الگوریتم Mobile First Index چیست و چطور سایتمان را برای آن آماده سازیم؟

الگوریتم Mobile First Index

الگوریتم Mobile First Index، الگوریتمی است که طی آن گوگل اهمیت و اولویت بیشتری به نسخه موبایلی و سایت های ریسپانسیو برای موبایل می‌دهد. به عبارتی از آنجا که کاربران موبایل از دسکتاپ پیشی گرفته‌اند تلاش می‌کند تا نتایج serp برای کاربران موبایل بهینه باشد.

10 سال قبل اگر ما قصد جست و جو در اینترنت را داشتیم، لپ تاپ یا سیستم pc خود را روشن می کردیم و در گوگل یا هر موتور جست و جوی دیگر مشغول سرچ کردن عبارت مورد نظرمان می‌شدیم. اما در طی 10 سال اخیر با جا افتادن مفهومی به نام تلفن هوشمند (Smart Phone) روز به روز از کاربران دسکتاپ کم شده و به کاربران موبایل افزوده می شود.

طبق اخرین تحقیقات انجام شده، حدودا 61% از جست و جو های اینترنتی از طریق موبایل انجام می گیرد (در برخی از حیطه های کاری تا 80% نیز افزایش می یاید.) که این عدد روز به روز در حال افزایش (سالیانه 4 الی 5%) است. بنابراین براساس اینکه کاربران موبایل روز به روز در حال افزایش هستند، شرکت گوگل تصمیم گرفت در سال 2018، از الگوریتم جدید خود به نام الگوریتم Mobile First Index رونمایی کند.

در این مقاله ما به بررسی الگوریتم Mobile First Index می پردازیم و تمامی تلاش خود را می کنیم که در این بین، موضوعی از قلم نیفتد تا شما خواننده محترم بتوانید در مورد این الگوریتم، اطلاعات کامل و جامعی کسب کنید. (ضمنا اگر دوست داشتید در مورد تمام الگوریتم های گوگل به صورت کلی اطلاعاتی را کسب کنید، پیشنهاد می کنم مقاله آشنایی با الگوریتم های گوگل و تاثیر آن بر نتایج جستجو را مطالعه کنید.)

جایگزینی نسخه موبایل

الگوریتم Mobile First Index چیست؟

در گذشته گوگل برای رتبه بندی نتایج جست و جوی خود در هر عبارت، نسخه دسکتاپ را زیر ذره بین قرار می داد اما امروزه و با توجه به تغییر سبک و سلیقه مردم و با توجه به اینکه گوگل همواره سعی در رضایت کاربر دارد؛ نسخه موبایل را معیار اصلی و نسخه دسکتاپ را معیار دوم خود برای رتبه بندی در نظر می گیرد.

این همان تغییری است که در سال 2018 رخ داد و از آن با نام الگوریتم Mobile First Index یاد می کنند.

برای همین موضوع بعد از انتشار الگوریتم Mobile First Index صاحبان سایت به چند دسته تقسیم شدند و یک سری از آن ها نگران بودند و عده‌ای دیگر از این امر، خوشحال بودند.

تاثیر الگوریتم Mobile first Index بر سئو سایت

در مورد این موضوع می شود گفت که تاثیر الگوریتم Mobile First Index بر سئو سایت های مختلف یکسان نیست و به سه دسته اساسی تقسیم می شوند:

1.سایت هایی که نسخه دسکتاپ و موبایل یکسانی دارند

با توجه به اینکه سایت شما نسخه مخصوص موبایل ندارد، پس همان نسخه دسکتاپ شما زیر ذره‌بین گوگل برای رتبه بندی قرار می گیرد؛ ولی باید این نکته را در نظر بگیرید که واکنش گرا نبودن سایت شما (Not Responsive) یک نکته منفی در قسمت سئو تکنیکال سایت شماست و بر سئو سایت شما و هم چنین رتبه دریافتی از گوگل تاثیر بدی خواهد گذاشت. پیشنهاد می کنیم هر چه سریع تر برای رفع این مشکل اقدام کنید.

2.سایت هایی که نسخه موبایلشان، آدرس و طراحی متفاوتی دارند.

