سئو موبایل و معرفی ۳ بخش تاثیر گذار بر آن


عناوین محتوا

محوریت سئو موبایل آینده‌ی محتوم این حرفه در سال‌های آینده خواهد بود. امروزه اهمیت سئو سایت برای کمتر کسی پوشیده است. سئو از کلیدی‌ترین فعالیت‌های مرتبط با بازاریابی دیجیتال است که علاوه بر هزینه‌ی پایین و کسب نتایج پایدار و دیرپا، شاخص‌های کلیدی عملکرد تجاری نیز همواره در حال تأکید بر بهره‌وری بالای هزینه‌ها و فعالیت‌های انجام شده حول محور آن هستند.

پیش از پرداختن به اهمیت و روش‌های کاربردی سئو موبایل ، باید به این نکته توجه داشت که بهینه‌سازی موتور جست و جو در ماهیت خود یک فعالیت بازار محور است؛ به همین علت با تغییرات جامعه و رفتار مصرف‌کنندگان، سئو (و به تبع آن، سئو موبایل) هم به سرعت در حال دگرگونی و همگام‌سازی خود با تغییرات روز می‌باشد. بسیاری از آمارها و تحقیقات میدانی بازاریابی جمع‌آوری شده در این امر می‌توانند به کمک متخصصین سئو آمده تا بتوانند بیشترین بهبود را در عملکرد خود و روش‌های عملی خود داشته باشند. 

تغییرات در سهم اینترنت همراه و افزایش اهمیت سئو موبایل

در این میان از پررنگ‌ترین سیگنال‌هایی که در سال‌های اخیر در حال مخابره از طریق کانال‌های گوناگون بوده رشد روزافزون اهمیت سئو موبایل است. آمارهای متعددی در ایران و جهان حاکی از این هستند که ضریب نفوذ اینترنت در میان مردم به شدت وابسته به موبایل‌های هوشمند می‌باشد.

به گزارش ایسنا و بر اساس آمارهای منتشر شده توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، بالغ بر ۸۸٪ کاربران اینترنت کشور از اینترنت همراه استفاده می‌کنند. البته این امر محدود به ایران نبوده و رفتار کاربران اینترنت در سر تا سر جهان در حال تغییر و حرکت به سوی استفاده از اینترنت همراه است.

ضریب نفوذ اینترنت همراه و سئو موبایل

گفته می‌شود در سال ۲۰۲۰، تعدادی افرادی که در جهان به اینترنت دسترسی دارند به حدودا ۵۲/۴٪ رسیده است. بنا بر پیش‌بینی‌های صورت گرفته، این رقم سالانه با حدودا ۱/۵٪ رشد رو به روخواهد بود. همچنین، میزان سرچ روزانه در موتور جست و جوی گوگل، در حال حاضر چیزی در حدود ۴ میلیارد است که با احتساب ۳۶۵ روز در هر سال، به عدد دیوانه‌وار سالیانه ۱/۳۸ تریلیارد سرچ در سرتاسر جهان خواهیم رسید.

همچنین در سال ۲۰۰۹، فقط و فقط ۰/۷٪ از ترافیک کل وب از طریق تلفن همراه بود؛ اما امروزه این عدد به چیزی در حدود ۶۵٪ رسیده است. 

این اعداد کاملا اهمیت سئو موبایل و پتانسیل عظیمی که در بهینه‌سازی موتورهای جست و جو برای آن نهفته است را نشان می‌دهد. با پیشرفت و ترویج پدیده‌ی نوظهور تلفن هوشمند (Smart Phone) در طی قرن ۲۱ این موضوع هر روز در حال پررنگ‌تر شدن است.

در ابتدای سال ۲۰۲۰ میلادی گوگل با معرفی الگوریتم Mobile First Index، اهمیت سئو موبایل را حتی بیشتر از چیزی که پیش از آن بود، نمود.

