8 اشتباه رایج در انتخاب کلمات کلیدی

تحقیق کلمه کلیدی

عناوین محتوا

در استراتژی سئو، تحقیق و انتخاب کلمات کلیدی اولین مرحله است. باید پیش از آغاز بهینه سازی سایت، باید بدانید کاربران هدف شما چه عباراتی را جستجو می‌کنند تا به محتواهای سایت شما برسند. تحقیق و انتخاب کلمات کلیدی به قدری حساس است که اگر به درستی انجام نشود و اشتباهی در آن صورت گیرد، کل زمان و هزینه ای که برای سئو سایت گذاشته می‌شود بیهوده خواهد بود. سوال اینجاست که چه اشتباهاتی ممکن است در مرحله‌ی تحقیق کلمات کلیدی رخ دهد؟ چه باید کرد تا این مرحله به بهترین شکل به انجام برسد؟ با این مقاله از آموزش سئو همراه باشید.

انتخاب کلمات کلیدی

اشتباهات رایج در انتخاب کلمه کلیدی

در ادامه هشت مورد از اشتباه‌های رایج هنگام انتخاب کلمات کلیدی را برمی‌شماریم. با اجتناب از این خطاها می‌توانید قدم اول برای سئو را با قدرت بردارید.

عدم تحقیق کافی و عمیق

تحقیق و انتخاب کلمات کلیدی شاید در ابتدا کاری بدیهی و ساده به نظر برسد. معمولا کلمه کلیدی اصلی و برخی ترکیبات رایج آن برای همه واضح است و در نگاه اول فهمیده می‌شود. اما این که مشتریان هدف دقیقا برای جستجو از چه کلماتی استفاده می‌کنند و چه عبارات معادل و هم معنایی ممکن است جستجو شود در نگاه اول قابل دریافت نیست. علاوه بر آن جامعه‌ی هدف برخی کسب و کارها، خرده فرهنگ و زبان در محاوره‌ی خاص خود را دارند. اگر مشتریان هدف شما از این گروه هستند، باید عبارات کلیدی را متناسب با زبان آن ها انتخاب کنید.

در نتیجه‌ی تحقیق و انتخاب کلمه کلیدی، باید فهرستی جامع از انواع عبارات مورد جستجو داشته باشید. ضمنا در فواصل زمانی معین باید میزان محبوبیت هر یک از عبارات را بسنجید و فهرست خود را بر اساس آن بروزرسانی کنید. زیرا میزان جستجوی عبارات کلیدی به دنبال نیاز مخاطبان تغییر می‌کند و باید استراتژی خود را با آن تطبیق دهید.

بررسی نکردن رقبا

تحلیل و آنالیز رقبا در تمام مراحل سئو الزامی است. تحلیل انتخاب کلمات کلیدی رقبا می‌تواند یک دید کلی نسبت به کلیدواژه‌های مرتبط با کسب و کار شما بدهد.

علاوه بر آن برای درک میزان رقابت هر کلمه کلیدی، باید با رقبا و سطح کیفی آنها آشنا باشید. شاید رقبا پیش از شما روی یک کلمه کلیدی طولانی کار کرده باشند و رتبه‌ی آن را از آن خود کرده باشند. برای اینکه بدانید تا چه حد کار کردن روی این کلمه کلیدی طولانی نتیجه می‌دهد، باید عملکرد رقبا را نیز بررسی کرده باشید.

اشتباهات رایج در انتخاب کلمه کلیدی


در نظر نگرفتن سطح رقابت در انتخاب کلمات کلیدی

عبارات کلیدی مختلف، از نظر رقابتی بودن در یک سطح نیستند. در انتخاب کلمات کلیدی کلی و کوتاه مانند لوازم ورزشی باید توجه داشت که این کلیدواژه‌‌ها بسیار رقابتی هستند و کسب رتبه بالا در آن ها دشوار است. اگر در آغاز راه سئو قرار دارید، نباید این کلمات را هدف خود قرار دهید زیرا در نهایت چیزی عایدتان نخواهد شد.

برخلاف عبارات کوتاه، با انتخاب کلمات کلیدی طولانی یا Long Tail keywords می‌توان انتظار داشت که آن‌ها کمتر رقابتی بوده و شانس کسب رتبه در این عبارات بیشتر شود. تفاوت انتخاب کلمات کلیدی طولانی با کوتاه این است که کلمات کلیدی کوتاه بیشتر جستجو می‌شوند، اما نرخ تبدیل مشتری آن‌ها کمتر است. کلمات کلیدی کوتاه به دفعات کمتری جستجو می‌شوند اما درصدی از آن‌ها که به مشتری تبدیل می‌شوند، بیشتر است.

