چرا سایتمان توسط گوگل پنالتی می شود؟

چطور گوگل پنالتی میشویم؟

عناوین محتوا

حتما تاحالا نام اسپم و گوگل پنالتی را شنیده اید. بعضی ها فکر می کنند که الگوریتم های گوگل، اگر وب سایت شما را مغایر سیاست های گوگل بدانند شما را جریمه میکنند; اما این طور نیست. الگوریتم فقط به ربات ها اطلاع می دهد که این سایت خطا کرده و بعد ربات های گوگل یا افرادی که برای گوگل کار می کنند به صورت دستی آن سایت را جریمه می کنند. حالا می خواهیم بدانیم چه عواملی باعث گوگل پنالتی و اسپم می شود؟

گوگل پنالتی چه زمانی اتفاق میوفتد؟

وقتی یک سایت برای فریب دادن سیستم رنک دهی گوگل و کسب رتبه از روش های غیرمجاز مانند روش های سئو کلاه سیاه استفاده کند تحت جریمه قرار می گیرد که اصطلاحا می گوییم توسط گوگل پنالتی شده است.

جریمه های پنالتی خیلی سنگین هستند. در اغلب موارد صفحه ای  که جریمه شده در آن کلمه کلیدی رتبه اش را از دست میدهد و حتی ممکن است تا چندین صفحه رتبه اش افت پیدا کند. اصلا مهم نیست شما رتبه چند در صفحه نتایج هستید. اگر رتبه یک هم باشید اما گوگل پنالتی شوید به شدت دچار افت رتبه می شوید.

گوگل پنالتی چیستچه کارهایی باعث گوگل پنالتی میشود؟

1-مخفی کاری (cloaking)

مخفی کاری یعنی محتوایی که شما  به موتور جستجو نشان میدهید با محتوایی که کاربر می بیند فرق داشته باشد. بر خلاف چیزی که خیلی ها میگویند مخفی کاری اتفاقی تصادفی نیست و گوگل در صورتی که سایت شما را cloaking تشخیص بدهد جریمه سنگینی در انتظار شما خواهد بود. تا وقتی که شما مشکوک نباشید ربات های گوگل ها با شما کاری ندارند.

2-پیوند های متقابل (Reciprocal link) بیش از حد

Reciprocal link در گوگل پنالتیتعویض پیوندها تا زمانی که از آن سو استفاده نشده بود، یک تکنیک بازاریابی بی نظیر به حساب می آمد. در حال حاضر به دلیل سو استفاده از آن اگر پیوندهای زیادی با مشتری های خود رد و بدل کرده اید، می تواند باعث بوجود آمدن گوگل پنالتی شود.

3-استفاده بیش از حد از تگ H1

ساختاردهی صحیح محتوا به سئو کمک می کند. برچسب H1 به Google کمک می کند تا بفهمد صفحه مربوط به چیست. استفاده بیش از حد H1 را می توان تلاشی برای پر کردن لیست Google از کلمات کلیدی دانست که 100 درصد باعث گوگل پنالتی می شود.

4-خطای 404

خطای 404 در گوگل پنالتیهدف گوگل این است که شما به محتوا هایتان اهمیت بدهید و سایتتان را از هرگونه مشکلی پاک کنید. اگر سایت شما خطای 404 را نشان می دهد یعنی کاربرانی که به سایت شما می آیند، اون اطلاعاتی که میخواهند را دریافت نمی کنند.

5-لینک های موجود در فوتر

برخی از طراحان وب از پیوندهای فوتر به عنوان کمک ناوبری (navigation) استفاده می کنند. برخی سعی می کنند رتبه صفحه را با استفاده از فوتر به عنوان مکانی برای عبور غیر طبیعی لینک ها، دستکاری کنند.

6-نقص فایل Robots.txt

از فایل robots.txt باید برای فهماندن نحوه ی برخورد ربات های گوگل با سایت استفاده شود. اگرچه دلایل موجهی برای حذف صفحات از فایل robots.txt وجود دارد، اما این کار را با کمترین میزان انجام دهید. مسدود کردن بیش از حد می تواند دلیل گوگل پنلاتی شما باشد.

7-بهینه سازی بیش از حد!

بهینه سازی بیش از حد در گوگل پنالتیمجازات بهینه سازی بیش از حد معمولاً به این معنی است که شما یک قدم بیش از حد پیش رفته اید تا با وسواس تمام افراد صنعت خود را جلو بزنید. قبل از اینکه رتبه شما آسیب ببیند، یک نفس عمیق بکشید و محتوای طبیعی منتشر کنید. وسواس به خرج ندهید!

8-کدهای خطا

گذشته از خطای آشکار 404، موارد دیگری از این خطا ها وجود دارد که ممکن است باعث گوگل پنالتی شود و گوگل واقعاً مایل به دیدن آن ها نیست. 302 (ریدایرکت به طور موقت) ایده آل نیست ؛ اگر واقعاً می خواهید ریدایرکت کنید، از 301 استفاده کنید. همچنین، اگر خطا 500 مشاهده کردید، هرچه زودتر با علت اصلی برخورد کنید. خطاهای نامرئی را با این ابزار WebConfs HTTP Header Check می توانید پیدا کنید.

Keyword stuffing-9

در مقاله ی keyword stuffing چیست مفصل در این باره صحبت کرده ایم. استفاده از کلمات کلیدی در عنوان و محتوا خیلی مهم و تاثیرگذار است؛ ولی اگر در استفاده از کلمات کلیدی زیاده روی کنید نه تنها سودی برای شما ندارد بلکه جریمه هم میشوید. چگالی کلمات کلیدی را برای همچین زمان هایی طراحی کرده اند. اگر تعداد کلمات کلیدی شما از چگالی کلمات تخطی نکند مطمئن باشید گوگل پنالتی نمی شوید.

