link juice

عناوین محتوا

Link juice به اصطلاحی در دنیای سئو است که مفهوم آن ارزش و اعتبار منتقل شده از یک صفحه سایت به صفحه دیگر است. این اعتبار از طریق لینک های مرتبط یا همان هایپر لینک ها منتقل می‌شود. این مفهوم به همین سادگی نیست و تمام سئو روی همین مفهوم می‌چرخد.

موتورهای جستجو این لینک ها را به عنوان یک رای مثبت در نظر می‌گیرند که نشان می‌دهد صفحه شما ارزشمند است و ارزش دیده شدن را دارد. با درک عمیق link juice، دید وسیع‌تری از لینک سازی خواهیم داشت و استراتژی‌های بهتری خواهیم چید، چه بسا پی ببریم که چه اشکالاتی تاکنون در لینک سازی داشتیم و روحمان هم خبر نداشته است!

پس اگر می‌خواهید با مفهوم و روش عمکلرد link juice به خوبی آشنا شوید و از این طریق برای سایت خود ارزش و اعتبار بیافرینید در این مقاله با تیم سئو اینجا همراه باشید.

link juice

Link juice چیست؟

ابتدا یک مثال می‌زنم، فرض کنید که یک بیل گیتس شما را بشناسد و همه جا اعلام کند که شما یک فرد توانا و حرفه‌ای هستید (چه رویای شیرینی!). کدام شرکت درخواست استخدامی شما را رد می‌کند؟ بعید می‌دانم رد کنند، حتی خود مایکروسافت هم یک جلسه مصاحبه به شما پیشنهاد خواهد داد!

چرا این اتفاق می‌افتد؟ چون بیل گیتس اعتبار بسیار بالایی دارد و نظر او درباره شما، به اعتبار شما می‌افزاید در نتیجه به شما بیشتر توجه می‌کنند. همین اتفاق در دنیای وب هم برقرار است. اگر سایتی که DA و PA بالایی دارد به شما لینک دهد مقداری از اعتبار آن به شما منتقل می‌شود و در چشم گوگل معتبرتر خواهید شد، به این مفهوم link juice گفته می‌شود.

اهمیت link juice در سئو سایت

فرض کنید که دو سایت A و B دارای اعتبار یکسان هستند. به سایت A چهار لینک خروجی معتبر وارد می‌شود ولی به B دو لینک معتبر. مانند شکل زیر:

اهمیت link juice

در این حالت سایت A، link juice بیشتری دریافت می‌کند بنابراین اعتبار آن بالاتر می‌رود و بیشتر به چشم گوگل خواهد آمد. طبیعی است که در لیست نتایج باید A نسبت به B، بالاتر باشد. بنابراین link juice بر سئو سایت تأثیر قابل توجهی دارد و اگر به درستی پیاده سازی شود به افزایش اعتبار سایت کمک بزرگی می‌کند. خدمات سئو سایت یک استراتژی برای لینک سازی زمانی خوب خواهد بود که اعتبار بیشتری به سایت سرازیر کند طوری که تا مدت طولانی سایت از آن تغذیه شود.

اما جالب است بدانید که هر بک لینکی ارزش و اعتبار انتقال نمی‌دهد. لینک‌های fallow و nofallow این موضوع را کنترل می‌کند. همانطور که می‌دانید گوگل لینک‌های فالو را دنبال می‌کند در حالی که از دنبال کردن لینک‌های نوفالو امتناع می‌ورزد.

لینک های فالو

همان طور که در شکل زیر مشخص است لینک‌های فالو، اعتبار را از سایت مبدأ به مقصد انتقال می‌دهد. PA صفحه مبدأ به طور یکسان بین تمام لینک‌های فالو تقسیم می‌شود.

تاثیر link juice

اما این موضوع در لینک‌های نوفالو برقرار نیست. در واقع لینک نوفالو از انتقال link juice جلوگیری می‌کند. با این کار می‌توان link juice را مدیریت کرد.

