مفهوم چگالی کلمات کلیدی یا Keyword Density در سئو

چگالی کلمات کلیدی

یکی از معیارها و فاکتورهایی که در متن آماده شده برای سئو کردن سایت مورد بررسی قرار می گیرد، چگالی کلمات کلیدی یا تراکم کلمات کلیدی است. منظور از کلمه کلیدی، عبارت یا کلمه ای است که کاربران در موتورهای جستجو مانند گوگل سرچ می کنند. انتخاب کلمه کلیدی اولین قدم برای سئو سایت یا بهینه کردن آن است. اما اینکه چگالی کلمات کلیدی چیست، در این مقاله صحبت خواهیم کرد با سئو اینجا همراه باشید.

شما متن هایی برای صفحات سایتتان آماده می کنید اما باید گوگل را آگاه سازید که این متن در مورد چه موضوعی قرار است صحبت کند. زمانی که یک کلمه به نسبت تعداد کل کلمات در متن بیشتر استفاده می شود، مشخص می شود که آن کلمه پرتکرار کلمه کلیدی است. 

چگالی کلمات کلیدی

محاسبه تعداد و چگالی کلمات کلیدی در متن

گوگل هر ساله الگوریتم های خود را برای رضایت کاربر و اینکه زودتر به درخواست سرچ خود برسد آپدیت می کند. در سال های گذشته هر چه تعداد کلمات کلیدی به کار رفته در متن بیشتر می بود گوگل آن متن را در رتبه های بالا به کاربر نشان می داد.

اما متن های این گونه خوانش بسیار پایینی داشتند و کاربر با آن احساس خوبی نداشت و خیلی زود از صفحه سایت خارج می شد. گوگل با فهمیدن این نکته الگوریتم خود را به گونه ای چید که اگر چگالی کلمات کلیدی اگر در یک متن زیاد تر از حد نرمال باشد برای آن متن ارزشی قائل نمی شود و سایت را اسپم می کند. در نتیجه باید بر اساس قواعدی چگالی کلمات کلیدی در متن را محاسبه و رعایت کرد.

چگالی کلمات کلیدی چگونه محاسبه می شود؟

یک فرمول بسیار ساده وجود دارد که می توانید با کمک آن متوجه بشوید که چگالی کلمات کلیدی چقدر است. تعداد کلمات کلیدی را بشمارید و به تعداد کل کلمات موجود در متن تقسیم کنید و عدد حاصل را در عدد صد ضرب کنید تا درصد تراکم کلمات کلیدی را به دست آورید.

 

اگر این درصد خیلی پایین باشد گوگول به آن متن اهمیت چندانی نمی دهد و در رتبه بندی صفحات از نظر او صفحه ای بی ارزش خواهد بود. از طرفی اگر درصد این چگالی زیاد هم باشد گوگل سایت را جریمه می کند و آن را اسپم می کند.

این درصد چگالی چه عددی باید باشد که گوگل با آن مشکلی نداشته باشد و برای آن اهمیت قائل شود؟ آیا برای تراکم کلمات کلیدی عدد مشخصی وجود دارد که آن را معیار عملکرد خود قرار دهیم؟

هیچ عدد مشخصی برای اینکه بگوییم چگالی کلمات کلیدی باید 3% باشد یا 5% وجود ندارد. در واقع تراکم کلمات کلیدی به عواملی بستگی دارد و این عدد برای هر کلمه ای متغیر است.

 

مقاله پیشنهادی: فرمول انتخاب کلمه کلیدی مناسب

چگالی کلمه کلیدی

بسیاری از متخصصین سئو می گویند عدد چگالی کلمات کلیدی (Keyword density) باید بین 3 تا پنج درصد باشد اما برای اینکه عدد دقیق چگالی کلمات کلیدی را به دست بیاورید باید در مورد عبارت کلمه کلیدی هم اطلاعاتی داشته باشید. عبارت کلمه کلیدی یا همان long tail، عبارتی است که کاربران بسیار سرچ می کنند. مثلا جراحی بینی یک کلمه کلیدی است اما عبارت کلیدی آن می تواند جراحی بینی گوشتی یا جراحی بینی عروسکی باشد. عبارتی که در آن کلمه کلیدی به کار رفته دقیقا خواسته ای است که کاربر به آن نیاز دارد و آن را سرچ می کند.

حالا برای به دست آوردن چگالی کلمات از عبارت کلمه کلیدی هم کمک می گیریم و به این صورت محاسبه می کنیم:

تعداد تکرار کلمه کلیدی را در تعداد کلمات موجود در عبارت کلیدی ضرب کنید و تعداد کل کلمات موجود در متن تقسیم کنید. در آخر نتیجه را در 100 ضرب کنید. این عدد نباید از 3 بیشتر شود.

اما چگونه کلمات کلیدی را در متن پخش کنیم که بیشتری بازخورد را از طرف گوگل و کاربران دریافت کنیم؟

بعد از اینکه متوجه شدید باید چند بار کلمه کلیدی و عبارت کلیدی را در متن به کار ببرید سعی کنید در متنی که آماده می کنید کلمات کلیدی به ابتدای متن شما نزدیک تر باشد. برای مثال در 150 کلمه اول که مخاطب با خواندن آن تصمیم می گیرد به ماندن در صفحه شما ادامه دهد یا خیر حتما از کلمه کلیدی استفاده شود. سعی کنید 150 کلمه اولی که برای هر محتوایی می نویسید بسیار جذاب، قابل فهم باشد و حتما از کلمه کلیدی استفاده شود تا خواننده متوجه شود که متن در مورد چیست؟

اما در برخی از قسمت های متن اگر از کلمه کلیدی استفاده شود می تواند تاثیر بیسار بیشتری داشته باشد. سعی کنید حتما در این قسمت ها از کلمه کلیدی استفاده کنید: 

  • تگ H1 یا تیتر صفحه که باید در کل صفحه یک عدد باشد و دارای اهمیت بسیار بالایی است.
  • عنوان صفحه.
  • تگ ALT تصاویر کلمه کلیدی باشد بسیار تاثیرگذار است. این تگ در صورتی که تصاویر نشان داده نشود ظاهر می شود.
  • لینک های داخلی سایت و URL اصلی.
  • Meta Description همان توضیحات کوتاه در مورد صفحه سایت که در صفحه اصلی سرچ به کاربر نشان داده می شود.
  • و متن اصلی که کاربر آن را می خواند.
محاسبه چگالی کلمات کلیدی

زمان تولید محتوا برای سایت اول به کاربر فکر کنید سپس به تعداد کلمات کلیدی. متن شما باید کاربر پسند باشد. نباید کلمات کلیدی را آن قدر به کار ببرید که متن ناخوانا شود و کاربر به سرعت از صفحه شما خارج شود.

زمانی که در مورد متن سئو شده صحبت میشود منظور رعایت چگالی کلمات کلیدی و نحوه قرار گیری آن ها در متن است. اگر بتوانید متنی با کیفیت و با چگالی کلمات کلیدی مناسبی تهیه کنید می توانید در رتبه بندی سایت و بهینه شدن سایتتان موفق باشید. با آموزش های دیگر سئو اینجا همراه باشید تا بتوانید رتبه سایتتان را بهبود دهید.

سمیرا حسن آبادیمشاهده نوشته ها

وقتی دست های یک پیانیست روی پیانو قرار میگیرد یک قطعه موسیقی دل نشین می سازد. مدیر محتوا هم کافی است دست به صفحه کلید شود. متن شاهکاری خلق می کند تا بر دل همگان نشیند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت سئوسفارش سئوتماس با سئواینجا