سئو منفی

عناوین محتوا

در این بخش از آموزش سئو میخواهیم به سئو منفی یا negative seo بپردازیم. به کارگرفتن تکنیک‌های مخرب برای پایین آوردن رتبه‌ی سایت‌های رقبا را سئو منفی می‌گویند. این تکنیک‌ها در طولانی مدت برای سایت هدف مخرب هستند و به آن‌ها آسیب وارد می‌کنند. قبلا در بخش سئو چیست به شما کلیات سئو را گفته ایم، همان‌طور که می‌دانید سئو شامل دو بخش سئو داخلی و سئو خارجی می‌شود.

در کل سئوی منفی که همان روش‌ها و تکنیک‌های غیرقانونی برای پایین آوردن جایگاه رقیب است، در قسمت سئوی خارجی بیشتر اتفاق می‌افتد. اما در مواردی هم امکان دست‌کاری کردن محتوای سایت و سئوی داخلی وجود دارد. سئوی منفی انواع روش‌های گوناگونی دارد که در این مقاله به معرفی بیشتر و توضیح آن می‌پردازیم.

سئو منفی چگونه انجام می‌شود؟

مجموعه فعالیت‌هایی که به قصد کاهش رتبه‌ی یک سایت در نتایج جست‌وجو انجام می‌شود، سئوی منفی (Negative SEO) نام دارد. این فعالیت‌ها در بیشتر مواقع در خارج از سایت شما صورت می‌گیرد، مثل کپی کردن و پست مجدد محتوای شما و یا ساخت بک لینک های غیرطبیعی. اما در مواردی هم ممکن است از طریق هک کردن سایت شما و ایجاد تغییر محتوای آن این کار انجام شود.

تکنیک‌هایی برای سئوی منفی وجود دارد که بسیار خطرناک هستند، حتی تکنیک‌هایی که از سمت موتورهای جست‌وجو تنبیهی را متوجه سایت شما نمی‌کند. معمولا موتورهای جست‌وجو با به روز رسانی الگوریتم‌های خود، بهتر امکان شناسایی سایت‌های متقلب را پیدا می‌کنند.

سئو منفی

انواع تکنیک‌های سئو منفی

همانطور که در بالاتر گفتیم استفاده از سئو منفی روشی کاملا غیر قانونی است و گوگل با آپدیت الگوریتم هایش درصد پیدا کردن سایت هایی که با سئو منفی توانسته اند در صفحه نتایج گوگل رتبه کسب کنند را تنبیه میکند، پس به شما پیشنهاد میکنیم به هیچ عنوان سمت این روش از سئو نرید و تنها در صورتی که به کسی آسیبی وارد نمیکند از آن است استفاده کنید، حتی در این صورت هم میبایست ریسک استفاده از این روش سئو کلاه سیاه را بپذیرید.

بخوانید: الگوریتم های گوگل

روش‌ها و تکنینک‌های متفاوتی برای سئوی منفی وجود دارد از جمله:

  • ایجاد بک لینک های نامرتبط:

همان‌طور که می‌دانید خرید بک لینک مرتبط و محدود می‌تواند تاثیر مثبتی در سئوی سایت شما داشته باشد. اما فرد می‌تواند با خرید هزاران بک لینک نامرتبط برای سایت رقیب، آن را برای موتورهای جست‌وجو یک سایت متقلب نشان دهد و باعث شود که سایت رقیب در نتایج جست‌وجو پایین‌تر قرار بگیرد.

طبق الگوریتم‌های موتورهای جست‌وجوگری مانند گوگل و بینگ و تغییراتی که در آن‌ها ایجاد شده است، استفاده از این تکنیک برای سایت‌‌هایی که تازه تاسیس شده‌اند اثر مخرب بیشتری داد، چرا که فرض بر این است که سایت‌های تازه تاسیس رقیب ندارند و خودشان اقدام به خرید تعداد زیادی بک لینک کرده‌اند.

