تاثیر پروتکل https در سئو و مقایسه آن با پروتکل http

پروتکل https

عناوین محتوا

پروتکل https یا Hyper Text Transfer Protocol Secure یک ورژن رمز نگاری شده از پروتکل http است. این روزها پروتکل اصلی انتقال دیتا در بستر اینترنت https است. این پروتکل با استفاده از تکنیک های رمزنگاری، ارتباط بین مرورگر کامپیوتر شما و سرور را از هرگونه دستکاری و ردیابی توسط هکرها محافظت می کند. این تغییر برای حفظ اعتبار و محرمانگی درون پروتکل http ضروری بود؛ به همین خاطر یک علامت قفل در کنار نام وب سایت هایی که از https استفاده میکنند، دیده می شود و در طرف مقابل وب سایت های http با عبارت not secure به معنی غیر امن، در کنار آدرس url خود مواجه هستند. در این مطلب از سئو اینجا قصد داریم تفاوت های این دو پروتکل و تاثیر حضور هر یک از آنها در سئو سایت را بررسی کنیم؛ با ما همراه باشید.

پروتکل https

بررسی تفاوت های مبنایی http و https و رقابت بین آن ها

اگر کاملا متوجه نحوه ی برقراری ارتباط در پروتکل http نشده اید، به تصویر زیر دقت کنید.

نحوه ارتباط با سرور در http

همانطور که مشاهده می کنید، هکرها می توانند به راحتی اطلاعات حساسی مثل username و password شما را در حین login بربایند، اطلاعات کارت بانکی شما را در هنگام پرداخت هزینه ها شنود کنند یا کدهای مخرب را به فایل دانلودی شما اضافه کنند. مسئولیت حفظ امنیت در زمان برقراری این ارتباطات با سرور بر عهده ی وبمسترها بود و از طرفی سلب اعتماد مردمی باعث از دست رفتن درآمد های اینترنتی میشد، بنابراین پروتکل https به خاطر یک نیاز گسترده ایجاد شد. پروتکل https با رمزنگاری درخواست ها و پاسخ های http کاری کرد که هکرها به جای اطلاعات کارت اعتباری شما یک سری کارکتر در هم ریخته مشاهده کنند. اگر بخواهیم یک مثال ملموس تر بزنیم، جعبه ای را در نظر بگیرید که شما به وسیله یک فرد ناشناس برای دوست خود ارسال می کنید. شما اطمینان دارید که پیک کارش را به درستی انجام می دهد ولی احتمال می دهید در بین راه درون جعبه را نگاه کند و علاقه ای ندارید که این اتفاق بیافتد. بهترین کار در این حالت چه خواهد بود؟ اگر روی جعبه قفلی وجود داشته باشد که رمز آن را فقط شما و گیرنده جعبه بدانید، مشکل شما حل خواهد شد؛ این دقیقا کاری است که ssl انجام می دهد.

پروتکل https چه تاثیری در سئو سایت دارد

آیا فعالسازی پروتکل https در رتبه ی سایت شما و نحوه برخورد موتورهای جستجو با دامنه شما تاثیر گذار است؟ پاسخ مثبت است و ما این پساخ مثبت را در چهار بخش تشریح می کنیم:

تاثیر کوچک و مستقیم در رتبه بندی

گوگل در مرداد سال 93 رسما اعلام کرد که استفاده از پروتکل https تاثیر مثبت کوچکی روی رتبه گیری سایت ها خواهد داشت؛ به این معنی که این پروتکل به تنهایی رتبه ی شما را ارتقا نمی دهد ولی مکمل سایر فعالیت های سئو سایت شما خواهد بود.

حفظ امنیت و حریم خصوصی

وقتی اولین بار وارد یک وب سایت می شوید و کنار آدرس آن کلمه unsecure را به رنگ قرمز مشاهده می کنید، چه احساسی خواهید داشت؟ ممکن است حتی به قصد خرید وارد شده باشید ولی پشیمان شده و از وب سایت دیگری استفاده کنید. به عبارتی عدم استفاده از پروتکل https مثل پوشیدن یک لباس جلف در قرار اول، می تواند روی طرف مقابل تاثیر منفی داشته باشد. تحقیقات ما نشان داده که دریافت TLS Certificate و تغییر پروتکل از http به https می تواند زمان حضور فعالانه کاربر در وب سایت شما (dwell time) را افزایش دهد. به یقین شما نمی خواهید کاربری که با هزینه و دردسر زیاد پا به سایت شما گذاشته، آنجا ماندگار نشود.

امنیت http

دستیابی به اطلاعات ارجاع

در مبحث گوگل آنالیتیکس گفتیم که شما می توانید به مسیری که کاربر تا وب سایت شما طی کرده دسترسی داشته باشید. اگر وب سایت شما روی پروتکل http قرار داشته باشد، وب سایت هایی که از https استفاده می کنند، اجازه دسترسی به این اطلاعات را به گوگل آنالیتیکس شما نخواهند داد. با توجه به اینکه بیشتر وب سایت ها در حال حاضر روی https فعالیت می کنند، این به معنی ناقص بودن آنالیزهای شما خواهد بود و شما شانس پیدا کردن بهترین بک لینک های خود را از دست می دهید.

افزایش سرعت سایت

روی کاغذ باید https از http کندتر باشد چرا که کارهای اضافه تری مثل رمز نگاری ارتباط را انجام می دهد ولی در عمل داشتن https برای بهره بردن از آخرین فناوری های امنیتی و بهبود عملکرد وب سایت، یک پیشنیاز محسوب می شود؛ وجود https وب سایت شما را قادر می سازد تا سرعت خودش را با کمک پروتکل هایی مثل TLS 1.3 و Http/2 افزایش دهد. حتما می دانید که افزایش سرعت سایت علاوه بر ایجاد تجربه کاربری بهتر یک فاکتور برای افزایش رتبه سایت محسوب می شود.

کارشناسان سئو اینجا آماده ارائه هر نوع مشاوره سئو و پاسخ به سوالات شما عزیزان هستند، برای یک بهبود بزرگ با ما همراه باشید.

سعید حسن آبادیمشاهده نوشته ها

سعید حسن آبادی هستم، متخصص و استراتژیست سئو دیجیتال مارکتر و مدیر محصول گذشته، سئو کار امروز سئو مستر وبسایت‌های Rond.ir ، Monta.ir ، Nam.ir و ...

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت سئوسفارش سئوتماس با سئواینجا