چرا نباید از مزرعه لینک (link farm) استفاده کنیم؟

تاثیر مزرعه لینک در سئو

عناوین محتوا

مزرعه لینک یا همان link farm به مجموعه ای از وب سایت ها گفته میشود که مدیران و وب مستران آنها باهم توافق میکنند تا به سایت همدیگر لینک تبادل کنند. اگر میخواهید بدانید چرا مزرعه ی لینک در سئو تاثیر دارد و مزایا و معایب آن را بدانید با ما در این مقاله همراه باشید.

مزرعه لینک (link farming) چیست

مزرعه لینک چیست؟

مزرعه ی لینک یک یا گروهی از وب سایت ها است که هر کدام تعداد خیلی زیادی لینک به سایت های دیگر داده اند که بعضی از این سایت ها از نظر محتوا و دسته بندی هیچ ارتباطی با هم ندارند. گاهی مدیران سایت ها به صورت تبادلی به سایت همدیگر بک لینک میدهند گاهی هم پول میدهند تا لینکشان در سایت دیگر گذاشته شود.

مزرعه لینک چه تاثیری  در سئو میگذارد؟

برای این که دلیل تاثیر گذاری مزرعه ی لینک در سئو را بفهمیم اول باید با مفهوم بک لینک آشنا شویم. بک لینک ها درواقع همان لینک سایت و صفحات شماست که در سایت های دیگر گذاشته می شود. همان طور که میدانید موتور جستجوی گوگل به رفتار کاربران توجه میکند.

وقتی لینک سایت شما در سایت دیگر باشد و افراد زیادی روی آن کلیک کنند و وارد سایت شما بشوند گوگل متوجه میشود که مردم سایت شما را دوست دارند و رتبه ی سایت شما را در نتایج جستجو بالا میبرد. به همین دلیل بک لینک ها همیشه جزء مهم ترین و تاثیرگذار ترین عوامل در بهینه سازی و سئو سایت بوده اند.

مدیران وب سایت ها هم از این موضوع آگاهند و هدف اصلی آنها در استفاده از مزرعه ی لینک تولید بک لینک های غیر طبیعی است تا موتورهای جستجو را فریب بدهند.

مزرعه لینک از دید موتورهای جستجو چگونه است؟

موتور جستجوی گوگل چند سالی است که با الگوریتم پنگوئن با لینک سازی های مصنوعی و بی کیفیت مبارزه میکند. هدف از این کار هم این است که افراد فقط به خاطر محتوای خوب و با کیفیت شما وارد سایتتان بشوند. (ترافیک ارگانیک)

حتما حدس زده اید که مزرعه ی لینک جز تکنیک های سئو کلاه سیاه است و گوگل اگر متوجه این لینک های اسپم بشود سایت بک لینک دهنده و گیرنده هر دو جریمه خواهند شد. این جریمه ممکن است حتی حذف کل صفحات سایت از صفحه نتایج گوگل شود.

مزرعه لینک چیست؟

 گوگل و موتورهای جستجوی دیگر چطور متوجه میشوند یک سایت مزرعه لینک است یا نه؟

جواب ساده است.

ربات های گوگل از طریق لینک هایی که در سایت شما قرار دارد وارد سایت های دیگر میشوند و آنها را بررسی میکنند. در بیشتر مواقع  چون در مزرعه ی لینک، لینک ها را از تعداد زیادی هایپرلینک انتخاب میکنند، بسیاری از این وب سایت ها از نظر موضوعی و محتوایی هیچ ربطی به هم ندارند. و این خود دلیل مشکوک شدن خزنده های گوگل به سایت شماست.

link farm

در حالی که بسیاری از وب سایت ها با قرار دادن بک لینک های با کیفیت از سایت های مرتبط در سایت خودشان باعث افزایش رتبه ی خود در گوگل شده اند.

چرا باید از استفاده از مزرعه لینک خودداری کرد ؟

ممکنه شما تصور کنید که در سایت مزرعه ی لینک تعداد زیاد بک لینک ها باعث افزایش ترافیک ورودی و در نتیجه بالا رفتن رتبه ی سایت شما میشود; این مطلب درست است اما در مزارع لینک به کیفیت لینک ها توجه نمی شود فقط تعداد آنها مهم است و بهتر است بدانید طبق معیار link juice گوگل تعداد زیاد لینک در یک صفحه باعث تقسیم ارزش آنها میشود. مثلا اگر شما ۴ تا بک لینک در صفحه سایتتان داشته باشید نسبت به وقتی که دوتا لینک در صفحه باشد ارزششان کمتر است.

