پنالتی گوگل چیست؟ دلایل و روش های پیگیری پنالتی از گوگل

پنالتی گوگل

عناوین محتوا

در این مقاله سئو اینجا قصد داریم، شما را با پنالتی گوگل و دلایل وقوع آن آشنا کنیم. پنالتی گوگل یک تاثیر منفی یا جریمه روی رتبه یک سایت در صفحه ی جستجوی گوگل (SERP) است.

پنالتی گوگل زمانی برای یک سایت اتفاق می افتد که وب مستر آن فعالیت هایی خلاف دستورالعمل های موتور جستجوی گوگل انجام داده باشد. اگر پنالتی گوگل شما را غافلگیر کرده است، احتمالا اسیر یک الگوریتم جدید گوگل شده باشید و البته همیشه ممکن است پنالتی گوگل به صورت دستی توسط مسئولین مربوطه در شرکت گوگل هم اعمال شود.

اگر از تکنیک های سئو کلاه سیاه استفاده می کنید همیشه منتظر شناسایی و پنالتی شدن باشید، گوگل شما را تعقیب کرده و بالاخره جایی می رسد که شما را دستگیر و جریمه کند.

پنالتی گوگل و جریمه آن

تفاوت پنالتی گوگل و فیلتر گوگل چیست؟

به طور کلی اگر با مقایسه این دو عبارت در مبحث آموزش سئو روبرو شدید، باید بدانید که پنالتی گوگل یک جریمه دستی است؛ در این حالت یک کارمند گوگل پشت کامپیوتر خود سایت شما را بررسی کرده و به دلایلی یک یا چند فعالیت را خلاف قوانین و الگوریتم ها دانسته است.

اگر شما با پنالتی دستی مواجه شده باشید می توانید با استفاده از ابزار گوگل سرچ کنسول (ورژن قدیم) تحت گزینه Search Traffic و زیر منوی Manual Action آن را مشاهده کنید (به دنبال عنوان Manual action در سایر ورژن ها باشید، این عناوین معمولا ثابت هستند). اگر جریمه دستی برایتان اتفاق نیافتاده باشد، صفحه به شکل زیر خواهد بود. توجه داشته باشید

پنالتی گوگل چیست؟

تا اینجا متوجه شدید که گوگل به اندازه ی الگوریتم هایش مهربان نیست، پس اگر الگوریتم ها مورد مشکوکی را روی یک وب سایت تشخیص دهند و نتوانند خلاف بودن آن را ثابت کنند یا در حالتی که شخص سومی فعالیت سایتی را به عنوان محتوای اسپم، خرید بک لینک یا برنامه های مخرب به گوگل گزارش دهد، گوگل از کارمندانش درخواست می کند تا آن وب سایت را به طور کامل بررسی کند.

فیلتر گوگل چیست؟

فیلتر گوگل (فیلتر الگوریتم گوگل) حالت دیگری است که از آن به عنوان پنالتی یاد می شود. در سال های گذشته الگوریتم پاندا و الگوریتم پنگوئن با فواصل زمانی نسبتا طولانی وب سایت شما را چک می کردند و اگر تشخیص می دادند که سایت فاقد کیفیت لازم است، شما در نتایج جستجو نادیده گرفته می شدید.

امروزه این الگوریتم ها به طور پیوسته در حال اجرا هستند و ممکن است همه یا بخشی از وب سایت شما را به خاطر کیفیت پایین تر با توقیف رتبه مواجه کنند، البته این اتفاق غالبا برای سایتی پیش می آید که از نظر تجربه و تخصص، اقتدار و اعتماد مشتری سطح پایینی داشته باشد(اصطلاح E-A-T به عنوان مخفف این سه مورد مطرح می شود).

به عنوان مثال یک سایت فروش دارو که توصیه های پزشکی ارائه می کند و گوگل تشخیص می دهد که این سایت و افراد پشت آن   E-A-T لازم را ندارند، پس یک فیلتر روی سایت انجام می شود که سبب تنزل رتبه ی آن در SERP خواهد بود. تشخیص فیلتر گوگل از پنالتی گوگل کمی پیچیده تر است؛ اگر به اعمال فیلتر گوگل مشکوک شده اید، وارد گوگل آنالیتیکس شده و ترافیک ارگانیک (organic traffic) سایت خود را مورد بررسی قرار دهید.

اگر ریزشی در یک تاریخ خاص مشاهده کردید، بررسی کنید که آیا گوگل در آن تاریخ الگوریتم تازه ای ارائه داده است یا خیر؟ اگر این دو تاریخ با هم مصادف شده بود، متاسفانه شما تحت فیلتر گوگل هستید.

چه مواردی ممکن است منجر به پنالتی گوگل شود؟

پنالتی گوگلبه طور کلی جریمه دستی کارمندان گوگل برای سایت شما به دو صورت اتفاق می افتد:

 • پنالتی برای کل سایت (دامنه)
 • پنالتی برای بخشی از سایت (یک url)

خب حالا با دقت به لیست زیر نگاه کنید:

 • هک شدن سایت

اطلاعیه‌ای که گول در این مورد به یک وب‌سایت می‌دهد اطلاعیه‌ای با عنوان «این سایت هک شده است» می‌باشد. که اغلب موجب پایین آمدن یک وب‌سایت در نتایج جستجو می‌شود.

