اهمیت سئو محلی (لوکال سئو) و ۵ راهکار برای آن

سئو محلی

عناوین محتوا

لوکال سئو یا سئو محلی بخشی از سئو است که برای بهینه‌سازی سایت به جهت جذب ترافیک ورودی از جستجوهای محلی انجام می‌شود. برای شرح بهتر سئو سایت محلی، باید ابتدا مفهوم جستجوی لوکال را توضیح بدهیم. همه‌ی ما با جستجوهای محلی آشنا هستیم و حداقل یک بار چنین جستجویی انجام داده‌ایم. وقتی در کنار کلمه‌ی کلیدی، از نام مکان یا محله استفاده می‌کنیم، در واقع یک جستجوی محلی انجام داده‌ایم. مثلا عبارت «قالیشویی در تهرانپارس» یک جستجوی محلی بوده که نیازمند بهینه‌سازی نتایج به کمک پارامترهای سئو محلی یا لوکال سئو است.

بسیار پیش آمده که در بیرون از خانه برای پیدا کردن کافی شاپ، رستوران یا قنادی از گوگل کمک گرفته‌ایم یا ماشینمان خراب شده و در محله‌ای که برایمان آشنا نیست، در اینترنت به دنبال تعمیرگاهی نزدیک گشته‌ایم. اگر دقت کنید، در تمامی این موارد به دنبال خدماتی با یک موقعیت خاص می‌گشتیم. تمام کار سئو محلی یا لوکال سئو این است که کسب و کار شما را به موقعیت جغرافیایی‌تان پیوند دهد. با سئو محلی شما می‌توانید در نتایج جستجوهای محلی دیده شوید و به کسب و کار خود رونق بدهید. این را می‌توان خلاصه‌ای از عملکرد و کاربرد لوکال سئو دانست.

لوکال سئو

چرا سئو محلی مهم است؟

با این که که امروزه بسیاری از خدمات به صورت آنلاین درآمده‌اند و در اپلیکیشن‌ها فعالیت می‌کنند؛ اما نباید فراموش کرد هنوز افرادی که با تکنولوژی میانه‌ی خوبی ندارند، کم نیستند و برای دریافت خدمات مورد نیاز خود حضوری مراجعه می‌کنند. علاوه بر این، خدمات و کسب و کار های بسیاری هستند که هنوز وارد اپلیکیشن‌ها و دنیای آنلاین نشده اند و از مشتریان خود به صورت حضوری استقبال می‌کنند. با وجود گسترش خدمات آنلاین، جستجوهای محلی به قصد یافتن خدمات در یک موقعیت خاص، همچنان جایگاه خود را حفظ کرده‌اند.

آیا لوکال سئو از دور خارج شده است؟

امروزه با گسترش هر چه بیشتر ابزارک‌های هوشمند و اپلیکیشن‌های تحت این گجت‌ها که برای ایجاد ارتباط میان مشتریان و کسب و کارهای سنتی ایجاد شده‌اند؛ اهمیت لوکال سئو بیش از هر زمان دیگری است.

علاوه بر این دلایل، آمار نیز به نفع اهمیت سئو محلی شهادت می‌دهند. اگر بخواهیم با اعداد و ارقام صحبت کنیم، منابع معتبر زیادی در اینترنت و فضای مجازی وجود دارند که می‌توان این ادعا را به آن‌ها مستند کرد. به گزارش سایت Search Engine Roundtable گوگل اعلام کرده است که، ۴۶ درصد از جستجوها با نیت محلی انجام شده‌اند. همچنین، جستجوی عبارت «نزدیک من» ۱۵۰ درصد بیشتر از جستجوهای محلی سنتی رشد داشته است.

نتیجه سئو محلی

ویژگی جستجوهای محلی این است که معمولا با قصد خرید انجام شده و به مراجعه‌ی حضوری ختم می‌شوند. ۷۴ درصد از مصرف‌کنندگانی که بر روی گوشی‌های خود جستجوی محلی انجام می‌دهند، در همان روز به فروشگاه مورد نظر خود مراجعه می‌کنند. تمامی این موارد نشان می‌دهد که لوکال سئو و اخذ مشاوره سئو محلی به طور کاملا مستقیم می‌تواند در افزایش فروش شما تاثیر گذار باشد.

