همه چیز در رابطه با بازاریابی ویدیویی

بازاریابی ویدیویی

عناوین محتوا

بازاریابی ویدیویی چیست؟

بازاریابی ویدیویی یا به زبان انگلیسی video marketing یکی از جذاب‌ترین شاخه‌های بازاریابی محتوایی است. امروزه بر بستر بیشتر شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌ها این شاخه از بازاریابی محتوایی به شدت محبوب شده است. اگر یک عکس به‌اندازه هزار کلمه ارزش دارد، پس یک فیلم چقدر باارزش‌تر است؟ این اساس بازاریابی ویدیویی است.

از ویدیو مارکتینگ می‌توان برای همه موارد از ایجاد ارتباط با مشتری، تا تبلیغ برند، خدمات یا محصولات استفاده کرد. علاوه بر این، بازاریابی ویدیویی می‌تواند به‌عنوان رسانه‌ای برای ارائه چگونگی، ترویج توصیفات مشتری، رویدادهای پخش زنده و ارائه محتوای ویروسی (سرگرم‌کننده) باشد.

بازاریابی ویدیویی چگونه کار می‌کند؟

در ظاهر، نحوه بازاریابی ویدیویی بسیار ساده است: نام تجاری شما فیلم‌هایی را ایجاد می‌کند که به‌نوعی، شرکت شما را رونق می‌بخشند، فروش را افزایش می‌دهند، آگاهی از محصولات یا خدمات شما را افزایش می‌دهند یا مشتریان شما را درگیر می‌کنند. اما در عمل، کمی پیچیده‌تر است. مانند بسیاری دیگر از کارهای بازاریابی شما، بازاریابی ویدیویی نیز مبتنی بر داده است، بنابراین شما می‌خواهید معیارهای مختلف را کنترل کرده و میزان تعامل مشتری را پیگیری کنید. 

ویدیو مارکتینگ از لحاظ روان‌شناسی روی ذهن مخاطب ماندگاری و تأثیر بیشتری دارد؛ بنابراین یکی از تمایزهای آن با سایر روش‌های بازاریابی محتوایی مانند محتوای متنی، صوتی و … در ماندگاری آن در ذهن مخاطب است. 

بازاریابی ویدیویی- ویدیو مارکتینگ

فاکتورهایی که در ویدیو مارکتینگ باید رعایت شوند

مهم‌ترین قواعدی که باید در طی فرایند بازاریابی ویدیویی به آن پایبند باشیم عبارت‌اند از:

 • اختصاص دادن بودجه و منابع: لازم است بودجه‌ای را برای ویدیو مارکتینگ اختصاص دهید. حداقل تجهیزات مناسب، نرم‌افزار ویرایش خوب و یک فرد متخصص یا یک تیم متخصص در این زمینه لازم است.
 • هدفتان را مشخص کنید: قبل از اینکه دست‌به‌کار بازاریابی ویدیویی بزنید، هدف خود را از این کار مشخص کنید. آیا هدف شما فروش است یا تبلیغات یا چیز دیگری. متناسب با هدفتان کار را دنبال کنید. 
 • شناسایی مخاطبان: الزاماً ویدیو مارکتینگ برای هر کسب‌وکاری شاید جواب ندهد. چون نوع بازاریابی محتوایی هر کسب‌وکاری وابسته به نوع مخاطب و نیاز مخاطبان آن کسب‌وکار است. سعی کنید که مخاطبان هدف خود را به‌خوبی شناسایی کنید.
 • مشغول کردن مخاطبان: شما باید به‌گونه‌ای استراتژی بازاریابی ویدیویی را بچیند که مخاطبانتان را به آن وابسته و مشغول کنید.
 • کوتاه کردن مدت‌زمان ویدیو: یکی دیگر از فاکتورهای ویدیو مارکتینگ و تبلیغات ویدیویی کوتاه و مفید بودن آن است. سعی نکنید که با ویدیوهای طولانی مخاطبانتان را خسته کنید. ویدیو باید کوتاه و درعین‌حال مفید باشد.
 • کانال‌های انتشار: ویدیوهای خود را در کانال‌های متفاوت و مناسب انتشار دهید. اگرچه باید متناسب با نوع مخاطب کانال انتشار را انتخاب کنید، اما بستر یوتیوب و وب‌سایت‌های شخصی گزینه‌ای مناسب هستند. در داخل ایران هم می‌توانید از شبکه‌های اشتراک ویدیو مانند آپارات، تماشا و… استفاده کنید. همچنین بستر شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام نیز گزینه‌ای مناسب است. 
 • آنالیز: ویدیوهای خود را آنالیز کنید. بهترین‌ها را از لحاظ بازخورد شناسایی کنید و ویدیوهای ضعیفتان را طبق آن‌ها بازسازی کنید. 

ویدیو مارکتینگ

نمونه‌هایی از ویدیو مارکتینگ

بازاریابی ویدیویی در سراسر اینترنت وجود دارد. بیشتر کمپانی‌های معروف فناوری و تکنولوژی از آن استفاده می‌کنند. کمپانی‌هایی مانند فیس‌بوک و یوتیوب از موفق‌ترین ویدیو مارکترها هستند. علاوه بر این‌ها در بستر شبکه‌های اجتماعی بازاریابی ویدیویی بسیار رایج است. هم‌اکنون شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و تیک تاک به این حوزه از بازاریابی بسیار توجه می‌کنند. 

