فاکتورهای رتبه بندی گوگل در سال 2021 کدامند؟

فاکتورهای رتبه بندی گوگل

عناوین محتوا

این که گوگل چگونه وب‌سایت‌ها را رتبه بندی می‌کند و نحوه‌ی کار الگوریتم های آن و فاکتورهای رتبه بندی گوگل به چه صورت است، همیشه مبهم و ناشناخته بوده است. اما معیارهای رتبه بندی سایت‌ها از نظر گوگل معیارهای مشخصی است که باید موارد مهم آن را بدانید.
فاکتورهای رتبه بندی گوگل بیش از دویست مورد است. اما مهم‌ترین آن‌ها که در سال 2020 نقش اصلی در رتبه بندی سایت‌ها دارند، در هفت مورد خلاصه می‌شوند. با رعایت کردن این هفت مورد می‌توانید از سئوی سایت خود مطمئن باشید. اما در عین حال نباید معیارهای دیگر را به فراموشی بسپارید.

رتبه بندی گوگل


بک لینک های معتبر

داشتن بک لینک های باکیفیت از گذشته به عنوان یکی از مهم ترین فاکتورهای رتبه بندی گوگل به شمار می‌رفته است و اهمیت آن اکنون نیز سر جای خود باقی است. همچنان باید توجه داشت هر بک لینکی نمی تواند سئو سایت ما را بهبود ببخشد.

بک لینک‌ها باید به دقت انتخاب شوند تا تاثیر مثبت خود را داشته باشند. و گرنه باعث سقوط رتبه‌ی سایت خواهند شد بهتر است در اینجا به چند خاصیت از بک لینک های باکیفیت که از فاکتورهای رتبه بندی گوگل است اشاره میکنیم.

  • بک لینک ها با کیفیت و از سایت های مرتبط باشد.

چرا که گوگل بک لینک هایی که از سایت های غیرمرتبط باشد را بی‌اثر میکند و یا حتی ممکن است تاثیر منفی برای صفحات سایت شما داشته باشد!

  • بک لینک های زیاد از سایت های با اسپم بالا نگیرید.

در صورتی که از سایت های با اسپم بالا بک لینک گرفته شود، می‌تواند سایت را گرفتار جریمه های گوگل نیز بکند.

  • بک لینک ها از سایت های معتبر بگیرید.

سایت های معتبر تاثیر مناسب و زیادی در رتبه‌بندی شما خواهند داشت و گوگل نیز به این سایت ها اهمیت بیشتری خواهد داد.

محتوای بهینه شده

کسی نیست که اهمیت محتوا را در سئو نداند. محتوا از اصلی‌ترین فاکتورهای رتبه بندی گوگل به شمار می‌رود. به قدری از محتوا صحبت شده که همه می‌دانیم اولین چیزی که ارزش یک وب سایت را تعیین می‌کند، محتوای باکیفیت و بهینه شده‌ی آن است. اما محتوای بهینه شده به چه محتوایی می‌گویند؟ گوگل برای تعیین کیفیت محتوا چه متغیرهایی را در نظر می‌گیرد؟

استفاده از کلمات کلیدی

کلمات کلیدی ای که محتوا در مورد آن‌ها نوشته شده، باید در عنوان محتوا دیده شود. در تگ توضیحات نیز باید کلمه کلیدی آورده شود. درعناوین داخلی محتوا نیز باید کلمات کلیدی را به کار برد. باید توجه داشت تگ H1 از بیشترین اهمیت برخوردار است و برای عناوین داخل متن باید از تگ های H2 تا H4 استفاده کرد.
کلمات کلیدی باید به تعداد مناسبی به طوری که چگالی آن به نسبت تعداد کلمات حفظ شود در متن به کار برده شوند.

از چپاندن کلمات کلیدی در متن به صورت افراطی هم اکیدا پرهیز کنید چرا که پاندا به سرعت شما را شناسایی خواهد کرد و گرفتار خشم و غضب پاندا خواهید شد!

طول محتوا

اندازه و حجم محتوا به اذعان خود گوگل یکی از فاکتورهای رتبه بندی گوگل است. البته این طور نیست که هر قدر محتوا طولانی تر باشد، رتبه‌ی بیشتری را کسب کند. هر موضوع اقتضای خاص خود را دارد.

مثلا شاید برای موضوعی مانند سئو داخلی سایت نیاز باشد 5000 کلمه محتوا نوشت اما برای کلمه کلیدی مانند قطعات یدکی خودرو 2000 کلمه محتوا کافی است. محتوایی که جامع باشد و عبارات کلیدی بیشتری را هدف قرار دهد ترافیک بیشتری را نیز جذب خواهد کرد.

حجم محتوا هر قدر که باشد، باید جوانب موضوع را پوشش دهد و توضیحات کاملی درباره‌ی موضوع خود ارائه دهد اما باید از اضافه گویی طولانی کردن بی جهت متن خودداری شود.

بهینه بودن سایت از نظر فنی

یکی از مهم‌ترین فاکتورهای رتبه بندی گوگل در سال 2021 و حتی سال‌ها قبل از آن سلامت سایت از نظر فنی است. از میان مشخصات فنی سایت، دو مورد سرعت و ریسپانسیو بودن سایت جزو مهم ترین‌ها هستند.

سئو تکنیکال

سرعت صفحات سایت

کاربران سایتی که به کندی بارگذاری شود را تحمل نمی کنند و به سرعت آن را می‌بندند. و در حقیقت یکی از مهم‌ترین فاکتورهای رتبه بندی گوگل به شمار می‌رود. در یک بررسی که در مورد سرعت سایت انجام گرفته است متوجه شده ایم که با کم شدن سرعت سایت میزان کراول کردن سایت توسط کراولرهای گوگل تا حد زیادی کاهش می‌دهد. معیار سرعت سایت این است که در سه ثانیه یا کمتر، سایت بارگذاری شود. 

