چگونه در سال 2020 یک استراتژی سئو مؤثر ایجاد کنیم؟

استراتژی های سئو 2020

عناوین محتوا

سئو یکی از مؤثرترین و پربازده‌ترین فعالیت‌هایی است که به منظور مارکتینگ و ترفیع و پروموشن جایگاه برند و وب سایت آن در اینترنت انجام می‌گیرد.اما این کار یک رشته فعالیت‌های کور و بی ‌برنامه نیست. به اذعان بسیاری از متخصصان سئو که سال‌هاست دارند روی بهینه‌سازی موتورهای جستجو کار می‌کنند، اتخاذ استراتژی سئو یکی از کلیدی‌ترین عواملی است که باید برای نیل به بهترین نتایج باید آن را در نظر داشته باشیم.

در یان یادداشت قصد داریم تا نگاهی گذرا نسبت به این مقوله بندازم. با سئو اینجا همراه باشید.

منظور از استراتژی سئو چیست؟

منظور از استراتژی سئو برنامه ریزی و پیاده سازی مراحلی است که در نهایت منجر به بهبود رتبه بندی سایت بشود. در حقیقت استراتژی سئو همان فرآیندی است که باعث افزایش ترافیک ارگانیک سایت میشود.

استراتژی سئوبرای داشتن بهترین استراتژی سئو در سال 2020 بایستی به توالی و رعایت ۹ گام زیر عنایت ویژه‌ای داشته باشید.

بهترین استراتژی‌های سئو در سال 2021 بر چه چیزهایی تکیه می‌کنند؟

ازجمله مهمترین آن‌ها باید به موارد زیر اشاره کرد

 • بهبود تجربه‌ی کاربر در سراسر وب سایت
 • بهینه‌سازی برای جستجوی صوتی
 • اولویت دهی به نسخه‌ی موبایلی وب سایت
 • تمرکز بر موضوعات به صورت خوشه‌ای به جای کلیدواژه‌ها
 • آپلود محتواهای طولانی‌تر
 • استفاده از امکانات یوتوب
 • ساختن سبدی از انواع بک لینک‌ها
 • اجتناب از دست پایین انگاشتن سئو تکنیکال

مرحله‌ی ۱: یک لیست از کلمات کلیدی را پیدا کنید.

پیدا کردن کلیدی اولین مرحله‌ی استراتژی سئو است. شما به راحتی میتوانید کلمات کلیدی مرتبط به کسب و کارتان را پیدا کنید. گوگل بهترین گزینه است. کافی است کلمه کلیدی را جستجو کنید و بعد خود گوگل پیشنهاداتی را که اغلب موارد جستجوهای کاربران بوده به شما نشان می‌دهد.

پیدا کردن لیست کلمات کلیدی در استراتژی سئو

Longtailها معمولا رقابت کمتری در نتایج صفحات موتورهای جستجو دارند. با این حال اگر شما از آنها به عنوان کلمه کلیدی استفاده کنید میتوانید رتبه بالایی بگیرید. بهتر است چندین کلمه کلیدی مختلف را باهم ترکیب کنید تا حدود ۱۰ کلمه بشود. اگر دنبال سرچ صوتی هستید میتوانید از ابزاری مانند SEMrush استفاده کنید

مرحله‌ی ۲: حالا که لیست کلمات کلیدی را پیدا کردید باید ببینید با آن کلمات کلیدی در وب چه می‌کنند.

این کار همان پروسه‌ای می‌باشدکه به نام تحلیل رقبا مشهور است. برای این کار کلمه ی کلیدی را سرچ کنید و نتایج ابتدایی را که در بهینه‌سازی وب سایت خود بر اساس موتور جستجو، موفق شده‌اند را مشاهده کنید. مثلا اگر شما ابزار سئو (seo tools) را جستجو کنید لیستی ازتعداد ابزارها در هر سایت را به شما نشان میدهد.

استراتژی های سئو مؤثر در سال 2020

مرحله ۳: محتوایی بهتر یا متفاوت از محتواهای سایت‌های دیگر بنویسید.

درباره ی استراتژی سئو محتوا ما دو گزینه داریم. یا بهتر یا متفاوت‌تر.

 •  متفاوت بودن محتوا

محتوایتان کاملا با محتواهای دیگر فرق داشته باشد. مثلا به جای نوشتن محتوای سئوی موبایل بیاید راجع به راهنمایی کامل بهینه سازی موبایل مطلب بنویسید. این باعث میشود محتوای شما از بقیه متمایز و خاص شود.

