آنالیز بک لینک سایت رقبا چرا و چگونه باید انجام شود؟

آنالیز بک لینک

عناوین محتوا

برای موفقیت در سئو، رقابت حرف اول را می‌زند. اول شدن در یک کلمه‌ی کلیدی به معنای کنار زدن و پایین راندن رتبه‌ی اول فعلی و قرار گرفتن به جای آن است. البته این کنار زدن به معنای استفاده از روش های غیراخلاقی نیست. بلکه وبسایتی می‌تواند رتبه‌ی اول را کسب کند که بهتر باشد و محتوای ارزشمندتری به کاربر ارائه دهد.
یکی از عناصر رقابت در سئو، رقابت در بک لینک ها است و آنالیز بک لینک سایت رقبا یکی از مواردی است که باید برای رقابت مورد بررسی قرار گیرد. بک لینک ها جزو مهم ترین بخش های سئو سایت به شمار می‌روند. گوگل با بررسی میزان اعتبار بک لینک ها، صفحات را ارزش‌گذاری و رتبه بندی می‌کند.

برای شروع عملیات سئو سایت، ابتدا از همه باید رقبای برتر را بررسی کرد و یکی از مواردی که باید بررسی شود؛ آنالیز بک لینک سایت رقبا است. این بررسی از این جهت است که دید خوبی نسبت به کلمات کلیدی، محتواها و بک لینک هایی که رقبا دریافت می‌کنند به سئوکاران می‌دهد.

آنالیز بک لینک سایت

بررسی بک لینک های سایت چرا مهم است؟

آنالیز بک لینک سایت رقبا نیز بخش مهمی از فرآیند آنالیز رقبا است که باید حتما انجام شود. زیرا لینک سازی فرآیندی سخت و حساس است و نیاز به دقت بالایی برای انتخاب سایت های مناسب برای لینک سازی دارد. اما تحلیل بک لینک رقبا دید خوبی برای شروع کار به شما می‌دهد و دیگر لازم نیست از ابتدا چرخ را اختراع کنید و می‌توانید از جایی که رقبا شروع کرده اند فعالیت خود را آغاز کنید.

کشف بک لینک های داده شده از سوی رقبا به شما

بک لینک های با کیفیت در رتبه‌ی شما در گوگل تعیین کننده هستند. اگر بک لینک های اسپم بسیاری دریافت کنید، تحت خطر جریمه و پنالتی گوگل قرار میگیرید. گاهی ممکن است رقبا از عمد بک لینک های دارای اسپم به شما داده باشند تا سایت شما را تخریب کنند. با آنالیز بک لینک های رقبا می‌توانید چنین لینک هایی را شناسایی کرده و حذف کنید.

آنالیز بک لینک سایت رقباشناسایی سایت های لینک ده به رقبا

اگر کسی در موضوع مرتبط با وبسایت شما رتبه‌ی اول را دارد، یعنی حتما شایستگی آن را داشته است. این شایستگی تمام موارد مانند محتوای خوب، لینک سازی داخلی ساختارمند و بک لینک های با کیفیت را در بردارد.

برای اول شدن حداقل باید خود را شبیه کسی که در رتبه‌ی اول قرار دارد درآورد تا در قدم بعدی بتوان از او نیز پیش افتاد. یکی از قدم های آنالیز بک لینک رقبا، شناسایی سایت هایی است که به رقبای شما لینک می‌دهند. بعد از آنالیز بک لینک سایت رقبا و شناختن این سایت ها می‌توانید با نوشتن پست مهمان شما نیز در کنار رقیبتان از این سایت لینک دریافت کنید.

یا اینکه لینک های شکسته و خراب سایت میزبان را شناسایی کنید و با مذاکره، از آنها بخواهید لینک های شکسته‌ی خود را به صفحات شما هدایت کنند.

فواید آنالیز بک لینک سایت رقبا

آنالیز بک لینک سایت رقبا به استراتژی محتوای شما نیز کمک می‌کند. بک لینک هایی که رقبای شما از سایت های مختلف گرفته اند یا پست مهمانی که در سایت های معتبر منتشر کرده اند، همه بر پایه‌ی یک محتوای با کیفیت و قوی بنا شده اند. با تحلیل محتوایی که توانسته بک لینک دریافت کند، می‌توانید برای خلق محتوای جدید ایده بگیرید و شانس خود را برای دریافت بک لینک افزایش دهید.

آنالیز بک لینک

آنالیز بک لینک

چگونه آنالیز بک لینک سایت رقبا را انجام دهیم؟

برای آنالیز بک لینک سایت رقبا ابتدا باید رقبای اصلی خود را بشناسید. برای شناخت رقبای اصلی کافی است کلمات کلیدی اصلی را سرچ کنید و نتایج اول گوگل را ببینید. البته اندازه‌ی کسب و کار شما نیز مهم است. در خیلی از کلمات کلیدی، فروشگاه ها و شرکت های بزرگ رتبه‌ی اول را دارند. اگر کسب و کار شما یک فروشگاه کوچک محلی است، باید رقبای هم اندازه‌ی خود را شناسایی کنید. توصیه می‌شود در ابتدا با دو رقیب اصلی شروع کنید. سپس مراحل زیر را آغاز کنید.

