کلمات شما یا برای شما در عناوین استفاده کنید. با افعال دوم شخص توصیه‌ خود را متوجه خواننده کنید. استفاده از این افعال اشخاص را با موضوع متن شما درگیر خواهد کرد.

نرخ تبدیل مشتری
 • برای شمارش راه حل های پیشنهادی خود اعداد را به کار ببرید

افراد به عدد، بیشتر از متن توجه نشان می‌دهند. به همین دلیل در تبدیل کاربر به مشتری، روی عناوین دارای عدد بیشتر تمرکز کنید. به عنوان مثال اگر متن شما راه حل هایی برای بهبود جلوه‌ بصری محیط کار ارائه می‌دهد، به جای عنوان «راه هایی برای زیباتر کردن محیط کار» می‌توانید بگویید «15 روش برای داشتن محیط کاری زیباتر».

 • از خواننده سوال بپرسید

پرسیدن سوالی در تبدیل کاربر به مشتری که قرار است جواب آن را در مقاله‌تان بیاورید، می‌تواند حس کنجکاوی افراد را برانگیزد و برای جواب دادن به نیاز خود یا صرفا کنجکاوی به وجود آمده شروع به خواندن مقاله‌ی شما کند. مثلا اگر مقاله‌ شما راهکارهایی برای حفظ تداوم ورزش ارائه می‌کند، می‌توانید عنوانی مانند «چرا ورزش را رها می‌کنیم؟» را برای مقاله‌ی خود برگزینید و سپس راهکارهای خود را پیشنهاد دهید.

افزایش نرخ تبدیل کاربر به مشتری

حال که توانستیم با عنوان خوب در فرآیند تبدیل کاربر به مشتری کمی پیشرفت کنیم، در قدم بعدی باید بتوانیم او را قانع کنیم که محصول ما را خریداری کند. برای اینکه درصد بیشتری از بازدیدکنندگان تبدیل به مشتریان ما شوند، تکنیک هایی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

نرخ تبدیل مشتری
 • با ارزشمند ترین بخش محتوا شروع کنید.

برای انین که بتوانید کاربرانتان با به مشتری تبدیل کنید، تمام حرفی که قرار است بزنید و مهم ترین و ارزشمندترین بخش حرفتان محسوب می‌شود را یک بار به طور خلاصه در بند اول نوشته‌تان بیاورید و سپس به تفصیل آن بپردازید. در تبدیل کاربر به مشتری، آن ها باید کمترین زحمت را برای گرفتن پاسخ سوال خود متحمل شوند. مطمئن باشید اگر به سرعت پاسخ بدهید، مجددا انگیزه‌ای مضاعف برای خواندن کامل مقاله به آنها داده اید.

حواستان باشد که میانگین بازه‌ی زمانی توجه کاربر به شما در ابتدای ورود به صفحه بسیار کوتاه است و نباید این فرصت را با جملات گمراه کننده و مبهم هدر بدهید.

 • کاربر را در صفحه نگه دارید

هر جمله و بندی که کاربر می‌خواند، باید او را برای ماندن در صفحه تشویق کند. نشان دهید که هر قدر که خوانده هنوز مطالب هیجان انگیزی باقی مانده که برای دست یافتن به آن‌ها باید به خواندن ادامه دهد. برای مثال می‌توان از این عبارات استفاده کرد:

 • به عنوان نمونه، برای مثال.
 • این تازه شروع ماجراست.
 • نتیجه این می‌شود که.
 • احتمالا برایتان پیش آمده که.
 • جالب است بدانید.

هر پاراگرافی که تمام می‌کنید، باید کاربر را به خواندن تشویق کند و به کاربر خبر دهد که مطالب مهم و جذابی در پاراگراف بعد در انتظار اوست.

 • از Call to Action‌ ها استفاده کنید

در تبدیل کاربر به مشتری، دکمه‌ فراخوانی عنصری است که ایشان را به انجام کاری دعوت می‌کند. باید مزیتی به آنها پیشنهاد کنید و در عوض از آن ها بخواهید وارد مسیری که دکمه تعیین می‌کند بشوند.

از عباراتی مانند نمونه های زیر می‌توانید در تبدیل کاربر به مشتری، به عنوان CTA استفاده کنید:

 •  برای دریافت نسخه‌ی آزمایشی رایگان همین الان کلیک کنید.
 • همین الان خرید کنید و هدیه‌ی رایگان دریافت کنید
 • راهنمای جامع را امروز دانلود کنید.
افزایش ترافیک ورودی
 • با کاربر تماس آنلاین داشته باشید

داشتن گزینه‌ چت آنلاین یا تماس باعث می‌شود افراد در صورت داشتن هرگونه سوالی بلافاصله با شما تماس بگیرند. در این صورت می‌توانید به صورت مستقیم با آن ها تعامل داشته باشید. افرادی که به طور اختصاصی از سوی شما مشاوره دریافت کنند، راحت تر اعتماد خواهند کرد و احتمال اینکه محصول شما را خریداری کنند بیشتر است.

شاید شما هم در خیلی از سایت‌ها دکمه‌ی چت گوشه‌ی پایین صفحه را دیده‌اید و روی آن کلیک کرده اید. پس حتما می‌دانید که این گزینه چقدر در برانگیختن اعتماد کاربر موثر است.

سخن آخر

با ذکر تمامی نکات تبدیل کاربر به مشتری، قدم گذاشتن در سئو سایت بدون دانستن اصول بازاریابی محکوم به شکست است. ضمن اینکه گوگل و ربات‌ها و الگوریتم‌ها و زیر و بم سایت خود را می‌شناسید، باید با مخاطب و نیازهای او نیز آشنایی داشته باشید. جذب هرچه بیشتر کاربر و تبدیل آن به مشتری در حیطه‌ی تکنیک های بازاریابی است. آن‌ها را به خوبی بیاموزید و برای تبدیل مخاطبان خود به مشتری از آن‌ها بهره ببرید. شما می توانید در سئو اینجا تخصصی ترین مشاوره سئو و مارکتینگ را برای پیشرفت کسب و کارتان دریافت کنید.

سمیرا حسن آبادیمشاهده نوشته ها

وقتی دست های یک پیانیست روی پیانو قرار میگیرد یک قطعه موسیقی دل نشین می سازد. مدیر محتوا هم کافی است دست به صفحه کلید شود. متن شاهکاری خلق می کند تا بر دل همگان نشیند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت سئوسفارش سئوتماس با سئواینجا