اصطلاحات و لغت نامه سئو

لغت نامه سئو

عناوین محتوا

سئو هم مانند علم دیگری لغات و اصطلاحاتی دارد که یک سئوکار حرفه ای باید معنی آنها را بداند. ما در این مقاله لغت نامه سئو را به طور کامل در اختیار شما عزیزان قرار میدهیم؛ پس تا آخر این مقاله با سایت سئو اینجا همراه باشید.

رایج ترین اصطلاحات سئو

ما سعی کرده ایم رایج ترین واژه و عبارات را در لغت نامه سئو به شما عزیزان معرفی کنیم.

سئو

به مجموعه اقداماتی که برای بهینه سازی سایت از نظر موتور جستجو انجام می شوند سئو گفته می شود. سئو شامل سه بخش کلی سئو داخلی، تکنیکال و خارجی می شود.

مشاوره سئو

در لغت نامه سئو، مشاوره سئو یکی از لغات مهم است. به کارشناس یا شرکت سئو که خدمات و سرویس های بهینه سازی وب سایت را انجام می دهند مشاور سئو می گویند.

تولید محتوا

وقتی شما چندین محتوای مختلف از چندین سایت بخوانید و با زبان و قلم خودتان برداشت خود را بنویسید، درواقع تولید محتوا کرده اید. توجه کنید که تولید محتوا با خلق محتوا فرق دارد. در خلق محتوا شما کاملا یک مقاله جدید که قبلا هیچ کس ننوشته می نویسید.

الگوریتم های گوگل

الگوریتم یعنی مجموعه قوانین و اقداماتی که برای یک برنامه کامپیوتری باید انجام بگیرد. هر الگوریتم یک داده به عنوان ورودی میگیرد و یک خروجی که همان برنامه است را تولید میکند. الگوریتم های گوگل در لغت نامه سئو به معنای برنامه هایی هستند که بر همه وب سایت ها کنترل دارند تا اگر وب سایتی خارج از چارچوب قوانین عمل کرد آن را جریمه کنند. گوگل الگوریتم های خیلی زیادی دارند مانند پاندا، پنگوئن، رقص گوگل، کبوتر، برت و…

کلمه کلیدی

کلمه یا عبارتی که کاربر در موتورهای جستجو، سرچ میکند. مثلا کلمه کلیدی این مقاله، لغت نامه سئو است. اگر به اندازه کافی در محتوایتان به کلمه کلیدی پرداخته باشید روبات های خزنده متوجه میشوند و درصورت خوب بودن محتوا آن را در صفحه اول نتایج نشان میدهند.

چگالی کلمه کلیدی

نسبت تعداد دفعاتی که کلمه کلیدی اصلی در متن تکرار شده به کل کلمات متن، ضربدر 100. جواب این فرمول معمولا نباید از ۲ بیشتر باشد وگرنه محتوایتان اسپم تلقی می شود.

سئو کلاه سفید

تکنیک های قانونی که مورد تایید گوگل و سایر موتورهای جستجو است و معمولا نتیجه بخشی آن ها مدت زیادی طول می کشد.

سئو کلاه سیاه

تکنیک های غیر قانونی که برای فریب دادن موتورهای جستجو استفاده می شوند. هدف از انجام این روش های سیاه، بالا بردن غیرطبیعی رتبه سایت است.

پنالتی گوگل

جریمه ای که الگوریتم های گوگل برای یک سایت تعیین می کنند. در صورتی که سایت پنالتی بشود ممکن است آن صفحه از صفحه نتایج به مدت نامعلومی حذف شود.

بک لینک

وقتی شما آدرس یک سایت دیگر را در یکی از صفحات خود قرار دهید یعنی به آن بک لینک داده اید. اگر به یکی از صفحات داخلی سایت خودتان لینک بدهید اصطلاحا لینک سازی داخلی انجام داده اید.

اسپم

سایت های مخرب که برخلاف سیاست های گوگل و سایر موتورهای جستجو عمل کرده اند و در لیست سیاه آنها قرار گرفته اند.