دامنه‌های مرجع و تعداد بک لینک‌ها را کشف کنید.

تعداد بک لینک های داده شده به یک سایت عامل تعیین کننده ای است. اما تعداد و تنوع دامنه ها نیز مهم است.

مثلا فرض کنید بعد از آنالیز بک لینک سایت رقبا متوجه شدید از 1000 لینکی که به یک سایت داده شده است، باید دید این لینک ها از چند دامنه‌ی یکتا داده شده اند. ممکن است 700 دامنه در مجموع 1000 لینک را داده باشند. گرفتن بک لینک از دامنه های متعدد و مختلف ارزشمندتر از بک لینک از دامنه‌ی تکراری است.
با شناختن دامنه هایی که به سایت رقیب لینک داده اند، باید فرصت گرفتن لینک از همان سایت ها را به چنگ آورد.

برای این کار باید دید این بک لینک ها به کدام صفحات و محتواها بوده اند و با آنالیز محتوایی که موفق به دریافت لینک شده، شما نیز می‌توانید محتوای هم سطح یا بهتر تولید کرده و لینک دریافت کنید.

صفحات برتر رقیب را شناسایی کنید.

صفحات برتر صفحاتی هستند که بیشترین لینک را دریافت می‌کنند. معمولا بیشترین لینک را صفحه‌ی اصلی دریافت میکند اما ممکن است اگر برای مقاله ای تبلیغ ویژه ای انجام شده باشد، آن مقاله در جایگاه صفحه‌ی برتر قرار بگیرد. با شناسایی و تحلیل صفحه‌ی برتر، مشخصات و مختصات این صفحه و نوع محتوایی که در آن قرار گرفته را بررسی کنید. از محتوای صفحه‌ی برتر میتوان نوع محتوایی که شانس لینک گرفتن دارد را شناخت و روی تولید چنین محتوایی سرمایه‌گذاری کرد.

بررسی بک لینک های سایت

بررسی بک لینک های سایت

بک لینک های پروفایلی و کامنتی رقیب را استخراج کنید.

پروفایل بک لینک و کامنت بک لینک دو نوع بک لینک هستند که در لینک سازی خارجی سایت اهمیت بالایی دارند. برای آنالیز بک لینک سایت رقبا تمام اطلاعات این لینک ها مانند انکر تکست و تاریخ درج را با ابزارهای تحلیل بک لینک دریافت کنید، آن ها را تحلیل و جداسازی کنید و روی موارد مناسب آنها برای درج بک لینک حساب کنید.

سایت بررسی بک لینک

برای جمع آوری و تحلیل بک لینک های یک سایت ابزارهای متعددی وجود دارد. اما ما به قویترین و معروف ترین آنها برای آنالیز بک لینک سایت رقبا بسنده می‌کنیم.

سایت بررسی بک لینک
• Ahrefs
Moz.com
• SEMrush
این ابزارها بسیار گران ولی قدرتمند هستند و تمامی بک لینک های یک سایت را فهرست کرده و در قالب یک گزارش جامع ارائه می‌کنند. برای خرید این ابزارها می‌توانید از سایت های واسط مانند «لک لک» یا سایت هایی اکانت اشتراکی می‌فروشند مانند «انجام میدم» اقدام کنید.

سوالات متداول

بهترین ابزار آنالیز بک لیینک سایت رقبا چیست؟

ابزارهای زیادی جهت تحلیل و آنالیز بک لینک به ما کمک می کنند که محبوب ترین و کاربردی ترین آن ها ابزار، سرچ کنسول و Ahrefs می باشد.

آنالیز بک لینک رقبا چطور به سئو سایت کمک می کند؟

با استفاده از آنالیز بک لینک رقبا، میتوان به تعداد بک لینک مورد نیاز و مقدار هزینه ای که باید برای حضور در جایگاه بهتر نسبت به رقبا بپردازیم؛پی ببریم.

کلام آخر

در این مقاله به ضرورت و نحوه آنالیز بک لینک سایت رقبا آشنا شدیم. امیدواریم این مطلب برای تعیین استراتژی سایت شما مفید باشد و شما بتوانید آنالیز بک لینک سایت رقبا را با استفاده از آن انجام دهید. اما اگر سوال دیگری در این زمینه دارید می توانید آن را با گذاشتن کامنت از کارشناسان سئو اینجا بپرسید و اطلاعات خود را به روز کنید. همچنین شما میتوانید برای دریافت مشاوره سئو و یا سایر خدمات سئو سایت با ما تماس گیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت سئوسفارش سئوتماس با سئواینجا