Rich Snippet چیست و چه تاثیری در سئو دارد؟

rich snippet چیست و چه تاثیری در سئو دارد؟

عناوین محتوا

ریچ اسنیپت ها برای نشان دادن اطلاعات و داده های نشانه گذاری شده در سایت استفاده می شوند و صاحبان سایت می توانند از طریق کد های HTML این قابلیت را به سایت خود اضافه کنند. موتور های جستجو از این داده ها استفاده می کنند تا نتایج بهتری را برای کاربران نشان دهد.

اجازه بدهید در همین اول مقاله از شما سوالی بپرسیم. شما دوست دارید وب سایتتان کدام یک از این دو وب سایت زیر باشد؟

مثال rich snippet

یا این مورد؟

مثال ریچ اسنیپت

خب معلوم است که اولین سایت را دوست دارید. اگر می خواهید سایت شما این طوری در صفحه نتایج جستجو نشان داده شود باید از rich snippet استفاده کنید.

Rich snippet چیست؟

ریچ اسنیپت ها اطلاعات اضافه ای هستند که در کنار عنوان سایت، توضیحات متا و url  سایت می آیند. این کدها برای درک بیشتر محتوای صفحه توسط موتورهای جستجو به کار می روند. به عبارت بهتر، ربات های موتور جستجو با کمک rich snippet ها بهتر محتوای صفحه را درک می کنند و کاربران هم ارتباط بهتری با این نشانه گذاری ها دارند. در نتیجه موتورهای جستجو رتبه بهتری هم به این وب سایت ها می دهند.

Rich snippet ها چه زمانی نشان داده می شوند؟

ریچ اسنیپت ها در سایت هایی که اطلاعاتی برای منتقل کردن دارند وجود دارند. وقتی کاربر نحوه انجام دادن چیزی را جستجو می کند، مثلا ” چگونه پیتزا درست کنم” rich snippet ظاهر می شوند. البته در صورتی که آن سایت از این کدها استفاده بکند. البته این تنها مورد استفاده از rich snippet نیست. در ادامه مقاله به موارد کاربرد ریچ اسنیپت ها می پردازیم.

کاربرد rich snippet

1) اسنیپت نقد و بررسی فیلم

برای فیلم، سریال های تلویزیونی یا برنامه های دیگر می توانید ریچ اسنیپت نقد و بررسی قرار دهید تا کاربران بتوانند امتیاز بدهند.

2) اسنیپت اشخاص

وقتی اسم یک شخص مشهور را جستجو می کنید اطلاعاتی نظیر اسم، شغل، محل تولد، سال تولد، عکس و غیره را می توانید ببینید. اگر شخصی خیلی مشهور بوده و فعالیت اینترنتی داشته باشد، همچنین اطلاعات مربوط به اکانت های سوشیال را می توانید مشاهده کنید.

3) اسنیپت Breadcrumbs

این اسنیپت به جای اینکه آدرس صفحه را به کاربر نشان بدهد، محلی که آن صفحه است را نشان می دهد. دقیقا عین آدرس که مرحله به مرحله کجا باید برود.

rich snippet breadcrumb

4) اسنیپت کاری (business box)

شرکت های ثبت شده می توانند از این نوع اسنیپت برای سایت خود استفاده کنند تا اطلاعاتی مانند موقعیت جغرافیایی تلفن لوگوی شرکت و غیره را می دهد. شما مثلا اگر عبارت گوگل را سرچ کنید مشاهده می کنید که در قسمت سمت راست یک باکس حاوی اطلاعات گوگل ظاهر می شود.

5) اسنیپت موسیقی

حتما برایتان پیش آمده که اسم آلبوم یک خواننده را جستجو کنید و نام تمام ترانه های آن آلبوم برایتان نمایش داده شود. این از ریچ اسنیپت های موزیک است.

music snippet

6) اسنیپت محصول

وب مستران فروشگاه های آنلاین، محصولاتشان از این اسنیپت برای نشان دادن عکس، قیمت، جنس، اسم و مشخصات دیگر محصول استفاده می کنند.

7) اسنیپت دستورالعمل

وقتی شما دستورالعمل چگونگی پخت یک غذا را جستجو می کنید، این ریچ اسنیپت دست به کار می شود تا اطلاعاتی مثل ملیت غذا، نوع غذا و مراحل پخت را نشان می دهد.

instruction rich snippet

8) اسنیپت ویدیو

این نوع اسنیپت برای محتوا های ویدیویی استفاده می شود و شامل مدت زمان ویدیو و سازنده آن می باشد.

تفاوت rich snippet و rich result

 1. در ریچ اسنیپت، اطلاعات اضافی در کنار عنوان، دیسکریپشن و url سایت نشان داده می شود.
 2. در rich result، تمام اطلاعاتی اضافی که از انواع داده های ساخت یافته (structured data) جمع آوری می شود در صفحه نتایج نشان داده می شود. Rich snippet یک نوع از rich result است.