حالا منظورمان از کیفیت لینک چیه؟

لینک ها به دو دسته کلی follow و Nofollow تقسیم میشوند. در لینک های فالو بخشی از ارزش و اعتبار سایت توسط لینک به سایت مقصد منتقل میشود. درواقع لینک های فالو مثل این میمونه که گوگل این سایت را به ما توصیه میکند.

کیفیت لینکولی در لینک های نوفالو برعکس لینک های فالو ارزش و اعتبار را منتقل نمیکنند. منظورمان این نیست که لینک های نوفالو هیچ ارزشی ندارند اما اگر بخواهیم ساده تر صحبت کنیم میشه گفت گوگل سایت هایی که لینکشان نوفالو است را توصیه نمیکنه. در نتیجه تنها چیزی که برای گوگل مهم است تعداد کمی لینک ها نیست، بلکه به کیفیت آنها هم توجه دارد و به آنها رتبه میدهد.

چه کسانی از مزرعه لینک استفاده میکنند؟

دقیقا نمیتوان گفت چه کسانی استفاده میکنند اما چون مزارع لینک روشی نسبتا ارزان و سریع برای افزایش رتبه در موتور جستجو است معمولا افرادی که در سئوی سایت تازه کار هستند و میخواهند سریع پیشرفت کنند از این تکنیک استفاده میکنند.

آینده ی مزرعه لینک

همانطور که اشاره کردیم گوگل به شدت از لینک های بی کیفیت متنفر است و اگر شما لینک های اسپم را ازسایت های  مزرعه ی لینک در وب سایتتان قرار دهید یعنی انگار آنها را تایید کردید پس گوگل شما را هم جریمه میکند.

مزرعه لینکدر این سال ها الگوریتم های گوگل بارها آپدیت شدند و امروزه خیلی سخت میشود گوگل را فریب داد و روز به روز این نظارت و کنترل سخت تر هم میشود.به همین علت بسیاری از سایت هایی که مدت ها از روش مزرعه لینک استفاده میکردند به سختی جریمه شدند.

چگونه بفهمیم یک سایت مزرعه لینک است؟

بسیار ساده است. اگر سایتی تعداد خیلی زیادی بک لینک از سایت های دیگر داشت و از شما توقع داشت لینکش را در سایتتان قرار دهید این یعنی آن وب سایت یک مزرعه ی لینک است.

نتیجه گیری

برای افزایش بازدید سایت خود به تکنیک های سئو کلاه سیاه متوسل نشوید. اگر شما تکنیک های سئو و اصول تولید محتوا را رعایت کنید مطمئن باشید سایت های دیگر به شما بک لینک میدهند پس سایت خود را با این تکنیک ها در معرض خطر گوگل پنالتی قرار ندهید.

اگر سوالات بیشتری در این زمینه دارید و یا برای بهبود سئو سایت خود نیاز به مشاوه سئو دارید میتوانید از خدمات سئو سایت استفاده کنید.

سوالات متداول

چرا نباید از مزرعه لینک استفاده کرد؟

به دو دلیل نیابد از مزرعه لینک استفاده کرد. اول اینکه لینک های دریافتی از آن کیفیت پایینی دارند. دوم اینکه گوگل به طور کلی جلوی پیشرفت سایت هایی را که قصد دارند با تقلب خود را در صفحه اول قرار دهند را بگیرد و اینکار هم از مواردی است که تقلب محسوب میکند.

چگونه بفهمیم که یک سایت در واقع یک مزرعه لینک است؟

هرسایتی که دارای لینک های زیاد است و از شما توقع گذاشتن لینک سایتشان را دارند، مزرعه لینک محسوب می‌شود. البته نباید این مساله را با فروم و شبکه های اجتماعی اشتباه گرفت.

 

سمیرا حسن آبادیمشاهده نوشته ها

وقتی دست های یک پیانیست روی پیانو قرار میگیرد یک قطعه موسیقی دل نشین می سازد. مدیر محتوا هم کافی است دست به صفحه کلید شود. متن شاهکاری خلق می کند تا بر دل همگان نشیند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت سئوسفارش سئوتماس با سئواینجا