ترافیک ارجاعی چیست؟ چگونه Referral Traffic را افزایش دهیم؟


عناوین محتوا

ترافیک ارجاعی چیست؟ در یک تجارت سنتی، معیار فروش بیشتر و موفقیت یک کسب و کار، برمبنای هر چه شلوغ تر بودن فروشگاه است. در دید کسب و کار آنلاین نیز همین گونه است اما حضور مشتری با تفاوت هایی با کسب و کار سنتی همراه است. که آن هم حضور در سایت و کسب ترافیک بالاتر می باشد. پس ما همان طور که باید برای افزایش مشتری در کسب و کار سنتی اقدام کنیم، در تجارت آنلاین نیز برای جذب افراد و تبدیل کاربر به مشتری، ما باید ترافیک سایت مان را بالا ببریم و از آن به عنوان معیاری برای موفقیت کسب و کار خود استفاده کنیم.

در این قسمت از آموزش سئو ، ما به بررسی ترافیک سایت می پردازیم و انواع مختلف آن را بررسی می کنیم و در آخر در مورد راهکارهای افزایش ترافیک سایت صحبت خواهیم کرد. حتما این مقاله را مطالعه کنید و در صورت هر گونه نیاز به مشاوره سئو حتی سئو عربی نیز ما به صورت کامل و جامع در خدمت شما هستیم.

انواع ترافیک سایت

انواع ترافیک در لغت نامه سئو

با توجه به اینکه ورودی یک سایت می تواند از منابع مختلفی باشد، هرکدام از آن ها میزان تاثیرپذیری خاصی خود را دارند. ازجمله آن ها، عبارت است از:

 • ترافیک ارجاعی referral traffic

ترافیک ارجاعی یعنی ترافیکی که از ارجاع دادن سایت های دیگر به سایتتان (غیر از موتور جستجوها) به دست بیاورید. مثلا هنگامی که شما در یک سایت پروفایل مخصوص خود را دارا باشید و اشخاص دیگر آن ها را مطالعه و از طریق آن وارد سایت شما شوند، به این ترافیک، ترافیک ارجاعی یا referral trafic گفته می شود.

 • ترافیک اجتماعی social traffic

ترافیک اجتماعی بیشتر به مواردی گفته می شود که افراد از طریق شبکه های اجتماعی مانند توییتر، فیس بوک و تلگرام و غیره، وارد سایت شما می شوند؛ مثلا شما در تلگرام پستی از وبلاگتان منتشر کرده اید و لینک آن را در آخر پست گذاشته اید. اگر کاربری روی لینک کلیک کرده و وارد سایت شما شود، ترافیک از نوع اجتماعی است.

 • ترافیک ارگانیزه یا Organic traffic

ترافیکی که از طریق موتور جستجوها به دست می آید را، ترافیک آلی یا organic می گویند. هنگامی که کاربری، در موتور جستجو گوگل کلمه سئو را در سرچ می کند و از طریق آن وارد یک سایت می شود، به این ترافیک، ترافیک آلی گفته میشود.

ترافیک ارجاعی

 • ترافیک پرداخت شده یا Paid traffic

ترافیک پرداخت شده، به ترافیکی گفته می شود که در آن با پرداخت هزینه، از طریق سرویس هایی مانند Google Adwords در صدر نتایج جست و جو قرار می گیرید و به نوعی رتبه اول در سرپ جستجو را با پول خریداری می کنید.

 • ترافیک مستقیم Direct traffic

ترافیکی است از که طریق وارد شدن مستقیم کاربر به سایت ما به دست می آید. در این نوع از ترافیک باید برند ما انقدر شناخته شده و قوی باشد که شخص بتواند به ما اعتماد کامل داشته و دنبال برند های دیگر حوزه کاری ما نباشد. مثلا بیشتر اوقات، شما هنگامی که دنبال خرید موبایل هستید، بدون آنکه هیچ جستجویی در اینترنت انجام دهید وارد سایت دیجی کالا می شوید که به این نوع ترافیک مربوط می شود.

قرار است به صورت کامل ما در مورد ترافیک ارجاعی یا referral traffic که همراه با ترافیک ارگانیزه از مهم ترین انواع ترافیک است، صحبت می کنیم و در مقاله های دیگر، انواع مختلف ترافیک را به صورت کامل برایتان باز خواهیم کرد.

چرا ترافیک ارجاعی (Referral Traffic) مهم است؟

همان طور که گفتیم، ترافیک ارجاعی از دید بازاریابان اینترنتی بسیار مهم است، زیرا علاوه بر اینکه در سئو بسیار مهم است. (به دلیل اینکه ما برای داشتن ترافیک ارجاعی، نیاز داریم که یک سایت دیگر به ما بک لینک دهد.) و باعث بهبود اعتبار صفحه ما می شود؛باعث می شود که کاربران آن سایت با محصولات و خدمات وب سایت ما نیز آشنا و در صورت نیاز از خدمات ما استفاده نمایند.