 • ایجاد هرزنامه و اسپم توسط کاربر

هرزنامه ها یا اسپم مواردی هستن که توسط کاربران در صفحات نظرسنجی، قسمت تجربیات کاربر و پروفایل‌های کاربران تولید می‌شوند. جریمه گوگل به دو صورت میتواند شامل حال شما شود. در موارد جزئی بخشی از سایت شما تحت تاثیر قرار میگیرد و در موارد گسترده تمام وبسایت شما تاثیر میگیرد.

راه حل این مشکل این است که در ابتدا صفحاتی را که کاربران نظرات خود را در آنجا ثبت میکنند شناسایی کنید و تبلیغاتی که با عنوان نظر داده شده اند و دارای لینک های غیر مرتبط هستند را حذف کنید

 • اسپم در نشانه گذاری ساختاری (structured markup)

اگر از دستورالعمل نشانه گذاری استفاده نکنید نیز شامل پنالتی گوگل می‌شوید و سایت شما توسط گوگل مجازات می‌شود.

 • محتوای ضعیف و بی ارزش یا کپی

این موارد شامل محتواهای بی ارزش یا محتواهایی که هیچ مطلب منحصر به فردی ندارند و یا مطالب که به منظور فریب گوگل تولید می‌شوند. همچنین محتوای کپی و بی کیفیت نیز شامل مجازات گوگل می‌شوند.

 • لینک سازی خارجی غیر طبیعی

هر لینکی که با هدف قرار گرفتن در رتبه‌بندی گوگل دستکاری شود، مورد مجازات گوگل قرار می‌گیرد. گوگل این لینک‌ها را به عنوان لینک‌های مصنوعی، لینک‌های فریبنده و یا دستکاری شده در نظر می‌گیرد.

 • ریدایرکت های غیرقانونی و لینک شکسته
 • وجود لینک داخلی غیر طبیعی (به وب سایت های دیگر)
 • استفاده بی اجازه از تصاویر انحصاری دیگران (عدم رعایت کپی رایت)
 • استفاده بیش از حد از کلمه کلیدی
 • استفاده افراطی از تگ های H

اگر هر کدام از فعالیت ها را خودتان انجام داده اید پس مقصر هستید، در غیر اینصورت ممکن است تحت تاثیر سئو سایت منفی قرار گرفته باشید و می توانید از طریق سرچ کنسول اعتراض خود را به گوگل اعلام کنید.

جریمه گوگل چیست؟

چگونه برای رفع پنالتی گوگل اقدام کنیم؟

برای حذف پنالتی وب سایت، شما باید به مشکلات مشخص شده در پیغامی که در قسمت Manual Actions در GSC به شما نمایش داده می شود، واکنش مناسبی نشان دهید.

پیغام Unnatural links تنها موردی است که برای رفع آن باید خارج از وب سایت خود به دنبال آن باشید و بعد از پیدا کردن آن بک لینک ها به روشی آنها را از بین ببرید. یک روش این است که بعد از پیدا کردن آن وب سایت، درخواست حذف لینک خود را برای آن ها ارسال کنید.

اما اگر بیم دارید که در ادامه توسط فیلتر الگوریتم گوگل هم جریمه شوید، بهترین راه این است که با استفاده از GSC و ابزار Google disavow links یک درخواست برای حذف و نادیده گرفتن آن لینک ارسال کنید؛ بدین طریق شما به گوگل اعلام می کنید که مسئولیت ثبت این لینک با شما نبوده و ناخواسته یا از روی اهداف غیر خیر خواهانه برای شما ثبت شده است!

کارشناسان سئو اینجا برای مشاوره سئو در زمینه رفع پنالتی و جریمه دستی گوگل، آماده خدمت رسانی به شما هستند. شما همچنین میتوانید دیگر خدمات سئو سایت را از طریق سئو اینجا دریافت کنید. 

سوالات متداول

چگونه پنالتی گوگل را تشخیص دهیم؟

اگر سایت شما توسط کارمندان گوگل جریمه شده باشد، در سرچ کنسول منوی Manual Action نمایش داده می‌شود.

مهمترین دلایل جریمه گوگل در سال ۲۰۲1 چیست؟

بر طبق آخرین تغییرات الگوریتم گوگل، بیشترین دلایل پنالتی سایت‌ها عبارتند از: موبایل فرندلی نبودن، بک لینک‌های اسپمی و Keyword Stuffing.

کدام نوع پنالتی گوگل شدیدتر است؟

جریمه دستی یا Manual شدت بیشتری دارد و مثل یک کارت قرمز در فوتبال، سایت را از نتایج حذف می‌کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعرفه سئونمونه کارتماس با ما