لینک های نوفالو

با کمک فالو و نوفالو می‌توان pa صفحه را ذخیره کرد و به لینک‌های داخلی مهم‌تر مثل فوتر و سایدبار داد تا اعتبار صفحات دیگر سایت تقویت شوند.

Link juice های مفید:

اعتبارهایی که به سایت شما سرازیر می‌شوند زمانی ارزش دارند که شامل موارد زیر باشند:

 • موضوع آن صفحه با سایت شما مرتبط باشد.
 • صفحاتی که page rank بالایی دارند
 • صفحاتی که لینک خروجی کمی دارند
 • محتوای سایت باکیفیت باشد
 • صفحاتی که رنک بالایی در SERP دارند.
 • صفحاتی که محتوای آن توسط کاربران تولید می‌شود.

Link juice های بی ارزش:

اگر link juice شامل موارد زیر باشد تاثیری در افزایش اعتبار سایت شما نخواهد داشت:

 • موضوع صفحه با لینک شما مرتبط نباشد
 • Nofallow باشد
 • صفحاتی که لینک‌های خروجی زیاد دارند چون گوگل ‌فکر می‌کنه لینک شما هم اسپم است
 • صفحات index نشده
 • لینک‌های paid

این موراد را حتماً در لینک سازی در نظر داشته باشید حتی به کمک سرچ کنسول می‌توانید تمام بک لینک‌های خود را ببینید و این موارد را در آن‌ها چک کنید.

چطور link juice را اندازه‌ گیری کنیم؟

گوگل از الگوریتم page rank برای اندازه گیری link juice استفاده می‌کند اما شما با استفاده از ابزارهای آنلاین ‌می‌توانید این مورد را اندازه گیری کنید، مانند: MOZ Domain Authority، Majestic .

کنترل linkjuce های سایت:

پیشنهاد می‌شود که لینک‌های داخلی fallow باشد تا اعتبار صفحات سایت روی یکدیگر پخش شود و DA کلی سایت بالاتر رود. از طرفی اگر نگران کم شدن link juice صفحه خود هستید می‌توانید لینک‌های قسمت نظرات کاربران را nofallow کنید تا جریان link juice به لینک‌های اسپم متوقف شود و از اعتبار باقیمانده به لینک‌های مهم‌تر مانند فوتر و سایدبار برسد.

چکار کنیم که link juice های بیشتری به سایت وارد کنیم؟

 • محتوای غنی، جذاب تولید کنیم
 • مشارکت در تولید محتوا برای سایت‌های دیگر
 • فعالیت در انجمن‌ها
 • انتشار دادن محتوا در شبکه‌های اجتماعی
 • استفاده از hreflang
 • نظر دادن در وبلاگ‌های مرتبط

نتیجه گیری

Link juice مفهومی پایه‌ای در سئو می‌باشد که در افزایش اعتبار سایت تأثیر بالایی دارد. هر چه سایت‌های معتبرتر به سایت شما بین بدهند اعتبار شما بالاتر می‌رود.

همین امر به صورت غیر مستقیم به افزایش فروش شما کمک می‌کند چرا در لیست نتایج بالاتر خواهید بود. با ابزارهای اندازه گیری link juice صفحات مهم خود را بررسی کنید و در لینک سازی خود این مورد را در نظر داشته باشید.

برای گرفتن مشاوره سئو در بهینه سازی سایتتان می توانید با سئو اینجا در ارتباط باشید یا برای اینکه آموزش سئو تخصصی تری را داشته باشید می توانید مقالات سئو اینجا را مطالعه بفرمایید.

سعید حسن آبادیمشاهده نوشته ها

سعید حسن آبادی هستم، متخصص و استراتژیست سئو دیجیتال مارکتر و مدیر محصول گذشته، سئو کار امروز سئو مستر وبسایت‌های Rond.ir ، Monta.ir ، Nam.ir و ...

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعرفه سئونمونه کارتماس با ما