برای بهبود سئو محلی سایت از کجا شروع کنیم؟

با عنایت به نکاتی که در بالا بیان گردید، می‌توان گفت که تا اینجا، از اهمیت خدمات سئو سایت برای سئو محلی یا همان لوکال سئو آگاه شدیم. حال قدم به قدم برای بهبود سئو محلی سایت، شما را راهنمایی می‌کنیم.

نتیجه گرفتن از لوکال سئو چقدر طول می‌کشد؟

برای پاسخ به این پرسش باید دانست که سئو یک مسابقه است و در این آوردگاه، بهترین‌ها در حال رقابت هستند. در حالت کلی می‌توان گفت که اگر سئو محلی به خوبی اجرا شود، ممکن است از دو هفته تا حتی یک سال زمان برای دیدن کامل نتایج حاصل از آن، لازم باشد.

واضح است که اگر اطلاعات کسب و کار شما در بستر اینترنت موجود نباشد، در نتایج جستجوهای مرتبط هیچ جایگاهی نخواهید داشت. بنابراین اولین قدم لوکال سئو، شناساندن آدرس و موقعیت کسب و کار شما به گوگل است. برای درک بهتر ساز و کار گوگل، باید دانست که اساس فعالیت و عملکردهای گوگل، و به تبع آن انواع فعالیت‌های بهینه‌سازی محور موتورهای جستجو، اعم از لوکال سئو، مفهومی به «الگوریتم‌» است که گوگل به طور گسترده از آنان استفاده می‌کند. این الگوریتم‌ها، فرآیندی پیچیده از نتیجه‌گیری‌های منطقی کامپیوتر هستند که بر اساس آن، ماشین، محتواها و رفتارهای انسانی را تجزیه و تحلیل می‌نماید.

گفته می‌شود که گوگل از بیش از ۲۰۰ الگوریتم متفاوت برای پیشبرد اهداف خود استفاده می‌کند. در این میان، برخی از آنان توسط خود این شرکت به طور رسمی معرفی گشته‌اند و برخی نیز، طی سال‌های طولانی فعالیت این موتور جستجو، توسط متخصصین شناسایی گشته‌اند. با این وجود، هیچکس به جزپیات تمامی الگورتم‌های گوگل دسترسی ندارد. به بحث اصلی درباره لوکال سئو برمی‌گردیم. پیشنهاد دادن به نتایج محلی از نتایج عملکرد دو الگوریتم، به نام‌های الگوریتم کبوتر و الگوریتم موش کور است. در مقاله‌ای که در سئواینجا در مورد الگوریتم‌های گوگل منتشر شده است، می‌توانید اطلاعات کاملی در این مورد به دست بیاورید.

الگوریتم کبوتر گوگل

در اینجا به چند کار مفید که برای بهینه‌سازی سئو محلی سایت خود می‌توانید انجام دهید، اشاره می‌کنیم.

  • آدرس، شماره تلفن و نام را در سایت درج کنید.

برای این کار ابتدا باید آدرس، تلفن و نام شما در سایتتان قابل رویت شود. بهتر است این مشخصات را در Footer سایت وارد کنید تا در تمامی صفحات موجود باشد.

  • از گوگل مپ غافل نشوید.

قدم دیگر برای لوکال سئو، شناساندن موقعیت جغرافیایی کسب و کار به گوگل، با استفاده از گوگل مپ است. گوگل مپ به شما این امکان را می‌دهد که مشخصاتی مانند نام، شماره تلفن، آدرس، ساعت کاری و عکس هایی از محیط کسب و کارتان را ثبت کنید و توسط گوگل فهرست شوید.

Schema فرمتی از درج اطلاعات در سایت است، که به گوگل اطلاعات تکمیلی در مورد محتوای سایت می‌دهد. گوگل این اطلاعات را در قالب Rich Snippet به کاربران نشان خواهد داد. برای مطالعه‌ی بیشتر در مورد اسکیما مقاله‌ی «اسکیما چیست و چه تاثیری بر سئو دارد؟» را مطالعه کنید.

  • چگونه از Schema برای بهبود سئو محلی استفاده کنیم؟

تمام مشخصاتی که برای سئوی محلی نیاز است را می‌توانید از طریق Schema به گوگل بفهمانید. برای این کار، کدهای مربوطه را در بخش Head سایت خود وارد کنید. این کدها در سایت Schema.org قابل دسترسی هستند.

