الکسا ALEXA و آموزش استفاده از آن

الکسا

عناوین محتوا

یکی از پر طرفدارترین ابزارهای سئو که جهت تحلیل سایت خود و رقبا می توانید از آن کمک بگیرید، الکسا ALEXA نام دارد. این ابزار در قالب یک وب سایت و افزونه کار می کند.

قبلا در یک مطلب تحت عنوان رتبه الکسا چیست توضیحات جامعی از این ابزار ارائه کرده ایم و در این مقاله از سئو اینجا روی اطلاعاتی که ابزار الکسا ارائه می دهد و نحوه استفاده از آن تمرکز خواهیم کرد. اگر بگوییم ALEXA محبوب ترین ابزار سئو است، احتمالا اغراق نکرده باشیم اما دلیل این محبوبیت چیست؟

الکسا ALEXA یک قابلیت ویژه دارد، این ابزار قادر است رقبای مستقیم سایت شما را اعلام کند و یک رتبه جهانی از به وب سایت شما اختصاص دهد. چه کسی ندارد سه رقیب اصلی وب سایت خود را بشناسد، یا مثلا بداند که سایت تحت نظر او چه رتبه ای از نظر محبوبیت در دنیای وب دارد. در واقع رتبه الکسا نحوه عملکرد وب سایت شما در مقایسه با رقبا را مشخص می کند و از همین رو یک KPI عالی و معیاری برای تحلیل رقابتی است.

الکسا ALEXA

اگر می خواهید در کسب و کار دیجیتال موفق باشید، مهم است که وب سایت خود را ارزیابی کنید. بسیاری از ابزارهای سئو شما را در تحلیل رفتار بازدیدکنندگان یاری می کنند. آما اکثر آنها نشان نمی دهند که عملکرد شما در مقایسه با رقبای مستقیم تان به چه صورت است. رتبه الکسا ALEXA یک معیار مهم برای محک زدن سایت شما در برابر رقبا است.

نحوه استفاده از الکسا ALEXA

علاوه بر نصب افزونه ALEXA و فعالسازی آن با یک کلیک بر روی لوگوی افزونه روی صفحه ی وب سایت هدف، شما می‌توانید از وب سایت الکسا استفاده کنید و با وارد کردن نام دامنه مد نظر که می‌تواند سایت شما یا رقبای شما باشد، اطلاعات فوق‌العاده ای به دست بیاورید. وقتی قصد راه‌اندازی سایتی در یک زمینه کاری را دارید و رقبای خود را می‌شناسید، تحلیلی که این ابزار به شما می دهد، مسیر را در مقابل چشمانتان روشن می‌کند؛ پس بهتر است کاملا با آن آشنا شوید. تحلیل های الکسا در چهار بخش کلی زیر تقسیم بندی می‌شوند که به تفکیک آن ها را شرح می‌دهیم :

فرصت‌های کلمات کلیدی

اگر به دنبال ایده های جدیدی برای محتوای وب سایت هستید و فکر می کنید لازم است کلمات کلیدی جدیدی را هدف قرار دهید، چرا از عبارات کلیدی که قبل تر رقبا استفاده کرده و امتحان پس داده اند، استفاده نکنیم؟ در اینجا الکسا ALEXA کلمات کلیدی که ترافیک خوبی برای رقبای شما در پی داشته‌اند را به شما معرفی می‌کند تا بتوانید با کلمات جدید استراتژی سئو خود را گسترش دهید.

معیارهای رقابتی

سایت شما و رقیب هر دو در یک صفحه از SERP قرار دارد. از کدام یک ترافیک بیشتری جذب کرده‌اید؟ نرخ کلیک برای چه کسی بیشتر است؟ روی چه کلمه ای چه کسی موفق‌تر بوده است؟ بک لینک‌های کدام سایت بیشتر بوده یا تاثیر بیشتری داشته است؟ الکسا رقابت را به شما نشان می دهد، نه اینکه فقط یک آنالیز از تیم شما داشته باشد.

آموزش استفاده از الکسا ALEXA

آمار ترافیک وب سایت به کمک ALEXA

رتبه الکسای سایت شما حاصل چه مواردی است؟ چرا فلان وب سایت این مقدار محبوبیت که در رتبه یک ایران است؟ در این قسمت الکسا ترافیک سایت‌ها را آنالیز کرده، بازخورد مخاطب و منابع ارجاع دهنده referral sources را برای شما مشخص می‌کند. داشتن این اطلاعات از سایت رقیب کمک بزرگی به شمار می رود.

تحلیل بینش مخاطب

چه سایت‌های دیگری با شما مخاطب مشترک دارند؟ دانستن این موضوع در سئو سایت و دیجیتال مارکتینگ کسب و کار شما راهگشا خواهد بود. در این قسمت موضوعاتی که در ذهن مخاطب سایت می گذرد، کلمات و عباراتی که او جستجو می‌کند و وب سایت های دیگری که از آن ها بازدید می‌کند به شما نمایش داده می‌شود.

می‌خواهید بدانید چه محتوایی برای مخاطب شما جذاب است و تا به حال رقبای شما روی آن مانور نداده اند، باز هم ALEXA الکساست که می‌داند و قادر به راهنمایی شماست.

بینش مخاطب در الکسا

فراتر از تحلیل رقبا با الکسا ALEXA

معیارهایی که الکسا ارائه می کند هنوز تمام نشده، کافی است یک سایت را برای بررسی رایگان وارد کنید. نرخ ریزش bounce rate یک سایت چند درصد است؟ به این معنی که چند درصد از مخاطبین فقط از یک صفحه دیدن کرده و سایت را بسته‌اند.

میانگین نرخ ریزش رقبا چقدر است؟ آیا سایت شما در این زمینه ایراد خاصی دارد؟ لینک سازی داخلی شما ضعیف واقع شده است؟ مخاطبان سایت شما از چه جغرافیای هستند؟ آیا به یک وب سایت بین‌المللی تبدیل شده‌اید؟

زمانی که یک کاربر به طور میانگین روی وب سایت شما می‌گذارند، چند ثانیه یا چند دقیقه است؟ شکاف کلمات کلیدی شما کجاست؟ جای چه مطلبی روی سایت خالی است؟ جستجوی چه عباراتی یک انگیزه خاص، مثل انگیزه خرید را درون مخاطب شما نشان می‌دهد؟ جای چه محصولی روی سایت شما خالی است.

جمع‌بندی

الکسا بخشی از اطلاعات همه‌ی قسمت‌ها را به رایگان به شما ارائه می‌دهد ولی اگر احساس می‌کنید برای یک استراتژی قدرتمند سئو به یک لیست نیاز دارید، پرداخت برای این ابزار شما را پشیمان نخواهد کرد. فراموش نکنید کارشناسان سئو اینجا برای پاسخ به سوالات شما و ارائه مشاوره سئو با قدرت کنار شما ایستاده اند.

سعید حسن آبادیمشاهده نوشته ها

سعید حسن آبادی هستم، متخصص و استراتژیست سئو دیجیتال مارکتر و مدیر محصول گذشته، سئو کار امروز سئو مستر وبسایت‌های Rond.ir ، Monta.ir ، Nam.ir و ...

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت سئوسفارش سئوتماس با سئواینجا