10-دزدی ادبی (piracy)

دزدی ادبی در گوگل پنالتیوقتی متن، آهنگ، ویدئو یا محتواهای دیگر را غیرقانونی استفاده کنید و به نام خودتان بزنید، نه تنها برای وجهه سایت شما بد است بلکه تاثیر آن روی سئو سایت نیز افتضاح است و به شدت جریمه میشوید. کاربران دنبال نویسنده ی اصلی یک اثر هستند و به همین دلیل روی سایت شما کلیک میکنند.

آپدیت الگوریتم دزدان دریایی در سال ۲۰۱۲ بر روی مسئله کپی رایت وب سایت ها متمرکز بود. سایت هایی که قوانین کپی رایت هزاره ی دیجیتال (DCMA) را نقض کنند یک درخواست افت رتبه بر علیه آنها ارسال می شود. باید گوگل سرچ کنسول خود را چک کنید تا ببینید همچین پیغامی داشته اید یا نه.

11-بک لینک های پولی

بک لینک برای سئو بسیار مهم و تاثیرگذار است اما وقتی پای پول وسط بیاید همه چیز عوض می شود. بک لینک های پولی شدیدا برعلیه راهنمای گوگل و بینگ هستند چون در روند رتبه بندی آنها اخلال ایجاد می کنند. هدف تمام موتورهای جستجو این است که بهترین محتواها از با کیفیت ترین وب سایت ها به کابر نشان داده شود ولی بعضی از وب مستران یا پرداخت پول مانع ترافیک ارگانیک سایت می شوند.

بک لینک پولی در گوگل پنالتیشما می توانید پول برای رپورتاژ آگهی پرداخت کنید اما لینک ها باید از جنس نوفالو باشند تا در رنکینگ گوگل اخلال ایجاد نکنند. جریمه ای که به خاطر بک لینک پولی، گوگل در نظر گرفته است، افت رتبه از چند ماه تا چند سال است.

12-مخفی شدن متن

ممکن است متن شما به خاطر همرنگ بودن با صفحه پیش زمینه، کوچک بودن فونت، متن خارج از چارچوب و قالب سایت باشد و عوامل دیگر توسط کاربر دیده نشود. ممکن است شما از عمد این کار را نکرده باشید اما متاسفانه گوگل این موارد را مخفی کاری تلقی کرده و شما را گوگل پنالتی می کند.

13-صفحات Doorway Page

این صفحات در اصطلاح به صفحاتی گفته می شوند که کاربر وقتی روی لینک های آن کلیک می کند به طور خودکار صفحات دیگری هم باز می شوند. این صفحات doorway فقط دنبال افزایش نرخ بازدید هستند. گوگل شدیدا با این تکنیک مخالف است و آن سایت را از صفحه نتایج حذف می کند.

14-محتوای بی کیفیت یا کپی

وقتی محتوای شما خیلی کم باشد یا اینکه از سایت های دیگر کپی باشد گوگل با الگوریتم پاندا متوجه میشود و شما را جریمه می کند. هرگونه محتوای تکراری در سایت شما باعث می شود از نظر Google بی ارزش تر محتوایتان جلوه دهد و این می تواند منجر به مجازات شود. اطمینان حاصل کنید که محتوای شما منحصر به فرد و خوب نوشته شده است. از ابزارهایی مانند Copyscape استفاده کنید.

جلوگیری از گوگل پنالتی

15-سایت هک شده

سایت هایی که هک می شوند اسپم شناخته می شوند و در نتیجه شما در نهایت جریمه و گوگل پنالتی می شوید می شوید.

چگونه با گوگل پنالتی برخورد کنیم؟

نحوه برخورد با گوگل پنالتی

هر مشکلی به یک راه حل کمی متفاوت نیاز دارد، در اینجا برخی از مواردی که می توانید امتحان کنید وجود دارد:

وحشت نکنید

حتی وب سایت های عظیم نیز از مجازات رنج می برند.

لینک های مشکل ساز را از طریق ابزار dsiavow رد کنید

از Google بخواهید لینک های دردسر ساز که به وب سایت شما آسیب می رسانند را محاسبه نکند.

برخی از لینک ها را حذف کنید

در حالی که disavow خوب است، اما کامل نیست. مقداری وقت بگذارید و سعی کنید برخی از پیوندها را از بین ببرید. درخواست تجدید نظر کنید اگر جریمه شما دستی بود

حل گوگل پنالتیصبر کنید

گاهی اوقات برای اینکه گوگل بتواند درمورد تغییرات شما عمل کند و درخواست ها را بررسی کند، مدتی طول می کشد و ممکن است مدتی طول بکشد تا دوباره سایت شما را کرال کند.

نتیجه گیری

خیلی از افراد از گوگل پنالتی و شناخته شدن به عنوان اسپم می ترسند اما واقعیت این است که اگر شما از تکنیک های سئو کلاه سفید استفاده کنید هیچ وقت جریمه نمی شوید. اگر با الگوریتم های گوگل پیش بروید ممکن است خیلی زود به نتیجه نرسید اما طبق گفته گوگل، شما قطعا به رتبه ی خوبی می رسید.

سمیرا حسن آبادیمشاهده نوشته ها

وقتی دست های یک پیانیست روی پیانو قرار میگیرد یک قطعه موسیقی دل نشین می سازد. مدیر محتوا هم کافی است دست به صفحه کلید شود. متن شاهکاری خلق می کند تا بر دل همگان نشیند.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت سئوسفارش سئوتماس با سئواینجا