الگوریتم Rankbrain چیست و چگونه بر سئو سایت تاثیر می گذارد


عناوین محتوا

الگوریتم Rankbrain یکی از الگوریتم های هسته گوگل است که از زبان ماشین برای یادگیری، تشخیص و تعیین مناسب‌ترین نتیجه به عنوان حاصل جستجوی یک عبارت استفاده می‌کند. قبل از الگوریتم rankbrain الگوریتم‌های اصلی گوگل مثل الگوریتم پاندا، الگوریتم مرغ مگس خوار و الگوریتم پنگوئن با هوشمندی کمتری نتیجه جستجوی شما را تعیین می‌کردند. با اضافه شدن این الگوریتم، عبارتی جستجویی شما از یک مدل تفسیری عبور می‌کند.

این الگوریتم فاکتورهایی مثل موقعیت مکانی جستجوگر، شخصی‌سازی بر اسسا کاربر و تقسیم عبارت مورد جستجو به کلمات، را در مفسر خود انجام می‌دهد. به این طریق هدف واقعی کاربر تشخیص داده شده و نتایج مرتبط‌تری به او نمایش داده می‌شود. در این مقاله از سئو اینجا به بررسی دلایل پیدایش الگوریتم rankbrain چگونگی کارکرد آن و تاثیری که بر سئو سایت دارد، خواهیم پرداخت.

الگوریتم رنک برین

گوگل چه طور معنای عبارت جستجو شده را درک می کند؟

گوگل روزانه با 3 میلیارد جستجوی متفاوت در غالب صدا، تصویر و متن روبرو است؛ 15% از این جستجوها برای اولین بار است که اتفاق می افتند، چرا که به تازگی افراد احساس می کنند که پاسخ تمام سوالات خود را می توانند از گوگل دریافت کنند. این پانزده درصد را در آن سه میلیارد که ضرب کنید یعنی حدود 450 میلیون جستجوی جدید در روز، بدون الگوریتم rankbrain گوگل باید بهترین حدس و گمان خود را به کاربر ارائه میداد که به هیچ وجه راه حل مطلوبی نبود.

اینجا rankbrain وارد می شود، عبارت را دریافت می کند، مثل یک انسان عاقل آنرا به چند کلمه تقسیم می کند و با استفاده از معنی کلماتی که می داند سعی می کند معنی کل عبارت را درک کند؛ این روزها اگر نتیجه ای که از جستجو دریافت می کنید، نامربوط به نظرتان می رسد، به احتمال بسیار زیاد گوگل حرف شما را فهمیده ولی محتوایی در این رابطه درون ایندکس وجود نداشته است.

الگوریتم rankbrain

کارایی الگوریتم Rankbrain تا چه اندازه است؟

با یک مثال به زبان انگلیسی که زبان اصلی این الگوریتم است، کارکرد آن را بررسی می کنیم. فرض کنید شما انیمیشن frozen والت دیزنی را تماشا کرده اید و علاقه مندید اولین ترانه ای که در این انیمیشن شنیدید را دانلود کنید ولی هیچ اطلاعاتی از آن ندارید تا یک جستجوی دقیق انجام دهید. در اینجا شما از گوگل می پرسید «what is the first song in frozen». به این معنی که «اولین ترانه در frozen کدام است». نه تنها گوگل متوجه می‌شود که frozen نام یک انیمیشن است و به معنی «یخ زده» نیست؛ بلکه نتایج جستجوی شما را به صورت ویدئوهای کوتاه از همان ترانه در فیلم نمایش می دهد.

چه کسی می توانست همین قدر باهوش بوده و با این سرعت به خواسته ی شما پاسخ دهد؟ جالب است بدانید الگوریتم rankbrain موفق شد در یک تست هوش مشترک با انسان ها نمره بالاتری در حدس زدن معنی عبارات جدید دریافت کند، بدین معنی که این الگوریتم از انسان هم کمی باهوش تر است.

