SEM و SEO : از تقابل تا دوستی

SEM و SEO

عناوین محتوا

داستان تقابل SEM و SEO از اینجا آغاز می شود که موتورهای جستجو مانند Google دو نوع جستجو را در صفحه نتایج خود قرار دادند:

  • پرداخت شده (تبلیغاتی).
  • ارگانیک.

نتایج تبلیغاتی یا همان پرداخت شده زمانی وارد نتایج SERP گوگل می‌شوند که صاحبان سایت‌ها برای قرارگیری لینک‌هایشان در نتایج جستجو به گوگل هزینه پرداخت کنند. نتایج ارگانیک هم همان نتایجی هستند که از نظر گوگل بیشترین تطابق و ارتباط را با جستجو و کوئری انجام شده توسط کاربر، دارند و توسط گوگل در نتایج به کاربران نمایش داده می شود. اگر سایتی در نتایج ارگانیک یا تبلیغاتی گوگل قرار بگیرد، آن وب سایت می‌تواند ترافیک بیشتری را جذب کند. با توجه به این توصیف، بنابراین هدف صاحبان وب سایت‌ها باید رشد و قرار گیری در بهترین رتبه‌های نتایج موتورهای جستجو و به ویژه گوگل باشد (سئو سایت). حالا چه به صورت ارگانیک یا به صورت تبلیغاتی!

چرا؟ چون همان طور که گفته شد، قرار گیری در رتبه‌های بهتر برابر است با جذب ترافیک بیشتر و ترافیک بیشتر مساوی است با درآمد و فروش بالاتر! با این مقدمه در سئواینجا سعی داریم شما را با دو موضوع SEM و SEO که دو موضوع بزرگ در دنیای سئو سایت هستند آشنا کنیم و تفاوت‌های آن‌ها را به شما نشان دهیم.

مقایسه SEM و SEO

SEM و SEO چیست؟

بهتر است قبل از آنکه بخواهیم تفاوت‌ها و شباهت‌های SEM و SEO را بیان کنیم، توضیحی درباره این دو روش بیهنه سازی داشته باشیم.

SEO به چه معنی است؟

همان طور که از مطالب سئو اینجا دریافته‌اید که سئو چیست SEO یا Search Engine Optimization یا همان سئو سایت به معنی بهینه سازی برای موتورهای جستجو می‌باشد که بخش نتایج ارگانیک سرچ گوگل را شامل می شود.

Google و سایر موتورهای جستجو صدها عامل را بررسی می‌کنند تا تصمیم بگیرند که کدام صفحات برای رتبه بندی نمایش داده شد. هیچ کس نمی‌داند که همه این عوامل چه هستند، اما به طور معمول مهمترین آنها تقریباً به سه دسته تقسیم می شوند:

  • سئو داخلی.
  • سئو خارجی.
  • سئو تکنیکال.

SEM به چه معنی است؟

Search Engine Marketing) SEM ) یا بازاریابی موتور جستجو یک اصطلاح با مفهومی گسترده است که جالب است بدانید SEO جزئی از آن است. بنابراین تمامی تلاش‌هایی که در قسمت سئو سایت انجام می‌شود در حقیقت جزئی از استراتژی SEM به حساب می آید و استراتژی SEM یک استراتژی گسترده‌تر است که می‌توان استراتژی سئو سایت را جزئی از آن دانست. اما نکته‌ای که SEO و SEM را از هم متمایز می‌کند چیست؟ در حقیقت کارها و فعالیت‌هایی که در حوزه سئو سایت انجام می‌شود در جهت بهبود ترافیک ارگانیک سایت است (یعنی بدون هزینه و تبلیغات) در حالی که فعالیت و استراتژی SEM به طور کلی افزایش ترافیک سایت است. چه ارگانیک و چه تبلیغاتی و پولی.

شباهت‌های SEM و SEO

1- هر دو به یک سایت یا برند کمک می‌کنند تا در نتایج جستجو ظاهر شود. یکی از اصول اولیه SEM و SEO این است که هر دو هدفشان برای کمک به یک برند برای قرارگیری در بهترین جایگاه ها در SERP گوگل است.

2-هر دو به گونه ای طراحی شده‌اند تا ترافیک بیشتری به وب سایت منتقل شود. هر کدام از استراتژی‌های SEM و سئو سایت از تاکتیک‌هایی برای افزایش نرخ کلیک (CTR) استفاده می‌کنند و کاربران بیشتری را برای کلیک بر روی نتایج جستجو ترغیب می‌کنند.

3-هر دو SEM و SEO نیاز به شناخت مخاطبان شما دارند. برای موفقیت در هر دو استراتژی، باید درک خوبی از مخاطبان خود و نحوه عملکرد آن‌ها داشته باشید. با استفاده از پرسونای مخاطب (personas) و تقسیم بندی روانشناختی آن‌ها، می‌توانید مخاطبان خود را بشناسید، نیازهای آن‌ها را پیدا کنید و آن‌ها را جذب کنید. در این صورت است که در استراتژی خود در قدم بعد می‌توانید محتوای مناسب تولید کنید.