 • بهتر بودن محتوا

دراین مورد باید سعی کنید محتوایتان چند برابر محتوای دیگر بهتر و کامل‌تر باشد. مثلا در صفحه نتایج گوگل سایت رتبه اول ۲۰ روش بهینه سازی سئو را نوشته، شما ۱۰۰ روش بهینه سازی سئو را بنویسید.

مرحله ۴: بک لینک

بک لینک همیشه یکی از مهم‌ترین فاکتورهای افزایش بازدید و در نتیجه افزایش رتبه در موتورهای جستجو بوده است. در سال 2020 هم اهمیت آن در استراتژی سئو کم نشده است. بر اساس یک مقاله معتبر در مجله MOZ بک لینک ها هنوز هم به شدت در رتبه وب سایت‌ها تاثیر گذارند. اما سوال مهم اینجاست که چطور انجامش بدهیم؟

در جواب باید بگوییم شما اول باید ببینید مخاطبین شما چرا برای کسب اطلاعات در حوضه ی شما به یک یا چند محتوای خاص مراجعه می‌کنند؟

شما میتوانید یک مقاله کامل راجب موضوعی که در آن تخصص دارید بنویسید و منتشر کنید. خیلی زود می‌بینید وب سایت‌های دیگر به دلیل اینکه فضای کافی برای پرداخت آن موضوع ندارند به سایت شما بک لینک میدهند تا کاربران توضیحات اضافه را از سایت شما بخوانند. در حقیقت داده‌ها و کلمات قلاب شما برای گرفتن بک لینک ها هستند.

مرحله ۵:بهینه سازی با سئوی داخلی

طیف‌های گوناگون استراتژی سئو داخلی هنوز هم بسیار مهم هستند. در این میان، لینک سازی داخلی جایگاه ویژه‌ای در این زمینه را به خود اختصاصا داده است. همه می‌دانند لینک سازی داخلی اهمیت زیادی در سئوی سایت دارد؛ اما باید بدانید چگونه این کار را انجام دهید.

بیشتر بخوانید: سئو داخلی

می‌توانید لینک صفحات محتواهای قبلی -که مربوط به محتوای جدیدی که نوشته‌اید هستند- را بگذارید. این کار باعث افزایش اعتبار صفحه شما می‌شود و بازدید صفحات شما بالاتر می رود و زمان حضور کاربر هم در سایت افزایش پیدا خواهد کرد. نکته ی مهم دیگر هم اینکه لینک گرفتن از صفحاتی که اعتبار آنها بالاست کلید کسب رتبه بالا در گوگل است.

استراتژی سئو لینک سازی داخلی چیست؟

مرحله ۶: سعی کنید از عبارت دقیقی که کاربران جستجو می‌کنند استفاده کنید.

یکیاز اصلی‌ترین راه‌کارهای استراتژی سئو اجتناب از اطناب و تفصیل مطالب و موضوعات است.

اگر بخواهید خیلی دست بالا صحبت کنید یا توضیحات اضافی که کاربر به آن احتیاجی ندارد را بیاورید نمیتوانید رتبه خوبی در موتورهای جستجو کسب کنید. URL صفحات بهتر است کوتاه باشند. طبق آنالیز ۱ میلیون سرچ در گوگل به این نتیجه رسیده اند URL های کوتاه URL های بلند را شکست میدهند. پس برای آدرس دهی صفحاتتان URLهای کوتاه را انتخاب کنید.

مرحله ۷: محتوایتان را زیبا کنید.

اگر محتوای شما فقط متن باشد قطعا بازدید‌کننده کسل خواهد شد. محتوا هر چقدر عالی باشد؛ اما اگر فضای گرافیکی و طراحی مناسبی نداشته باشد به درد نمیخورد. حالا چطور محتوایمان را زیبا کنیم؟

 • ۱. با استفاده از گراف و چارت‌های آماری
تکنیک های سئو داخلی در استراتژی سئو

این تصویر به خوبی آمار و ارقام در استراتژی سئو را نشان میدهد. در حالی که اگر این اعداد را در قالب متن می‌گفتیم نتیجه خوبی نداشت. درضمن بعضی افراد عکس های شما را استفاده میکنند و به سایت شما بک لینک میدهند.

 • ۲. اسکرین شات‌ها و تصاویر

اسکرین شات ها برای محتوای فنی به کار میروند چون میتوانید مراحل انجام یک کار را در قالب یک اسکرین شات به صورت بصری به کاربر نشان دهید. اما برای محتواهای غیر فنی میتوانید از عکس استفاده کنید. در استراتژی سئو اگر عکس‌ها برای هدف و منظور خاصی در نظر گرفته نشده‌اند، فقط عکس را در محتوایمان خواهیم گذاشت.

