8 تا از مهمترین فاکتورهای سئو تکنیکال

سئو تکنیکال

عناوین محتوا

قبل از شروع عملیات سئو سایت از نظر داخلی (On-Page SEO) و خارجی (Off-Page SEO) ابتدا باید سایت از لحاظ ساختار و طراحی قالب مورد بررسی قرار گیرد. در حالت کلی سئو به سه بخش تقسیم می‌شود که به ترتیب ابتدا باید سئو تکنیکال رعایت شود، سپس سئو داخلی و پس از آن عملیات سئو خارجی. در این مقاله به 8 تا از مهمترین فاکتورهای سئو تکنیکال که باید در یک سایت رعایت سود خواهیم پرداخت.

ساختار، کدها و المان‌های به استفاده شده علاوه بر قابل نمایش بودن برای کاربران، باید برای خزنده‌های گوگل نیز قابل فهم باشند تا بتوانند به راحتی محتوا و سایر موارد موجود در سایت را درک کنند. در آپدیت‌های جدیدی که گوگل انجام داده نشان می‌دهد اهمیت فاکتورهای سئو تکنیکال بیش از پیش در رتبه بندی سایت‌ها تاثیر دارند. به همین دلیل در ادامه به بررسی مهمترین فاکتورهای سئو تکنیکال می پردازیم.

فاکتورهای سئو تکنیکال که باید رعایت شود

 • سرعت سایت

سرعت سایت از ابتدا تا کنون همیشه جزو مهمترین فاکتورها در رتبه بندی سایت‌ها بوده است و یکی از مهمترین فاکتورهای سئو تکنیکال نیز به شمار می‌رود. شما تصور کنید سرعت سایتتان پایین است و در صفحه اول گوگل قرار دارید.

کاربران روی لینک سایت شما کلیک می‌کنند و چند ثانیه‌ای را منتظر می‌مانند. در صورتی که این وقفه بیش از چند ثانیه طول بکشد قطعا کاربرها حتی اگر سایت در حالت نیمه لود هم باشد بر می‌گردند و لینک بعدی را باز می‌کنند. و یا اینکه کاربری در سایت شما حضور دارد و می‌خواهد از صفحه‌ای به صفحه دیگر سایت برود، از آنجا که مدتی طول خواهد کشید تا صفحه بعدی لود شود احتمال اینکه کاربر از سایت خارج شود بسیار بالاست. در نتیجه سرعت سایت از اساسی‌ترین فاکتورهای سئو تکنیکال است و پایین بودن سرعت سایت به طور کلی می‌تواند مشکلات زیر را به همراه داشته باشد:

 • کاهش شدید تعداد ورودی سایت
 • بالا رفتن نرخ پرش
 • بالا رفتن نرخ خروج صفحات
 • افت شدید رتبه سایت در کلمات مختلف
 • از دست دادن اعتبار
 • بالا رفتن درصد اسپم سایت

بهترین ابزارهای تست سرعت سایت

برای اینکه بدانید سرعت سایت شما در چه وضعیتی قرار دارد می توانید از سایت PageSpeed Insights که برای گوگل می‌باشد یا از سایت GTmetrix که پارامترهای بسیار کاربردی در راستای بهبود سرعت سایت ارائه می‌دهد استفاده کنید.

بهترین ابزارهای تست سرعت سایت

فاکتورهای سئو تکنیکال

 • نقشه سایت (Sitemap)

سایت مپ یا نقشه سایت یکی از فاکتورهای سئو تکنیکال است و فایلی است که وجود آن برای همه سایت‌ها الزامی می‌باشد. در این فایل لیست کلیه صفحات موجود در سایت برای خزنده‌ها لیست می‌شود تا دسترسی این خزنده‌ها به هر صفحه از سایت آسان‌تر باشد. در سایت مپ شما می‌توانید میزان اهمیت و اولویت صفحات را مشخص کنید.