اعتبار صفحه و اعتبار دامنه سایت

اعتبار دامنه، معیاری است بین 0 تا 100 که سایت moz.com برای ارزش کل سایت تعیین کرده است. اعتبار صفحه یعنی ارزشی که یک صفحه از سایت دارد. هرچقدر تعداد لینک ها در سایت و هر صفحه و کیفیت آنها بیشتر باشد این عدد بزرگتر می شود.

واژه نامه سئو

ایندکس سایت

روبات های گوگل و سایر موتورهای جستجو هر صفحه جدیدی که منتشر می شود را بررسی می کنند و در دیتابیس گوگل قرار می دهند. اگر محتواها به اندازه کافی خوب بودند ایندکس می شوند و درنهایت در صفحه نتایج نشان داده می شوند.

ریدایرکت 301

یکی از پرکاربردترین واژه ها در لغت نامه سئو، ریدایرکت 301 یا انتقال دائمی آدرس یک صفحه به آدرس دیگر است. وقتی بخواهید URL صفحه را عوض کنید یا اینکه با ارور 404 رو به رو شدید باید از این نوع ریدایرکت استفاده کنید.

تگ کنونیکال

یک خط کد است که برای جلوگیری از ایجاد محتوای تکراری در سایت استفاده می شود. اگر شما دو یا چند محتوای تکراری در سایت داشته باشید روبات های موتور جستجو گیج می شوند چون نمیدانند محتوای اصلی کدام است در نتیجه به ایندکس شدن صفحه آسیب میزند.

نقشه سایت

در لغت نامه سئو، نقشه سایت لیستی از صفحات سایت است که برای ما در اولویت هستند و می خواهیم که حتما ایندکس بشوند. سایت مپ درست مثل یک راهنمایی برای روبات های خزنده است.

فایل robots.txt

فایلی که در دایرکتوری اصلی سایت قرار داده می شود و شامل صفحات، عکس و فایل هایی هستند که روبات خاصی یا همه روبات های گوگل حق بررسی کردن آنها را ندارند.

خدمات سئو

مجموعه استراتژی هایی که یک شرکت یا آژانس سئو برای بالا بردن رتبه یک سایت و بهینه سازی سایت انجام می دهد.

تگ alt

در لغت نامه سئو به معنای متن جایگزینی که برای عکس ها قرار میدهیم است. موتورهای جستجو نمیتوانند تصاویر را درک کنند و از طرفی هم ممکن است به هر دلیلی عکس برای کاربر لود نشود؛ در چنین شرایطی از تگ alt یا همان متن جایگزین برای شناساندن محتوای عکس به کاربر و موتور جستجو استفاده میکنیم.

سیستم مدیریت محتوا (CMS)

سیستمی که قابلیت تایپ، ویرایش، انتشار محتوا و غیره را داشته باشد. وردپرس، جوملا از معروف ترین سیستم های مدیریت محتوا هستند.

CDN

ابزاری که سرورهایی در نقاط مختلف جهان دارد و فرآیند ارسال اطلاعات از سرور به کاربر و برعکس را با سرعت زیادی انجام میدهد. علاوه بر اینها CDN در امنیت سایت هم نقش مهمی دارد.

معماری سایت

معماری سایت در لغت نامه سئو یعنی مجموعه تکنیک های سئو فنی مانند سرعت، فایل SSL، تجربه کاربری و … که یک سایت را تشکیل میدهند و رتبه آن را در موتورهای جستجو مشخص میکنند.

صفحات 404

ارور یا صفحات 404 یعنی صفحاتی که محتوای آنها دیگر در دسترس نیست. این صفحات معمولا به خطر تغییر آدرس صفحه یا سایت اتفاق می افتند که برای جلوگیری از ترک سایت توسط کاربر پیشنهاد میکنیم با یک طرح گرافیک یا عکس زیبا کاربر را به صفحه دیگری از سایتتان هدایت کنید.

نرخ پرش

در لغت نامه سئو وقتی کاربر وارد صفحه ای بشود و بدون انجام هیچ عملی مانند اسکرول، ثبت نام یا غیره دکمه بک را بزند و سایت را ترک کند پریدن میگویند. هرچقدر این نرخ پایین تر باشد بهتر است.

اصطلاحات سئو

نرخ کلیک

نسبت تعداد کسانی که روی لینک سایت ما کیلیک کرده اند به کل کسانی که لینک ما را دیده اند.

