بردکرامب (Breadcrumbs) چیست و تاثیر آن بر روی سئو چگونه است؟

برد کرامب

عناوین محتوا

اگر بخواهیم درباره‌ی مؤلفه‌های یک وب سایت حرفه‌ای صحبت کنیم، بردکرامب (Breadcrumbs) یکی از عناصری است که می‌تواند در صدر لیست مهم‌ترین معیارهای آن قرار ‌گیرد. اصلی‌ترین کاربرد آن این است که نقشه رسیدن به هر صفحه در سایت را نشان دهد. هدف از این کار، جلوگیری از گم شدن کاربر درون لینک‌های تو در توی یک سایت است. وجه تسمیه این واژه، مشتق از داستان عامیانه‌ی هانسل و گرتل بوده که در آن، قهرمان برای گم نکردن مسیر خود در جنگل، مسیر پیشروی‌اش را با خرده نان -یا بردکرامب، نشانه‌گذاری می‌کند. با عنایت به این اسطوره‌شناسی، می‌توان به راحتی منظور مبدع این اصطلاح را از نام‌گذاری آن متوجه گردید.

به کمک این عنصر شما قادر هستید تا مسیری که در سایت طی کرده‌اید را به صورت عینی دیده و به سادگی صفحه مورد نظر خود در سایت را پیدا کنید. این امر یکی از عملی‌ترین راه‌های فراهم آوردن یک تجربه‌ی کاربری زیبا و مطلوب برای بازدیدکنندگان وبسایت است. اگر با این تفاصیل، هنوز هم کاملا متوجه نشده‌اید که معنای این مفهوم چیست، اصلا نیازی نیست که نگران باشید. در ادامه این قسمت از آموزش سئو، ما ابتدا در مورد چیستی بردکرامب  و انواع آن صحبت می‌کنیم. سپس تاثیر آن را بر روی سئو سایت را بررسی کرده و در انتها نحوه پیاده‌سازی آن بر روی سایت را به شما آموزش خواهیم داد.

نمونه ای از یک بردکرامب (Breadcrumbs)

بردکرامب (Breadcrumbs) چیست؟

همان طور که گفتیم، این عبارت از یک داستان عامیانه قدیمی که توسط برادران گریم نوشته ‌شده، اقتباس گردیده است. در این داستان، خواهر و برادر قهرمان برای گم نشدن در جنگل و پیداکردن راه بازگشت به خانه، در تمام مسیری که در جنگل طی می‌کنند، خرده‌های نان ریخته و به وسیله آن، راه برگشت به خانه را پیدا می‌کنند. واضح است که کاربران امکان پخش خرده‌های خوراکی خود روی مسیری که در سرور طی کرده‌اند را ندارند. به همین دلیل، طراحان وب سایت این امکان را ابداع و معرفی نموده‌اند.

با الصاق این ویژگی در وبسایت، هر صفحه با زنجیره‌ای از کلمات انکر شده، ارتباط خود را با صفحه‌ی اصلی و صفحات والد خود نشان می‌دهند. معمولا این زنجیره را می‌توانید در بالا و سمت راست هر صفحه فارسی زبان ببینید. این امکان نرم افزاری، کاربردهای متنوعی دارد که در اینجا سعی خواهیم نمود تا بخش‌هایی از آن را شرح ‌دهیم.

انواع بردکرامب (Breadcrumbs)

این عنصر انواع مختلفی دارد که در حالت کلی می‌توان آن را به ۴ دسته تقسیم کرد:

  •  مکانی یا Hierarchy-Based Breadcrumbs (یا Location-Based Breadcrumbs)

این نوع مهمترین، رایج‌ترین و ضروری‌ترین، در نوع خود است و آن را در تمامی وب سایت‌های مطرح می‌توانیم ببینیم. بردکرامب مکانی تاثیر زیادی بر سئو سایت دارد. به نحوی که عدم اعمال و یا حذف آن از روی وب سایت، می‌تواند عواقب خطرناکی را برای سئو سایت در پی داشته باشد. به طور کلی می‌توان گفت این نوع، مکان و صفحه‌ای که در آن حضور دارید را به نمایش در خواهد آورد.