در سال ۲۰۲۲ اگر صفحه‌ی مجازی شما روی پلتفرم‌های همراه قال ارائه شدن نباشد، به سختی در بازی شکست خواهید خورد. اخذ مشاوره سئو در این باب یک امر چشم‌پوشی ناپذیر برای گردانندگان کسب وکارهای مجازی خواهد بود.

در این یادداشت همراه سئو اینجا باشید تا ۳ بخش تأثر گذار بر بهبود سئو سایت موبایل را بشناسید.

اهمیت سئو موبایل

سئو موبایل چیست؟

هر گونه فعالیتی که در راستای بهبود تجربه کاربری (UX) و بهینه‌سازی نسخه موبایل سایت انجام شود را می‌توان سئو موبایل دانست. این فعالیت‌ها را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد:

۱ـ افزایش سرعت سایت

۲ـ دسترسی آسان به محتوا

۳ـ طراحی واکنش‌گرا (Responsive Design)

توجه به این نکته ضروری است که با وجود اهمیت تبلت‌ها برای ساخت طراحی ریسپانسیو، وقتی صحبت از موبایل می‌شود، منظور تنها گوشی‌های هوشمند هستند.

افزایش سرعت سایت در سئو موبایل

بر اساس تحقیقات انجام شده، هر صفحه از سایت در موبایل ۳ ثانیه زمان دارد تا «لود» شده و محتوای خود را به کاربر نشان دهد. در غیر این صورت، شخص آن سایت را ترک خواهد کرد. این امر اثر منفی زیادی بر سئو سایت از طریق افزایش نرخ پرش (Bounce Rate) آن وب سایت خواهد داشت. نرخ پرش، معیاری است ک نشان می‌دهد کاربران چه صفحاتی را به دلیل محتوای نامطلوب آن برای ایشان ترک می‌کنند. این معیار از شاخص‌های اصلی گوگل برای رتبه‌دهی به صفحات مختلف در بستر اینترنت است.

برای اینکه سرعت لود شدن سایت در نسخه موبایل بالاتر برود، تکنیک‌های متنوعی وجود دارد.

الف‌ـ استفاده از پروژه AMP: یک پروژه متن باز و کاملا رایگان از طرف گوگل است که با استفاده از فناوری جدید و کاهش حجم صفحات از طریق بارگذاری نکردن فریم‌های پر حجم، می‌تواند باعث شود سرعت سایت شما در نسخه موبایل به طرز چشم‌گیری افزایش یابد.

پروژه AMP مزایا و کاربردهای دیگری نیز دارد که ما به طور مفصل در مقاله تاثیر AMP بر سئو سایت درباره‌ی آن صحبت کرده‌ایم.

ب‌ـ استفاده از ابزار GT-Metrix: یکی از سایت‌های کاملا معروف و قدرتمند در مورد سرعت سایت که به صورت آنلاین از سایت شما تست گرفته و گزارشی جامع درباره نکات منفی و مثبت سرعت سایت در موبایل به شما می دهد. شما با استفاده از این امکان مبتنی بر بستر وب خواهید توانست تا با مشاهده‌ی نکات کلیدی پیشنهادی، سرعت سایت خود را افزایش بخشیده و سئو موبایل خود را بهبود دهید.

بهبود سرعت در سئو

ج‌ـ استفاده از CDN: مخفف کلمه Content Delivery Network است که معنای آن شبکه توزیع محتوا می‌باشد. این شبکه سرورهای محتلفی در سرتاسر جهان دارد و اطلاعات سایت شما از قبیل فیلم، عکس و حتی فایل‌های CSS را در خود ذخیره می‌کند. کاربرد این فناوری در مواردی است که برای کمک به دریافت اطلاعات از سوی سرور اصلی، ابتدا اطلاعاتی که در سرورهای محلی ذخیره کرده است را به کاربر نشان داده تا سرعت بارگیری سایت بالاتر برود.

