بک لینک اسپم چیست و چگونه می‌توان آن را حذف کرد؟

لینک سازی اسپم

عناوین محتوا

لینک اسپم یکی از موضوعات مهم در سئو سایت است. اگر با مفهوم سئو آشنایی داشته باشید احتمالاً مفهوم بک لینک را می‌شناسید. همان طور که می‌دانید بک لینک سازی یکی از اقدامات مهم در سئو خارجی می‌باشد. سئو کاران به کمک این روش، رتبه سایت را بالا می‌برند.

اما هر بک لینکی خوب نیست و بک لینک بد هم داریم. لینک بد یا همان لینک اسپم یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که سایت‌ها با آن دست و پنچه نرم می‌کنند. لینک اسپم باعث افت اعتبار سایت نزد گوگل می‌شود. در این مقاله قصد داریم به طور دقیق به ویژگی‌ لینک‌های اسپم بپردازیم که بتوانیم آن‌ها را شناسایی کنیم و در انتها به کمک روشی که ارائه شده است آن‌ها را حذف کنیم.

شناسایی لینک اسپم

بک لینک اسپم چیست؟

معنای لغوی اسپم، هرزنامه است و لینک اسپم یک نوع لینک بد، سمی و غیر طبیعی (مقاله پیشنهادی: منظور از بک لینک غیر طبیعی چیست؟) می‌باشد. این نوع لینک‌ها مخرب هستند و به رتبه و جایگاه سایت آسیب جدی وارد می‌کنند.

اما اینکه چطور گوگل این لینک‌ها را شناسایی می‌کند وظیفه‌ الگوریتم پنگوئن می‌باشد. پنگوئن در بازه‌های زمانی مشخص به سایت مورد نظر رجوع می‌کنند و اگر لینک نامرتبط مشاهده کنند به آن سایت مشکوک شده و آن را جریمه می‌کنند؛ با زیاد شدن تعداد این لینک‌ها احتمال پنالتی شدن سایت هم وجود دارد.

در واقع در یک مثال بخواهم بگویم، بک لینک اسپم مانند این است که بی اجازه به در دیوار شهرداری پوستر تبلیغاتی بچسبانیم. لینک سازی اسپم یکی از روش‌های سئو کلاه سیاه است و افرادی که از این روش استفاده می‌کنند به گمان خود سر گوگل کلاه گذاشته و رتبه خوبی می‌گیرند غافل از اینکه گوگل هر روز الگوریتم‌های خود را آپدیت می‌کند و باهوش‌تر می‌شود.

سایت‌های زیادی با این تکنیک در کوتاه مدت بالا می‌آیند اما بعد از اینکه گوگل متوجه می‌شود آن‌ها را پنالتی می‌کند. در این شرایط بازگشت به جایگاه قبلی بسیار دشوارتر خواهد بود.

مضرات لینک اسپم

نکته مهم: امکان دارد رقبا از لینک‌های اسپم برای کاهش رتبه سایت رقیب استفاده کنند. بنابراین حتی اگر شما به صورت کاملاً اتو کشیده و تمیز هم سئو کنید باز هم احتمال دارد که ناخواسته از جانب گوگل جریمه شوید آن هم به خاطر بک لینک‌های اسپم که خودتان دخالتی در آن نداشته‌اید.

چگونه بک لینک‌ اسپم را شناسایی کنیم؟

برای شناسایی بک لینک‌های اسپم، لازم است که ابتدا تمام بک لینک‌های سایت خود را استخراج کنید. برای این کار می‌توانید به سرچ کنسول مراجعه کرده و در قسمت links لینک‌های خروجی خود را آنالیز کنید. البته برای دسترسی کامل به تمام بک لینک‌ها، ابزار majestic و ahref بهتر هستند. با دقت لینک‌ها را بررسی کنید و ببینید کدام لینک‌ها بی کیفیت و بی ارزش هستند. سپس لیست کامل آن‌ها را استخراج کنید که در مرحله بعد برای حذف به آن نیاز دارید.

برای شناسایی لینک‌های اسپم موارد زیر را در نظر بگیرید که از کدام سایت‌ها می‌باشد:

 • سایت‌هایی که عمر دامنه آن‌ها کم است
 • سایت‌هایی با تعداد صفحات کم
 • وب سایت با DA پایین
 • سایت با spam score بالا
 • صفحاتی که بیش از 100 لینک خارجی دارند
 • سایت جریمه شده

ویژگی لینک اسپم:

 • لینک‌های site-wide مانند: سایدبار، هدر و فوتر
 • لینک‌هایی با انکرتکست یکسان
 • لینک از link farm (مزرعه لینک)
 • لینک پست مهمان
 • لینک دهی تبادلی
 • لینک‌های حاصل از نرم افزار بک لینک سازی

با چک کردن این موارد در بک لینک‌های سایت خود می‌توانید به موقع آن‌ها را شناسایی و برای از بین بردن اثر آن‌ها اقدام کنید.

حذف لینک اسپم

چگونه لینک‌ اسپم را حذف کنیم؟

پس از اینکه لیست لینک‌های مشکوک و اسپم را خارج کردید برای خنثی کردن اثر آن‌ها می‌توانید از ابزار Disavow links tool استفاده کنید. Disavow قابلیتی است که گوگل برای مدیریت بک لینک‌ها به وب سایت‌ها عرضه کرده است. این ابزار بک لینک‌ها را حذف نمی‌کند بلکه اثر آن‌ها را خنثی می‌کند. البته در استفاده از این ابزار باید خیلی با احتیاط عمل کنید چرا که طبق اخطاری که خود گوگل اعلام کرده است، در صورت کوچکترین اشتباه، ضربه بزرگی به جایگاه سایت وارد می‌شود.

برای آشنایی با این ابزار و نحوه استفاده از آن می‌توانید به مقاله بی اثر کردن بک لینک‌های اسپم با استفاده از ابزار Disavow links مراجعه کنید.

جمع بندی

لینک‌ اسپم یکی از چالش برانگیزترین مسائل در دنیای وب است. زمانی که الگوریتم پنگوئن پا به عرصه گوگل نهاد سایت‌های زیادی پنالتی شدند و دست افراد سودجوی زیادی را کوتاه کرد. با این وجود باز هم کسانی پیدا می‌شوند که از این تکنیک سئو کلاه سیاه برای آسیب زدن به رقیب استفاده کنند. شما می‌توانید به کمک روشی که در این مقاله از آموزش سئو ذکر شد، سایت خود را از این آسیب مصون نگه دارید.

سعید حسن آبادیمشاهده نوشته ها

سعید حسن آبادی هستم، متخصص و استراتژیست سئو دیجیتال مارکتر و مدیر محصول گذشته، سئو کار امروز سئو مستر وبسایت‌های Rond.ir ، Monta.ir ، Nam.ir و ...

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت سئوسفارش سئوتماس با سئواینجا