تبلیغات کلیکی

گوگل ادوردز بزرگترین پلتفرم تبلیغات کلیکی است. به این صورت که شما کلمه کلیدی که میخواهید رتبه بالایی در آن به دست بیاورید و همین طور متن تبلیغی را به گوگل ادوردز میدهید. هروقت کاربر کلمات کلیدی مورد نظر شما را جستجو کرد، گوگل سایت شما را به او نشان میدهد. به ازای هر کلیکی که روی لینک شد شما مبلیغی را به گوگل ادوردز میدهید.

لینک های فالو و نوفالو

در لغت نامه سئو، لینک هایی که اعتبار سایت، صفحه و اسپم اسکور را به گوگل منتقل میکنند لینک های فالو یا دوفالو نام دارند و لینک هایی که نوفالو هستند هیچ گونه اعتباری را به سایت مقصد منتقل نمی کنند. منظورمان این نیست که لینک های نوفالو بی ارزشند ولی لینک این سایت ها توسط گوگل پیشنهاد نمی شوند.

رپورتاژ آگهی

رپورتاژ آگهی در لغت نامه سئو یعنی محتوایی که از ظاهرش معلوم نیست تبلیغ است. وقتی کاربر آن را مطالعه میکند متوجه جنبه تبلیغاتی آن نمی شود ولی در انتها می فهمد که به نفع شرکت خاصی صحبت کرده است.

سئو کلاه خاکستری

تکنیک های تقریبا غیرقانونی که به هدف کسب رتبه بالا انجام میگیرد. این روش های به بدی سئو کلاه سیاه نیستند و جریمه گوگل را در خیلی از مواقع به دنبال ندارند اما باز هم توصیه نمی شوند.

نرخ تبدیل

تبدیل بازدیدکننده به مشتری را نرخ تبدیل میگوییم. البته منظورمان از مشتری این نیست که لزوما از ما چیزی بخرد. ثبت نام در سایت، زدن دکمه call to action، شرکت در کمپین، خرید محصول و غیره میتوانند نرخ تبدیل ما باشند.

ترافیک ارگانیک

ترافیک ارگانیک یعنی سایت بدون هیچ تبلیغ یا روش سئو سیاه در موتورهای جستجو بالا بیاید. تعداد بازدیدکنندگان از سایت در لغت نامه سئو ترافیک ارگانیک یا طبیعی نام دارد.

صفحه فرود

لندینگ پیج صفحه ای از سایت است که کاربر معمولا از موتورهای جستجو یا سوشیال مدیاها به آن هدایت می شود به همین خاطر هم در لغت نامه سئو به آن صفحه فرود میگویند. این صفحات جزء صفحات مهم سایت هستند و باعث افزایش نرخ تبدیل می شوند.

Keyword stuffing

زیاده روی در استفاده از کلمات کلیدی را در لغت نامه سئو کیورد استافینگ میگویند. Keyword stuffing توسط گوگل، اسپم تلقی میشود. راه حل این مشکل رعایت چگالی کلمات کلیدی است.

ریسپانسیو

ریسپانسیو بودن سایت یعنی محتوای صفحات در تمام دیوایس ها مانند لپ تاپ، موبایل و تبلت متناسب با اندازه صفحه به کاربر نشان داده شود.

کلمات مترادف (LSI)

کلمات قبل و بعد از کلمه کلیدی اصلی که کاربران جستجو می کنند؛ مثلا تور خارجی کلمه کلیدی اصلی ماست، تور خارجی ارزان، تور خارجی دبی کلمات LSI ما هستند.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم بخشی از پرکاربردترین و رایج ترین اصطلاحات در لغت نامه سئو را به شما معرفی کنیم. البته سئو واژگان بسیاری دارد و به این اصطلاحات اکتفا نمیکند. اگر سوالی در زمینه سئو سایت داشتید ما درخدمت شما هستیم.

سمیرا حسن آبادیمشاهده نوشته ها

وقتی دست های یک پیانیست روی پیانو قرار میگیرد یک قطعه موسیقی دل نشین می سازد. مدیر محتوا هم کافی است دست به صفحه کلید شود. متن شاهکاری خلق می کند تا بر دل همگان نشیند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعرفه سئونمونه کارتماس با ما