آیا استفاده از CDN اجباری است؟

این سرویس بیشتر برای وب سایت‌هایی مناسب خواهد بود که احتمال می‌دهند کاربرانی در نقاط جغرافیایی پراکنده در سطح قاره‌ای باید تحت پوشش قرار دهند. اگر مشتریان شما تنها در داخل کشور هستند، می‌توانید از این سرویس صرف نظر کنید.

ایجاد دسترسی آسان به محتوا برای بهبود سئو موبایل

این امر از نکات بسیار پر اهمیت در سئو موبایل است. در کل می‌توان گفت دسترسی آسان به محتوا، یعنی کاربر برای به دست آوردن اطلاعات در سایت ما دچار دردسر نشود. عدم تأمین این خواسته موجب خروج کاربر از سایت و افزایش نرخ پرش خواهد شد.

برای نیل به این هدف باید نمایش محتوا از طریق موبایل، با نسخه دسک‌تاپ تفاوت‌هایی داشته باشد.

مثلا تغییر سایز عکس‌ها، به نحوی که برای نمایش در موبایل کاملا بهینه باشند.

تغییر سایز فونت نسبت به نسخه دسکتاپ، به صورتی که کاربر در صفحات نمایشگر کوچک به سادگی بتواند محتوای متنی را مطالعه کند.

طراحی واکنش‌گرا و رسپانسیو در سئو موبایل

طراحی رسپانسیو و واکنش‌گرا یعنی اینکه وب سایت ما دارای انعطاف پذیری بالایی در نمایش یک صفحه در پلتفرم‌های مختلف داشته باشد. در طراحی واکنش‌گرا ما سعی خواهیم نمود تا به گونه‌ای سایت را طراحی کنیم که با توجه به سایز صفحه، نوع مرورگر و …، بهترین حالت ممکن برای نمایش صفحه را پیدا کرده و به کاربر نمایش دهد.

چطور می‌شود به تفکیک پلتفرم، نسخه‌های مختلف یک وبسایت را مشاهده کرد؟

جز روش‌های مبتنی بر نرم‌افزار مرورگر، در پایگاه اینترنتی responsivetesttool.com این امکان فراهم است تا بتوان نمودهای مختلف یک صفحه را بررسی کرد.

در بسیاری از مرورگرها شما می‌توانید با فشردن دکمه‌ی F12 و قسمت Toggle Device Toolbar و یا کلیدهای ترکیبی Ctrl +Shift +M نسخه ی موبایل صفحه را مشاهده کنید.

طراحی رسپانسیو

چند روش دیگر برای بهینه‌سازی سئو موبایل

مواردی که در بالا ذکر کردیم تنها روش‌های متصور برای بهبود وضعیت یک وبسایت موبایلی نیستند. اینجا قصد دارم چند نکته‌ی تکمیلی که در این رابطه امکان بحث دارند را مطرح کنم.

بهینه‌سازی متاتگ‌ها

تعداد کاراکترهایی که گوگل اجازه قرار دادن آن در متا تایتل SERP نسخه وب را می‌دهد تنها ۶۰ عدد است. اما در نسخه‌های موبایل شما اجازه وارد کردن کاراکتر بیشتری را خواهید داشت که باعث افزایش توانایی در امر هدف‌گذاری می‌شود.

به یاد داشته باشید که توزیع کلیک‌های کاربران روی نتایج SERP امری است که به سادگی و گاهی با یک عبارت جذاب و یا ایموجی جالب قابل دگرگونی است.

بهبود سایر اطلاعات فراداده‌ای

همچنین در نسخه‌های موبایل، امکان نشان دادن تصویر شاخص در نتایج جست و جو SERP وجود دارد که شما با استفاده از عکس‌های جذاب و کاربردی، می‌توانید کاربران بیشتری را به سایت خود جذب کنید. به یاد داشته باشید همان طور که در آموزش سئو یاد گرفته‌اید، در سئو موبایل و دیگر زیر مجموعه‌های مشابه، تمایز در نتیجه‌ی نمایش داده شده از روش‌های جذب کلیک از سوی کاربران است.