بردکرامب مکانی

  •  ویژگی یا Attribute-Based Breadcrumbs

از این نوع، بیشتر در سایت‌های آگهی و فروشگاهی مشاهده می‌‌‌کنید. دراین نوع وب سایت‌ها، کاربر برای یافتن آگهی و کالاهای مطلوب خود، نیاز دارد تا فیلتر‌های مختلفی را اعمال کند. اگر اهل خرید اینترنتی باشید، هنگامی که برای محصول‌تان رنج قیمتی یا نوع برند مد نظرتان را مشخص می‌کنید، به آن معناست که مشغول استفاده از این نوع عنصر هستید.

برای درک بهتر این ویژگی به تصویر زیر دقت کنید.

استفاده از برد کرامب در سایت فروشگاهی

  •  مسیر یا تاریخچه یا History-Based Breadcrumbs

این نوع، امروزه دیگر منسوخ شده محسوب می‎‌شود و جای خود را با بردکرامب مکانی تعویض نموده است. در این مسیر مبتنی بر تاریخچه، کاربر می‌تواند به ترتیب معکوس توالی زمانی، به صفحاتی که در صفحه وب سایت طی کرده است تا به نقطه‌ی کنونی برسد، رجوع کند. واضح است که عملکرد آن مشابه دکمه‌ی Back در مرورگرهاست. رایج‌ترین این نوع، بردکرامب «بازگشت به صفحه‌ی نتایج» است.

  •  خرید یا Shopify Breadcrumbs

بردکرامب خرید و مکان شبیه به یکدیگر هستند؛ با این تفاوت که موقعیت شما در خرید محصول در فروشگاه های اینترنتی را نشان می‌دهد.

بردکرامب (Breadcrumbs) چه تاثیری بر سئو دارد؟

با شرح انواع این عنصر، بایستی تا حد خوبی به چیستی و کارکردهای آن واقف شده باشید. حال مسأله‌ی دیگری که مطرح می‌شود، لزوم استفاده از آ«در وب سایت و اثرات آن بر سئو سایت است.

بردکرامب چطور می‌تواند بر بهبود سئو سایت مؤثر واقع گردد/

از نظر سئو، این عنصر حرکت در وب سایت را برای کاربران حقیقی تسهیل کرده، و آنان را به ماندن در وب سایت و دیدن صفحات بیشتری تشویق می‌کند. از این رهگذر می‌توان امید داشت تا نرخ پرش صفحه کاهش پیدا کند، که نکته‌ی بسیار کلیدی و مطلوب برای بهبود سئو سایت است.

بردکرامب breadcrumbs و اثر آن بر لینک سازی داخلی

حتما می‌دانید که، گوگل برای بهبود و هرچه بیشتر به تکامل رساندن الگوریتم‌های خود، به شدت نسبت به رفتارهای کاربران و نحوه‌ی استفاده‌ی آنان از ابزارهای در دسترسشان حساسیت قائل بوده و برای آن اهمیت ویژه‌ای نشان می‌دهد. همچنین، رضایت کاربر و افزایش مطلوبیت خدمات موتور جستجوی گوگل نیز برای این شرکت اهمیت داشته و سعی همیشگی بر تطابق هر چه بیشتر نتایج SERP با کوئری‌های جستجوشده توسط کاربران است.

بنابراین، واضح است افرادی که سعی در بهینه‌سازی وب سایت‌های خود بر اساس گوگل دارند، باید علاوه بر پیروی از پارامترهای اثربخشی سئو در گوگل، بر هر چه بهتر نمودن تجربه کاربری وب سایت نیز تأکید ورزند. استفاده از بردکرامب‌ها، موجب افزایش کیفیت همه جانبه‌ وب سایت خواهد گردید.این امر در نهایت به اختصاص یافتن امتیازات متعددی از سوی گوگل به شما و در نتیجه، کاهش رتبه‌ی وب سایت خواهد داشت.

تاثیر بردکرامب (Breadcrumbs) بر لینک‌سازی داخلی

لینک‌سازی داخلی یکی از مهم‌ترین بخش‌های سئو داخلی سایت است. هر Breadcrumbs خود از چند انکرتکست Anchor Text (کلماتی که با کلیک بر روی آن ها به صفحه دیگری ارجاع داده می‌شوید) تشکیل شده است. این موضوع خود به خود موجب می‌گردد تا بک‌لینک‌سازی داخلی قوی و مناسبی در سایت شما به کار گرفته شود که باعث بهبود سئو سایت شما خواهد شد. این امر به آن دلیل است که، می‌دانیم لینک‌سازی داخلی بر ایندکس کردن (ذخیره کردن یک نسخه پشتیبان از صفحه سایت توسط ربات‌های گوگل) و خزش صفحات ما توسط خزنده‌های گوگل مؤثر است.