4- هر دو از تحقیق درباره کلمات کلیدی برای کشف عبارات جستجوی محبوب کاربران استفاده می‌کنند. اولین قدم برای SEM و SEO انجام تحقیق درباره کلمات کلیدی برای شناسایی بهترین کلمات کلیدی و در نتیجه هدف گذاری است. این کار همچنین شامل تحقیق درباره میزان رقابت در کلمات کلیدی هم می‌شود تا به این نتیجه رسید که برندهای دیگر تا چه حد از این کلمات استفاده کرده‌اند و مشخص می‌کند شما برای رقابت با شرکت‌ها و برندهای دیگر چه کاری را باید انجام دهید و چه استراتژی‌هایی در پیش بگیرید.

تفاوت های SEM و SEO

1- مکان‌های جستجوی SEM شامل عبارت “Ad” می‌باشد. اما خدمات سئو سایت این کار را نمی‌کند. نتایج جستجو که در نتیجه SEM و SEO ظاهر می‌شوند در SERP متفاوت است.

تبلیغات پرداخت شده‌ای که از طریق تاکتیک‌های SEM انجام می‌شود و سبب قراری گیری سایت شما در کلمه‌ای خاص در رتبه های اول نتایج جستجو می‌شود، اغلب به عنوان یک تبلیغ مشخص می‌شوند. در حالی که نتایج جستجو که در نتیجه SEO ارگانیک ظاهر می‌شوند، به عنوان یک لینک تبلیغی نمایش داده نمی‌شوند. یعنی کاربران کار بلد شما کاملا متوجه می‌شوند که شما با کار، تلاش و صرف زمان به لینک اول رسیدید (SEO) یا با یک استراتژی تبلیغ محور و با پول خرج کردن (SEM) این جایگاه را به دست آورده‌اید!

تفاوت های SEM و SEO

2- در روش SEM به ازای هر کلیکی که روی لینک تبلیغی شما می‌شود مبلغی به دلار از حساب شما کسر خواهد شد.

3- نتایج SEM به مخاطبان خاص و انتخاب شده نشان داده می‌شوند. در حالی که نتایج SEO اینگونه نیست. از طریق SEM، می‌توانید (با توجه به سرویس ارائه دهنده تبلیغات) با اختصاص فیلترهایی بر اساس سن، مکان، درآمد، عادات و موارد دیگر، مخاطبان مورد نظر خود را انتخاب کنید. اما از طریق سئو، شما به طور خاص نمی‌توانید انتخاب کنید که چه کسی نتایج جستجوی شما را ببیند.

4- SEO روش بسیار مناسبی برای آزمایش کردن تغییرات سایت و استراتژی شماست. اگر می‌خواهید ببینید تغییراتی که در سایت خود اعمال کرده‌اید چه نتایجی خواهند داشت می‌توانید مدت محدودی از تبلیغات کلیکی استفاده کنید. از آنجایی که نتایج روش SEM سریع‌تر از روش‌های سئو سایت است می‌تواند، روش موقتی خوبی برای سنجش تغییرات اعمال شده باشد. در حالی که سئو سایت به دلیل زمان بر بودن مناسب این کار نیست.

اما چه نیازی به استراتژی SEM و صرف هزینه مالی برای افزایش ترافیک سایت است؟

حقیقت این است که استراتژی خدمات سئو سایت می‌تواند سبب بهبود رتبه سایت و افزایش ترافیک سایت شود اما این روش نیازمند صرف زمان و وقت بیشتری است. بنابر این اگر برای بهبود اوضاع جذب کاربر و فروش محصولاتتان زمان کمی در اختیار دارید این روش به تنهایی پاسخگوی نیازهای شما نیست. در روش SEM هر چه شما هزینه بیشتری را باید به ازاء تبلیغات کلیکی پرداخت کنید، می‌توانید در زمان کوتاه‌تری به نتیجه مطلوب و دلخواهتان دست پیدا کنید.

لازم است بار دیگر تکرار کنیم که استفاده از استراتژی SEM به معنی حذف به کارگیری روش‌های سئو سایت نیست، بلکه SEO قسمتی از SEM است. برای اینکه بخواهید کسب و کار خود را در لینک اول گوگل قرار دهید می‌توانید از یک مشاوره سئو که در هر دو زمینه SEM و SEO تجربه کاری داشته باشد کمک بگیرید. تیم سئو اینجا، دارای مشاوران با تجربه و متخصص است که می‌توانید با آن ها در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت سئوسفارش سئوتماس با سئواینجا