10 روش برای کم کردن بانس ریت و تاثیر آن در سئو سایت

بانس ریت

عناوین محتوا

حتما برای شما هم پیش آمده که وارد یک صفحه از سایت شوید اما بلافاصله سایت را ببندید! سایت های بی کیفیتی که به رضایت کاربران اهمیتی نمی دهند معمولا با این رفتار کاربران مواجه می شوند که تاثیر بسیار بدی در سئو سایت دارد. اما چاره چیست؟ اگر کاربران سایت شما نیز همین رفتار را نشان می دهند باید هر چه زودتر دست به کار شوید زیرا رضایت کاربر برای گوگل از اهمیت بالایی برخوردار است. راهکارهای کاهش نرخ پرش یا بانس ریت چیست؟ بانس ریت چه تاثیری در سئو سایت ما خواهد گذاشت؟

اگر بخواهیم بانس ریت (bounce rate) را در یک جمله کوتاه تعریف کنیم، می توان گفت درصد بازدیدهایی توسط کاربران که به همان صفحه ختم می شود کاربر بدون هیچگونه کلیک یا اقدامی از سایت خارج می شود! هر چقدر که در این رفتار کاربران بیشتر شود درصد بانس ریت نیز بالاتر خواهد رفت که زمینه ساز مشکلاتی زیادی در بهینه سازی و سئو سایت می شود.

bounce rate

عواملی که باعث بالا رفتن بانس ریت می شوند

عوامل متعددی روی میزان بانس ریت سایت تاثیرگذار است که از مهمترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • پایین بودن سرعت سایت
 • استفاده از محتوای بی کیفیت
 • نداشتن پاسخ مناسب به سوال کاربران
 • استفاده از تصاویر بی کیفیت
 • استفاده بیش از حد از تبلیغات آزار دهنده
 • تجربه کاربری ضعیف سایت

راهکارهای کاهش نرخ پرش یا بانس ریت

همانطور که گفتیم دلایل بسیاری ممکن است باعث بالا رفتن درصد بانس ریت سایت شود. در این مواقع لازم موارد بسیاری را رعایت کنید تا این درصد را کاهش دهید. برخی از مهمترین فاکتورهایی که در صورت رعایت تاثیر مستقیمی روی کاهش نرخ پرش می گذارد را در این مقاله از سئو اینجا خواهیم گفت.

بانس ریت
 1. بهبود سرعت سایت: تصور کنید کاربرانی که روی لینک سایت شما کلیک می کنند نهایتا چند ثانیه صبر خواهند کرد تا سایت لود شود! و یا کاربری که در سایت حضور دارد و میخواهید به صفحه دیگری از سایت شما سر بزند نهایتا چقدر صبر خواهد کرد تا صفحه باز شود؟ طبق بررسی های صورت گرفته اکثر کاربران وارد سایت هایی که بیش از 5 ثانیه طول می کشد تا باز شود نمی شوند و این همان دلیل اصلی افزایش نرخ پرش است. برای کاهش بانس ریت قبل از هر اقدامی سرعت سایت خود را بهبود بخشید تا کاربران به راحتی بتوانند وارد سایت شوند.
 2. بهبود تجربه کاربری سایت: سایتی که حس خوب و راحتی به کاربر منتقل نکند همان ابتدای کار بسته خواهد شد. استفاده از رنگ های نامناسب در قالب سایت، استفاده از فونت های ناخوانا یا بزرگ و کوچک در متن، نداشتن امکانات کافی در سایت و….. عواملی هستند که در ماندگار کاربران تاثیرگذار است.
 3. تبلیغات بیش از حد ممنوع: سایت هایی که در ابتدا و سایدبار صفحه پر از تبلیغات مختلف است را حتما شما هم دیده اید. وجود این تبلیغات در صفحه موجب کاهش میزان رضایت کاربر شده و احتمال اینکه صفحه را ببند بسیار بالا می رود. حتی گوگل هم برای مقابله با سایت های این چنینی الگوریتم هایی راه اندازی کرده تا با این رفتارهای زننده مبارزه کنند. پس بهتر است رضایت کاربران و گوگل در اولویت باشد نه پر کردن فضاهای خالی سایت با تبلیغات آزار دهنده.
 4. استفاده از محتوای اختصاصی و کامل: علاوه بر اینکه محتوا از نظر گوگل پادشاه است، برای کاربران نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند. حال اگر شما از محتوایی بی کیفیت، کپی، کوتاه، ناخوانا و… در سایت استفاده کنید، جدا از اینکه بانس ریت را به شدت افزایش می دهد، باعث کاهش اعتبار و افت رتبه های سایت نیز خواهد شد. کاربران محتوا را مطالعه می کنند تا به جواب سوال خود برسند. در صورتی که پاسخ مناسبی نداده باشید بی شک کاربر صفحه را خواهد بست.
 5. استفاده از تصاویر با کیفیت: معمولا زمانی که کاربر وارد یک صفحه از سایت می شود، ابتدا نگاهی کلی به تصاویر و تیترهای محتوای آن صفحه می اندازد، در صورتی که مورد پسند واقع نشود صفحه بسته خواهد شد. پس لازم است علاوه بر داشتن محتوایی کامل، از تصاویر جذاب نیز استفاده شود.
 6. استفاده از ویدیو در صفحه: صفحه ای کامل است که دارای محتوای متنی، تصویری و ویدیویی باشد. چنانچه در کنار رعایت سایر موارد از یک ویدیوی مرتبط با موضوع نیز استفاده کنید تاثیر زیادی در بالا رفتن زمان ماندگاری کاربران خواهد داشت.
 7. لینک سازی داخلی مناسب: زمانی که کاربران وارد سایت می شوند، شما باید بتوانید با یک استراتژی مشخص و استاندارد، کاربران را به صفحه های دیگر سایت نیز هدایت کنید تا اینگونه از بالا رفتن نرخ پرش جلوگیری شود. برای آشنایی با اصول لینک سازی داخلی می توانی مقاله همه چیز درباره لینک سازی داخلی و خارجی را مطالعه کنید.بانس ریت
 8. صحبت با کاربران: در صورتی که بتوانید کاربران را به درج نظر تشویق کنید، می توان گفت با یک تیر چند نشان زده اید. با درج نظر توسط کاربران و ارائه پاسخ های مناسب توسط شما، سایت از نظر سئو بهبود پیدا می کند، میزان رضایت کاربران و زمان ماندگاری آنها در سایت افزایش پیدا می کند و در نهایت گوگل ارزش ویژه ای را برای سایت شما قائل می شود.
 9. استفاده از هرم وارونه: یکی دیگر از راه های کاهش bounce rate استفاده از سبک نوشتن هرم وارونه در محتوا است. ما با اینکار افراد را به نوشته خود جذب میکنیم. وقتی کاربران به دنبال پاسخ سوال خود وارد سایت شما می‌شوند؛ برای اینکه آنها را زود به نوشته خود قلاب کنید و آنها را به محتوای خود جذب کنید میتوانید از این روش استفاده کنید. سبک نوشتن هرم معکوس را میتوانید با یک پاسخ سریع به پرسش‌های کاربر شروع کنید، سپس وارد جزئیات شوید. به این ترتیب شما کاربران را به جزئیات محتوای خود میکشانید. این روشی است که برای ایجاد محتوای جذاب تر میتوانید آن را اجرا کنید.
 10. افزایش رضایت کاربران
  ساده ترین راه برای کاهش بانس ریت، افزایش رضایت کاربران است. حالا منظور ما از افزایش رضایت کاربران چیست؟ 

