آشنایی کامل با الگوریتم کبوتر و تاثیر آن در سئو


عناوین محتوا

حتما تا حالا با این موضوع روبرو شده اید و برایتان سوال شده است که هنگامی که در موتور جست و جوی گوگل، مثلا عبارت “بهترین کافه های خیابان ولیعصر” را سرچ می کنید، چطور نزدیک ترین و بهترین کافه های ولیعصر را به شما معرفی می کند؟ جواب، الگوریتم جدید گوگل به اسم “الگوریتم کبوتر” است که براساس موقعیت مکانی و محلی، بهترین پیشنهاد ها را در اختیار شما می گذارد.

در باغ وحش الگوریتم های گوگل، جای خالی الگوریتم کبوتر حس می شد که سرانجام، گوگل تصمیم به انتشار آن گرفت. همان طور که می دانید، گوگل همواره سعی و تلاش خود را برای ارائه بهترین نتیجه ممکن به کاربر انجام می دهد و در این بین، خلا یک نوع ارائه محتوا به کاربر حس می شد و آن هم ارائه محتوا براساس موقعیت مکانی و سئو محلی بود.

در این قسمت از آموزش سئو، ما در تلاشیم ابتدا درباره الگوریتم کبوتر چیست و چه کاربردی دارد صحبت کنیم؛ سپس درباره نحوه تاثیر آن بر سئو سایت شما و فاکتور های مهم برای کسب جایگاه در سئو محلی از طریق بهینه سازی سایت برای الگوریتم کبوتر صحبت خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید تا یک بار برای همیشه، اطلاعات کاملی درباره این الگوریتم کسب کنید.

پیشنهادی: آشنایی با الگوریتم های گوگل و تاثیر آن بر نتایج جست وجو

الگوریتم کبوتر

الگوریتم کبوتر چیست؟

ساده ترین تعریف الگوریتم کبوتر، این است که هنگامی که کاربری عبارتی را در موتور جست و جوی گوگل سرچ می کند؛ اگر آن عبارت مرتبط به یک موقعیت مکانی و کسب و کار محلی باشد، سعی می کند که بهترین پیشنهادات مرتبط به عبارت جست و جوی کاربر را به او نشان دهد. الگوریتم کبوتر باعث به وجود آمدن مفهومی در سئو گردید که امروزه به “سئو محلی” معروف است.

سئو محلی یا Local SEO چیست؟

در حال حاضر یکی از مهم ترین قسمت هایی که متخصص سئو باید به اندازه دیگر قسمت های سئو روی آن کار کند، سئو محلی (Local SEO) است.

Local SEOدر گذشته، شما برای آشنایی با کسب و کارهای اطراف محل زندگیتان یا باید به صورت تجربی آن ها را مشاهده می کرید؛ یا باید از طریق تبلیغات کاغذی با آن ها آشنا می شدید؛ اما امروزه با پیشرفت قابل توجه موتور جست و جوی گوگل، فقط نیاز است که شما عبارت مورد نیاز خود مثل “سوپرمارکت های اطراف من” را سرچ می کنید و الگوریتم کبوتر، در سریع ترین زمان ممکن براساس موقعیت مکانی شما، بهترین سوپر مارکت ها را به شما نشان می دهد.

در واقع می شود گفت که دارنده کسب و کار، اگر از سئو محلی استفاده کند، می تواند خدمات خود را به صورت مستقیم به مشتری هایی که دراطرافش زندگی می کنند ارائه دهد.

دلایل اهمیت سئو محلی

در حال حاضر و با پیشرفت سریع این الگوریتم، روز به روز به تعداد جست وجو های این گونه افزوده می شود. بنابراین ما نیز باید تلاش کنیم با رعایت کردن فاکتور های سئو محلی، کسب و کار و سایت خود را برای آن بهینه سازی کنیم.

درمورد سئو محلی این موضوع را نیز باید در نظر بگیریم که فاکتور هایی که بر سئو داخلی یا خارجی تاثیرگذار هستند، ممکن است تا حدودی تاثیر خود را در سئو محلی از دست دهند؛ زیرا در این نوع سئو،فاکتورهای مهم تری از قبیل مسافت، دسترسی آسان تر و….وجود دارد.

سئو محلی

تاثیر الگوریتم کبوتر بر سئو

هر الگوریتمی که از طرف گوگل معرفی می شود، به نوعی تاثیر خود را به روی سئو می گذارد و همواره اولین سوالی که صاحبان کسب و کارها برایشان پیش می آید این است که این الگوریتم چه تاثیری بر سئوی سایت من دارد و چگونه با استفاده از این الگوریتم می توانم جایگاه خود را در نتایج گوگل بهبود ببخشم؟ تاثیر این الگوریتم بر سئو را می شود به دودسته تقسیم کرد که به شرح زیر است:

1.باعث بهبود کسب و کارهای محلی می گردد.

الگوریتم کبوتری که ما از آن استفاده می کنیم، براساس موقعیت شخص به او پیشنهاداتی میدهد؛ بنایر این با توجه به این وضعیت، کسب و کارهای محلی می توانند با تکیه به این موضوع شانس بیشتری برای معرفی شدن توسط گوگل به کاربران کسب کنند که واقعا برای این کسب و کارها مفید است.

2.شخصی سازی نتایج جست وجو

اگر شما عبارت سوپر مارکت را در دو لوکیشن و موقعیت مکانی متقاوت انجام دهید، متوجه می شوید که نتایج جست وجو کاملا با یکدیگر متفاوت است.