الگوریتم rankbrain

چه طور وب سایت خود را برای الگوریتم rankbrain بهینه کنیم؟

اگر رتبه ی خوبی در صفحه ی جستجوی گوگل مد نظر شماست، باید سئو سایت خود را به نحوی انجام دهید که الگوریتم رنک برین می پسندد. به طور کلی اگر نرخ کلیک یک وب سایت کاهش یابد، اطلاعاتی که الگوریتم Rankbrain از کاربران آن وب سایت دارد هم کاهش می یابد. به این معنی که رنک برین دیگر محتوای شما را مرتبط تشخیص نداده و شما با افت رتبه روبرو می شوید؛ این اتفاق آنقدر سریع میافتد که شما غافلگیر خواهید شد، پس بهتر است نکات زیر را رعایت کرده و سعی در دوستی با این الگوریتم خردمند داشته باشید.

  1. به وب سایت خود اعتبار ببخشید

مخاطب شما بیشتر به چه نوع محتوایی علاقه دارد؟ برای کدام محتوا بیشتر وقت می گذارد؟ سعی کنید محتوای جذابی داشته باشید که درون آن از ویدئو، تصاویر و محتوای چندرسانه ای خلاقانه استفاده شده باشد. کاری کنید که کاربر به سایت شما برگردد و آنرا به دیگران هم معرفی کند.

  1. کلید واژه هایی با طول متوسط داشته باشید

روش کار الگوریتم رنک برین به گونه ای است که اگر شما وب سایت خود را با کلمات کلیدی با طول متوسط، سئو کنید، این الگوریتم برای عبارات طولانی تر هم شما را در نتایج جستجو نشان خواهد داد؛ با این روش احتمالا عمر عبارات کلیدی طولانی به زودی به پایان خواهد رسید.

  1. محتوایی ایجاد کنید که به هدف کاربر نزدیک باشد

باید بتوانید قصد کاربر از انجام جستجو را تشخیص داده و با عناوین و توضیحات کوتاه جذاب او را به سمت صفحه ی خود هدایت کنید، در این قسمت چه شما به سمت کلمات حاشیه ای بروید و چه نروید، رنک برین کلمات اصلی را تشخیص داده و در صورت وجود ارتباط شما، صفحه شما را نمایش خواهد داد. مثلا کلمه اصلی در دو عبارت دسر شیرین یا طرز تهیه دسر برای رنک برین همان دسر است.

  1. نرخ کلیک CTR را افزایش دهید

الگوریتم rankbrain اهمیت زیادی به نرخ کلیک شما می دهد؛ از دید این الگوریتم اگر شما در SERP حضور دارید ولی روی لینک شما کلیک نمی شود، حتما محتوای شما نامرتبط است.

  1. زمان درگیری کاربر در صفحه را بیشتر کنید

محتوای خوانا و باکیفیت تهیه کنید، به نحوی که کاربرپسند باشد و برای دقایقی مخاطب را در همان صفحه نگه دارد؛ هرچه این زمان بیشتر باشد، شانس رتبه ی بالاتر برای محتوای شما بیشتر می شود.

  1. ده برابر بهتر بودن محتوا را هدف قرار دهید

اگر شما یک محتوای یونیک و باکیفیت روی سایت داشته باشید که از تمام محتواهای رقیب ده برابر بهتر است، هیچ الگوریتم باهوشی نمی تواند خلاف خواسته شما عمل کند و رتبه ی بالاتری به شما هدیه نکند!

کارشناسان سئو اینجا آماده ی پاسخگویی به سوالات شما در مورد الگوریتم rankbrain و الگوریتم های دیگر گوگل هستند. ما را از نظرات ارزشمند خود بهره مند کرده و چنانچه نیاز به مشاوره سئو دارید با ما تماس حاصل کنید.

سعید حسن آبادیمشاهده نوشته ها

سعید حسن آبادی هستم، متخصص و استراتژیست سئو دیجیتال مارکتر و مدیر محصول گذشته، سئو کار امروز سئو مستر وبسایت‌های Rond.ir ، Monta.ir ، Nam.ir و ...

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت سئوسفارش سئوتماس با سئواینجا