حذف بک لینک های مخرب و اسپم چه اثری بر سئو دارد؟

حذف بک لینک

عناوین محتوا

مهم ترین بخش سئوی خارجی ، بک لینک گذاری است. اما همیشه باید توجه داشت که بک لینک یک تیغ دولبه برای سئوی سایت شماست. گرفتن بک لینک های مخرب و اسپم شدیدا بر سئو سایت تاثیر منفی می گذارد. بک لینک سازی اصولی، سایت را به صفحه‌ی اول و رتبه های برتر نتایج گوگل نزدیک می‌کند اما لینک سازی نادرست می‌تواند سایت را برای همیشه از صفحه‌ی نتایج گوگل حذف کند.
اگر لینک سازی (link building) به درستی انجام شود، معمولا نیازی به حذف بک لینک بی کیفیت وجود نخواهد داشت. اما در برخی موارد ممکن است مجبور به حذف یا همان Disavow کردن بک لینک ها شوید. با استفاده از ابزار Disavow گوگل می توان به سادگی بک لینک های مخرب و اسپم را حذف کرد. در این آموزش ابتدا ویژگی های بک لینک های بی کیفیت و مخرب ،که بایستی حذف شوند ، برایتان توضیح خواهیم داد. سپس نشانه هایی را به شما معرفی خواهیم کرد که در این زمان ها باید لینک های اسپم را با احتیاط لازم، حذف کنید. این که چگونه بک لینک های مخرب را از بک لینک های خوب تشخیص دهید، و نحوه استفاده از ابزار disavow در سرچ کنسول را آموزش خواهیم داد. در این آموزش جامع حذف بک لینک های مخرب و اسپم ، همراه با تیم سئو اینجا باشید.


کدام لینک ها را باید حذف کرد؟

هر لینکی که اثر منفی بر سایت بگذارد و موجب افت رتبه‌ی سایت شود، مستحق حذف شدن است. لینک های مخربی که به سایت شما اشاره می کنند، باعث افت رتبه شما در صفحه نتایج گوگل می شود و به اعتبار سایت شما آسیب می زنند. گوگل معیارهایی برای شناخت لینک اسپم دارد و در صورت شناسایی آن ها، برای سایت دریافت کننده‌ی لینک ، امتیاز منفی لحاظ می‌کند و حتی ممکن است وب سایت شما را جریمه بکند. در ادامه محتوا، در رابطه با ویژگی های لینک های مخرب صحبت خواهیم کرد.

حذف بک لینک مخرب


لینک های متعدد ساخته شده در بازه‌ی زمانی کوتاه

دریافت تعداد زیادی لینک در بازه‌ی زمانی کوتاه ، اتفاقی است که گوگل به شدت به آن حساس است و آن را غیرطبیعی می‌شمارد. لینک هایی که توسط خود شما ایجاد می‌شود، باید از نظر تعداد کنترل شده باشد. 


لینک از سایت های نامعتبر و اسپمی

یکی از شاخص های ارزیابی هر سایت، امتیاز اسپم یا Spam Score آن است. هر قدر این نمره بالاتر باشد، لینک های داده شده از این سایت به سایت های دیگر خاصیت مخرب تری خواهد داشت. با نصب افزونه‌ی Moz به مرورگر خود می‌توانید میزان Spam Score هر سایت را ببینید.


لینک خریداری شده

خریداری بک لینک نیز از مواردی است که از نظر گوگل تخلف شناخته می‌شود. گوگل به وسیله‌ی الگوریتم پنگوئن بک لینک های دریافت شده را بررسی می‌کند و غیر طبیعی بودن بک لینک خریداری شده را متوجه می‌شود. وجود این بک لینک ها نیز به سلامت سایت ضربه می‌زند و حتما باید حذف شوند.


تبادل لینک پر تعداد بین دو سایت

گاهی دو سایت با یکدیگر توافق می‌کنند تا با تبادل لینک به یکدیگر اعتبار ببخشند. در واقع گوگل از مدیران این سایت ها هوشمندتر عمل می‌کند و این لینک دهی توافق شده و غیرطبیعی را تشخیص می‌دهد.