استفاده از کدهای اسکیما Schema نیز گزینه دیگری است که باعث نمایش موارد تکمیلی مانند AMP، نمایش امتیاز و ریچ اسنیپپت‌های مختلف می‌گردد. این نکته برای جذب کاربران موبایلی بسیار موثر است و پیشنهاد می‌شود حتما از آن استفاده کنید.

آینده سئو موبایل

سئو موبایل تکنیکال

در پست بهبود سئو موبایل وبلاگ MOZ و چند بلاگ مطرح دیگر پیشنهاداتی در رابطه با بهبود هر چه بیشتر عملکرد فنی سایت و نقش آن در بهبود سئو سایت مطرح گردیده است.

در گذشته وبمستران برای کاهش حجم مورد نیاز بارگذاری شده روی پلتفرم کاربر و یا عدم پشتیبانی تمام موبایل‌ها از کدهای CSS یا JavaScript، از اضافه نمودن این کدها و یا تصاویر روی نسخه‌های موبایل صرف نظر می‌کردند.

به یاد داشته باشید که این عمل، مربوط به روز‌های گذشته است و دیگر نمی‌تواند کاربردی ارزیابی گردد. علاوه بر آن، این کار ممکن است روند کرال و ایندکس شدن وب سایت توسط گوگل را نیز متأثر کند. 

بهره‌گیری از سئو محلی هم می‌تواند بسیار کاربردی در نظر گرفته شود. به یاد داشته باشید امروزه گوشی موبایل برای مشتریانی که به دنبال خدمات خود در شهرها در محله‌های ناآشنا هستند به مثابه نقشه‌ی راه عمل می کند.

نکات ظریف دیگری را نیز می‌توان به این سیاهه افزود. از جمله، در نظر گرفتن اندازه‌ی مناسب برای دکمه‌ی اقدام به عمل روی وب سایت برای انگشتان ضخیم‌تر برخی کاربران، و یا در نظر گرفتن آدرسی جداگانه برای نسخه‌ی موبایلی سایت می‌تواند از این جمله برشمرده شود.

Dynamic Serving چیست؟

برخی وبمستران و متخصصین سئو اعتقاد دارند اختصاصا آدرسی جداگانه برای نسخه موبایل باعث اختلال در عملکرد سایت و یا کرال شدن آن خواهد شد. به همین علت با استفاده از امکانات Dynamic Serving از سرور می‌خواهند تا با تشخیص نو مرورگری که کاربر با آن وارد سایت شده است، نوع دستگاه او را تشخیص داده و وی را به سمت نسخه‌ی مناسب خود او هدایت کند.

جمع‌بندی

اهمیت سئو موبایل هر روز با افزایش ضریب نفوذ تلفن‌های هوشمند و اینترنت همراه افزایش می‌یابد؛ تا حدی که حتی گوگل خود نیز، توجه خود به نسخه موبایل را بیشتر نموده است. پس می‌توان گفت که بادهای تغییر در این سرزمین در حال وزیدن است. اما نباید نگران بود. در هر تغییری می‌توان گشایشی را برای بهبود اوضاع متصور شد. گسترش اهمیت سئو موبایل را هم می‌توان در این معنا تعبیر کرد. در سال‌های آینده، سئو موبایل می‌تواند به ستون اصلی فعالیت‌های بهینه‌سازی موتورهای جستجو مبدل گردد. اصلی‌ترین دلیل این امر، افزایش اینگیجمنت کسب و کارهای مختلف با کاربران اینترنت به کمک گجت‌های همراه آنان است. این موضوع خواهد توانست تا به فعالیت‌های تجاری واقع بر بستر وب ابعاد جدیدی ببخشد و فرصت‌های تجاری بی‌شماری را خلق کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت سئوسفارش سئوتماس با سئواینجا