همچنین، این خرده نان‌ها می‌توانند مسیر راه را به خزنده‌های گوگل نشان داده، و به اقناع وجود ساختاری منطقی در وب سایت ما به این ربات‌ها کمک ارزنده‌ای ارائه کنند. گوگل، خود وبمستران را به استفاده از این امکان تشویق می‌کند. برای مثال می‌توانید صفحه‌ی مربوط به توضیح انواع Breadcrumbs در developers.google.com را ملاحظه کنید. (برای ورود به این صفحه باید وی‌پی‌ان خود را روشن کنید.)

تاثیر بر کاهش نرخ پرش

امروزه و با پیشرفت موتورهای جست و جویی مانند گوگل، کمتر کسی به شکل مستقیم وارد صفحه اصلی یک سایت می‌شود. بسیاری از کاربران ترجیح می‌دهند تا با سرچ کردن، صفحه هدف خود را پیدا نمایند. استفاده از بردکرامب کمک خواهد نمود تا در صورت عدم تطابق نتیجه با مقصود کاربر، به وب سایت خود یک شانس دیگر بدهید تا با ارائه سایر مطالب محتوایی در وبسایت، از خروج بلافاصله‌ی کاربر جلوگیری کرده، و وی را به سمت محتوای مطلوبش راهنمایی کنید. ناگفته روشن است که این امر می‌تواند تا حد زیادی نرخ پرش هر وب سایتی را تعدیل بخشد.

تاثیر بردکرامب بر گوگل

 نحوه استفاده از برد کرامب (Breadcrumbs) در وردپرس

WooCommerce Breadcrumbs چیست؟

WooCommerce Breadcrumbs یک پلاگین ساده در وردپرس است که به شما اجازه‌ی سفارشی‌سازی بردکرامب‌های خود را می دهد.

می توانید از افزونه های این امکان در سیستم وردپرس استفاده کنید. افزونه Yoast نیز این کار را برای شما انجام خواهد داد. اضافه کردن این عنصر از طریق افزونه Yoast کار سختی نیست. شما باید کد زیر را در قسمت کدهای سایت و آن قسمت که علاقه دارید نمایش داده شود، وارد کنید:

if ( function_exists(‘yoast_breadcrumb’) ) {
yoast_breadcrumb( ‘

’,’

’ );
}
?>

معمولا آن را در در فایل‌های Page.php یا single.php قرار می‌دهند.

چطور باید بردکرامب را در وردپرس پاک کرد؟

از مسیر داشبورد وردپرس، این مسیر را دنبال کنید: Appearance > Customize > Content > Page Header section. با فشردن دکمه‌ Enable Breadcrumbs در این بخش می‌توانید آن را از وب سایت خود حذف کنید.

هنگامی که این کدها را در قسمت مورد نظر خود وارد کردید، حال وقت آن است که به قسمت تنظیمات پیشرفته قسمت بردکرامب افزونه Yoast مراجعه کنید و از فعال بودن آن آگاهی کسب کنید.

سخن آخر

همان طور که ملاحظه کردید، بردکرامب یک ویژگی ساده در وب سایت‌ها است که می‌تواند تغییرات عمده‌ای را در نتایجی که ممکن است از آن حاصل کنید را ایجاد نماید. این، خود می‌تواند چکیده‌ای از تمام ساختار و عملکردهایی باشد که ما در سئو و یا بهینه‌سازی تجربه‌ی کاربری با آن سر و کار داریم. در این جهان، بال زدن یا نزدن یک سنجاقک می‌تواند موجب شکل‌گیری یک گردباد در بخش‌های دیگر گردد. به همین دست دلایل است که توصیه می‌شود تا اداره و پشتیبانی وب سایت‌های حرفه‌ای به افراد حرفه‌ای در حال فعالیت در این حوزه سپرده شود. ما در تیم سئواینجا آماده‌ ارائه‌ی انواع خدمات سئو سایت و مشاوره سئو به شما مخاطبان گرامی می‌باشیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت سئوسفارش سئوتماس با سئواینجا