بدین ترتیب صفحاتی که اولویت بالاتری داشته باشند توسط خزنده‌های گوگل بیشتر دیده می‌شود که بسیار خوب است و سرعت ایندکس را بالاتر می‌برد.

برای سایت‌هایی که CMS آن‌ها وردپرسی است می‌توانند با نصب افزونه Google XML sitemap و فعال سازی آن بدون اینکه کار خاصی انجام دهند سایت مپ سایت خود را راه اندازی کنند.

 • فایل Robots.txt

یکی دیگر از فاکتورهای سئو تکنیکال، فایل Robots.txt می‌باشد که در تعریف آن می‌توان گفت یک فایل متنی است که در مسیر اصلی سایت قرار داده می‌شود. مهم‌ترین وظیفه فایل Robots.txt این است که تعیین می‌کند ربات‌ها و خزنده‌های وب به چه بخش‌هایی می‌توانند دسترسی داشته باشند و به چه بخش‌هایی نمی‌توانند دسترسی داشته باشند. به این ترتیب با کمک این فایل می‌توان صفحاتی که می‌خواهید از دید گوگل به دور باشد و ایندکس نشود noindex کرد.

 • گواهی SSL

اگر به آدرس URL سایت سئو اینجا توجه کنید می‌بینید که با HTTPS شروع شده است. یعنی چه؟ وجود S در انتهای این پروتکل به این معناست که اتصال امنی بین دستگاه شما و سایت سئو اینجا برقرار است.

زمانی که SSL سایت فعال باشد اطلاعات به صورت رمزنگاری شده ارسال می‌شود که در این صورت امنیت سایت بسیار بالاتر می‌رود. یکی از فاکتورهای سئو تکنیکال این است که سایت امنیت بالایی داشته باشد. در این شرایط از نظر گوگل نیز جایگاه بالاتری دارد.

گواهی ssl

گواهی ssl

 • ریسپانسیو بودن سایت

طبق آمارهای بدست آمده بیش از نیمی از کاربران گوگل با تلفن همراه جستجوهای خود را انجام میدهند. به همین دلیل گوگل نیز رفته رفته جایگاه سایت‌هایی که از نسخه ریسپانسیو  و واکنشگرا پشتیبانی می‌کردند بهبود بخشید. پس یکی دیگر از فاکتورهای سئو تکنیکال بهینه سازی سایت برای تلفن همراه است.

ریسپانسیو بودن به این معناست که  سایت علاوه بر نمایش استاندارد بر روی دسکتاپ، بر روی انواع گوشی‌های هوشمند و تبلت نیز به درستی نمایش داده شود.

گوگل در این مورد اعلام کرد که به زودی سایت‌هایی که نسخه ریسپانسیو ندارند از نتایج گوگل حذف خواهند شد. همچنین خزنده‌های گوگل ابتدا نسخه ریسپانسیو صفحات سایت را ایندکس خواهند کرد. این مسئله نشان دهنده میزان اهمیت نسخه موبایلی سایت‌ها است که تاثیر بسیار زیادی در سئو دارد.

 • استفاده درست از انواع ریدایرکت‌ها

ریدایرکت انواع مختلفی دارد که مهمترین نوع آن ریدایرکت 301 و سپس ریدایرکت 302 می‌باشد. ریدایرکت 301 اعتبار را به صورت کامل انتقال می‌دهد و به صورت دائمی است اما ریدایرکت 302 اعتبار را انتقال نمی‌دهد و به صورت موقت است. استفاده صحیح از ریدایرکت‌ها در صفحاتی از سایت که نیاز به ریدایرکت دارند یکی از فاکتورهای سئو تکنیکال است که می‌تواند در سئو سایت تاثیر زیادی داشته باشد.

یکی از کاربردهای بسیار مهم ریدایرکت 301، ریدایرکت چهار حالت مختلف url روی یک حالت اصلی است که بایستی در فایل .htaccess قرار داده شود. برای آشنایی کامل با انواع مختلف ریدایرکت‌ها و نحوه استفاده هریک از آنها می‌توانید مقاله چند نوع ریدایرکت داریم را مطالعه کنید.