از بارزترین نمونه‌های داخلی در بخش تبلیغات ویدیویی میتوان به آپاراتم،  نماشا و تماشا اشاره کرد. این‌گونه سایت‌ها اساساً شبکه‌های اشتراک ویدیو هستند و نزد مخاطبان محبوبیت خاصی دارند. 

مزایای بازاریابی ویدیویی

بازاریابی ویدیویی مزایای بسیار زیادی برای کسب‌وکارها می‌تواند داشته باشد. این مزایا می‌توانند در کوتاه‌مدت و بلندمدت نمایان شود. از جمله این مزایا عبارت‌اند از:

 • ویدیو به شما کمک می‌کند با مخاطبان خود ارتباط پایدار برقرار کنید. امروزه بسیاری از تلاش‌های بازاریابی یک شرکت برای کمک به اعتماد سازی بر پایه ویدئو مارکتینگ طراحی شده است. 
 • ویدیو یک معدن طلا برای SEO است. ویدیو مارکتینگ به ایجاد بک‌لینک برای سایت شما، افزایش لایک و اشتراک‌گذاری (که می‌تواند بر رتبه‌بندی جستجو تأثیر بگذارد) و ایجاد ترافیک به سایت شما کمک می‌کند؛ بنابراین هم‌اکنون یکی از فاکتورهای قدرتمند سئو سایت، بازاریابی ویدیویی است.
 • فیلم‌ها حفظ اطلاعات را افزایش می‌دهند. اگر مشتریان شما فقط چیزی می‌شنوند، احتمالاً حدود 10٪ از این اطلاعات را سه روز بعد حفظ می‌کنند. در مقابل، اگر آنچه که می‌شنوند با تصاویر مربوطه همراه باشد، سه روز بعد به طور متوسط 65٪ از این اطلاعات را حفظ می‌کنند.
 • ایمیل‌هایی که حاوی کلمه “ویدیو” هستند، 19٪ افزایش در نرخ بازکردن و 65٪ افزایش کلیک‌ها را نشان می‌دهد.
 • چهار برابر بیشتر مشتریان ترجیح می‌دهند یک ویدیوی محصول را تماشا کنند، تا اینکه توضیحات محصول را بخوانند.
 • با تماشای ویدیو محصولات، مشتریان 64-85٪ بیشتر احتمال خرید را دارند.

ویدیو مارکتنیگ- بازاریابی ویدیویی

چالش‌های بازاریابی ویدیویی

قبلاً هزینه یک چالش جدی برای بازاریابی ویدیویی بود. هزینه تجهیزات، نرم‌افزار ویرایش و هزینه داده‌های مصرف ویدیوی آنلاین. امروزه این چالش‌ها سبک‌تر شده‌اند. اما شما هنوز به بودجه نیاز دارید. تجهیزات خوب، نرم‌افزار ویرایش و یک بستر تحویل مقرون‌به‌صرفه‌تر از گذشته است، اما رایگان نیستند و شما به یک تیم بازاریابی با تجربه در فیلم نیاز دارید، اما همه اینها موانع قابل عبوری هستند.

در حقیقت، بزرگ‌ترین چالش‌های بازاریابی ویدیویی در سال 20٢١ استراتژی محتوایی است. چگونه می‌توان یک استراتژی بازاریابی ویدیویی محکم و مؤثر ایجاد کرد، چگونه می‌توان محتوایی را ایجاد کرد که مردم می‌خواهند مصرف کنند و چگونه فیلم‌های جذابی را به اشتراک می‌گذارند. علاوه بر این، بازاریابان محتوای ویدیویی باید درک درستی از معیارها و چگونگی موفقیت ویدیو و زمینه‌های بهبود داشته باشند.

بهترین روش‌ها برای ویدیو مارکتینگ

همه موفقیت‌ها و شکست‌ها به استراتژی برمی‌گردد. اگر می‌خواهید بازاریابی ویدیویی شما نتیجه بگیرد، باید برنامه‌ریزی، آزمایش، تجزیه‌وتحلیل کنید. بله، هدف فیلم‌های شما روایت داستانی و درگیر کردن مشتریان شما است اما از منظر بازاریابی، فیلم‌های شما باید با کانال فروش شما هم‌تراز شوند. هدف هر ویدیو چیست؟ مخاطب کیست؟ چگونه ویدیو اهداف بازاریابی شما را بیشتر می‌کند؟

در سال ٢٠٢١ یکی از مهم‌ترین سنگ بناهای برندینگ می‌تواند ویدیو مارکتینگ باشد. پس تا می‌توانید آن را جدی بگیرید و اگر کسب‌وکار شما ویدیو محور باشد حتماً آن را اجرا کنید. اما قبل از اجرای آن لازم است از متخصصین دیجیتال مارکتینگ و ویدیو مارکتینگ مشاوره بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره می توانید با سئواینجا در ارتباط باشید. امروزه اغلب کسب‌وکارهای موفق از روش بازاریابی مبنی‌بر تبلیغات ویدیویی استفاده می‌کنند و بسیار روش مهم و کارآمدی در بازاریابی محتوایی است. 

سمیرا حسن آبادیمشاهده نوشته ها

وقتی دست های یک پیانیست روی پیانو قرار میگیرد یک قطعه موسیقی دل نشین می سازد. مدیر محتوا هم کافی است دست به صفحه کلید شود. متن شاهکاری خلق می کند تا بر دل همگان نشیند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت سئوسفارش سئوتماس با سئواینجا