سئو کلاه خاکستری و تکنیک هایی که باید بلد باشید

سئو کلاه خاکستری

عناوین محتوا

برای دیده شدن در فضای وب، باید سایت خود را سئو کنید. تکنیک های سئو از نظر گوگل به دو دسته تقسیم می‌شوند: تکنیک های سئو کلاه سفید و کلاه سیاه. در این مقاله سئو کلاه خاکستری میپردازیم که ترکیبی از سئو سیاه و سفید است.

سئو کلاه خاکستریسئو کلاه سفید همان تکنیک‌هایی است که بر اساس فاکتورهای رتبه بندی گوگل انجام می‌شود و به کسب رتبه بالاتر و افزایش بازدید منجر می‌شود. سئو کلاه سیاه ترفندهایی است که برای فریب موتور جستجو انجام می‌شود و از نظر گوگل ممنوع است. دسته بندی دیگری که به آن اشاره کردیم سئو کلاه خاکستری است و میان وب‌مسترها به به این نام معروف است. فکر می‌کنید سئو کلاه خاکستری چیست؟ در ادامه این تکنیک‌ها و برخی روش های آن را برای شما معرفی می‌کنیم.

سئو کلاه خاکستری چیست؟

شاید در نگاه اول با دیدن سئو کلاه سیاه و کلاه سفید بتوان نتیجه گرفت که سئو کلاه خاکستری (Gray Hat Seo) چیزی میان این دو است. اما در واقع غیر قانونی بودن یا نبودن یک تکنیک از نظر گوگل حد وسط ندارد. تکنیک های سئو یا قانونی هستند یا غیر قانونی. بنابراین تکنیک های کلاه خاکستری سئو چیزی بین این دو نیستند. بلکه میزان ریسک انجام آن‌ها است که مشخص می‌کند جزو ترفندهای سئو کلاه سیاه قرار دارد یا کلاه خاکستری.

در واقع تکنیک های سئو کلاه خاکستری همان تکنیک های غیر قانونی هستند که با ریسک کمتر و با مهارت بیشتری انجام می‌شوند تا گوگل متوجه آن‌ها نشود و سایت را جریمه نکند. بنابراین این تکنیک‌ها اصلا بی خطر نیستند و اگر توسط افراد نابلد انجام شوند، می‌توانند باعث جریمه شدن سایت شوند. اما از طرفی اگر به درستی و با دقت مورد استفاده قرار گیرند، می‌توانند بسیار مفید باشند.

سئو کلاه خاکستری چیست

چرا دانستن تکنیک های سئو کلاه خاکستری اهمیت دارد؟

گوگل همیشه به دارندگان سایت‌ها توصیه می‌کند از روش های اصولی کلاه سفید استفاده کنند و قصد فریب موتور جستجو را نداشته باشند. اما اگر راستش را بخواهید، اکتفا کردن به روش های کلاه سفید همیشه جواب نمی دهد. اگر بخواهید طبق مسیری که گوگل تعیین کرده حرکت کنید، شاید سال‌ها طول بکشد تا بتوانید به نتایج اول موتور جستجو راه پیدا کنید. مخصوصا این که در فضای وب فارسی، لینک دادن به مطالب مفید دیگر سایت‌ها چندان رایج نیست؛ بلکه اگر محتوای مفید و اختصاصی‌ای پیدا شود، به جای لینک دادن آن را در سایت خود کپی می‌کنند!

بنابراین نشستن به امید گرفتن بک لینک از دیگر سایت‌ها فایده‌ای ندارد. از طرفی اگر بخواهید سراغ تکنیک های کلاه سیاه بروید، به سرعت توسط گوگل شناخته خواهید شد و جریمه می‌شوید. پس باید بلد باشید تکنیک های سئو کلاه خاکستری را به کار ببندید و هم سریع تر رتبه‌ی سایت خود را بهبود دهید و هم مشمول جریمه گوگل نشوید.

تکنیک های سئو کلاه خاکستری

طراحی دوباره صفحات

گوگل به به‌روزرسانی منظم سایت و قرار دادن محتواهای جدید اهمیت زیادی می‌دهد. یکی از ترفندهای کلاه سفید سئو، آپدیت منظم محتوای سایت است. اما می‌توان توجه گوگل به این عامل را با روش سئو کلاه خاکستری جلب کرد. به این صورت که به جای اینکه محتوای جدید در سایت قرار دهید، سایتتان را دوباره طراحی کنید! به دلیل اینکه کدهای سایت تغییر عمده‌ای پیدا می‌کنند، گوگل فکر می‌کند محتوای سایت آپدیت شده و بنابراین توجهش به سایت شما جلب می‌شود.

علاوه بر آن محتواهای قبلی سایت را نیز می‌توانید به‌روزرسانی کنید و با تغییر و افزودن متن و عکس به عنوان یک محتوای جدید به گوگل معرفی کنید. البته اگر این کار به تجربه‌ی کاربری سایت ضربه می‌زند، ارزشش را ندارد و بهتر است انجامش ندهید.  

