محتوای تکراری (Duplicate Content) چیست؟

محتوای تکراری

عناوین محتوا

در یک تعریف ساده، محتوای تکراری ، محتوایی است که خاص نیست و مشابه آن در URL های دیگر وجود دارد. وقت به جای اینکه خودتان محتوایی اختصاصی و ارزشمند تولید کنید، از روی محتوایی دیگر کپی کردید یا مو به مو الگو گرفتید، یک محتوای تکراری به وجود آورده اید. محتوایی یکسان در چند URL ظاهر شود، به آن ها Duplicate Content گفته می‌شود. شاید فکر کنید گوگل کسی که محتوای دیگری را کپی کند را جریمه می‌کند. اما اینطور نیست. بلکه نتیجه‌ی طبیعی تکراری بودن محتوا، ظاهر نشدن آن در صفحه‌ی نتایج است.

محتوای تکراری چیست

چرا محتوای تکراری به وجود می‌آید؟

عامل تولید محتوای تکراری یا Duplicate Content معمولا دو چیز است:

  • عامل انسانی

ساده ترین عامل ایجاد محتوای تکراری، عامل انسانی است. این اتفاق وقتی رخ می‌دهد که شما از عمد محتوایی را از روی سایت دیگری کپی می‌کنید یا بالعکس سایت دیگری محتوای شما را کپی می‌کند.

  • مشکل فنی

مشکلات و باگ های فنی مواردی هستند که می‌توانند باعث ایجاد محتوای تکراری شوند. برخی عوامل فنی ایجاد محتوای تکراری عبارت اند از:
• تعدد نسخه های URL اصلی سایت با داشتن یا نداشتن www و داشتن http یا https.
• حروف کوچک و بزرگ در URL.
• فیلترهای فروشگاهی که روی صفحات اعمال می‌شود و URL جدیدی تولید می‌کند.
• حضور یک محتوا در چند دسته بندی که باعث می‌شود در URL های مربوط به هر دسته بندی تکرار شود.
• صفحات مخصوص تصاویر.
• کامنت های پرتعداد که در یک صفحه جا نمی شوند و هر صفحه‌ی کامنت محتوای تکراری با آدرس متفاوت دارد.
• اعمال زبان های مختلف برای سایت.
• نتایج جستجو داخل سایت.

Duplicate Content چه مشکلی برای سایت ایجاد می‌کند؟

اگر شما به عمد محتوایی کپی در سایت خود منتشر کنید، از آن جایی که آن محتوا یک بار منتشر و ایندکس شده، محتوای شما شانس کمتری برای ایندکس شدن و کسب رتبه خواهد داشت. زیرا ربات گوگل یکی از چند نسخه مشابه یک محتوا را در نتایج نشان می‌دهد. اگر دلیل ایجاد محتوای تکراری موارد فنی سایت باشد و یک محتوا در چندین آدرس تکرار شود، صفحاتی که آن محتوا را دارند به نوعی با یکدیگر رقابت می‌کنند.

بنابراین میزان بازدید و کلیکی که هر کدام از این صفحات دریافت می‌کند کاهش می‌یابد و نرخ تبدیل مشتری نیز روی هم رفته کم تر می‌شود. طبیعتا نباید به دست خودتان در سایت محتوای تکراری منتشر کنید. وقتی یک محتوا را در 3 صفحه منتشر کنید، مانند این است که خودتان دو رقیب به رقیبان خود اضافه کرده اید.د برای اینکه اختلالات فنی موجب ایجاد محتوای تکراری نشود، بایستی به طور مداوم جایگاه سایت در نتایج جستجو و تعداد URL‌ها و محتواهای آن‌ها را رصد کنید.

Duplicate Content

برای حل مشکل محتوای تکراری چه باید کرد؟


از بین صفحاتی که محتوای مشابه دارند، می‌توان یکی از آن‌ها را به عنوان صفحه‌ی اصلی به گوگل معرفی کرد تا جایگاه آن صفحه تنزل پیدا نکند. برای این کار 3 روش وجود دارد.

  • ریدایرکت 301

یکی از بهترین روش های اجتناب از محتوای تکراری، اعمال ریدایرکت 301 است. برای مواردی که چند نسخه URL برای صفحه اصلی سایت وجود دارد مانند انواع با http و با https، با یا بدون www و جایگشت های ترکیب این‌ها می‌توان نسخه های فرعی را به نسخه‌ی اصلی ریدایرکت کرد.

با این کار، هر بار که روی لینک آدرس فرعی کلیک می‌شود، خود به خود کاربر به آدرس اصلی هدایت می‌شود و ربات گوگل نیز تشخیص می‌دهد که نسخه‌ی اصلی کدام است و فقط به آن بها می‌دهد. کاربرد دیگر آن در مواردی است که چند مقاله‌ی مشابه در یک موضوع منتشر کرده اید که احتمال می‌رود با هم بر سر یک کلمه‌ی کلیدی رقابت داشته باشند. با ریدایرکت کردن همه‌ی آن‌ها به مقاله‌ی برتر، می‌توانید آن مقاله را تقویت کنید و در مجموع بازدید بیشتری داشته باشید.

ریدایرکت 301
  • تگ کنونیکال

تگ کنونیکال روش دیگری است که به گوگل اعلام می‌کند کدام نسخه از محتوا اصلی و بقیه فرعی هستند. این تگ بر خلاف دستور ریدایرکت 301 کاربر را به صفحه‌ی اصلی هدایت نمی کند بلکه فقط توجه گوگل را به نسخه‌ی اصلی جلب می‌کند. این تگ برای مواردی مانند صفحات متعدد ایجاد شده از فیلترهای فروشگاهی کاربرد دارد.

با اعمال تگ کنونیکال، گوگل تمام اعتبار نسخه های فرعی را برای نسخه‌ی اصلی صفحه لحاظ می‌کند. برای اینکار باید عبارت Rel=”Canonical” را در بخش head کد صفحه‌ی فرعی قرار دهید و مقدار URL را لینک صفحه‌ی نسخه‌ی اصلی تعیین کنید.

  • دستور no Index به متا ربات‌ها

درج تگ نو ایندکس در نسخه های فرعی سایت به گوگل می‌گوید که این صفحات را ایندکس نکند. وقتی این صفحات ایندکس نشوند، بودجه خزش سایت حفظ می‌شود و هدر نمی رود. البته این کد باعث نمی شود که گوگل این صفحات را نگاه نکند بلکه فقط آن‌ها را در نتایج جستجو نمی آورد و از رقابت بین صفحات جلوگیری می‌شود.

نتیجه گیری

در نهایت بدانید اصل محتوای تکراری در هر سایتی اجتناب ناپذیر است. برخی شباهت‌ها مانند نقل قول‌ها به هر صورت در صفحات یافت می‌شود. مهم این است که در تولید محتوا از کپی کردن پرهیز کنید و همیشه شرایط فنی وبسایت خود را تحت کنترل داشته باشید. شرکت سئو سایت سئواینجا با داشتن سال ها تجربه درخشان در زمنیه سئو سایت ، محتوا، دیجیتال مارکتینگ و طراحی سایت، می تواند خدمات بسیار ارزشمندی را به متقاضیان ارائه دهد.

سمیرا حسن آبادیمشاهده نوشته ها

وقتی دست های یک پیانیست روی پیانو قرار میگیرد یک قطعه موسیقی دل نشین می سازد. مدیر محتوا هم کافی است دست به صفحه کلید شود. متن شاهکاری خلق می کند تا بر دل همگان نشیند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت سئوسفارش سئوتماس با سئواینجا