کلمه کلیدی طولانی


اشتباه در انتخاب عبارات جمع یا مفرد در انتخاب کلمات کلیدی

مهم است که کلمه کلیدی موردنظر شما بیشتر به صورت جمع کاربرد دارد یا مفرد. البته این مورد در زبان انگلیسی که فرم جمع برخی کلمات رایج است و استفاده می‌شود، اهمیت بیشتری دارد.
اما در زبان فارسی عبارت های جمع برای موضوعات کلی و عمومی استفاده می‌شوند و عبارات مفرد دقیق تر هستند و افرادی که عبارت مفرد جستجو می‌کنند، بیشتر قصد خرید دارند. اگر در انتخاب عبارت جمع و مفرد دقت نکنید بخش خوبی از بازدیدها را از دست می‌دهید مخصوصا اینکه گوگل در زبان فارسی قدرت تشخیص پایینی دارد و ممکن است عبارت جمع و مفرد فرق زیادی قائل شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع می‌توانید بهبلاگوب سایت‌های معتبری مانند SEMrush مراجعه کنید.

در نظر نگرفتن نیت جستجو

در تحقیق و انتخاب کلمات کلیدی، نگاه به قصد کاربر از جستجو بخشی حیاتی است. عبارت کلیدی ای که انتخاب کرده اید معمولا به چه هدفی جستجو می‌شود؟ نیت کاربران از جستجو در سه دسته‌ی کلی قابل تقسیم است. کاربران یا به دنبال اطلاعات هستند (Informational Intent)، یا مستقیما به دنبال سایت خاصی می‌گردند (Navigational Intent) یا از جستجو قصد خرید چیزی را دارند.(Commercial Intent)

برای اینکه مفهوم نیت جستجو را توضیح دهیم، یک مثال برای شما می‌زنیم. فرض کنید شما مقاله ای درباره‌ی انتخاب لوازم ورزشی مناسب نوشته اید اما آن را برای کسب رتبه از عبارت لوازم ورزشی بهینه کرده اید. اگر عبارت لوازم ورزشی را جستجو کنید، می‌بینید که نتایج تماما فروشگاه های اینترنتی فروش لوازم ورزشی است. یعنی نیت کاربر از جستجوی «لوازم ورزشی»، خرید لوازم ورزشی است نه خواندن مقاله درباره نحوه‌ی انتخاب لوازم ورزشی. پس شما در انتخاب کلمه کلیدی مناسب خطا کرده اید و نیت کاربر را در نظر نگرفته اید.

کاربر برای اینکه بخواهد مقاله ای درباره‌ی انتخاب صحیح لوازم ورزشی بخواند، احتمالا عباراتی مانند «راهنمای انتخاب لوازم ورزشی»، «بهترین لوازم ورزشی رزمی کدامند» و عبارات طولانی از این دست را جستجو می‌کند. بنابراین کلمه کلیدی هدف شما باید با نیت کاربر همخوانی داشته باشد.

نیت جستجوی کاربر در انتخاب کلمات کلیدی

عدم رصد و ارزیابی رتبه کلمات کلیدی

اگر می‌خواهید در کلمات کلیدی ای که انتخاب کردید رتبه‌ی مناسبی کسب کنید، باید به طور مداوم جایگاه خود را بررسی و روند کار خود را ارزیابی کنید. آیا کاربران محتوایی که شما تولید کرده اید را در نتایج جستجو پیدا می‌کنند؟ صفحه‌ی شما به عنوان نتیجه‌ی چندم توسط گوگل پیشنهاد می‌شود؟

تا وقتی که نتیجه‌ی تلاش خود را به طور مستمر رصد نکنید، نمی توانید متوجه شوید کار شما ثمر بخش بوده یا نه و نمی توانید از درست بودن یا نبودن انتخاب کلمات کلیدی خود مطلع شوید.

تمرکز روی تنها یک کلمه کلیدی

نوشتن محتوا برای فقط یک کلمه کلیدی فایده ای ندارد. باید محتوایتان را برای کسب رتبه در چند عبارت و کلمه بهینه کنید تا بتوانید ترافیک کافی را جذب کنید.

اشتباه در انتخاب لانگ تیل‌ها

ویژگی کلمات کلیدی طولانی این است که کسانی که این عبارات را جستجو می‌کنند، بیشتر قصد خرید دارند. اما این عبارات به میزان کمتری جستجو می‌شوند. اگر Long Tail Keywordهایی که انتخاب می‌کنید بیش از حد جزیی و نادر باشند، ترافیک ناچیزی نصیبتان می‌شود. کلمات کلیدی طولانی باید از حداقل تعداد جستجو برخوردار باشند تا ارزش سرمایه گذاری را داشته باشند.

حرف آخر

تحقیق کلمات کلیدی مرحله‌ای سرنوشت ساز برای عملیات سئوی شماست. اگر برای این مرحله زمان کافی بگذارید و از اشتباهاتی که گفته شد اجتناب کنید، می‌توانید امیدوار به کسب نتیجه‌ی مطلوب خود باشید. در سئواینجا با مشاوره سئو و خدمات سئو سایت مرتبط میتوانیم بهشما در نیل به این اهداف یاری برسانیم.

سمیرا حسن آبادیمشاهده نوشته ها

وقتی دست های یک پیانیست روی پیانو قرار میگیرد یک قطعه موسیقی دل نشین می سازد. مدیر محتوا هم کافی است دست به صفحه کلید شود. متن شاهکاری خلق می کند تا بر دل همگان نشیند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت سئوسفارش سئوتماس با سئواینجا