لینک سازی سئو کلاه خاکستری

لینک‌های خارجی از عوامل مهم رتبه بندی و کسب اعتبار برای گوگل هستند. در تکنیک‌های سئو کلاه خاکستری نیز راه‌هایی برای گرفتن بک لینک وجود دارد که به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

بک لینک سازی کلاه خاکستری

خرید بک لینک با رعایت احتیاط

خریدن بک لینک در حالت عادی اصلا روش قابل اعتمادی نیست. اما اگر در خریدن بک لینک، فاصله‌ی زمانی درج لینک‌ها، تعداد لینک‌ها و میزان اسپم سایت‌های لینک دهنده کنترل شود، اتفاقا می‌تواند روش خوب و موثری باشد. در خریدن بک لینک باید صبر و حوصله به خرج دهید و طوری پیش بروید که گوگل تصور کند لینک دهی به سایت شما در روندی طبیعی و توسط کاربران انجام می‌شود.

خرید رپورتاژ

رپورتاژ یکی دیگر از راه‌های کم خطر سئو کلاه خاکستری برای دریافت لینک است. در اصل شما دارید برای انتشار محتوایتان در سایتی دیگر پول پرداخت می‌کنید اما اگر با داشتن محتوایی خوب این کار را انجام دهید و تعداد محدودی لینک در رپورتاژ قرار دهید، مشمول توجه و جریمه‌ی گوگل نمی‌شوید.

کامنت بک لینک

گذاشتن کامنت در سایت‌های معتبر و لینک دادن به سایت خود راه دیگری است که می‌توان از طریق آن اعتبار سایت را بالا برد. البته در این کار نیز باید احتیاط شود و از لینک گذاری در سایت‌های با اسپم بالا خودداری شود.

خرید دامنه

خرید دامنه از تکنیک های سئو کلاه خاکستریدامنه‌هایی که منقضی شده اند یا فعالیت سایت روی آن‌ها متوقف شده فرصت خوبی برای لینک سازی خارجی هستند.(بخوانید: آموزش 51 روش بک لینک سازی) می‌توانید سایت‌هایی که در زمینه‌ی مرتبط با کار شما فعالیت داشته اند و اکنون منقضی شده اند را خریداری کنید و مجددا سایت را راه اندازی کنید. سپس از این سایت به سایت خود لینک دهید. البته اگر این سایت امتیاز اسپم بالا و DA پایینی داشته باشد گرفتن لینک از این سایت حتی می‌تواند موجب افت رتبه‌ی سایت شما شود. بنابراین در این روش لینک سازی نیز باید احتیاط زیادی به خرج دهید.

سیگنال شبکه‌های اجتماعی

یکی از معیارهای جدیدی که گوگل برای رتبه بندی در نظر می‌گیرد، سیگنال‌هایی است که از شبکه‌های اجتماعی دریافت می‌شود. به این معنا که کاربران در شبکه‌های اجتماعی تا چه حد با سایت تعامل دارند، چقدر لینک مطالب سایت را در حساب‌های خود به اشتراک می‌گذارند و اکانت خود سایت چه تعداد دنبال کننده دارد و لایک و کامنت دریافت می‌کند.

سیگنال شبکه های اجتماعی

برای این معیار نیز می‌توان روش‌های خاکستری را به کار برد. سه روش کلاه خاکستری برای دریافت سوشال سیگنال وجود دارد:

اول اینکه به سایت‌های فروشنده‌ی سوشال سیگنال مراجعه کنید و از آن‌ها لایک، کامنت و اشتراک گذاری خریداری کنید و پست‌های اکانت شبکه اجتماعی خود را ارتقا دهید.

دوم اینکه خودتان اکانت‌های متعدد در شبکه‌های اجتماعی بسازید و لینک مطالب سایت خود را در آن‌ها به اشتراک بگذارید یا اینکه از دوستان و آشنایان درخواست کنید این کار را انجام دهند.

راه سوم هم این است که از اینفلوئنسرها بخواهید که در شبکه‌های اجتماعی سایت شما را معرفی کنند و به شما لینک دهند. این روش علاوه بر توجه گوگل، توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی را نیز به سایت شما معطوف می‌کند.

نتیجه گیری

تکنیک‌های سئو کلاه خاکستری روش خوبی برای میانبر زدن از معیار‌های رتبه بندی گوگل و ارتقای رتبه‌ی سایت است. اما باید توجه کنید این روش‌ها همچنان از نظر گوگل ممنوع هستند و در صورتی که گوگل متوجه آن‌ها شود، سایت شما را مشمول جریمه خواهد کرد. این روش‌ها را با دقت و احتیاط به کار ببندید و البته تکنیک‌های سئو کلاه سفید را فراموش نکنید و آن‌ها را در اولویت قرار دهید.

سمیرا حسن آبادیمشاهده نوشته ها

وقتی دست های یک پیانیست روی پیانو قرار میگیرد یک قطعه موسیقی دل نشین می سازد. مدیر محتوا هم کافی است دست به صفحه کلید شود. متن شاهکاری خلق می کند تا بر دل همگان نشیند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت سئوسفارش سئوتماس با سئواینجا