افزایش زمان ماندگاری در سایت و تاثیر آن بر سئو


عناوین محتوا

مدت زمانی که کاربر در یک سایت سپری می‌کند، یکی از عواملی است که تاثیرگذاری آن بر سئو بحث برانگیز بوده است. زمان ماندگاری یا Dwell Time مدت زمانی است که یک صفحه سایت، یک بنر تبلیغاتی، پیام بازرگانی یا هر پیام و محرک دیگری شما را به خود مشغول می‌کند. هر قدر این مدت زمان بیشتر باشد، یعنی آن پیام جذابیت بیشتری برای مخاطب داشته است. این عامل در سئو از آن جهت مهم است که می‌تواند نشان دهنده‌ی مفید بودن یا نبودن محتوای سایت برای کاربر باشد.

زمان ماندگاری در سایت یا Dwell Time چیست؟

 خود شما به عنوان یک کاربر زمانی که جستجویی انجام می‌دهید و سایتی را باز می‌کنید چه رفتاری از خود نشان می‌دهید؟ رفتار کاربر بعد از باز کردن سایت از سه حالت خارج نیست.

  1. از ابتدای محتوا متوجه می‌شوید که جواب شما در این صفحه وجود ندارد و به سرعت صفحه را می‌بندید.
  2. جواب خود را سریع پیدا می‌کنید و صفحه را می‌بندید.
  3. محتوای صفحه برای شما مفید به نظر می‌آید و تا انتها آن را می‌خوانید یا حتی مقالات دیگر سایت را نیز مطالعه می‌کنید.

زمان ماندگاری در سایت از زمانی که نشست کاربر در سایت آغاز می‌شود تا زمانی که به گوگل برمی گردد و جستجوی جدیدی انجام می‌دهد محاسبه می‌شود. مطالعات نشان داده زمان ماندگاری کاربر در صفحات ارزشمند حدود 3 دقیقه است.

زمان ماندگاری کاربر در صفحه

نرخ پرش یا Bounce Rate چیست؟

 در دو حالت اولی که ذکر شد، اصطلاحا می‌گوییم کاربر پرش یا Bounce داشته است. انگار که به یک مانع برخورده و به جای خود برگشته است. در واقع هر بار که یک کاربر وارد سایت می‌شود و در کم تر از 20 ثانیه به صفحه‌ی گوگل بازمی گردد، می‌گوییم پرش رخ داده است و نرخ پرش از تقسیم تعداد کاربرانی که پرش داشته اند بر کل تعداد بازدید ها به دست می‌آید. Bounce Rate می‌تواند از سوی گوگل به عنوان یک فاکتور منفی لحاظ شود اما نه همیشه. در واقع نتیجه گیری از نرخ پرش ارتباط زیادی با نیت جستجو دارد. با یک مثال این مفهوم را توضیح می‌دهیم. فرض کنید کاربر به دنبال یک مقاله‌ی جامع در مورد مهاجرت می‌گردد. چنین مقاله‌ای طبیعتا از حجم بالایی برخوردار است و خواندن آن زمان زیادی طول می‌کشد.

حال فرضا شما هم مقاله‌ای با عنوان مرتبط با مهاجرت منتشر کرده اید. در صورتی که کاربر از نتایج گوگل وارد سایت شما شود و بعد از 20 ثانیه صفحه‌ی شما را ببندد، می‌توان نتیجه گرفت که کاربر پاسخ خود را در این مقاله پیدا نکرده زیرا خواندن و یافتن پاسخ در مورد چنین موضوعی زمان نسبتا زیادی طول می‌کشد.

اما اگر فرض کنیم که کاربر تنها به دنبال شماره تلفن یک رستوران یا یک اطلاعات عمومی باشد، رسیدن به پاسخ این سوال زمان بسیار کمی می‌برد. اگر شما در سایتتان چنین مطلبی منتشر کرده باشید و کاربر با خواندن آن، صفحه‌ی شما را به سرعت ببندد، نمی توانیم بگوییم که این پرش به معنای مفید نبودن سایت شما بوده است. این همان مفهوم نیت جستجو یا Search Intent است.

نرخ پرش

چگونه زمان ماندگاری کاربر را افزایش دهیم؟

گفتیم که در صورتی که محتوای سایت برای کاربر جذاب باشد، او زمان بیشتری را در سایت شما می‌گذراند. خود را جای کاربر قرار دهید تا متوجه شوید چه محتوایی برای کاربر جذاب است. سپس در مقام مدیر سایت، برای کاربر مسیری را ترسیم کنید که بین محتواهای مختلف سایت بچرخد و محتواهای مرتبط با اولین محتوا را بخواند.

