انواع کلمات کلیدی (keyword match types) در گوگل ادز

انواع کلمات کلیدی در گوگل ادز

عناوین محتوا

گوگل ادز یک سیستم تبلیغاتی گوگل است که مدیران وب سایت ها میتوانند در آن تبلیغ کنند تا ترافیک سایت و فروش محصولاتشان افزایش یابد پس میتوان گفت یک تکنیک سئو خارجی است. مهم ترین عاملی که باعث موفقیت شما در تبلیغ کردن در گوگل ادوردز میشود انتخاب کلمات کلیدی مناسب است. دراین مقاله ما به فاکتورهای کلمه کلیدی مناسب و تفاوت انواع کلمات کلیدی در گوگل ادز می پردازیم.

انواع کلمه کلیدی در گوگل ادوردز

منظور از کلمه کلیدی با ارزش چیست؟

کلمه کلیدی مهم و با ارزش است  که این ویژگی ها را داشته باشد:

  1. زیاد جستجو شود: شما باید ببینید کلمه کلیدی که بابتش پول میدهید چقدر در ماه توسط کاربران جستجو میشود. البته که این بستگی به کسب و کار شما دارد. مثلا کلمه “خرید موبایل” نسبت به خرید “سیم مفتولی” بیشتر جستجو میشود.
  1. مرتبط با کسب و کار شما باشد: فقط اینکه یک کلمه یا عبارت زیاد جستجو شود کافی نیست بلکه باید با کار شما ارتباط داشته باشد. اگر کلمه کلیدی مرتبط نباشد نتایج جستجوهای غیر مرتبط را به سایت شما می آورد و این اصلا به درد شما نمیخورد.
  1. رقابت: باید ببینید رقبای شما سر چه کلماتی باهم رقابت دارند. هر چقدر میزان رقابت سر یک کلمه یا عبارت بیشتر باشد یعنی ارزش و اهمیت آن کلمه بیشتر است.

ابزارهای پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب

ابزارهای زیادی در پیدا کردن کلمات کلیدی به شما کمک میکنند مانند:

  • keyword planner : این ابزار بر اساس کلیدواژه هایی که در آن تعبیه شده کلمات کلیدی دلخواه شما را به شما تحویل میدهد. علاوه بر این میزان رقابت و جستجوی آن کلمه را هم به شما می گوید. پیدا کردن کلمات کلیدی در سئو سایت خیلی تاثیر دارد.

چه کلمه کلیدی برای من مناسب است؟

اول از همه باید یک نکته ای را برای شما روشن کنیم. طولانی یا کوتاه بودن کلمه کلیدی در میزان جستجو و به طبع، در رقابت تاثیر زیادی دارد; مثلا عبارت “گوشی موبایل” یک عبارت خیلی رایج است و افراد زیادی آن را جستجو میکنند، سایت های زیادی هم به خدمات رسانی در این حوضه مشغولند اما عبارت “خرید موبایل سامسونگ A11”  جستجوی زیادی نمیشود مگر اینکه کسی واقعا بخواهد گوشی سامسونگ A11 بخرد.

اینجا بحث هدفمندی کلمات کلیدی مطرح میشود. کاربر از طرز استفاده کلمات کلیدی به موتور جستجومیفهماند هدفش چیست. در همین مثال بالایی که زدیم کسی که عبارت “خرید گوشی سامسونگ A11” را جستجو میکند یعنی واقعا قصد خرید دارد و حتی مدل گوشی اش را هم میداند; اما کسی که گوشی موبایل را سرچ میکند معلوم نیس دقیقا چه میخواهد، شاید فقط قصدش بررسی قیمت باشد یا بررسی ویژگی های گوشی های مختلف. پس میزان هدفمندی پایین می آید.

اینکه کلمات کلیدی که شما انتخاب و روی آنها سرمایه گذاری میکنید چقدر هدفمند باشند به شما بستگی دارد. اگر هدف شما افزایش بازدید و نرخ کلیک باشد پس دنبال کلمات کلیدی خیلی هدفمند و طولانی نباشید چون افراد کمتری آنها را جستجو میکنند تازه قیمت این کلمات نسبت به کلمات کلیدی هدفمند پایین تر است.

اگر هدف شما افزایش فروش و تبدیل کاربر به مشتری است، شما باید به دنبال کلمات کلیدی هدف بگردید. درست است که افراد کمتری آنها را جستجو میکنند و ترافیک شما کم است ولی نرخ تبدیل مشتری و فروش شما بیشتر میشود.