بک لینک اسپم


بک لینک های تخریبی ایجاد شده توسط رقبا

گاهی رقبای سئوکار شما دست به حمله به سایت شما می‌زنند و با ایجاد بک لینک های اسپم و مخرب سعی می‌کنند رتبه‌ی شما را کاهش دهند یا شما را گرفتار جریمه‌ی گوگل کنند. شناسایی و حذف این بک لینک ها نیز بسیار ضروری است.

چه زمانی باید یک بک لینک را حذف کرد؟

حذف بک لینک روشی متداول برای اصلاح افت رتبه‌ی سایت است. اما نباید با هر مشاهده‌ی افت رتبه ای دست به حذف بک لینک زد. در موارد خاصی باید حتما بک لینک های مخرب را شناسایی و حذف کرد.

دریافت Manual Penalty

وقتی گوگل بک لینک های مخرب متعددی به سایت شما مشاهده کند، به صورت دستی و توسط کارشناسان گوگل جریمه شده و اخطار دریافت می‌کند. در صورتی که به درستی بک لینک های مخرب را حذف کنید و درخواست بازبینی دهید، شانس بازگشت به رقابت را خواهید داشت اما در صورتی که در حذف بک لینک ها درست عمل نکنید، ممکن است به کلی از نتایج جستجو حذف شوید.

افت رتبه توسط الگوریتم رتبه بندی

گاهی گوگل نه به طور دستی بلکه توسط الگوریتم ها ، وب سایت دارای بک لینک اسپم را جریمه می‌کند و رتبه‌ی آن را در صفحه نتایج افت می‌دهد. از آنجایی که این نوع جریمه با اخطاری همراه نیست، باید همیشه شرایط سایت خود را رصد کنید تا متوجه افت رتبه شوید. ضمنا باید تشخیص بدهید که جریمه از سوی الگوریتم پاندا بوده یا الگوریتم پنگوئن. اگر توسط الگوریتم پنگوئن جریمه شده باشید، باید حتما لینک های خارجی خود را بازبینی کنید.

الگوریتم پنگوئن


چگونه بک لینک خوب را از بد تشخیص بدهیم؟

نباید منتظر ماند تا گوگل بک لینک های مخرب را بشناسد و سایت را جریمه کند و سپس اقدام به اصلاح بک لینک ها کرد. طبیعتا با شناخت ویژگی های بک لینک خوب، می‌توان از ایجاد بک لینک بد جلوگیری کرد تا کار به جریمه شدن توسط گوگل نکشد.
تمام تعریفِ خوب یا بد بودن یک بک لینک در یک عبارت خلاصه می‌شود: طبیعی بودن بک لینک . باید تمام مواردی که باعث می‌شود بک لینک های شما طبیعی جلوه کنند را رعایت کنید.

بک لینک سازی


Spam Score

سایتی که نمره‌ی اسپم بالایی داشته باشد، لینک های خروجی از آن نیز مخرب خواهد بود. در هر صورت از گرفتن بک لینک از سایت با اسپم بالا خودداری کنید و در صورت وجود چنین بک لینک هایی ، نیاز است  که آن ها را حذف کنید.

DA/PA

نباید فکر کنید که همیشه لازم است از سایت های با (DA (Domain Authority و  (PA (Page Authority بالا بک لینک گرفت. طبیعی بودن بک لینک های ورودی به یک سایت به معنای آن است که از سایت های با DA/PA مختلف گرفته شده باشند.

انکر تکست

استفاده از انکرتکست های متنوع راه دیگری است که بک لینک ها را طبیعی جلوه می‌دهد. باید از ترکیبی از انواع انکرتکست ها، کلمات کلیدی مختلف، لانگ تیل ها، LSI ها، نام بِرَند و URL سایت برای لینک سازی استفاده کرد.

