۱۲+۱ روش طلایی برای افزایش نرخ تبدیل سایت

۱۳ تکنیک طلایی برای افزایش نرخ تبدیل (CRO)

عناوین محتوا

هدف یک وب سایت چیست؟ افزایش ترافیک صفحات، فروش محصولات، ثبت نام، عضویت در کمپین و… آیا همین که کاربر داخل سایت بیاید کافی است؟ ما فقط برای همین سایت را راه انداخته ایم؟ پس چگونه سود کسب کنیم؟ نرخ تبدیل یکی از مهم ترین و کاربردی ترین شاخص های عملکرد سایت است. در این مقاله، تیم سئو اینجا میخواهد درباره ی اینکه نرخ تبدیل چیست و چطور میتوان آن را افزایش داد صحبت کند.

نرخ تبدیل چیست؟

نرخ تبدیل یا Conversion Rate یعنی درصدی از کاربران که کاری که هدف شماست را انجام میدهند. این بستگی به شما دارد که هدف سایت شما چیست. مثلا افزایش فروش، افزایش سود خالص، عضویت در کمپین های تبلیغاتی یا اهداف دیگر. حالا چطور این نرخ را حساب کنیم؟ خیلی ساده است. شما تعداد کل کاربرانی که هدف مورد نظر شما را انجام میدهند را حساب میکنید، بر تعداد کل کاربرانی که وارد سایتتان شده اند تقسیم میکنید و در 100 ضرب می کنید. مثلا ۱۰۰۰ نفر در ماه به سایت شما می آیند و هدف شما فروش محصولات است، اگر از این ۱۰۰۰ نفر ۵۰ نفر به مرحله خرید بروند یعنی نرخ تبدیل شما ۵٪ است.

اگر بخواهیم با شما رو راست باشیم نرخ تبدیل ۵٪ واقعا عالی است. خیلی از سایت ها نرخ تبدیلشان 0.1٪ است و نرخ تبدیل بالای دو درصد برای خیلی از کسب و کارها رویا به نظر می رسد.

تبدیل چه چیزهایی میتواند باشد؟

بستگی دارد هدف شما چه باشد اما شما باید معمولا نرخ تبدیل عملیات زیر را در نظر بگیرید.

نرخ تبدیل چیست

نرخ تبدیل تبلیغات

باید ببینید از بین کسانی که از طریق تبلیغات کلیکی و گوگل ادوردز وارد سایت شما شده اند چقدرشان هدف موردنظر شما را انجام داده اند. آیا محتوای تبلیغی شما به اندازه کافی جذاب و متقاعد کننده بوده؟

نرخ تبدیل فروش

این کاملا واضح است. چند نفر از افرادی که از سایت شما بازدید کرده اند، محصولات یا سرویس های شما را خریده اند. آیا کیفیت و توضیحات محصولات آنقدر مناسب بوده که کاربر را ترغیب کند؟

نرخ تبدیل کمپین ها

از این طریق میتوانید قوی یا ضعیف بودن اجرای کمپین را محک بزنید.

نرخ تبدیل صفحات وب سایت

کدام صفحه یا صفحات از همه بیشتر بازدید داشته اند؟

چگونه نرخ تبدیل سایت را افزایش دهیم؟

تکنیک های افزایش نرخ تبدیل

تبلیغ pop-up به سایت اضافه کنید.

بر اساس آمارهای معتبر میانگین نرخ تبدیل با روش پاپ آپ 3.9% افزایش میابد. تازه اگر به طور اصولی pop-up درست کنید میتوانید به ۱۰تای برتر برسید که میانگین نرخ تبدیلشان 9.28 است. حالا چطور pop-upهای خوب و جذاب درست کنیم که مخاطب عصبانی نشود؟

  • پیشنهادات مختلف بدهید؛ مثلا pdf، محصولات متفاوت، محتواهای جایزه دار و پیشنهادات رایگان دیگر تا زمانی که بک برنده پیدا کنید.
  • زمان دیرکرد ۳۰ ثانیه برای pop-up بخرید تا ۳۰ ثانیه بعد از ورود کاربر pop-up نشان داده شود. این عامل باعث میشود که کاربران دیگر غر نزنند.
  • یک کوکی تنظیم کنید که برای هر کاربر، فقط یک pop-up ظاهر شود. این کار باعث می شود کابران کمتر کلافه شوند.
  • ترکیب همه ی این عوامل، شکایات مخاطبان را کم  میکند و در نتیجه نرخ تبدیل را افزایش میدهد.

بخش های غیر ضروری را در فرم های آنلاین کم کنید.

تا به حال برایتان پیش آمده که در سایتی خواستید ثبت نام کنید ولی در فرم ثبت نام، اطلاعات کاملا بی ربط و غیرضروری از شما خواسته اند؟ شما احتمالا سریعا پشیمان شده اید و دکمه بک را زدید. اطلاعات غیر ضروری باید حذف شود. فقط و فقط اطلاعاتی که برای رسیدن به اهدافتان نیاز دارید را از کاربر بخواهید. این عامل به طرز عجیبی نرخ تبدیل را زیاد میکند.