 • استفاده از تگ canonical

یکی دیگر از فاکتورهای سئو تکنیکال استفاده از تگ canonical است. زمانی که در سایتمان تعدادی از آدرس url متفاوت اما محتوای یکسان وجود دارد باید از تگ کنونیکال استفاده کنیم. زیرا در غیر اینصورت گوگل به سلیقه و انتخاب خود یکی از آدرس‌ها را انتخاب کرده و آن را در نتایج نشان می‌دهد که این بر خلاف خواسته ما است.

با استفاده از تگ canonical می‌توانیم به گوگل بگوییم تا نسخه اصلی صفحه چه آدرسی دارد. به این ترتیب می‌توان از کپی شناخته شدن صفحات سایت جلوگیری کرد.

برای آشنایی کامل با این تگ می‌توانید به مقاله تگ کنونیکال چیست و چه کاربردهایی دارد سئو اینجا مراجعه کنید.

استفاده از تگ canonical

تگ کنونیکال

 • استفاده از AMP

این امکان برای بهبود سرعت لود سایت برای کاربرانی است که با گوشی موبایل در گوگل جستجو می‌کنند و یکی از فاکتورهای سئو تکنیکال است. AMP به طور خلاصه یک شتاب دهنده برای نسخه موبایل محسوب می‌شود که با حذف بسیاری از المان‌های اضافی صفحه نسخه‌ای ساده را به کار در کمتر از یک ثانیه نمایش می‌دهد.

از آنجا که سرعت برای گوگل و کاربران بسیار اهمیت دارد پیشنهاد می‌شود سایت‌هایی که بیشتر ورودیشان با موبایل است حتما از AMP استفاده کنند.

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی مهمترین فاکتورهای سئو تکنیکال پرداختیم که میتواند در بهبود سئو سایت شما تاثیر بالایی داشته باشد. از آنجا که سئو تکنیکال بیشتر با ساختار و موارد فنی سایت در ارتباط است و مواردی مانند سرعت، نسخه موبایل و… در میزان رضایت کاربران بسیار تاثیرگذار می‌باشد بهتر است قبل از هر کاری این موارد را به طور کامل رعایت کنید تا از همان ابتدای کار سایتی کاربر پسند داشته باشید.

مسائل مربوط به هاست و سرعت و… شاید در هیچ بخشی از سایت قابل نمایش نباشد اما لازمه ورود و ماندگاری و جلب رضایت کاربران و همچنین درک بهتر خزنده‌های گوگل از سایت رعایت سئو تکنیکال می باشد.

برای آموزش سئو از مقدماتی‌ترین مباحث تا پیشرفته‌ترین نکات می‌توانید از مطالب موجود در وبلاگ سئو اینجا به صورت کاملا رایگان استفاده نمایید. همچنین برای دریافت مشاوره سئو یا دیگر خدمات سئو سایت میتوانید از متخصصین ما کمک بگیرید.

چرا تکنیکال سئو اهمیت دارد؟

سئو تکنیکال به بهبود جنبه های فنی یک وب سایت به منظور افزایش رتبه صفحات آن در موتورهای جستجو اشاره دارد و باید قبل از شروع عملیات سئو سایت به آن توجه نمود.

مهم ترین فاکتورهایی که باید در سئو تکنیکال بررسی شوند، کدام است؟

قابلیت خزش و ایندکس سایت، سرعت سایت، سلامت سرور، بهینه سازی کدهای وب سایت، ساختار صحیح و استاندارد اسکیما، عدم وجود محتوای تکراری و ریسپانسیو و موبایل فرندلی بودن وب سایت از مهم ترین فاکتورهای سئو تکنیکال است که در اینجا به بررسی آنها پرداختیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت سئوسفارش سئوتماس با سئواینجا