دلیل اهمیت ترافیک ارجاعی

یک تیر دو سر برد که هم ما را در نتایج جست و جو بالا می برد، هم مشتری هایی برای ما فراهم می سازد.

انواع روش افزایش ترافیک ارجاعی

در مورد ترافیک ارجاعی، راهکارهایی وجود دارد که با رعایت کردن آن ها میتوانید این نوع ترافیک را در سایت خود را افزایش دهید که در ادامه لیستی از آن ها را مشاهده خواهیم کرد.

 • ثبت سایت در وب سایت های نقد و بررسی

یکی از بهترین منابع برای کسب ترافیک ارجاعی، سایت های نقد و بررسی می باشند. این نوع سایت ها نقد و بررسی محصولات و خدمات مختلف را در راستای نیاز کاربر انجام میدهند که از طریق آن می توانید ترافیک ارجاعی خوبی به دست آورید. معمولا این نوع سایت ها، هزینه ای در ازای بررسی محصول شما می گیرند.

 • استفاده از شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی بیشترین تاثیرگذاری را در بهتر دیده شدن برند شما دارند. شما از شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر، اینستاگرام و غیره، می توانید برای برند خود استفاده نمایید تا علاوه بر اینکه بتوانید دیدگاه کلی راجع به برند خود بدهید، بتوانید با لینک دهی به سایت، ترافیک ارجاعی را افزایش دهید. علاوه بر آن استفاده از شبکه های اجتماعی، در بهبود سئو سایت شما هم موثر است.

تاثیر شبکه های اجتماعی در ترافیک سایت

 • استفاده از پست مهمان یا رپورتاژ آگهی

یکی دیگر از راه های بالابردن ترافیک ارجاعی سایت، منتشر کردن پست مهمان یا رپرتاژ اگهی در سایت های معتبر و پربیننده است. در ضمن مانند موارد دیگر، باز هم این کار بر روی سئو شما تاثیر گذار است و تاثیر آن بر روی سئو مثبت است. یک سری نکات در مورد رپورتاژ آگهی و پست مهمان وجود دارد که شما باید آن ها رعایت کنید که شامل موارد زیر است:

 • پست را با نام خود منتشر کنید تا مورد سو استفاده کاربران قرار نگیرید.
 • در طول پست مهمان، یک یا چند صفحه را مورد هدف قرار داده و کاربر را برای کلیک کردن بر روی آن، قانع کنید.

ترافیک ارجاعی چگونه محاسبه می شود؟

به زبان ساده ترافیک ارجاعی از تقسیم کردن ترافیک ورودی از سایر منابع بر میزان ترافیک کل سایت بدست می آید.

 • فعال بودن در انجمن های گفت و گو

یکی از مکان های دیگری که میتوان از آن ترافیک ارجاعی خوبی نیز کسب کرد و همواره پتانسیل های آن نادیده گرفته میشود، پیشنهاد من این است که ابتدا لیستی از تمام سایت هایی که انجمن دارند؛ تهیه کرده و گفت و گوی مناسب و مرتبط با حیطه کاری خود پیدا کنید. پس از آن، سعی کنید که در آن ها اطلاعات مفیدی به کاربران همراه با لینک به سایت خود بدهید و ترافیک مناسبی به دست بیاورید. در ضمن نکاتی نیز در این موضوع وجود دارد که به صورت زیر است.

 • از انجمن هایی استفاده کنید که فعال هستند.
 • از نام برند خود استفاده کنید.
 • لینک های ارجاعی به سایت خود درست کنید.
 • منابع خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

تاثیر کامنت در جذب ترافیک

 • قرار دادن کامنت

یکی دیگر از روش های دریافت ترافیک ارجاعی، قرار دادن کامنت در پست های مرتبط به موضوع کاریتان می باشد. این روش بسیار مهم و پرکاربرد است ولی در هنگام استفاده از آن، باید نکاتی را رعایت کنید.

 • استفاده از کامنت های باهدف
 • وبلاگ هایی را انتخاب کنید که اجازه می دهند بک لینک قرار دهید.
 • جواب های کامل قرار دهید تا برای خود پرستیژ به وجود بیاورید و دیگر کابران به کامنت های شما اهمیت دهند.

نتیجه گیری

پس از مطالعه این بحث، از اهمیت ترافیک ارجاعی کاملا اگاه شدید و می دانید که یکی از راه های افزایش مشتری، بالا بردن ترافیک ورودی سایت از جمله ترافیک ارجاعی می باشد. امیدواریم شما هم با رعایت نکات بالا، ترافیک ورودی سایت خود را افزایش و باعث پر رونق تر شدن کسب و کار خود شوید. انتقادات و پیشنهادات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

سعید حسن آبادیمشاهده نوشته ها

سعید حسن آبادی هستم، متخصص و استراتژیست سئو دیجیتال مارکتر و مدیر محصول گذشته، سئو کار امروز سئو مستر وبسایت‌های Rond.ir ، Monta.ir ، Nam.ir و ...

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت سئوسفارش سئوتماس با سئواینجا