رضایت نامه ها و کامنت های مشتریان قبلی و همکاران را بگذارید

معمولا افراد از اینکه به عنوان اولین نفر از یک محصول یا سرویس استفاده کنند می ترسند، خب وظیفه ی شما این است که با قرار دادن نظرات مثبت یا منفی مشتریان سابق، ترس آنها را کم کنید. حتما دیده اید که در سایت های معتبر، در پایین صفحه اصلی، لوگوی شرکت هایی که با آنها کار کرده اند و از آنها راضی بوده اند را قرار داده اند. این کار تا ۴۰۰٪ اعتماد و نرخ تبدیل مشتری را زیاد میکند.

تاثیر نرخ کلیک در سئو

تمام عواملی که باعث حواس پرتی کاربران میشوند را نابود کنید.

قبلا راجع به صفحه فرود خواندیم که نباید این صفحه نباید شلوغ و پر از لینک باشد چون حواس کاربر را از محصول اصلی شما پرت میکند. در صفحه فرود شما باید عنوان، مزایا، معایب و توضیحات محصول، نظرات کاربران و عکس و ویدئو که با متن قاطی شده باشند را قرار دهید. برای اینکه میخواهید توجه کاربر فقط به معرفی محصول و call to action باشد.

قدم اولیه را تا حد امکان ساده کنید.

منظور از قدم اولیه، یعنی اولین چیزی که ما از مخاطب میخواهیم. به جای اینکه از همان اول از کاربر بخواهید کل فرم را تکمیل کند از او بخواهید فقط ایمیلش را بدهد. این کار هم اعتماد او را جلب میکند و هم اگر کاربر نخواهد مراحل بعدی را برود، شما حداقل ایمیل او را دارید.

از call to actionهای جذاب استفاده کنید.

قبلا در مقاله ای که مربوط به call to action بود گفتیم که جذاب بودن آن تاثیر زیادی در نرخ تبدیل دارد. از call to action های رایج مانند “ثبت نام” یا “شروع یادگیری” استفاده نکنید. در عوض از call to actionهایی که با yes شروع میشوند استفاده کنید چون این عبارات بار مثبت دارند و موثرند؛ مثلا “بله من پیشنهاد شما را قبول میکنم”

از چت های آنلاین استفاده کنید

خیلی از مشتریان قصد خرید محصولات شما را دارند اما چون سوال یا شک دارند قدم آخر را برنمیدارند. اگر ابزار چت آنلاین در سایت خود داشته باشید قطعا نرخ تبدیل شما افزایش پیدا میکند.

پیشنهادات متنوع بدهید.

بهتر است زیاد به طراحی، کپی یا فاکتورهای مرتبط با صفحه فرود توجه نکنید. در عوض پیشنهادات مختلف روی میز کاربر بگذارید. اگر نرخ تبدیل شما پایین است پیشنهادهای مختلف را امتحان کنید. ممکن است پیشنهاد اول، دوم یا حتی سوم شما مورد توجه کاربر قرار نگیرد اما اگر همین طور آزمون و خطا کنید قطعا برنده میشوید.

تکنیک های بالا بردن نرخ تبدیل

به مشتری تضمین بدهید.

خیلی از مشتریان از این میترسند که پولشان را خرج یک محصول الکی بکنند. به همین دلیل از خرید صرفه نظر میکنند. اگر شما به آنها گارانتی یا ضمانت بدهید مطمئن باشید نرخ تبدیل، به خصوص نرخ تبدیل فروش افزایش میابد.

از تایمر برای پیشنهادات استفاده کنید.

شاید تا به حال دیده باشید که وارد یک سایت شده باشید و یک پیشنهاد تخفیف فوق العاده داشته باشد و برای آن یک تایمر پایین رونده قرار داده باشد. این کاربران را تحریک کرده تا هدف شما را به انجام برسانند.

قبل از خرید کاربر یک محصول مشابه پیشنهاد دهید.

این تکینک جواب پس داده است. قبل از اینکه کاربر، خریدش را تمام کند محصولات مشابه را که با یک کلیک میتواند آنها را سفارش دهد در همان صفحه قرار دهید. این ترفند نرخ سفارشات را ۲۰٪ افزایش میدهد.

تست A/B را  روی عناوین انجام دهید.

تست A/B  یعنی برای یک مدت، عناوین خاصی را برای صفحه فرود قرار میدهید و بعد از مدتی عناوین دیگری را جایگزین میکنید تا واکنش کاربران را نسبت به دو صفحه ببینید. عناوین خیلی مهم هستند. از هر ۱۰ نفر، ۸ نفر عناوین را میخوانند و اگر خوششان نیامد بک را میزنند و از سایت خارج میشوند. فقط ۲ نفر بقیه محتوا را میخوانند. پس شما به تست A/B نیاز دارید تا بهترین عناوین را برای کاربران فراهم کنید.

بهبود سئو سایت

تمام تکنیک های سئو داخلی، تکنیکال، سئو خارجی را باید رعایت کنید تا سئو سایت شما برای افزایش نرخ تبدیل کامل و بی نقص باشد.

نتیجه گیری

افزایش نرخ تبدیل با توجه به هدف شما، مهم ترین عملکرد شماست. با تکنیک هایی که در این مقاله گفتیم میتوانید کاربرانی که برای بازدید از سایتتان می آیند را به مشتری خود تبدیل کنید.

سمیرا حسن آبادیمشاهده نوشته ها

وقتی دست های یک پیانیست روی پیانو قرار میگیرد یک قطعه موسیقی دل نشین می سازد. مدیر محتوا هم کافی است دست به صفحه کلید شود. متن شاهکاری خلق می کند تا بر دل همگان نشیند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت سئوسفارش سئوتماس با سئواینجا