اینجا بخش‌هایی از این کد‌ها را برای شما درج می‌کنیم:

اسکیما برای سئو محلی

برای بهینه سازی و نیزعملکرد بهتر در لوکال سئو، کافی است به جای نام شرکت، آدرس و غیره، مشخصات مربوط به شرکت خود را وارد کنید.

  • دایرکتوری‌های اطلاعات مشاغل برای سئو محلی را جدی بگیرید.

احتمالا برنامه‌هایی مانند دانرو یا پونز را دیده و یا نام آن‌ها را پیش از این شنیده‌اید. این اپلیکیشن‌ها اطلاعات مرتبط با مشاغل را همراه با لوکیشن آن‌ها گردآوری کرده‌اند. حضور کسب و کار شما در این سایت‌ها مانند یک لینک سازی خارجی قوی در ارتباط با جستجوهای محلی عمل کرده و کسب و کار شما را به جستجوکنندگان می‌شناسانند. دانرو، پونز، دیتاشهر و Foursquare نمونه‌هایی از این سایت‌ها هستند. علاوه بر این، سایت‌های دایرکتوری دیگری نیز هستند که مانند یک کتابخانه‌ی بزرگ، اطلاعات مشاغل را در خود جای داده اند. ثبت اطلاعات در این سایت‌ها کمک بسیاری به سئو محلی شما می‌کند.

  • در سئوی On-Page متغیرهای محلی را رعایت کنید.

سئو داخلی اساسی ترین بخش در اجزا و انواع مختلف سئو، از جمله لوکال سئو است. در سئو با اهداف محلی نیز سئو داخلی شما نقش مهمی دارد. برخی از نکاتی که برای بهبود سئو محلی در داخل سایت باید رعایت کرد به این شرح است:

  • در تگ‌های H1، Title و متاتگ‌ها، سعی کنید از نام شهر و محله‌ی خود در کنار کلمات کلیدی استفاده کنید.
  • صفحات لندینگ مهم‌ترین صفحات سایت شما است. در محتوای این صفحات عبارات کلیدی مرتبط با مکان خود را به کار ببرید. سعی کنید در URL لندینگ‌ها نیز این نکته را رعایت کنید.
  • در تگ آلت تصاویر نیز از عبارات مرتبط با شهر و محله استفاده کنید.
  • لوکیشن خود را در قالب Google Map در لندینگ سایت خود قرار دهید.

آیا کارهایی بیشتر از این موارد برای برنده شدن در مسابقه‌ی لوکال سئو می‌توان انجام داد؟

سئو هیچ وقت یک مسابقه که بایستی از روی قواعد از پیش تعیین شده انجام شود، نبوده است. علاوه بر موارد ذکر شده، تسهیل به اشتراک گذاری محتواها در شبکه‌های اجتماعی و حضور پررنگ در آن‌ها، تمرکز بر روی چند کلیدواژه‌ محبوب در محدوده هدف، بهبود عملکردهای سایت و بسیاری موارد دیگر را می‌توان از راهکارهای عملی برای بهبود سئو محلی دانست

نتیجه گیری:

فعالیت‌های لازم برای سئو محلی، عموما رایگان یا کم‌هزینه هستند. حتی اگر سایت هم نداشته باشید، حضور نام و مشخصات کسب و کار شما در دایرکتوری‌ها و گوگل مپ به طور مستقیم، مشتریان را روانه‌ کار شما می‌کند و در افزایش درآمدتان تاثیر گذار است.

سئو لوکال

هر کسب و کاری که دارید، باید بدانید سئو محلی سریع‌ترین و بهینه‌ترین نتیجه را برای شما خواهد داشت. به خصوص برای کسب و کارهای کوچک، لوکال سئو بهترین راه برای افزایش درآمد فروش است. اگر تا به حال سئو محلی انجام نداده‌اید، دست به کار شوید. مطابق توصیه‌های داده شده و یافتن محتواهای آموزش سئو و یا برون‌سپاری پروژه به شرکت‌های حرفه‌ای و ممتاز در این زمینه، رتبه‌ی سایت خود در نتیجه‌ی جستجوهای محلی را بهبود ببخشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت سئوسفارش سئوتماس با سئواینجا