دلیل سرعت پایین سایت چیست؟

موارد متعددی می‌توانند عامل سرعت پایین سایت باشند. عمده ترین دلایل کندی سایت، اسکریپت ها، تصاویر و فایل های CSS هستند.

ریسپانسیو بودن سایت

در حال حاضر بیش از پنجاه درصد جستجوها از طریق موبایل انجام می‌شوند. پس طبیعی است که یکی از مهم‌ترین فاکتورهای رتبه بندی گوگل مربوط به موبایل باشد. بنابراین سایت‌ها باید برای نمایش در موبایل بهینه شده باشند. سایت هایی که ریسپانسیو نباشند، در سال 2021 جایی در رتبه های برتر کسب نخواهند کرد.

گوگل هم اخیرا اعلام کرده است که از می 2021 تنها سایت هایی که برای موبایل، ریسپانسیو هستند و موبایل فرندلی هستند را ایندکس خواهد کرد!

ریسپانسیو بودن سایت

توجه به رفتار کاربر

تا چند سال پیش، فاکتورهای رتبه بندی گوگل معیارهایی مشخص و قابل پیش بینی بود. به همین خاطر به تدریج وب مسترها موفق شدند هوش مصنوعی گوگل را فریب بدهند و با تقلب خود را به نتایج برتر گوگل برسانند. این ترفندها به تکنیک های سئو کلاه سیاه معروف شد.

این روند خیلی طول نکشید و گوگل با معرفی الگوریتم های جدید خود موفق شد فهم ربات را به فهم انسان نزدیک کند و زبان انسان را بهتر بفهمد. تا آن موقع بیشتر محتواها برای گوگل نوشته می‌شد و قصد دور زدن هوش مصنوعی را داشت.

این محتواها مشخصا رضایت کاربر را تامین نمی کردند و فقط برای موتور جستجو نوشته شده بودند. بعد از معرفی الگوریتم هایی مانند BERT دیگر رفتار کاربر معیار بود. به این شکل که گوگل فرض را بر این قرار می‌داد که هر سایتی که از نظر کاربر بهتر باشد، بیشتر بازدید و کلیک می‌خورد و در نتیجه شایستگی رتبه‌ی بهتر را دارد. بنابراین نرخ کلیک یا CTR به عنوان یکی از معیارهای رتبه بندی گوگل قرار گرفت.

برندسازی

نکته‌ی مهم دیگر در مورد رتبه بندی، برندسازی (branding) برای سایت است. فعالیت مثبت شما در سایت باید مخاطبان را از نام برند شما آگاه کرده باشد. این که چه تعداد از کاربران به طور مستقیم به سایت شما وارد می‌شوند، شهرت شما را تعیین می‌کند. این شهرت معیاری برای رتبه بندی از سوی گوگل است.

بهینه سازی سایت برای نتایج جستجوی صوتی

رفته رفته علاقه‌ی کاربران به تایپ کمتر و به صحبت کردن بیشتر می‌شود. این را از افزایش چت های صوتی نسبت به چت متنی می‌توان فهمید. تمایل به جستجوی صوتی به جای متنی نیز در حال افزایش است. اگر از اکنون سایت خود را برای جستجوهای صوتی بهینه کنید، در آینده چندین قدم جلوتر از رقیبان خود خواهید بود. هیچ بعید نیست که در آینده‌ای نه چندان دور جستجوی صوتی به یکی از مهم‌ترین فاکتورهای رتبه بندی گوگل تندیل شود.

جستجوی صوتی گوگل

داشتن گواهی امنیتی

تا مدتی پیش، داشتن گواهی امنیتی یک مزیت محسوب می‌شد. اما اکنون داشتن این گواهی الزامی است و از فاکتورهای رتبه بندی گوگل به حساب می‌آید. 

گوگل به امنیت سایت بهای زیادی می‌دهد؛ تا جایی که مرورگر کروم در کنار نام سایت هایی که https فعال نداشته باشند، هشدار امنیتی درج می‌کند و کاربران با دیدن آن سایت را ترک می‌کنند. بنابراین برای حفظ جایگاه سایت خود در سال 2020 حتما باید پروتکل امنیتی https را فعال کنید.

نتیجه گیری

فاکتورهای رتبه بندی گوگل در مورد سایت‌های مختلف در سطح وب همواره در حال به روز شدن هستند و در رعایت کردن تمام این فاکتورها دشوار است. اما با درنظر گرفتن مهم ترین فاکتورهایی که ذکر شد، در سال 2021 می‌توانید شانس کسب رتبه‌ی برتر گوگل را از آن خود کنید.

در آخر امیدواریم که مقاله فاکتورهای رتبه بندی گوگل در سال 2021 برای شما مفید بوده باشد. همواره می‌توانید ما را از نظرات خود بهره‌مند کنید. هم‌چنین شما میتوانید برای بهره‌مندی از مشاوره سئو به صورت رایگان و یا انجام خدمات سئو سایت با کارشناسان سئو اینجا در ارتباط باشید.

سمیرا حسن آبادیمشاهده نوشته ها

وقتی دست های یک پیانیست روی پیانو قرار میگیرد یک قطعه موسیقی دل نشین می سازد. مدیر محتوا هم کافی است دست به صفحه کلید شود. متن شاهکاری خلق می کند تا بر دل همگان نشیند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت سئوسفارش سئوتماس با سئواینجا