چه زمانی نباید دست به حذف بک لینک زد؟

افت رتبه‌ی سایت ممکن است به خاطر جریمه توسط گوگل به خاطر بک لینک های مخرب باشد. اما لزوما همیشه اینطور نیست. سئو ، حرفه ای رقابتی است به این معنا که ممکن است پیشرفت یکی از رقبا به معنای افت و پسرفت شما باشد. بنابراین افت رتبه‌ی شما گاهی نتیجه‌ی کسب رتبه‌ی بهتر توسط رقبای شماست. یکی از عواملی که می‌تواند در پیشرفت رقیبانتان موثر بوده باشد، بک لینک های بهتر و با کیفیت تر است. برای بازپس گیری رتبه‌ی قبلی باید مجددا بک لینک های رقیب خود را آنالیز کنید تا بتوانید به جایگاه قبلی خود بازگردید. برای اطلاعات بیشتر در مورد آنالیز بک لینک رقبا مقاله‌ی «آنالیز بک لینک رقبا چرا و چگونه باید انجام شود؟» را بخوانید.

حذف بک لینک چه اثری بر سئو خواهد گذاشت؟

حذف بک لینک باید با دلیل خاص و با صرف دقت فراوان انجام شود. اگر بک لینک مخرب حذف شود، تاثیر منفی آن بک لینک را از بین می‌برد و سایت را به جایگاه خود باز می‌گرداند و اگر بک لینک با کیفیت را به اشتباه حذف کنید، امتیاز آن بک لینک را از خود سلب کرده اید.

Disavow چیست؟

به مجموعه کارها و اقداماتی که شما انجام می دهید تا مانع هدایت لینک های مخرب و اسپم به سمت سایت خود شوید، Disavow می گویند. شما با ساخت فایل disavow، این امکان را دارید تا آن را در گوگل ثبت کنید تا گوگل متوجه شود که به این آدرس های بک لینک درون فایل disavow ، کاری نداشته باشد.

نحوه Disavow کردن بک لینک های مخرب در سرچ کنسول گوگل

برای این کار، در قدم اول لازم است که لیست بک لینک های اسپم را تهیه کنید. در قسمت های قبلی نحوه تشخیص لینک بی کیفیت و اسپم را توضیح دادیم. 

در گوگل سرچ کنسول، می توانید وارد قسمت links شوید. در قسمت Top linking sites میتوانید لیست بک لینک های سایت خود را مشاهده کنید. 

back link in search consol googlee

در قدم دوم بایستی فایل متنی با نام yourname.TXT را مطابق با استاندار گوگل تهیه کنید (این فایل حاوی لینک های مخرب و بی کیفیتی است که قصد دارید حذفشان کنید ) و آن را برای گوگل بفرستید.

استانداردی که باید رعایت کنید بدین صورت است که توضیحات را با هشتگ مشخص کنید و هر سطر تنها حاوی یک url باشد و هر یک از لینک ها باید در یک خط باشد. دقت کنید که فایل حتما با پسوند .TXT ذخیره شود. یونیکد آن را  UTF-8 تعیین کنید.

در قدم سوم ، فایل تهیه شده را در گوگل سرچ کنسول آپلود کنید. 

در قدم آخر ، منتظر تاییدیه گوگل بمانید. این کار زمانبر هست تا بک لینک های اسپم حذف شوند. گوگل تاییدیه خارج شدن از پنالتی را طی ایمیلی به شما ایمیل می کند. 

برای یادگیری بیشتر، حتما بخوانید : نحوه disavow کردن بک لینک ها در سرچ کنسول گوگل

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم به طور خلاصه و کامل، نکات مهم مربوط به تشخیص و حذف بک لینک های اسپم بپردازیم. توجه کنید که در صورتی که اطمینان کامل به مخرب بودن لینک ها ندارید ، آن را به دست متخصصین سئو بسپارید چرا که هرگونه اشتباه در روند حذف بک لینک ها ، به شدت روی سئو تاثیر می گذارد و حتی ممکن است باعث حذف سایت شما از گردونه رقابت صفحه نتایج گوگل شود.

هر گونه سوال در این زمینه را در قسمت کامنت مطرح کنید . همکاران ما در سئو اینجا در اسرع وقت پاسخگو خواهند بود. 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت سئوسفارش سئوتماس با سئواینجا