CDN چیست و چرا باید در سایتمان از آن استفاده کنیم؟

CDN چیست و چرا در سایتمان باید از آن استفاده کنیم؟

عناوین محتوا

اگر شما صاحب یک وب سایت باشید حتما نام CDN به گوش شما خورده است. CDN یک سرویس وب سایت است که باعث افزایش سرعت و کاهش پهنای باند میشود. اگر میخواهید با این سرویس ارزشمند و مزایای آن در سئو آشنا شوید با تیم سئو اینجا در این مقاله همراه باشید.

CDN چیست؟

همان طور که میدانید برای داشتن یک وب سایت شما به دو فاکتور اساسی نیاز دارید: ۱. هاست ۲. دامنه

اگر شما آدرس هاست میزبان خود را در یک کشور دیگر مانند انگلیس بزنید یعنی سرورهای آن کشور، اطلاعات سایت شما را ذخیره کنند و وقتی کاربر درخواستی داشت این سرورها از انگلیس، داده ها را به کاربر تحویل دهند. در چنین شرایطی، فرض کنید یک کاربر از امارات از سایت شما درخواستی میکند. به دلیل فاصله فیزیکی که بین کاربر و سرورهای اطلاعاتی وجود دارد اطلاعات به موقع به کاربر نمیرسد، یعنی تاخیر داریم.  همین تاخیر باعث خسته شدن کاربر میشود و سریع دکمه بک را میزند و نرخ پرش سایت بالا میرود. اینجا CDN به کمک سایت شما می آید.

CDN یعنی شبکه توزیع محتوا.

نحوه کار CDN چگونه است؟

CDN یک سرویس وب سایت است که در کشورهای مختلف جهان سرورهای زیادی دارد. وقتی کاربر درخواست اطلاعاتی را داشته باشد، اطلاعات که در سرور مرکزی ذخیره شده است، سرورهای CDN بررسی میکنند و نزدیک ترین سرور از نظر فاصله جغرافیایی، به کاربر سرویس میدهد. پس نزدیک ترین سرور به کاربر اطلاعات مورد نیازش را میدهد و این کار سرعت سایت را افزایش میدهد.

CDN چیست؟

مزایای CDN  در سئو

افزایش سرعت

CDN به طور مستقیم روی سئو تاثیر ندارد، اما روی یکی از مهم ترین عوامل سئو، یعنی سرعت، تاثیر فوق العاده ای دارد.

به همین خاطر اکیدا تاکید میکنیم که از سرویس های CDN استفاده کنید. البته CDN مزایای دیگری هم دارد که در ادامه آنها را میگوییم.

کاهش پهنای باند

روش CDN به این صورت است که با کاهش منابع مصرفی سیستم مانند CPU، به کاهش پهنای باند بپردازد. پهنای باند درواقع میزان حجم داده هایی است که بین کامپیوتر شما و کامپیوتر بازدید کننده رد و بدل شود. طبیعی است که هر چقدر میزان پهنای باند سایت شما کمتر باشد در هزینه های شما صرفه جویی میشود.

فشرده سازی فایل ها

سرویس CDN امکانی را فراهم میکند تا فایل های مختلف مانند جاوا اسکریپت، HTML و غیره را بتوانید فشرده سازی کنید. این قابلیت Gzip نام دارد. هرچقدر حجم فایل های شما کمتر باشد، موقع نشان دادن محتوا به کاربر زمان کمتری برای آپلود فایل ها تلف میشود و در نتیجه سرعت بالاتر میرود و تجربه کاربری هم بهتر خواهد بود.

از خرابی و از دست رفتن داده ها جلوگیری میکند

سرویس های CDN یک کپی از همه اطلاعات در سرور مرکزی ذخیره میکنند تا اگر اتفاق ناگهانی افتاد و داده ها خراب شد یا از بین رفت باز هم یک نسخه از همه اطلاعات وجود داشته باشد.

بهبود تجربه کاربری

وقتی سرعت سایت زیاد باشد و محتوا و فایل های ذخیره شده با سرعت بالایی به کاربر نشان داده شوند، کاربر خوشش می آید و سایت شما را جزء سایت های ارزشمند به حساب می آورد. وقتی کاربر از سایت شما راضی باشد و امتیاز خوبی به شما بدهد، موتورهای جستجو هم به سایت شما رتبه بالایی میدهند.

CDN چه تاثیری در سئو دارد؟

آپلود ویدئو ها و پخش آنلاین سریع تر میشود

سرویس CDN با برقرار کردن سرعت خوب میتواند زمان آپلود ویدئوها را در سایت افزایش دهد. این سرویس حتی به شما این امکان را میدهد که پخش زنده برای کاربران خود ایجاد کنید.

بالا بردن امنیت

CDN از حملات DDOS جلوگیری میکند و باعث امنیت سایت میشود.

معایب CDN

هزینه بالا

با این که بعضی از سرویس های CDN گران قیمت هستند اما با توجه به قابلیت هایی که این سرویس ارزشمند دارد و در خیلی از هزینه های شما مانند هزینه پهنای باند صرفه جویی میکند، پس هرچقدر پول بدهید ارزشش را دارد.

نکته ی دیگری که در استفاده  از هاست به شما یادآوری میکنیم این است که باید در مرحله اول به محل جغرافیایی کسب و کارخود و مشتریانتان دقت کنید. فرض کنید شما هاست خود را از استرالیا خریده اید و یک سایت فروشگاهی دارید; حالا چقدر امکان دارد که مشتریان شما از سایر کشورهای جهان باشند؟ بیشتر مشتریان شما از کشور خودتان یعنی ایران هستند و سرورهای شما در آن سر دنیا قرار دارد و این باعث کاهش سرعت میشود; چون فاصله جغرافیایی زیادی وجود دارد.

کدام CDN را برای سایتم انتخاب کنم؟

این سوالی است که خیلی از وب مستران می پرسند. ما در اینجا لیست بهترین و محبوب ترین CDNها را آورده ایم.

  • Cloud Flare
  • Amazon Cloud front
  • KeyCDN
  • CDN77
  • MaxCDN
  • Free Cast
  • Coral Content Distribution Network

از بین همه ی این cdn ها مورد اول و دو مورد آخر رایگان هستند.

CDN چگونه باعث افزایش سرعت سایت میشود؟

نتیجه گیری

بارها گفته ایم که سرعت وب سایت تاثیر شدیدی روی ماندن یا ترک کردن جستجو کننده در وب سایت دارد. با مزایایی که در همین مقاله گفتیم به نظر می آید داشتن یک سرویس CDN برای هر وب سایتی که به دنبال موفقیت است ضروری است. اگر میخواهید سایتتان به رتبه خوبی برسد استفاده از CDN به شدت پیشنهاد میشود.

سمیرا حسن آبادیمشاهده نوشته ها

وقتی دست های یک پیانیست روی پیانو قرار میگیرد یک قطعه موسیقی دل نشین می سازد. مدیر محتوا هم کافی است دست به صفحه کلید شود. متن شاهکاری خلق می کند تا بر دل همگان نشیند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت سئوسفارش سئوتماس با سئواینجا