چگونه به سایت خود کد ریچ اسنیپت اضافه کنیم؟

مشخص است که هر چقدر از محتوا نشانه گذاری شده بیشتری استفاده کنید، گوگل هم نتایج بهتری از سایت شما به نمایش می گذارد. در سایت schema.org در قسمت schemas یک راهنمای کامل از ریچ اسنیپت ها را می توانید مطالعه کنید.

Rich snippet چگونه باعث بهبود سئو سایت می شود؟

اینکه به وسیله سئو رتبه خوب بگیریم عالی است اما شرط کاربردی بودن rich snippet این است که محتوا خوب و کامل و علاوه بر آن محتوا باید فریبنده باشد. در تصویر زیر دو سایت را باهم مقایسه کردیم.

rich snippet چیست؟

مشخص است که لینک اول جالب تر و فریبنده تر به نظر می رسد چون از کدهای اسکیما با تمام پتانسیلش استفاده کرده. با مشخص کردن تعداد بازدیدها و قیمت اعتماد کاربر را جلب می کند تا بر روی لینک کلیک کند.

شما هم می توانید با ریچ اسنیپت هایی مانند قیمت، تعداد ویوها، ریتینگ یا در دستورات آشپزی می توانید زمان پخت را اضافه کنید. این عوامل کاربر را تحریک می کند تا روی لینک کلیک کند و وارد سایت شود.

مثلا من می توانم تصور کنم که اگر لینک دوم در صفحه نتایج قیمت کمتری نسبت به لینک اول داشته باشد کاربران روی دومی کلیک می کنند. این کارها باعث افزایش ترافیک سایت و نرخ کلیک می شود و این ها در سئو تاثیر زیادی دارند.

چگونه از rich snippet ها استفاده کنیم؟

۱. اول باید ببینید چه ریچ اسنیپتی برای شما مناسب است

همان طور که در مقاله اشاره کردیم ریچ اسنیپت برای کاربردهای مختلفی استفاده می شود. ما لیست محبوب ترین ریچ اسنیپت ها را برای شما آورده ایم.

 • How to markup
 • FAQ markup
 • Software markup
 • Review markup
 • Product type markup

با توجه به نوع کسب و کارتان باید ببینید کدام ریچ اسنیپت برای شما مناسب است. مثلا FQA markup برای بیشتر مردم جالب است.

تاثیر rich snippet در سئو

۲. یک نوع از داده های ساخت یافته را پیاده سازی کنید. ما ۴ نوع داده ساخت یافته داریم:

 • RDFAs
 • JSON-LD
 • Microdata
 • Microformat

از همه ی این ها JSON-LD محبوب تر است. بقیه داده های ساخت یافته از HTML پشتیبانی می کنند اما JSON-LD شامل کدهای جاوا اسکریپت است.

کد json-ld در ریچ اسنیپتاگر از CMS یا سیستم های مدیریت محتوا استفاده می کنید هم جای نگرانی نیست. اگر سیستم مدیریت محتوای شما وردپرس است به راحتی با پلاگین هایی مانند Yoast یا Rank Math می توانید از این داده های ساخت یافته استفاده کنید. اگر بخواهید از افزونه های جدیدتری استفاده کنید، ما markup options of Rank Math را پیشنهاد می دهیم.

۳. اعتبار سنجی markup

بهتر است یکبار با ابزار Google’s Rich Result Testing Tools کدها را امتحان کنید تا مطمئن شوید که صفحه برای rich result واجد شرایط هست یا نه.

۴. صفحه های markup شده را از نظر عملکرد مورد بررسی قرار دهید.

آخرین کار شما این است که در ابزار گوگل سرچ کنسول عملکرد صفحات rich result را بررسی کنید.

نتیجه گیری

اینکه به وسیله rich snippet کلیک و ترافیک بالا دریافت کنیم خیلی عالی است اما یادتان باشد که داده های ساخت یافته پشت آنها هم خیلی مهم اند. گوگل از داده های ساخت یافته استفاده می کند تا گراف دانش را بسازد. به خاطر همین گراف است که گوگل مرتبط ترین و نزدیک ترین نتایج را نشان می دهد. با کمک ریچ اسنیپت ها می توانید به بهبود سئو سایت خود کمک کنید.

سمیرا حسن آبادیمشاهده نوشته ها

وقتی دست های یک پیانیست روی پیانو قرار میگیرد یک قطعه موسیقی دل نشین می سازد. مدیر محتوا هم کافی است دست به صفحه کلید شود. متن شاهکاری خلق می کند تا بر دل همگان نشیند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت سئوسفارش سئوتماس با سئواینجا