هنگامی که با استفاده از مرورگر موبایلمان، آدرس یک سری از سایت ها را وارد می کنیم، اگر آدرس سایت شان را نگاه کنیم؛ میبینیم که با فرمت زیر نمایش داده می شود. (m.example.com) این نوع از سایت ها، برای نسخه موبایلشان آدرس متفاوت و قالب مختلفی دارند. تاثیر این الگوریتم بر روی این سری از سایت ها این است که ممکن است نسخه دسکتاپشان رتبه ضعیف تری به دست بیاورد اما در مقابل نسخه مخصوص موبایل، با بهبود رتبه در نتایج گوگل مواجه شوند.

اما نکته ای که لازم است به آن توجه کنیم این است که اخیرا گوگل اعلام کرده است که به زودی و در آپدیت جدیدی قصد دارد تا تنها سایت هایی را ایندکس کند که ریسپانسیو هستند و برای موبایل و تبلت هم پاسخگو هستند. این آپدیت که قرار است در می 2021 اجرایی شود باعث می‌شود رتبه سایت هایی که برای موبایل ریسپانسیو نیستند به کلی عوض شده و در رتبه‌بندی گوگل قرار نگیرند!

نسخه مخصوص موبایل سایت

 

3.سایت های ریسپانسیو و واکنش گرا

اگر سایت شما از این دسته از سایت ها باشد، الگوریتم Mobile First Index تغییری در رتبه شما در نتایج جست و جو ایجاد نمی کند، زیرا محتوای شما چه در نسخه دسکتاپ چه در موبایل، یکسان است و فقط و فقط در نحوه نمایش آن متفاوت است که بستگی به سایز و اندازه موبایل دارد.

فقط یک نکته می ماند و آن هم اینکه در صورتی که محتوای نسخه دسکتاپ و موبایل شما متفاوت باشد (بهینه سازی هایی در زمینه سئو موبایل انجام داده باشید) یا محتوایی را در نسخه موبایل مخفی کرده باشید، ممکن است که تغییراتی در رتبه بندی شما صورت بگیرد که اغلب تاثیر منفی بر رنک و رتبه شما دارد.

سایت های ریسپانسیو و واکنش گرا

پس بهتر است که اگر جزو دسته سوم یعنی ریسپانسیوگرا نیستید، هر چه سریع تر برای جلوگیری از تاثیر منفی این الگوریتم بر سئو سایتتان، آن را به حالت ریسپانسیو در بیاورید.

ریسپانسیو بودن کافی نیست!

اگر می خواهید که با الگوریتم Mobile First Index دوست شوید و دوست بمانید، فقط نیاز است که هر موضوعی که باعث بهبود سئو موبایل شما می شود را انجام داده و تاثیر آن را در رتبه خود مشاهده کنید. (در مورد این موضوع مقاله معرفی سه بخش تاثیر گذار بر سئو موبایل موجود است که پیشنهاد میکنم آن را مطالعه کنید.)

نتیجه گیری

در سئو ما وظیفه داریم که به روز کار کنیم. نیاز امروزه این است که نسخه موبایل سایت ما به اندازه کافی خوب باشد تا بتوانیم از طرف گوگل یک سایت با سئو خوب شناخته شویم و همین موضوع باعث آن می شود که سئو موبایل برای ما بسیار پراهمیت شود. یکی از این قسمت ها رعایت الگوریتم Mobile First Index است.

امیدوارم از مطالعه مقاله لذت برده باشید. حتما از بخش نظرات با ما در ارتباط باشید. هم‌چنین میتوانید برای دریافت مشاوره سئو به صورت رایگان و یا انجام خدمات سئو سایت با کارشناسان سئو اینجا در ارتباط باشید.

سعید حسن آبادیمشاهده نوشته ها

سعید حسن آبادی هستم، متخصص و استراتژیست سئو دیجیتال مارکتر و مدیر محصول گذشته، سئو کار امروز سئو مستر وبسایت‌های Rond.ir ، Monta.ir ، Nam.ir و ...

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعرفه سئونمونه کارتماس با ما