بهینه سازی بیش از حد سایت یا Over Optimization

بهینه سازی بیش از حد سایت

عناوین محتوا

هدف از انجام فرایند بهینه سازی و سئو سایت، رسیدن به نتایج برتر گوگل است. اما مسئله ای که وجود دارد این است که آیا زیاده روی در انجام این فرایند ثمربخش خواهد بود یا تاثیر بدی به دنبال خواهد داشت. در حالت کلی انجام بیش از حد هر کاری خوب نیست. برای مثال فردی را تصور کنید که بیش از حد به تمیزی و نظافت خود اهمیت می دهد و دچار وسواس شدید است که اینگونه افراد معمولا موجب آزار خود و اطرافیان می شوند. در روند بهینه سازی و سئو سایت نیز داستان همین است. 

حتی اگر از یک تکنیک و ترفند کلاه سفید در سئو، بیش از حد استفاده کنید پس از مدتی رنگ این کلاه سیاه خواهد شد و بلافاصله توسط الگوریتم های گوگل جریمه می شوید. شاید برایتان سوال پیش بیاید که چرا استفاده بیش از حد از هر روشی، حتی روش های کلاه سفید ممکن است با افت رتبه و جریمه گوگل مواجه شود؟ از کجا باید بدانیم که زیاده روی نکرده ایم؟ آیا حد استانداردی برای تمامی تکنیک ها لحاظ شده؟

ما در این مقاله قصد داریم مسئله بهینه سازی بیش از حد سایت یا Over Optimization را کالبد شکافی کرده و اشتباهات و نکات مهم در این زمینه را بیان کنیم پس با این مقاله از سئو اینجا تا پایان همراه باشید.

استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی (Keyword Stuffing) 

فرض کنید وارد صفحه ای از یک سایت می شوید تا مقاله ای را مطالعه کنید. اما متوجه می شوید که در  هر پاراگراف این مقاله از یک کلمه چندین بار استفاده شده، به حدی که کیفیت محتوا را به شدت پایین آورده. در این مواقع واکنش شما چیست؟ 

معمولا کاربران در صورت مواجه شدن با این مقالات صفحه را به کلی می بندند. اما سوال اینجاست که چرا صاحب سایت مقالات این چنینی در سایت خود دارد؟

Keyword Stuffing

استفاده از کلمه کلیدی در محتوا به الگوریتم های گوگل کمک می کند تا درک بهتری از موضوع آن مقاله داشته باشند. هر چه میزان درک گوگل از محتوای ما بالاتر باشد شانس بیشتری برای گرفتن جایگاه بهتر در نتایج جستجو خواهیم داشت. 

اما پس از مدتی به حدی از این روش بهینه سازی استفاده شد که کیفیت محتواها به شدت افت کرد. محتواها بجای اینکه برای کاربران نوشته شود، بیشتر برای موتورهای جستجو نوشته می شد. مقالاتی مصنوعی و بدون هیچ کیفیتی که نارضایتی کاربران را به دنبال داشت.

به همین دلیل طولی نکشید که گوگل الگوریتم پاندا را راه اندازی کرد تا با سایت هایی که از این طریق رتبه گرفته بودند برخورد کند. چنانچه با الگوریتم پاندا و وظایف آن آشنایی ندارید پیشنهاد می کنیم مقاله الگوریتم گوگل پاندا چیست؟ را مطالعه کنید.

به استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی اصلی Keyword Stuffing گفته می شود که الگوریتم پاندا به شدت با این تکنیک مبارزه می کند. پس باید بدانید تکنیک های کلاه سفید نیز اگر بیش از حد استفاده شوند تبدیل به کلاه سیاه خواهند شد. زیرا رضایت کاربر مهمترین مسئله برای گوگل است. حال اگر شما از هر تکنیک، بیش از حد استفاده کنید در واقع بجای مخاطب قرار دادن کاربران، در تلاش برای جلب توجه گوگل هستید که گوگل نیز به خوبی این موارد را متوجه می شود. پیشنهاد می کنیم برای اینکه هنگام نوشتن محتوا دچار این اشتباه نشوید مقاله Keyword Stuffing چیست؟ چرا تکرار کلمه کلیدی اشتباه است؟ را مطالعه کنید.

