8 گزارش گوگل آنالیتیکس برای سئو

گزارش های گوگل آنالیتیکس

عناوین محتوا

آیا به تازگی سایت خود را راه اندازی کرده‌اید؟ یا پروژه ی سئو سایت جدیدی را آغاز کرده‌اید؟ پس باید بدانید که تحلیل و رصد مداوم وب سایت از ارکان عملیات سئو سایت شماست. تا زمانی که عملکرد خود را اندازه گیری و کنترل نکنید، نمی توانید در کار خود پیشرفت کنید.

گوگل آنالیتیکس ابزاری رایگان است که برای تحلیل و رصد کردن وبسایت طراحی شده و تمام آمار و گزارش گوگل آنالیتیکس برای سئو را در اختیار شما قرار می‌دهد. گوگل آنالیتیکس برای بهبود عملکرد وبسایت گزارشاتی را در اختیار ادمین سایت قرار می‌دهد که تعدادی از مهم ترین آن‌ها را به شما معرفی و با هم آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

آیا داشتن گوگل آنالیتیکس ارتباطی با بهبود سئو دارد؟

شما میتوانید از داده‌های گوگل آنالیتیکس برای بهبود سئو کمک های خوبی بگیرید اما به طور مستقیم ارتباطی با آن ندارد. پس شما باید برای بهبود سئو سایت خود با این ابزار به طور کامل آشنایی داشته باشید.

آیا میتوان از گزارش گوگل آنالیتیکس برای سئو به صورت کاملا رایگان استفاده کرد؟

این ابزار نسخه رایگان و پولی دارد. ولی نسخه رایگان آن برای اکثر وبسایت‌ها کاملا کافی است.

گزارش گوگل آنالیتیکس برای سئو

جستجوی ارگانیک

اولین گزارش گوگل آنالیتیکس برای سئو، این است که بازدیدهای وبسایت از چه کانالی انجام شده اند. برخی بازدید‌ها از صفحه جستجوی گوگل و برخی با وارد کردن مستقیم URL سایت انجام می‌شوند. اما آن چیزی که از نظر سئو برای ما اهمیت دارد، این است که چه تعداد از بازدیدکننده‌ها بعد از جستجوی کلمه کلیدی صفحه‌ی ما را در بین نتایج دیده و روی آن کلیک کرده اند. به این بازدیدکننده‌ها ترافیک ارگانیک سایت می‌گویند.

برای مشاهده‌ی ترافیک سایت در گزارش گوگل آنالیتیکس برای سئو سایت خود، به مسیر Acquisition> Overview بروید. با کلیک بر روی فیلتر Organic Search می‌توانید داده های سایت را بر مبنای نتیجه‌ی موتورهای جستجو مشاهده کنید. همچنین اطلاعات ارزشمندی مانند محبوب ترین صفحات فرود، کلمات کلیدی ای که با جستجوی آن‌ها ترافیک کسب شده، موتورهای جستجویی که بیشترین ترافیک را ایجاد کرده اند، صفحات خروج، بانس ریت و دیگر اطلاعات را می‌توانید از این قسمت دریافت کنید.

با داشتن این اطلاعات در گزارش گوگل آنالیتیکس برای سئو می‌توانید میزان موفقیت استراتژی کلمات کلیدی خود را بسنجید و در صورت نیاز در آن تجدید نظر کنید.

صفحاتی که بیشترین بانس ریت را داشته‌اند را جدا کنید و به طور دقیق مورد بررسی قرار دهید. تجربه کاربری این صفحات را بسنجید و تمام اصلاحات مورد نیاز را در آن‌ها اعمال کنید.

گزارش گوگل آنالیتیکس برای سئو

صفحات فرود و عنوان صفحات

در این بخش از گزارش گوگل آنالیتیکس برای سئو می‌توانید میزان بازدید ورودی هر صفحه را ببینید. سپس می‌توانید کلمات کلیدی به کار رفته در صفحاتی که بیشترین ترافیک را داشته‌اند را بررسی کنید و به دید خوبی از کلمات کلیدی موفق خود برسید.

همچنین می‌توانید صفحاتی که بازدید کمی داشته‌اند را پیدا کنید و علت آن را بررسی کنید.

نرخ تبدیل

در صورتی که محصولی برای ارائه دارید، می‌توانید هر خریدی که از کانال سایت صورت می‌گیرد را به گوگل آنالیتیکس گزارش دهید تا در نهایت نرخ تبدیل مشتری کسب و کار شما را برایتان محاسبه کند. نرخ تبدیل متغیر مهمی است که میزان موفقیت شما در تبدیل کاربر به مشتری را نشان می‌دهد و باید در گزارش گوگل آنالیتیکس برای سئو، توجه ویژه ای به آن داشته باشید.

نرخ تبدیل کمکی

نرخ تبدیل مشتری سایت می‌تواند به شکل های دیگری نیز اندازه گیری شود. زیرا گاهی مشتریان ما دقیقا هنگام بازدید اقدام به خرید نمی کنند. بلکه بخشی از آن‌ها مدتی بعد که سایت های مختلف را مقایسه کردند، مستقیما آدرس سایت را وارد می‌کنند و اقدام به خرید می‌کنند.

