اسپم اسکور سایتتان بالاست؟ با این 5 روش آن را کاهش دهید

اسپم اسکور

عناوین محتوا

معمولا سایت هایی که فعال هستند فعالیت های مختلفی در داخل و خارج از سایت صورت می گیرد. اما سوال اینجاست که چه تعداد از این فعالیت ها ممکن است اشتباه باشد و درصد اسپم اسکور سایت را بالا ببرد؟ چگونه می توان متوجه خطاها و اشتباهاتی که روی سایت صورت گرفته شد، قبل از آن که توسط گوگل جریمه شویم؟ آیا می توان اشتباهات خود را در سایت رفع و جبران کنیم؟

در پاسخ به این سوالات می توان گفت آمار یا درصد دقیقی از سمت خود گوگل درمورد میزان فعالیت های اشتباهی که روی سایت انجام شده چقدر است، وجود ندارد. اما سایت های بزرگی وجود دارند که توسط خزنده های خود تا حدودی توانسته اند فعالیت هایی که ممکن است توسط گوگل جریمه شود را پیدا کنند.

سایت MOZ یکی از معتبرترین سایت ها در زمینه بررسی و آنالیز سئو سایت می باشد که از سال 2015 با استفاده از تحلیل و بررسی هزاران سایت که توسط گوگل جریمه شده بودند، به فاکتورهایی دست یافت که براساس آن ها توانست میزان فعالیت های اسپم هر سایت را تعیین کند. این میزان، درصدی بین 0 تا 100 بوده که هر چقدر این درصد به 100 نزدیک تر باشد احتمال اینکه توسط گوگل پنالتی شوید بالا است.

 

اسپم اسکور

MOZ علاوه بر Spam score، اعتبار دامنه (DA) و اعتبار صفحه (PA) سایت شما را نیز بر اساس فاکتورهایی که دارد نشان می دهد که بر خلاف اسپم اسکور، هر اعتبار دامنه و صفحه شما به 100 نزدیک تر باشد نشان دهنده اعتبار بیشتر سایت است.

برای اطلاعات بیشتر درمورد اطلاعاتی که سایت MOZ در اختیار سایت ها قرار می دهد پیشنهاد می کنیم مقاله آموزش حرفه ای استفاده از اطلاعات ابزار MOZ را مطالعه نمایید.

درصد اسپم اسکور چقدر درست است؟

این سوالی است که کارشناسان سئو سایت نظرات متفاوتی دارند اما پاسخ منطقی و درست چیست؟ در حقیقت اسپم اسکور عددی است که توسط یک سایت تعیین می شود نه خود گوگل!

بنابراین نمی توان با قطعیت گفت که این درصد کاملا درست و دقیق است زیرا سایت هایی داریم که اسپم بسیار بالایی دارند اما سالهاست روی بسیاری از کلمات، بین رتبه های برتر نتایج گوگل هستند. همچنین سایت هایی داریم که با وجود اسپم پایین، رتبه مناسبی در نتایج جستجو ندارند.

اما با وجود این احتمالات، در حال حاضر شرکت ماز تنها شرکتی است که این اطلاعات را ارائه می دهند و از آنجا که خزنده های قدرتمندی دارند بهتر است حواسمان به این آمار و ارقام باشد.

spam score

دلایل بالا رفتن اسپم اسکور سایت

 • لینک سازی داخلی اشتباه
 • پایین بودن سرعت سایت
 • استفاده از محتوای کپی در سایت
 • وجود لینک شکسته در سایت
 • لینک سازی خارجی غیر اصولی
 • گرفتن بک لینک از سایت هایی با اسپم اسکور بالا
 • گرفتن بک لینک از سایت هایی که پس از مدتی پاک می شوند
 • و…
لینک سازی اسپم

برای کاهش اسپم اسکور سایت چه اقداماتی باید انجام داد

برای شرکت هایی مانند سئو اینجا که خدمات سئو سایت و مشاوره سئو ارائه می دهند پیش می آید که سایتی دارای اسپم اسکور بالاست و صاحب سایت برای پایین آوردن احتمال پنالتی شدن توسط گوگل می خواهد درصد اسپم را کاهش دهد. اما چگونه؟

معمولا سایت هایی که اسپم بالایی دارند از نظر سئو داخلی، تکنیکال و خارجی به درستی انجام نشده است. 

