آیا گوگل داپلکس در سئو تاثیر دارد؟

ابزار گوگل داپلکس

در سال 2018 گوگل از سرویس جدیدش به نام گوگل داپلکس رونمایی کرد. این سرویس جدید، درواقع رباتی بود که می توانست صدای انسان را تقلید کند و مانند انسان یک گفتگوی محاوره ای داشته باشد. این تکنولوژی یک ویژگی جدید از google assistance می باشد و تیم سئو اینجا قصد دارد در این مقاله گوگل داپلکس و تاثیر آن را در سئو بررسی کند؛ پس با ما همراه باشید.

درباره گوگل داپلکس چه می دانید؟

همان طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم گوگل Duplex هوش مصنوعی بود که گوگل در کنفرانس I/O در قالب یک ویدئو آن را معرفی کرد. این ویدئو نشان می داد که ربات با آرایشگر تماس گرفته و یک وقت ملاقات برای موهای خود ترتیب داده است؛ دقیقا عین انسان که قرار ملاقات با آرایشگرش تنظیم می کند. البته گوگل داپلکس ایرادهای بزرگی نیز داشت که می توان یکی از مهم ترین آنها را زیرپا گذاشتن یکی از اصول رباتیک عنوان کرد.

در سال ۱۹۴۲ میلادی ایساک آسیموف (Isaac Asimov) قوانین سه گانه ای برای ربات ها تعیین کرد.

 1. یک ربات حق آسیب رساندن به انسان ها را ندارد.
 2. یک ربات باید از دستورات انسان ها اطاعت کند مگر اینکه با بند اول در تناقض باشد؛ یعنی کسی به ربات برنامه داده باشد که به انسان دیگری صدمه بزند.
 3. یک ربات باید از خودش مراقبت کند مگر زمانی که با دو بند قبل در تناقض باشد.
گوگل داپلکس چیست

این قوانین سه گانه اصول اخلاقی رباتیک هم نامیده می شوند. لیوبن دیوف بعدها یک بند دیگر به این قوانین اضافه کرد؛ تحت عنوان اینکه “یک ربات باید در همه موقعیت ها خودش را به عنوان یک ربات معرفی کند”.

مشکل بزرگی که گوگل داپلکس داشت این بود که در ابتدا ربات خودش را معرفی نمی کرد و همین مسئله باعث اعتراض به گوگل شد و گوگل متعهد شد که این مسئله را برطرف کند.

قابلیت های گوگل داپلکس چیست؟

طبق گفته جان هنسی، رییس هیئت مدیره شرکت Alphabet گوگل، گوگل داپلکس فعلا فقط توانایی برقراری قرار ملاقات ها را دارد و این ربات را نمی توان از انسان تشخیص داد. این ربات هوشمند برای کسب و کارهایی که با مشتریان به صورت تلفنی در ارتباط هستند می تواند بسیار مفید باشند.

گوگل duplex در کسب و کارهایی مانند آرایشگاه ها، رستوران ها، مطب پزشک که مشتریان باید وقت ملاقات بگیرند می تواند معجزه کند؛ چون دقت ربات نسبت به انسان بالاتر است و ربات مثل انسان خسته نمی شود که بازدهی اش کم بشود، علاوه بر اینها از نظر اقتصادی برای مدیران شرکت ها به صرفه تر است که از گوگل داپلکس استفاده کنند تا اینکه منشی استخدام کنند. درحال حاضر از این ربات پیشرفته در ۴۸ ایالت آمریکا استفاده می شود.

معایب گوگل داپلکس

از آنجایی که این ابزار فقط روی صدا تمرکز می کند و صدای انسان را تقلید می کند می تواند برای امنیت مواردی که فقط با صدا کار می کنند مضر باشد؛ مثلا سری جدید ماشین ب ام و (BMW7) با صدای انسان کار میک ند. فقط تصور کنید که پای گوگل داپلکس به این ماشین برسد. سنسور ماشین قادر به تمایز صدای انسان و ربات نیست و به همین دلیل امنیت در این شرایط به خطر می افتد.

معابب گوگل داپلکس

آینده ی گوگل Duplex

اگر گوگل داپلکس می تواند برای مثلا زنگ زدن یا روز رستوران بکار برود، حتما می تواند در تراکنش های کارتی نیز موثر باشد و از اونجایی که یک هوش مصنوعی می باشد، بسیار سریع تر و کم خطاتر از انسان می تواند عمل کند. این هم در نظر داشته باشید که اگر این فناوردی در حوضه گسترده ای آماده به کار شود نیاز به نیروی انسانی نیز کمتر می شود.

آینده گوگل داپلکس

تاثیر گوگل Duplex بر سئو

حالا می رویم به سراغ سوال اصلی این مقاله. با تمام مطالبی که گفتیم می توان نتیجه گرفت علم و هوش مصنوعی روز به روز پیشرفته تر می شوند. امروزه کاربران کوئری های خود را به زبان ساده تر و محاوره ای تر جستجو می کنند در نتیجه گوگل هم برای کسب رضایت کاربرانش فهم و درک ربات هایش را به زبان کاربران نزدیک تر می کند یعنی زبان محاوره ای که فهمیدن آن دشوارتر از زبان رسمی است.

تاثیر گوگل داپلکس در سئو

این هوش مصنوعی با تقلید صدای انسان می تواند سایت ها را وادار کند که با تولید محتوای بهتر و باکیفیت تر در این جنگ اینترنتی خودشان را پیروز میدان بکنند. در نتیجه برای اینکه پا به پای کوئری های کاربران پیش بروید و در این جنگ از رقبای خود عقب نیافتید باید محتواهای عالی و خاص تولید کنید.

گوگل duplex تاثیر فنی هم دارد، برای AI ها، برای اینکه کارآمد باشند خیلی راحت تر است تا بر روی داده های ساختار یافته (structured data) تکیه کنند.

نتیجه گیری

google duplex هنوز توسط گوگل آنقدر پیشرفته نشده و شاید هم در چند سال آینده این اتفاق نیفتد ولی این هوش مصنوعی از طرفی می تواند به نفع کاربران باشد و همچنین می تواند نیاز به نیروی انسانی در انجام کار ها را کمتر کند.   بنظر شما آیا این هوش مصنوعی می تواند مفید باشد؟ کارشناسان ما منتظر پاسخ گویی به سوالات شما در زمینه سئو سایت هستند.

سمیرا حسن آبادیمشاهده نوشته ها

وقتی دست های یک پیانیست روی پیانو قرار میگیرد یک قطعه موسیقی دل نشین می سازد. مدیر محتوا هم کافی است دست به صفحه کلید شود. متن شاهکاری خلق می کند تا بر دل همگان نشیند.

2 دیدگاه

  • با سلام و خسته نباشید خدمت شما.
   سئو اینجا دارای تیم متخصص تولید محتوا می باشد که جدیدترین مقالات را در زمینه طراحی سایت و سئو سعی می کند در اختیار شما قرار دهد.
   گوگل هیچ وقت بطور مستقیم اعلام نمیکنه قراره چیکار کنه ولی بعید نیست اینکار.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعرفه سئونمونه کارتماس با ما