برای اینکه نرخ تبدیل مشتری واقعی تر باشد، باید این موارد را نیز جزو آمار حساب کنیم. نرخ تبدیل کمکی در این کار به ما کمک می‌کند. می‌توانید مسیری که یک کاربر برای خرید طی کرده را ببینید و نرخ تبدیل را به شکلی دقیق تر به دست بیاورید.

جستجوی سایت

اگر در سایت خود ماژول جستجو نصب کرده باشید، قسمت گزارش جستجوی سایت می‌تواند بسیار کارآمد باشد. این قسمت از گزارش گوگل آنالیتیکس برای سئو می‌تواند قدرت تجربه کاربری سایت را نشان دهد. اگر نتوان صفحه ای را بدون جستجو کردن یافت و کاربران در قسمت جستجوی سایت به دنبال آن می‌گشته اند، پس حتما در ساختار هدایت سایت مشکلی وجود دارد.

همچنین با مشاهده‌ی کلمات کلیدی ای که کاربران جستجو کرده‌اند و برای آن‌ها محتوایی وجود نداشته است، می‌توان استراتژی محتوا را بهبود بخشید و خلاها را با محتوای جدید پر کرد.

جستجوی داخل سایت در گزارش گوگل آنالیتیکس برای سئو

نسخه موبایل سایت

مقایسه‌ی ترافیک نسخه‌ی موبایل و دسکتاپ سایت می‌تواند اطلاعات خوبی به ما بدهد. مثلا اگر نرخ پرش نسخه‌ی موبایل به طرز چشمگیری از نسخه‌ی دسکتاپ بیشتر باشد، می‌توان نتیجه گرفت که باید تجربه کاربری و سرعت نسخه موبایل را بهبود بخشید. همچنین از مقایسه میزان ترافیک دو نسخه در گزارش گوگل آنالیتیکس برای سئو، می‌توانیم متوجه شویم کدام نسخه برای ما ارزشمندتر و سودآورتر است و مشتریان ما از کدام نسخه بیشتر استفاده می‌کنند.

گزارش نسخه موبایل سایت در گوگل آنالیتیکس

سرعت سایت

اکنون اهمیت سرعت سایت در سئو بر کسی پوشیده نیست. ابزارهای زیادی هستند که سرعت صفحات سایت را اندازه می‌گیرند. از این ابزارها می‌توان به GTmetrix، Google Page Insights و Pingdom اشاره کرد. اما هیچ کدام از این ابزارها تمام صفحات سایت را کاوش نمی کنند و تنها صفحه ای که آدرس آن را به ابزار بدهید سرعتش سنجیده می‌شود.

گزارش گوگل آنالیتیکس برای سئو این امکان را فراهم کرده که صفحات کند سایت خود را بیابید و برای رفع کندی آن‌ها چاره ای بیاندیشید. احتمالا هنگام مشاهده‌ی صفحات کند، مطابقتی بین صفحات خروج و صفحات کند پیدا خواهید کرد. اگر بتوانید سرعت صفحات را بهبود ببخشید، زمان ماندگاری کاربر در سایت نیز افزایش می‌یابد و کاربران دیرتر سایت شما را ترک خواهند کرد.

داشبورد سفارشی سازی شده

برای اینکه گزارشی خلاصه به مشتریان خود ارائه بدهید، می‌توانید از گزارش گوگل آنالیتیکس برای سئو استفاده کنید. اما از آن جایی که فهم اعداد و ارقام و نمودارهای این ابزار برای افراد غیرمتخصص آسان نیست، برای فهم راحت تر مشتریان خود از این گزارشات می‌توانید یک داشبورد اختصاصی برای آن‌ها بسازید و گزارش گوگل آنالیتیکس برای سئو را به طور  خلاصه به آن‌ها ارائه دهید.

گزارش اختصاصی گوگل آنالیتیکس

حرف آخر

گوگل آنالیتیکس ابزاری است که به رغم رایگان بودن و در دسترس بودن، درصد کمی از وب مسترها از آن استفاده می‌کنند. بنابراین اگر این ابزار را یاد بگیرید و از آن به درستی استفاده کنید، می‌توانید در رقابت سئو با قدرت ظاهر شوید. پس کار با این ابزار را بیاموزید و از امکانات تحلیلی گوگل آنالیتیکس و گزارش گوگل آنالیتیکس برای سئو سایت و استراتژی محتوای خود بهره ببرید.

در صورت تمایل برای بهبود سئو سایت خود میتوانید از مشاوره سئو متخصصین سئو اینجا استفاده کنید. بعلاوه میتوانید به سادگی از دیگر خدمات سئو سایت ما استفاده کنید. 

سمیرا حسن آبادیمشاهده نوشته ها

وقتی دست های یک پیانیست روی پیانو قرار میگیرد یک قطعه موسیقی دل نشین می سازد. مدیر محتوا هم کافی است دست به صفحه کلید شود. متن شاهکاری خلق می کند تا بر دل همگان نشیند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت سئوسفارش سئوتماس با سئواینجا