اقداماتی درمورد سئو داخلی و تکنیکال برای کاهش اسپم اسکور:

 1. لینک سازی داخلی: لینک سازی داخلی سایت باید کاملا اصولی و توسط کارشناس سئو به درستی پیاده سازی شود. توجه داشته باشید وجود حتی یک لینک شکسته در سایت می تواند باعث افزایش اسپم اسکور شود. چنانچه با تکنیک های لینک سازی داخلی آشنا نیستید می توانید مقاله همه چیز درباره لینک سازی داخلی و خارجی سئو اینجا را مطالعه کنید.
 2. استفاده از محتوای اختصاصی در سایت: اگر محتوای کپی در سایت دارید شما رسما به گوگل اعلان جنگ کرده اید!! تمام محتوای موجود در سایت باید کاملا اختصاصی و یونیک باشد تا این مشکل رفع شود.
 3. بهبود سرعت سایت: در صورتی که سرعت سایت پایین باشد نرخ پرش و نرخ خروج (Bounce Rate) افزایش می یابد که باعث بالا رفتن اسپم اسکور سایت خواهد شد. پس اگر سرعت سایتتان پایین است با بهینه سازی حجم تصاویر و سایر موارد سعی کنید سرعت را به حد استاندارد خود برسانید.
سرعت سایت

اقداماتی درمورد سئو خارجی برای کاهش اسپم اسکور:

 1. لینک سازی خارجی: مهمترین فاکتوری که باعث افزایش درصد اسپم اسکور یک سایت می شود انجام فرایند لینک سازی خارجی بدون استراتژی و با روش های غلط است که ارتباط مستقیمی با بالا رفتن اسپم سایت دارد. اگر از سایت هایی که اسپم بالایی دارند بک لینک های زیادی گرفته باشید پس از مدتی اسپم اسکور سایت شما نیز افزایش خواهد یافت. پس توصیه میکنیم از سایت هایی با اعتبار بالا و اسپم پایین بک لینک بگیرید تا در ادامه دچار مشکلات بزرگتری نشوید.
 2. استفاده از disavow links: برای سایت هایی که دارای بک لینک بی کیفیت با اسپم اسکور بالایی هستند تنها راه حل حذف یا بی اثر کردن آنهاست. معمولا سایت هایی که پنالتی می شوند درصد زیادی از بک لینک هایی که دارند از سایت هایی است که این وضعیت را دارند. یکی از راهکارهای کاهش اسپم اسکور سایت و همچنین خارج کردن سایت ها از پنالتی استفاده از ابزار disavow links است که توسط خود گوگل ارائه شده. 
disavow links

نتیجه گیری

به این ترتیب سایت هایی که مسیر اشتباهی را در سئو پیموده اند می تواند با انجام این فرایند احتمال جریمه شدنشان توسط گوگل را کاهش داد. اما بهتر نیست از همان ابتدا سئو سایت به صورت کاملا اصولی و استاندارد انجام شود تا در میانه راه با این مشکلات برخورد نکنید؟ چون انجام فرایند کاهش اسپم اسکور یا خارج کردن از پنالتی بسیار گران و زمانبر است. پس بهتر است قبل از شروع بهینه سازی سایت ابتدا با اصول و تکنیک های آن آشنایی کاملی پیدا کنیم تا در ادامه با مشکلات مختلف سروکار نداشته باشیم. 

برای دریافت سایر مطالب، ویدئوها و پادکست ها در زمینه آموزش سئو می توانید به بخش وبلاگ سئو اینجا مراجعه کرده و به صورت کاملا رایگان از آموزش های تهیه شده بهره مند شوید. همچنین اگر قصد دریافت مشاوره سئو در زمینه های تخصصی و استراتژیک این حوزه دارید می توانید با کارشناسان سئو اینجا در ارتباط باشید.

در صورت داشتن هرگونه سوال یا پیشنهاد درمورد این مقاله می توانید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت سئوسفارش سئوتماس با سئواینجا