آموزش استفاده از گوگل ترندز (Google Trends) در سئو سایت

نحوه کار با ابزار گوگل ترندز google trends

عناوین محتوا

گوگل ترندز (Google Trends)، یکی از ابزارهای رایگان برای سئو کاران، می باشد که می تواند میزان سرچ بین چند کلمه را به طور نسبی ارائه دهد. در اینجا باید توجه شود که، داده های دریافتی از گوگل ترندز، تماما نسبی بوده است و ممکن است در حین مقایسه بین دو کلمه، اطلاعات کافی را در اختیار نداشته باشد. دامنه استفاده از گوگل ترندز فقط به این نتیجه گیری ها خلاصه نمی شود وشما می توانید از این ابزار فوق العاده برای سئو سایت خود نیز استفاده کنید.

در این قسمت از آموزش سئو، ما به بررسی این ابزار سودمند می پردازیم تا شما خوانندگان محترم، نحوه کار با این ابزار را یاد بگیرید و بتوانید از آن در بهبود سایت خود استفاده کنید.

گوگل ترندز (google trends) چیست و چه کاربردی دارد؟

گوگل ترندز Google Trends چیست؟

گوگل ترندز یکی از سرویس های ارائه شده توسط گوگل است که در سال 2006 شروع به کار کرد. در این سرویس، شما میتوانید بینش و نحوه سرچ کاربران را مشاهده کنید. مثلا فرض کنید میخواهید ببینید که در روزهای تعطیل، بیشترین عباراتی که مرتبط با حیطه کاری ما است و جست و جو می شود چیست؟ یا مثلا می خواهید تاثیر یک آگهی تلویزیونی که برای اولین بار در تلویزیون پخش شده است را در نتایج جست و جوی گوگل ببینید.

صد درصد شما هم موافق با ما هستید که گوگل ترندز چقدر می تواند برای یک کسب و کار مفید باشد، اما این همه داستان نیست و متخصصان سئو میتوانند از آن برای پیداکردن کلمات کلیدی مورد نظر خود استفاده کنند. اگر شما در زمینه سئو فعالیت می کنید، شاید در زمینه کلمات کلیدی بیش تر از ابزارهایی مانند Keyword Planner، Kwfinder و keyword tools استفاده کنید.

اما باور کنید استفاده از گوگل ترندز به عنوان ابزار مکمل می تواند نتیجه فوق العاده ای برای شما فراهم کند؛ چون دیدگاه گوگل ترندز نسبت به کلمات کلیدی و داده ای که به شما می دهد، بسیار متفاوت نسبت به برنامه های ذکر شده است. هم چنین از ابزار گوگل ترندز میتوانید برای تحلیل داده سرویس هایی همانند یوتیوب نیز استفاده کنید.

پیشنهادی: آموزش حرفه ای استفاده از اطلاعات ابزار MOZ

آموزش استفاده از Google Trends

برای استفاده از این ابزار، فقط کافی است وارد سایت google trends شوید. هنگامی که وارد محیط برنامه می شوید، با صفحه ای همانند زیر مواجه می شوید.

آموزش استفاده از گوگل ترندز

در قسمت بالای صفحه سمت راست، شما می توانید مشخص کنید که می خواهید از اطلاعات کدام کشور، در عبارت مورد نظرتان استفاده کنید. خوشبختانه سرویس گوگل ترندز از کشور ایران و زبان فارسی پشتیبانی می کند و شما می توانید آن قسمت را به کشور ایران تغییر دهید. در قسمت وسط صفحه نیز می توانید عبارت یا کلمه کلیدی مورد نظر که می خواهید در مورد آن اطلاعات کسب کنید، را وارد نمایید. ما برای مثال کلمه لیورپول را انتخاب کرده و کشور ایران را مشخص می کنیم.

تحلیل نمودارهای گوگل ترندز

بعد از اینکه کلمه را سرچ می کنیم، با نمایی همانند صفحه بالا مواجه می شویم که در ادامه آن را به صورت جزئی بررسی خواهیم کرد.

تحلیل و بررسی قسمت های مختلف ابزار google trends

نحوه مقایسه در ابزار google trends

در این بخش شما توانایی آن را دارید که این کلمه را با کلمه مورد نظرتان مقایسه کنید. هم چنین می بینید که گوگل فیلتر شخصی سازی هایی را نیز به شما داده است که با استفاده از آن می توانید کشور، بازه زمانی، دسته بندی و حالت جست و جو را هم تعیین کنید. نکته جذاب این قسمت در فیلتر چهارم از سمت چپ است که شما می توانید داده مورد نظر را از طریق سرچ وب، سرچ عکس و حتی در یوتیوب بررسی نمایید.

تحلیل بازه زمانی در گوگل ترندز

در این سکشن می توانید مشاهده کنید که در یک بازه زمانی مثلا در طی 10 الی 16 نوامبر، کلمه لیورپول چند بار سرچ شده است و نمودار آن را برای بازه زمانی دلخواه تان داشته باشید که واقعا مفید است.

reigon in google trends

یکی از از امکانات جالب گوگل ترندز این است که ببینید این کلمه در چه شهرهایی محبوب تر از بقیه است. این قابلیت امکان آن را به ما می دهد که ببینیم مثلا چه محصولی در چه شهرهایی محبوب تر است و سرچ بالاتری دارد که امری کاربردی است. مثلا می بینید که لیورپول در شهر سیستان و بلوچستان بر خلاف انتظار تعداد سرچ بالاتری داشته است.

تاثیرات گوگل ترندز در سئو سایت

این قسمت یکی از مهم ترین قسمت های تحلیل سئویی موجود است. شما در سمت چپ این قسمت کلمات کلیدی مرتبط به کلمه ای که شما سرچ کردید، را مشاهده می کنید. در سمت راست نیز مطالب مرتبط به کلمه کلیدی شما را نشان می دهد. هر دو قسمت شامل Top و Rising می باشد که در عکس بالا،حالت پیش فرض یعنی Rising قرار داده شده است.

top مطالب و کلمات مرتبطی را به ما نشان می دهد که در حال حاضر سرچ بالایی دارد و در مقابل rising کلمات و مطالب مرتبطی که در حال رشد هستند.

نتیجه گیری

اهمیت گوگل ترندز موضوعی است که کاملا واضح است. پس بهتر است که شما نیز دست به کار شوید و در حوزه مرتبط با شغل و حیطه کاری خود، اطلاعات جامع و به درد بخوری از گوگل ترندز به دست بیاورید.

امیدواریم که از مقاله بالا رضایت کامل داشتید و اطلاعات خوبی به دست آورده باشید. هم چنین در صورت هر گونه انتقاد و پیشنهادی، آن را در بخش نظرات برای ما بازگو کنید که تیم ما، در سریع ترین زمان پاسخگوی شما عزیزان خواهد بود.

سعید حسن آبادیمشاهده نوشته ها

سعید حسن آبادی هستم، متخصص و استراتژیست سئو دیجیتال مارکتر و مدیر محصول گذشته، سئو کار امروز سئو مستر وبسایت‌های Rond.ir ، Monta.ir ، Nam.ir و ...

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت سئوسفارش سئوتماس با سئواینجا