گوگل همیشه استفاده افراطی از کلمات کلیدی را جریمه نمی کند.

بمباران محتوا با کلمه کلیدی

عناوین محتوا

تا سالیان پیش، استفاده از یک تکنیک بسیار روی اوج بود و آن تکنیک نیز چیزی نبود جز بمباران محتوا با کلمه کلیدی. در این روش ما سعی می کردیم برای آنکه در صدر نتایج جست و جو در یک کلمه کلیدی خاص قرار بگیریم، محتواهایی با بالاترین چگالی کلمه کلیدی را تولید کنیم. اما امروزه و به لطف الگوریتم پاندا، استفاده از این تکنیک منسوخ شده و بیشتر توجه، به محتوا و ارزشمندی محتوا گردیده است.

الگوریتم پاندا به صورت خلاصه وظیفه آن را دارد که صفحه هایی را که دارای چگالی غیر طبیعی کلمات کلیدی است را شناسایی و جریمه کند؛ اما آخرین صحبت هایی که جان مولر درباره استفاده بیش از حد ازکلمات کلیدی کرده بود، با اهداف این الگوریتم در تضاد بود.

دراین قسمت از آموزش سئو، ما قصد این را داریم که ابتدا در مورد کلمات کلیدی صحبت کنیم؛ سپس کاربرد کلمات کلیدی را با هم بررسی کنیم و در آخر نیز درباره استفاده زیاد یا کم از کلمات کلیدی صحبت خواهیم کرد. پس با ما و این مقاله همراه باشید تا آخر متوجه شویم، میتوان از کلمات کلیدی بیش از حد استفاده کرد یا نه؟

کلمات کلیدی

کلمه کلیدی Keyword

کلمه کلیدی مهم ترین قسمت در سئو یک سایت می باشد. در واقع ما قبل از آنکه کار سئو سایت را آغاز کنیم، باید با استفاده از ابزارهای آنالیز کلمات کلیدی مانند Moz و kwfinder و… بتوانیم اطلاعات جامعی در مورد کلمات کلیدی مد نظر خود به دست بیاوریم و متناسب با کلمات کلیدی مد نظر خود، شروع به تولید محتوا و انتشار مقاله کنیم تا بتوانیم جایگاهی مناسب در نتایج جست و جوی گوگل را کسب کنیم. اهمیت کلمات کلیدی بسیار بالاست؛ زیرا اگر ما کلمات کلیدی را درست انتخاب کنیم، راه خود را برای رسیدن به موفقیت هموار کرده ایم.

رابطه بین کلمات کلیدی و الگوریتم پاندا

الگوریتم پاندا وظایف متنوعی دارد که شامل موارد زیر است:

  • برخورد با محتواهای کوتاه
  • برخورد با محتوهای کم ارزش و بی معنی
  • برخورد با محتوای تکراری
  • برخورد با محتوایی با کلمات کلیدی زیاد
 استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی

مورد آخر, دقیقا به موضوع کلمات کلیدی اشاره می کند و می گوید که هر چه قدر شما در یک متن از کلمات کلیدی به صورت غیرطبیعی و با هدف کسب جایگاه استفاده کنید، نتیجه اش چیزی جریمه نشدن توسط این الگوریتم نیست.

متن زیر نمونه ای از یک متن،همراه با استفاده غیر طبیعی از کلمات کلیدی است:

یکی از نیازهای امروزه مردم تلفن همراه است. ما از تلفن همراه استفاده کنیم و از تلفن همراه برای کارهایمان استفاده می کنیم و این تلفن همراه یاور همیشگیمان خواهد بود. در حال حاضر تلفن همراه فقط یک تلفن همراه نیست. تلفن همراه قابلیت های فراوانی دارد که تلفن همراه های قدیم از آن استفاده نمی کردند. پس پیشنهاد میکنم برای خرید تلفن همراه اقدام کنید و تلفن همراه با کیفیت بالا را خریداری کنید.

شما خود را جای گوگل بگذارید. آیا چنین محتوایی لایق شما کاربران محترم است؟ مسلما جواب خیر است و بنابراین الگوریتم پاندا در این موضوع، یاور کاربران خواهد بود و به آن ها اطلاعاتی متناسب با نیازشان خواهد داد و نه این متن های اسپم که هدفی جز کسب جایگاه در SERP ندارند.

اما آقای جان مولر در پاسخ به سوال یکی از کاربران توییتر که پرسیده بود آیا استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی(Keyword Stufing) همیشه باعث جریمه کاربران از طرف الگوریتم پاندا می شود، از طرف گوگل چنین گفته بود:

اگر محتوای مورد نظر حاوی اطلاعات ارزشمندی باشد، با وجود آنکه از کلمات کلیدی بیش از حد مجاز نیز استفاده کرده باشد،ممکن است که ما از این خطا، چشم پوشی کنیم و توسط الگوریتم پاندا جریمه نگردد.

او هم چنین درباره فاکتورهای گوگل برای رتبه بندی وب سایت ها گفت:

به نظر من مقایسه وب سایت ها با هم کار اشتباهی است وشما باید به محتوای صفحه خود فکر کنید. گوگل برای رتبه بندی سایت ها از بیش از 200 فاکتور استفاده می کند که برای کسب جایگاه در نتایج گوگل، نیازی نیست که در تمام این فاکتورها کاملا ایده ال باشید.استفاده از کلمات کلیدی بخشی از این تجارت است و اگر ما استفاده از کلمات کلیدی را کنار بگذاریم، امکان از دست دادن محتوای ارزشمند خیلی زیاد است.

این سخنان آقای میلر نکات مهمی در خود داشت که اگر بخواهیم به مهم ترین آنان اشاره کنیم،شامل موارد زیر است:

  • مهم ترین نکته برای ما تولید اطلاعات ارزشمند و مفید و مورد نیاز کاربران است و اگر این مورد رعایت شود، می شود با معیارهای دیگری که از طرف گوگل وجود دارد کنار آمد.
  • استفاده بیش از حد کلمات کلیدی تنها 1 معیار از بیش از 200 معیار گوگل برای رتبه بندی است و نباید فقط روی آن زوم کرد.
  • گوگل عللاوه بر فوکوس روی قسمتی که بیش از حد از کلمات کلیدی استفاده شده است، به محتوای سایر بخش ها نیز توجه خواهد کرد.

نتیجه گیری

هنوز که هنوز است و بعد از این همه صحبت راجع به استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی، به شما پیشنهاد می کنیم که از کلمات کلیدی بیش از حد ممکن استفاده نکنید. درست است که جزو عوامل آسیب زننده به رتبه گوگل نیست؛ اما جذابیت متن را برای کاربر کاهش و رضایت شخص را از بین می برد.

امیدواریم از محتوای مقاله راضی بوده باشید و حتما نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

سعید حسن آبادیمشاهده نوشته ها

سعید حسن آبادی هستم، متخصص و استراتژیست سئو دیجیتال مارکتر و مدیر محصول گذشته، سئو کار امروز سئو مستر وبسایت‌های Rond.ir ، Monta.ir ، Nam.ir و ...

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت سئوسفارش سئوتماس با سئواینجا