انواع کلمه کلیدی در گوگل ادز

در گوگل ادوردز ما ۴ نوع کلمه کلیدی داریم:

  • Broad match
  • Modified broad match
  • Phrase match
  • Exact match

Broad match  (کلمات کلیدی تطبیقی گسترده):

در این نوع کلمات کلیدی تمام جستجوهایی که گوگل حس کند اندکی با کلمه کلیدی شما نزدیک و مرتبط است را نشان میدهد. مثلا کلمه کلیدی شما خرید موبایل است اگر شما از نوع broad match انتخاب کنید کلمات مرتبط، هم خانواده یا حتی ممکن است کلمه کلاه برداری را هم به کاربر نشان دهد.

در این روش ترافیک و بازدید خیلی زیاد است چون با تمام عبارات مرتبط و نامرتبط به سایت شما وارد میشوند; اما درصد کمی از این کاربران از شما خرید میکنند یا به عبارت ساده مشتری شما میشوند. ما به شما پیشنهاد میکنیم از این روش انتخاب کلمات کلیدی استفاده نکنید چون هزینه هایی که شما کرده اید فقط برای نتایج غیر مرتبط به باد میرود و موفقیت زیادی هم به دست نیاورده اید.

البته برای کنترل کردن این حجم از کلمات نامرتبط یک راهی وجود دارد که آن negative keywords است.

نکته ای که باید بدانید این است که تبلیغات گوگل ادز به طور پیش فرض روی Broad match هست و اگر شما این روش را نمیخواهید باید آن را تغییر بدهید.

Modified Broad match :

این تکنیک هم مانند روش تطبیق گسترده میماند ولی محدودتر است. شما کنترل بیشتری دارید اما چطوری؟

در این روش شما پشت هر کلمه ای که میخواهید حتما در نتایج جستجوی کلمات کلیدی بیایند + میگذارید. هر کلمه ای که نمیخواهید در نتایج ظاهر شود علامت ـ بگذارید. مثلا “خرید آنلاین گل” عبارت کلیدی شماست و شما میخواهید حتما “گل” در نتایج باشد پس می نویسید: خرید آنلاین +گل

این طوری ممکن است که عباراتی مانند خرید اینترنتی گل، فروش گل، فروشگاه اینترنتی گل را ببینید. این روش درست است که نسبت به روش تطبیق گسترده محدودیت دارد اما بازهم ممکن است نتایج غیر مرتبط را نشان دهد پس زیاد مناسب نیست.

Phrase match:

در این روش کلماتی قبل و بعد از عبارت کلیدی می آید. مثلا عبارت کلیدی شما “خرید گوشی” است. اگر روش phrase match را انتخاب کنید عباراتی نظیر سایت خرید گوشی، خرید گوشی آنلاین، فروشگاه خرید گوشی به شما نمایش داده شود. در روش تطبیق عبارتی باید عبارت جستجو داخل ” ” قرار بگیرد. در این روش عموما کلمات مرتبط یا هم خانواده به قبل و بعد از عبارات کلیدی شما اضافه میشود که با جستجوی کاربران تطابق دارد. کنترل در این روش بالاست و روش خوبی برای انتخاب کلمات کلیدی در گوگل ادوردز است.

Exact match:

از اسم آن مشخص است که فقط جستجوهایی که دقیقا کلمه کلیدی شما را به کار برده اند میتوانند وارد سایت شما شوند. در این روش ترافیک و بازدید سایت کاهش میابد ولی در عوض نرخ تبدیل مشتری و فروش افزایش میابد چون چیزی که کاربر میخواهد را شما دارید و احتمال خرید زیاد است. در این روش کلمات کلیدی داخل [ ] قرار میگیرد.

این روش، روش بسیار خوبی در گوگل ادز است.

تاثیر گوگل ادوردز در سئو

کدام روش انتخاب کلمات کلیدی خوب است؟

در جواب باید بگوییم که همه چیز بستگی به هدف شما دارد. پیش تر در این مقاله توضیح دادیم که مثلا اگر هدف شما افزایش فروش است بهتر است از روش Exact match استفاده کنید ولی اگر شما به دنبال ترافیک و نرخ کلیک بالا هستید از روش های Broad match یا  Modified Broad match استفاده کنید.

نتیجه گیری

گوگل ادز از ابزارهای سئو خارجی است که انتخاب کلمات کلیدی نقشی اساسی در موفقیت آن دارد. شما با توجه به هدفتان میتوانید زمینه سقوط یا موفقیت خود را در تبلیغات گوگل ادوردز فراهم کنید.

سمیرا حسن آبادیمشاهده نوشته ها

وقتی دست های یک پیانیست روی پیانو قرار میگیرد یک قطعه موسیقی دل نشین می سازد. مدیر محتوا هم کافی است دست به صفحه کلید شود. متن شاهکاری خلق می کند تا بر دل همگان نشیند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت سئوسفارش سئوتماس با سئواینجا