روش هایی برای نگه داشتن بیشتر کاربر در سایت وجود دارد که برخی از رایج ترین آن ها را در ادامه می‌گوییم.

روی کیفیت محتوا تمرکز کنید.

دیگر گفتن ندارد که اولین چیزی که کاربر را به ماندن در سایت متقاعد می‌کند، محتوای قوی و به‌دردبخور است. محتوای خود را با نیاز کاربر و نیت جستجو تطبیق دهید. تعداد قابل قبولی محتوای باکیفیت و با حجم مناسب تولید کنید و محتواها را به خوبی به هم لینک کنید. لینک سازی مناسب باعث می‌شود کاربر از محتوایی به محتوای دیگر منتقل شود و زمان قابل توجهی را در سایت شما سپری کند.

از محتوای چندرسانه‌ای مانند ویدیو و اینفوگرافیک استفاده کنید.

چشم انسان با تصاویر بیشتر از متن درگیر می‌شود. بنابراین کاربران شما نیز محتوای بصری مانند ویدیو، عکس یا اینفوگرافی را به متن ترجیح می‌دهند. تولید محتوای ویدیویی کار دشوار و زمان بری است اما در صورتی که از این نوع محتوا بهره ببرید برگ برنده دست شماست.

سایت را برای کاربران موبایل بهینه کنید.

در حال حاضر با روی کار آمدن الگوریتم Mobile First Index، داشتن تجربه کاربری مناسب برای نسخه موبایل سایت و بهینه بودن سایت برای نمایش در موبایل یکی از عوامل مهم رتبه بندی سایت ها است. مخصوصا این که درصد بالایی از جستجوهای اینترنتی روی موبایل انجام می‌شود. برای اینکه کاربران موبایلی خود را راضی نگه دارید، سایتتان را برای نسخه‌ی موبایل بهینه کنید.

الگوریتم Mobile First Index

تجربه کاربری سایت را بهبود دهید.

نحوه‌ی تعامل کاربر با سایت و ظاهر سایت از مهمترین عواملی است که می‌تواند کاربر را از کار با سایت خسته کند. ظاهر زیبا و تجربه کاربری جذاب باعث می‌شود کاربر از تعامل با سایت لذت ببرد و زمان بیشتری در سایت بماند.

تاثیر تجربه کاربری بر سئو

زمان ماندگاری در سایت چه تاثیری بر سئو دارد؟

هیچ شاهد مدعایی وجود ندارد که اثبات کند Dwell Time مستقیما بر رتبه بندی سایت ها تاثیرگذار است. اما زمانی که کاربر در یک سایت می‌گذراند و سپس به صفحه‌ی جستجو برمی‌گردد، برای هوش مصنوعی گوگل درس مفیدی محسوب می‌شود. از Dwell Time زیر 20 ثانیه می‌توان اینطور نتیجه گرفت که سایتی که در ابتدا باز کرده محتوای مفیدی نداشته است. اما همیشه هم اینطور نیست. این می‌تواند به این معنا باشد که کاربر از ابتدا جستجوی دقیقی انجام نداده است. بنابراین هوش مصنوعی گوگل عبارات کلیدی طولانی (Long Tail Keyword) دیگری را به کاربر پیشنهاد می‌کند تا جستجوی آن ها را امتحان کند. در واقع Dwell Time بیشتر درسی برای یادگیری ماشینی هوش مصنوعی گوگل است تا معیار رتبه بندی.

سخن پایانی

حتی اگر زمان ماندگاری کاربر در سایت معیاری برای رتبه بندی گوگل نباشد، می‌تواند معیار جذابیت و مفید بودن صفحات شما باشد. هر قدر بتوانید با محتوای متنوع و جذاب کاربر را برای زمان بیشتری در سایت نگه دارید، بازدید کاربر برای دفعات بعدی را نیز برای خود رزرو کرده‌اید و حتی می‌توانید نرخ تبدیل مشتری بیشتری را نیز برای خود رقم بزنید.

سمیرا حسن آبادیمشاهده نوشته ها

وقتی دست های یک پیانیست روی پیانو قرار میگیرد یک قطعه موسیقی دل نشین می سازد. مدیر محتوا هم کافی است دست به صفحه کلید شود. متن شاهکاری خلق می کند تا بر دل همگان نشیند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت سئوسفارش سئوتماس با سئواینجا