  • سرقت و کپی برداری محتوا

رقبای شما می‌توانند با سرقت محتوای شما و نشر دادن آن در سایت‌های دیگر به رتبه‌ی سایت شما آسیب بزنند. زمانی که گوگل چند نسخه از یک محتوا را در چند سایت متفاوت می‌بیند، معمولا می‌تواند به طوری هوشمندانه عمل کند که نسخه اصلی را تشخیص دهد؛ اما تنها در صورتی که نسخه‌ی کپی شده زودتر از نسخه اصلی انتشار پیدا نکرده باشد.

به همین دلیل گاهی هم نسخه سرقت شده زودتر از نسخه‌ی اصلی توسط گوگل دیده می‌شود و در چنین شرایطی، محتوای کپی شده را زودتر از نسخه‌ی اصلی ایندکس می‌کند.

  • استفاده از ربات های سئو منفی

این ربات ها به منظور لینک سازی دسته جمعی استفاده میشوند که میتوانند برای سایت مورد نظر مشکلاتی از قبیل گوگل پنالتی ایجاد کنند.

جلوگیری-از-سئوی-منفی

چگونه می‌توان جلوی سئو منفی را گرفت؟

در این قسمت چند راهکار معرفی می‌کنیم که با آن بتوانید با سئو منفی مقابله کنید:

  • هشدار ایمیلی وب مستر تولز گوگل را فعال کنید

وب مستر تولز در مواردی مانند زمانی که یک بدافزار به سایت شما حمله کرده باشد یا زمانی که صفحات شما توسط گوگل ایندکس نشده باشد و… به شما یک ایمیل می‌دهد.

  • مانیتور کردن بک‌لینک‌های سایت

میتوانید با استفاده از ابزارهای سئو اقدام به نظارت بر بک لینک های خود کنید تا با اینکار در صورت مشاهده هرگونه لینک مخرب آنهارا لیست کرده و در قسمت Disavow سرچ کنسول سایتتان آنها را وارد کنید؛ با اینکار به گوگل اطلاع میدهید که این لینک ها توسط شما ایجاد نشده و قصد تخریب سایت شمارا داشته اند.

  • محافظت از بک لینک های مرتبط و مفید

شما با بررسی مداوم بک لینک های با کیفیت خود، آن‌ها را در مقابل اسپمرهایی که تلاش برای از بین بردن بهترین بک لینک های شما دارند محافظت می‌کنید.

جمع بندی

در این مقاله از سئو اینجا سعی کردیم از خوبی ها و بدی های سئو منفی بگوییم تا با اینکار اقدام به افزایش آگاهی شما کنیم، سعی کنید تا میتوانید از سئو سفید استفاده کنید چراکه هم گوگل و هم کاربرانتان از سایت شما بیشتر لذت میبرند، بعلاوه آنکه استفاده از سئوی سفید به صورت عمری بر سایت شما تاثیر میگذارد در صورتی که سئوی سیاه با آپدیت های گوگل شناسایی و در نهایت سایت شما از طرف گوگل پنالتی میشود.

سوالات متداول

سئو منفی چیست؟

به مجموعه اقدامات مخربی (بک لینک و...) که به قصد تخریب سایت هدف مورد استفاده قرار میگیرند، سئو منفی گویند.

چگونه با سئو منفی مقابله کنیم؟

با مانیتورینگ بک لینک های سایتتان میتوانید لینک های مخرب را شناسایی کرده و سپس آنها را در لیست disavow سایتتان وارد کنید.

سمیرا حسن آبادیمشاهده نوشته ها

وقتی دست های یک پیانیست روی پیانو قرار میگیرد یک قطعه موسیقی دل نشین می سازد. مدیر محتوا هم کافی است دست به صفحه کلید شود. متن شاهکاری خلق می کند تا بر دل همگان نشیند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت سئوسفارش سئوتماس با سئواینجا