زیبا کردن محتوا با اسکرین شات و تصاویر و ٰاستراتژی سئو

مرحله ی ۸:به صفحه خودتان لینک بزنید.

برای این کار ما ۳ روش معرفی میکنیم:

۱. این یکی از محبوب‌ترین انواع در استراتژی سئو و محتوا هست. اگر وقتی وارد سایتی که مرتبط با موضوع سایت خودتان است می‌شوید با یک صفحه ریدایرکت خالی مواجه می‌گردید، می‌توانید باز صاحب وب سایت بخواهید تا محتوای تولید شده توسط شما را در آن لندینگ قرار دهد. این یکمعامله‌ی دو سر برد است. زیرا وب سایت میزبان محتوا دریافت می‌کند و از این طریق میتواند نرخ پرش خود را کاهش دهد. شما نیز خواهید توانست تا در قبال این کار، بک لینک دریافت نمایید.

۲. آنالیز رقبا: این شیوه با اینکه کلیشه‌ایست اما هنوز کاربردی به شمار می‌رود. با ابزا‌رهای آنالیز وب سایت، رقبایی که در کلمه ی کلیدی دلخواه شما رتبه‌های خوبی دارند را آنالیز کنید و تعداد بک لینک های آن ها را به دست آورید. به تک تک بک لینک ها سر بزنید و بررسی کنید کدام وب سایت‌ها با قرار دادن محتوای شما ارزش می‌گیرند.

۳. Evangelist method: منظور از این استراتژی سئو این است که مثلا شما راجع به موضوع ابزار‌های سئو محتوا می‌نویسید و با ابزاری مانند BuzzSumo بررسی می‌کنید که چه کسانی اخیرا این محتوا را اشتراک گذاری کرده‌اند. سپس به همه ایمیل بزنید و آنها را با خبر کنید تا کسانی که مایل به خواندن مقاله بودند لینک را برایشان بفرستید.

مرحله ۹:محتوایتان را آپدیت کنید.

این استراتژی سئو در سال 2020 بسیار کاربرد دارد. منظور از آپدیت محتوا حذف محتوای قبلی نیست بلکه می‌توانید با کارهایی نظیر حذف تصاویر و اسکرین شات‌های قبلی و آپلود تصاویر جدید، حذف استراتژی‌هایی که دیگر کاربرد ندارند و منسوخ شده‌اند، و اضافه کردن استراتژی‌های جدید محتوایتان را به روز کنید. این روش قطعا ترافیک ارگانیک سایت شما را بسیار بالا خواهد برد.

استراتژی سئو در سال 2020

نتیجه گیری

در آینده، چه دیدگاهی در استراتژی سئو غالب خواهد شد؟

فیچر اسنیپت‌ها احتمالا پاسخ این سوال هستند. آن‌ها در آینده روشی بسار مناسب برای جذب کاربران خواهند بود وتمام رقبای شما در صفحه‌ی اول را آچمز خواهد کرد. نکته‌ی دیگر، پیشرفت مستمر الگوریتم‌ها و هوش مصنوعی گوگل است. با وجود این که گفته می‌شود محور تمامی فعالیت‌ها باید مخاطب باشد، هنوز سئوکاران باید استراتژی سئو خود را با الگوریتم‌ها هاهنگ کنند. این الگوریتم‌ها هر روزه در حال توسعه و باهوش‌تر شدن هستند. به همین علت سئو و فعالیت‌های آن همواره باید در حال به روز رسانی همگام با این ربات‌ها باشد.

تکنیک های سئوی داخلی و خارجی و همچنین استراتژی‌های محتوا و استراتژی سئو تکنیک‌هایی نیستند که برای زمان خاصی باشند. بعد از سال‌ها هنوز در سال 2020 این روش‌ها اگر به طور درست و اصولی انجام شوند بهترین نتیجه را خواهند داد. پس تلاش کنید هم برای کاربر و هم برای موتور جستجو محتوا بسازید.

سمیرا حسن آبادیمشاهده نوشته ها

وقتی دست های یک پیانیست روی پیانو قرار میگیرد یک قطعه موسیقی دل نشین می سازد. مدیر محتوا هم کافی است دست به صفحه کلید شود. متن شاهکاری خلق می کند تا بر دل همگان نشیند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت سئوسفارش سئوتماس با سئواینجا