استفاده نادرست از تگ های هدینگ به منظور بهینه سازی

همانطور که می دانید تگ های هدینگ (H1 تا H6) به درک بهتر خزنده های گوگل و کاربران از موضوع کلی صفحه کمک زیادی می کند. اما بسیاری از افراد از آنجا که می دانند این تگ ها از نظر الگوریتم های گوگل بسیار با اهمیت هستند، در تمامی تگ های هدینگ موجود در صفحه از کلمه کلیدی اصلی استفاده می کنند که به هیچ عنوان توصیه نمی شود. این تگ ها باید کاربر پسند باشند!!! پس بهتر است از عبارات مترادف یا توصیفی با کلمه کلیدی اصلی نیز استفاده کنید که نتیجه بهتری بگیرید و از Over Optimization در امان باشید.

تگ های هدینگ

بهینه سازی بیش از حد متن جایگزین (Alt) تصاویر

در صورتی که نمیدانید متن جایگزین یا Alt تصویر چیست ابتدا مقاله آموزش سئو تصاویر و بهینه سازی عکس ها را مطالعه کنید سپس به ادامه خواندن این مقاله بپردازید. 

برای اینکه الگوریتم های گوگل موضوع تصاویر شما را متوجه شوند باید متن جایگزین آنها را تکمیل کنید. اما استفاده از کلمه کلیدی در تمامی تصاویر یک صفحه اشتباهی است که هنوز هم افراد بسیاری آن را انجام می دهند با این امید که رتبه بهتری بگیرند. Alt تصاویر باید متناسب با موضوع تصویر و شامل کلمه کلیدی، مترادف یا توصیف آن باشد. 

لینک سازی داخلی فقط برای گوگل!

این درست است که لینک سازی داخلی از مهمترین پارامترهای سئو داخلی محسوب می شود اما شیوه استفاده از آن بسیار مهم است. استفاده از انکر تکست های کوتاه تنها برای خزنده های گوگل هیچ تاثیری نخواهد داشت و یکی از رایج ترین موارد Over Optimization می باشد. لینک سازی داخلی باید کاربران را متقاعد کنند تا به صفحه لینک شده سر بزنند و مطابق با نیاز کاربر باشد. پس بهترین شیوه استفاده از لینک سازی داخلی، پرسونا قرار دادن کاربران و استفاده از انکر تکست های مناسب به منظور کلیک شدن توسط کاربران است. همچنین پیشنهاد می کنیم از استفاده بیش از حد از لینک سازی داخلی در یک صفحه خودداری نمایید.

لینک سازی داخلی

نتیجه گیری

همانطور که گفته شد هیچ تضمینی نیست که اگر شما فقط از تکنیک های کلاه سفید استفاده کنید جریمه نخواهید شد. هر روشی که به درستی استفاده نشود و یا بیش از حد به کار برده شود خلاف قوانین گوگل است. پیشنهاد ما برای بهینه سازی و سئو سایت این است که کلاه ها را کنار بگذارید. شما از روش هایی استفاده کنید که موجب افزایش رضایت کاربران خواهد شد. در اینصورت شک نکنید که با گوگل رابطه خوبی خواهید داشت.

امیدواریم مطالب گفته شده در این مقاله از سئو اینجا برای شما عزیزان مفید بوده باشد. شما می توانید از تمامی مقالات، ویدیوها و پادکست هایی که در زمینه آموزش سئو در سئو اینجا تولید شده به صورت کاملا رایگان استفاده نمایید. 

در صورتی که در رابطه با مطالب گفته شده در این مقاله سوالی دارید می توانید در بخش نظرات با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت سئوسفارش سئوتماس با سئواینجا