  به عنوان مثال ، شخصی “کفش نایک” را جستجو می کند. در واقع نمی دانیم هدف شخصی که جستجو کرده چیست. آیا آنها می خواهند کفش نایک بخرند؟ آیا آنها بررسی کفش های مختلف نایک را می خواهند؟ آیا آنها به دنبال عکس کفش های نایک هستند؟ این می تواند هر یک از آن موارد باشد. هرچه به طور گسترده تر بتوانیم این هدف را در صفحه برآورده کنیم یا به منابع دیگری پیوند دهیم ، بهتر است.

   برای کاهش بانس ریت از طریق افزایش رضایت کاربران شما باید به سه موضوع بپردازید. اولین موضوع تحلیل رقابتی است. یکی از مهمترسن موضوعات در کاهش بانس ریت توجه به رقبا در کامه کلیدی مورد نظر است. شما باید در این مرحله به 10 نتیجه اول در کلمه مورد نظر نگاه کنید و براسا آن بهترین محتوا را که کاربران میخواهند تولید کنید.

  دومین مورد که باید حتما در محتوای خود برای کاهش بانس ریت مدنظر قرار دهید، پاسخ به سوالات کاربران است. هر چه کامل تر بتوانید به سوالات پاسخ دهید؛ تاثیر بهتری بر بانس ریت خواهد گذاشت. بنابراین پاسخ به سوالات بهتر میتواند رضایت را در کاربران ایجاد کند. همچنین پیوند به مطالب مرتبط نیز میتواند در افزایش رضایت کاربران و در نتیجه کاهش بانس ریت تاثیرگذار باشد.

نرخ پرش

نتیجه گیری

در حقیقت اگر شما محوریت سایت خود را بر اساس افزایش میزان رضایت و راحتی کاربران قرار دهید و اصول سئو سایت را به خوبی رعایت کنید، در کمترین زمان ممکن به نتایج شگفت انگیزی دست پیدا می کنید. گوگل رفته رفته عملکرد خود را بر مبنای رفتار کاربران قرار می دهد. پس اگر شما هم مانند گوگل به کاربران اهمیت بالایی بدهید بدون هیچ تردیدی موفق خواهید شد. امیدواریم مطالب جمع آوری شده توسط تیم کارشناسان سئو اینجا مفید و تاثیر گذار بوده باشد. سئو اینجا با ارائه آموزش سئو به صورت مقاله، ویدیو و پادکست به صورت کاملا رایگان سعی در کسب رضایت و بالا بردن سطح دانش تمام افرادی است که به این حوزه علاقه دارند.

در صورت وجود هر سوال یا پیشنهادی در مورد مطالب گفته شده در این مقاله می توانید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا در سریع ترین زمان ممکن توسط کارشناسان سئو اینجا پاسخ داده شود.

همچنین اگر برای سئو سایت خود احتیاج به مشاوره سئو یا دیگر خدمات مرتبط دارید میتوانید از طریق سئو اینجا خدمات سئو سایت را دریافت کنید.

سوالات متداول

چطور میتوان کاربران را در سایت نگه داشت؟

طراحی یک رابط کاربری مناسب ، ایجاد صفحات با محتوای ارزشمند و جذاب و ارجاع کاربر به صفحات مناسب می تواند باعث کاهش Bounce rate و حفظ کاربران در سایت شود.

بانس ریت ایده آل و مناسب چقدر است ؟

به طور کلی بانس ریت ۴۰ درصد ایده آل می باشد.

با رعایت چه عواملی میتوان بانس ریت را کاهش داد؟

عواملی مانند لینک سازی داخلی صحیح، استفاده از ویدئو، نوشتن محتوای جذاب و… می‌تواند در کاهش بانس ریت تاثیر بسزایی داشته باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت سئوسفارش سئوتماس با سئواینجا