در واقع قبل از این الگوریتم، شما می توانستید خدمات خودتان را به دور افتاده ترین نقاط ایران نیز در صورت بودن در لیست نتایج گوگل نشان دهید که این یک نکته منفی است؛ این را نیز باید در نظر بگیرید که الان در حال حاضر کسب و کار شما به اشخاصی نمایش داده می شود که بیشترین درصد بازدهی را برای شما خواهند داشت واحتمال تبدیل شدنشان به مشتری خیلی زیاد است.

تاثیر الگوریتم کبوتر بر سئو محلی

آموزش الگوریتم کبوتر گوگل

برای کسب جایگاه در سئو محلی و بهینه سازی سایت برای الگوریتم کبوتر، لازم است که شما اقداماتی را انجام دهید که به صورت زیر است:

ثبت سایت در Google Maps

اولین گام برای کسب جایگاه در سئو محلی، ثبت آدرس سایت بر روی نقشه گوگل است. شما با این کار به الگوریتم کبوتر می فهمانید که در صورتی که شخص در شعاع اطراف من زندگی می کند و عبارت مرتبط با کسب و کار من را سرچ کرد، من را به کاربر معرفی کن .برای این کار شما می توانید از اپلیکیشن موبایل استفاده کنید و در کنار آن هم میتوانید ازطریق نسخه وب این کار را انجام دهید.

ثبت سایت در وب سایت های دایرکتوری محلی

یک سری از سایت ها وجود دارند که شما در آن ها می توانید کسب و کار خود همراه با موقعیت مکانی را ثبت کنید و این سایت ها که معروف به دایرکتوری هستند؛ سایت و کسب کار شما را براساس موقعیت مکانی و نوع کسب و کار دسته بندی می کنند. تاثیر الگوریتم کبوتر بر این نوع وب سایت ها، فوق العاده بود و بازدید از این نوع سایت ها را چند برابر کرد.

ثبت آدرس و شماره تلفن در تمامی صفحات سایت

بهتر است که آدرس و شماره تلفن کسب و کار خود را در تمامی صفحات سایت ثبت کنید تا شانس خود را برای بهبود سئو محلی امتحان کنید. پیشنهاد ما این است که آن را در فوتر سایت خود استفاده کنید تا در تمامی صفحات تکرار شود.

از نظرات کاربران استفاده کنید.

نظرات کاربران برای الگوریتم کبوترهنگامی که شما لوکیشن خود را در گوگل مپ ثبت کنید، کاربران امکان ثبت نظر در مورد آن مکان را نیز دارند. پیشنهاد ما این است که مشتری های خود را تشویق به گذاشتن کامنت در این صفحه بکنید تا بتوانید نظر دیگر کاربرانی که به این صفحه مراجعه می کنند را نیز جلب کنید.

نتیجه گیری

همان گونه گه متوجه شدید، اگر شما دارای یک کسب و کار محلی هستید، باید از پتانسیل های این الگوریتم برای بهبود سئو محلی و هم چنین کسب درآمد بیشتر استفاده کنید. پیشنهاد ما این است که حتما در این راستا اقدامات گفته شده را انجام دهید و کاملا مطمئن باشید که تاثیر آن را بر سئو سایت خود مشاهده خواهید کرد.

امیدوارم از مقاله راضی بوده باشید. در بخش نظرات پاسخگوی هر گونه ابهامات، پیشنهادات، انتقادات و مشکلات شما درباره این الگوریتم هستیم. در ضمن اگر نیاز به مشاوره سئو برای کسب و کارتان دارید، حتما با ما در ارتباط باشید. همچنین شما میتوانید از دیگر خدمات سئو سایت ما استفاده کنید.

سوالات متداول

الگوریتم کبوتر Pigeon Algorithm چیست؟

الگوریتم کبوتر یکی از الگوریتم های گوگل است که به بهبود نتایج جستجو بر اساس موقعیت مکانی کاربر کمک می‌کند

الگوریتم کبوتر گوگل چطور کار میکند؟

تهنگامی که کاربری عبارتی را در موتور جست و جوی گوگل سرچ می کند؛ اگر آن عبارت مرتبط به یک موقعیت مکانی و کسب و کار محلی باشد، سعی می کند که بهترین پیشنهادات مرتبط به عبارت جست و جوی کاربر را به او نشان دهد. الگوریتم کبوتر باعث به وجود آمدن مفهومی در سئو گردید که امروزه به “سئو محلی” معروف است.

کبوتر گوگل چه ربطی به سئو محلی داره؟

الگوریتم کبوتر گوگل بر اساس لوکیشن یا موقعیت مکانی کسب و کارها عمل میکند. سئو محلی هم به فرآِیندی گفته میشود که در آن سعی میکنیم سایت یا صفحه ای از سایت خود را برای یک موقعیت مکانی خاص بهینه کنیم. در نتیجه برای سئو محلی باید بر الگوریتم کبوتر تسلط داشت.

آیا همه سایتها باید به الگوریتم کبوتر توجه کنند؟

بسیاری از افراد تصور میکنند که الگوریتم کبوتر تنها برای کسب و کارهای محلی اهمیت دارد، ولی وقتی سایت شما در یک موقعیت مکانی خاص برای گوگل بهینه باشد، احتمال حضور سایت شما در نتایج بالاتر میرود. در نتیجه ورودی سایت شما افزایش میابد.

چگونه سایت را برای این الگوریتم بهینه کنیم؟

با رعایت اصول سئو لوکال، ثبت موقعیت جغرافیایی در سایت و گوگل مپ و … می‌توانید توجه الگوریتم کبوتر را به وب سایت خود جلب کنید.

سعید حسن آبادیمشاهده نوشته ها

سعید حسن آبادی هستم، متخصص و استراتژیست سئو دیجیتال مارکتر و مدیر محصول گذشته، سئو کار امروز سئو مستر وبسایت‌های Rond.ir ، Monta.ir ، Nam.ir و ...

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت سئوسفارش سئوتماس با سئواینجا